Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour de Suisse
Switzerland
Overview
Statistics
Edition
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1942
1941
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
Overall
Points
Mountain
Youth
Year
CAT
Links
Winner
Second
Third
2024
2.UWT
Information
-
-
-
2023
2.UWT
Results
Skjelmose
Mattias
Ayuso
Juan
Evenepoel
Remco
2022
2.UWT
Results
Thomas
Geraint
Higuita
Sergio
Fuglsang
Jakob
2021
2.UWT
Results
Carapaz
Richard
Uran
Rigoberto
Fuglsang
Jakob
2019
2.UWT
Results
Bernal
Egan
Dennis
Rohan
Konrad
Patrick
2018
2.UWT
Results
Porte
Richie
Fuglsang
Jakob
Quintana
Nairo
2017
2.UWT
Results
Spilak
Simon
Caruso
Damiano
Kruijswijk
Steven
2016
2.UWT
Results
López
Miguel Ángel
Izagirre
Ion
Barguil
Warren
2015
2.UWT
Results
Spilak
Simon
Thomas
Geraint
Dumoulin
Tom
2014
2.UWT
Results
Costa
Rui
Frank
Mathias
Mollema
Bauke
2013
2.UWT
Results
Costa
Rui
Mollema
Bauke
Kreuziger
Roman
2012
2.UWT
Results
Costa
Rui
Schleck
Fränk
Leipheimer
Levi
2011
2.UWT
Results
Leipheimer
Levi
Cunego
Damiano
Kruijswijk
Steven
2010
2.PT
Results
Schleck
Fränk
Armstrong
Lance
Fuglsang
Jakob
2009
2.PT
Results
Cancellara
Fabian
Martin
Tony
Kreuziger
Roman
2008
2.PT
Results
Kreuziger
Roman
Klöden
Andreas
Anton
Igor
2007
2.PT
Results
Karpets
Vladimir
Kirchen
Kim
Devolder
Stijn
2006
2.PT
Results
Ullrich
Jan
Gil
Koldo
Jaksche
Jörg
2005
2.PT
Results
Gonzalez
Aitor
Rogers
Michael
Ullrich
Jan
2004
2.HC
Results
Ullrich
Jan
Jeker
Fabian
Cioni
Dario
2003
2.HC
Results
Vinokourov
Alexandre
Guerini
Giuseppe
Pereiro
Óscar
2002
2.HC
Results
Zülle
Alex
Wadecki
Piotr
Fritsch
Nicolas
2001
2.HC
Results
Armstrong
Lance
Simoni
Gilberto
Belli
Wladimir
2000
2.HC
Results
Camenzind
Oscar
Frigo
Dario
Belli
Wladimir
1999
2.HC
Results
Casagrande
Francesco
Jalabert
Laurent
Simoni
Gilberto
1998
2.HC
Results
Garzelli
Stefano
Zberg
Beat
Belli
Wladimir
1997
2.1
Results
Agnolutto
Christophe
Camenzind
Oscar
Ullrich
Jan
1996
2.1
Results
Luttenberger
Peter
Faresin
Gianni
Bugno
Gianni
1995
2.1
Results
Tonkov
Pavel
Zülle
Alex
Jaskula
Zenon
1994
2.1
Results
Richard
Pascal
Pulnikov
Vladimir
Pierobon
Gianluca
1993
2.1
Results
Saligari
Marco
Järmann
Rolf
Escartín
Fernando
1992
2.1
Results
Furlan
Giorgio
Bugno
Gianni
Jeker
Fabian
1991
2.1
Results
Roosen
Luc
Richard
Pascal
Hampsten
Andrew
1990
2.1
Results
Kelly
Sean
Millar
Robert
Hampsten
Andrew
1989
2.HC
Results
Breu
Beat
Steiger
Daniel
Muller
Jörg
1988
2.HC
Results
Wechselberger
Helmut
Bauer
Steve
Da Silva
Acácio
1987
SPP
Results
Hampsten
Andrew
Winnen
Peter
Parra
Fabio
1986
SPP
Results
Hampsten
Andrew
Millar
Robert
LeMond
Greg
1985
SPP
Results
Anderson
Phil
Rüttimann
Niki
Winterberg
Guido
1984
SPP
Results
Zimmermann
Urs
Da Silva
Acácio
Zadrobilek
Gerhard
1983
SPP
Results
Kelly
Sean
Winnen
Peter
Grezet
Jean-Marie
1982
SPP
Results
Saronni
Giuseppe
de Rooij
Theo
Van Calster
Guido
1981
SPP
Results
Breu
Beat
Fuchs
Josef
Natale
Leonardo
1980
SPP
Results
Beccia
Mario
Fuchs
Josef
Zoetemelk
Joop
1979
SPP
Results
Wesemael
Wilfried
Pevenage
Rudy
Mazzantini
Leonardo
1978
SPP
Results
Wellens
Paul
Sutter
Ueli
Fuchs
Josef
1977
2.HC
Results
Pollentier
Michel
Van Impe
Lucien
Pronk
Bert
1976
SPP
Results
Kuiper
Hennie
Pollentier
Michel
Pesarrodona
José
1975
SPP
Results
De Vlaeminck
Roger
Merckx
Eddy
Pfenninger
Louis
1974
SPP
Results
Merckx
Eddy
Pettersson
Gösta
Pfenninger
Louis
1973
2.HC
Results
Fuente
José Manuel
Giuliani
Donato
Panizza
Wladimiro
1972
2.HC
Results
Pfenninger
Louis
Pingeon
Roger
Dancelli
Michele
1971
2.HC
Results
Pintens
Georges
Pfenninger
Louis
Colombo
Ugo
1970
2.HC
Results
Poggiali
Roberto
Pfenninger
Louis
Mori
Primo
1969
2.HC
Results
Adorni
Vittorio
Gonzalez
Aurelio
Vifian
Bernard
1968
2.HC
Results
Pfenninger
Louis
Hagmann
Robert
Van Springel
Herman
1967
2.HC
Results
Motta
Gianni
Maurer
Rolf
Santamarina
Luis-Pedro
1966
2.HC
Results
Portalupi
Ambrogio
Chiappano
Carlo
Zollinger
Rudi
1965
2.HC
Results
Bitossi
Franco
Huysmans
Joseph
Mugnaini
Guido Marcello
1964
2.HC
Results
Maurer
Rolf
Balmamion
Franco
Zilioli
Italo
1963
2.HC
Results
Fezzardi
Giuseppe
Maurer
Rolf
Moresi
Attilio
1962
2.HC
Results
Junkermann
Hans
Balmamion
Franco
Moser
Aldo
1961
2.HC
Results
Moresi
Attilio
Couvreur
Hilaire
Rüegg
Alfred
1960
2.HC
Results
Rüegg
Alfred
Gimmi
Kurt
Strehler
René
1959
2.HC
Results
Junkermann
Hans
Anglade
Henry
Bahamontes
Federico
1958
CDC
Results
Fornara
Pasquale
Junkermann
Hans
Catalano
Antonino
1957
CDC
Results
Fornara
Pasquale
Sorgeloos
Edgard
Moresi
Attilio
1956
CDC
Results
Graf
Rolf
Schär
Fritz
Planckaert
Joseph
1955
CDC
Results
Koblet
Hugo
Ockers
Stan
Clerici
Carlo
1954
CDC
Results
Fornara
Pasquale
Coletto
Agostino
Astrua
Giancarlo
1953
CDC
Results
Koblet
Hugo
Schär
Fritz
Barozzi
Danilo
1952
CDC
Results
Fornara
Pasquale
Kübler
Ferdinand
Clerici
Carlo
1951
CDC
Results
Kübler
Ferdinand
Koblet
Hugo
Martini
Alfredo
1950
CDC
Results
Koblet
Hugo
Goldschmit
Jean
Ronconi
Aldo
1949
CDC
Results
Weilenmann
Gottfried
Aeschlimann
Georges
Stettler
Ernst
1948
2.HC
Results
Kübler
Ferdinand
Bresci
Giulio
Sommer
Hans
1947
2.HC
Results
Bartali
Gino
Bresci
Giulio
Ockers
Stan
1946
2.HC
Results
Bartali
Gino
Wagner
Josef
Ronconi
Aldo
1942
2.HC
Results
Kübler
Ferdinand
Kern
Willy
Stocker
Fritz
1941
2.HC
Results
Wagner
Josef
Buchwalder
Werner
Kübler
Ferdinand
1939
2.HC
Results
Zimmermann
Robert
Bolliger
Max
Didier
Christophe
1938
2.HC
Results
Valetti
Giovanni
Mersch
Arsene
Canavesi
Severino
1937
2.HC
Results
Litschi
Karl
Amberg
Leo
Blattmann
Walter
1936
2.HC
Results
Garnier
Henri
Deloor
Gustaaf
Amberg
Leo
1935
2.HC
Results
Rinaldi
Gaspard
Amberg
Leo
Garnier
Henri
1934
2.HC
Results
Geyer
Ludwig
Level
Leon
Camusso
Francesco
1933
2.HC
Results
Bulla
Max
Büchi
Albert
Rinaldi
Gaspard