Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour de Suisse
ProTour, Stage race, 12th -20th June 2010, Switzerland
Race info
Results
Stage profiles
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1942
1941
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
GC
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Stage: 09
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Canada
Colombia
Czechia
Denmark
Finland
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Kazakhstan
Luxembourg
Moldova
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Portugal
Russia
Slovakia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Uzbekistan
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Schleck
Fränk
1980
Team Saxo Bank
35:02:00
02
Armstrong
Lance
[*]
1971
RadioShack
+ 12
03
Fuglsang
Jakob
1985
Team Saxo Bank
+ 17
04
Morabito
Steve
1983
BMC Racing Team
+ 23
05
Gesink
Robert
1986
Rabobank
+ 27
06
Martin
Tony
1985
Team HTC - Columbia
+ 27
07
Uran
Rigoberto
1987
Caisse d'Epargne
+ 33
08
Klöden
Andreas
1975
RadioShack
+ 48
09
Rodríguez
Joaquim
1979
Team Katusha
+ 01:09
10
Leipheimer
Levi
1973
RadioShack
+ 01:14
11
Larsson
Gustav
1980
Team Saxo Bank
+ 01:20
12
Löfkvist
Thomas
1984
Sky Professional Cycling Team
+ 01:38
13
Zaugg
Oliver
1981
Liquigas-Doimo
+ 01:46
14
Schleck
Andy
1985
Team Saxo Bank
+ 01:57
15
Carrara
Matteo
1979
Vacansoleil
+ 01:57
16
Kreuziger
Roman
1986
Liquigas-Doimo
+ 02:05
17
Devolder
Stijn
1979
Quick Step
+ 02:12
18
Monfort
Maxime
1983
Team HTC - Columbia
+ 03:13
19
Roche
Nicolas
1984
AG2R La Mondiale
+ 04:36
20
Lagutin
Sergey
1981
Vacansoleil
+ 04:47
21
Pietropolli
Daniele
1980
Lampre-Farnese Vini
+ 04:58
22
Barredo
Carlos
[*]
1981
Quick Step
+ 05:19
23
Valls
Rafael
1987
Footon-Servetto
+ 05:43
24
Castroviejo
Jonathan
1987
Euskaltel-Euskadi
+ 06:00
25
Danielson
Tom
1978
Garmin-Transitions
+ 07:43
26
Fröhlinger
Johannes
1985
Team Milram
+ 09:34
27
Casar
Sandy
1979
Française des Jeux
+ 10:20
28
Oroz
Juan José
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 10:21
29
Rojas
José Joaquin
1985
Caisse d'Epargne
+ 11:24
30
Mollema
Bauke
1986
Rabobank
+ 11:45
31
Hincapie
George
1973
BMC Racing Team
+ 11:48
32
Flecha
Juan Antonio
1977
Sky Professional Cycling Team
+ 14:46
33
Pauwels
Serge
1983
Sky Professional Cycling Team
+ 15:26
34
Costa
Rui
1986
Caisse d'Epargne
+ 18:13
35
Gutiérrez
Iván
1978
Caisse d'Epargne
+ 18:34
36
Sánchez
Luis León
1983
Caisse d'Epargne
+ 20:06
37
Poels
Wout
1987
Vacansoleil
+ 21:54
38
Chavanel
Sylvain
1979
Quick Step
+ 22:30
39
Marcato
Marco
1984
Vacansoleil
+ 22:39
40
Renev
Sergey
1985
Astana
+ 22:57
41
Txurruka
Amets
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 23:00
42
Lastras
Pablo
1976
Caisse d'Epargne
+ 23:29
43
Van Avermaet
Greg
1985
Omega Pharma-Lotto
+ 23:30
44
Carlström
Kjell
1976
Sky Professional Cycling Team
+ 23:38
45
Gavazzi
Francesco
1984
Lampre-Farnese Vini
+ 25:36
46
Van De Walle
Jurgen
1977
Quick Step
+ 25:48
47
Niermann
Grischa
1975
Rabobank
+ 26:01
48
Zabriskie
David
1979
Garmin-Transitions
+ 26:02
49
Garate
Juan Manuel
1976
Rabobank
+ 26:46
50
Kolobnev
Alexandr
1981
Team Katusha
+ 26:47
51
Nordhaug
Lars Petter
1984
Sky Professional Cycling Team
+ 27:15
52
Cheula
Giampaolo
1979
Footon-Servetto
+ 27:55
53
Voigt
Jens
1971
Team Saxo Bank
+ 28:55
54
Vanotti
Alessandro
1980
Liquigas-Doimo
+ 32:06
55
Mourey
Francis
1980
Française des Jeux
+ 32:44
56
Cancellara
Fabian
1981
Team Saxo Bank
+ 32:54
57
Roy
Jérémy
1983
Française des Jeux
+ 33:19
58
Vorganov
Eduard
1982
Team Katusha
+ 33:43
59
Pereiro
Óscar
1977
Astana
+ 35:00
60
Popovych
Yaroslav
1980
RadioShack
+ 35:09
61
Wegmann
Fabian
1980
Team Milram
+ 35:58
62
Elmiger
Martin
1978
AG2R La Mondiale
+ 36:40
63
Ulissi
Diego
1989
Lampre-Farnese Vini
+ 38:35
64
Urtasun
Pablo
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 41:01
65
Albasini
Michael
1980
Team HTC - Columbia
+ 45:02
66
Maaskant
Martijn
1983
Garmin-Transitions
+ 45:15
67
Freire
Óscar
1976
Rabobank
+ 47:43
68
Frank
Mathias
1986
BMC Racing Team
+ 48:37
69
Sulzberger
Wesley
1986
Française des Jeux
+ 48:38
70
Vande Velde
Christian
1976
Garmin-Transitions
+ 48:51
71
Schröder
Björn
1980
Team Milram
+ 48:59
72
Ballan
Alessandro
1979
BMC Racing Team
+ 49:37
73
Nocentini
Rinaldo
1977
AG2R La Mondiale
+ 50:21
74
Possoni
Morris
1984
Sky Professional Cycling Team
+ 52:25
75
Rast
Gregory
1980
RadioShack
+ 52:50
76
Quinziato
Manuel
1979
Liquigas-Doimo
+ 53:22
77
Kaisen
Olivier
1983
Omega Pharma-Lotto
+ 53:45
78
Florencio
Xavier
1979
Cervelo TestTeam
+ 54:14
79
Burghardt
Marcus
1983
BMC Racing Team
+ 54:22
80
Elijzen
Michiel
1982
Omega Pharma-Lotto
+ 54:36
81
Aramendia
Javier
1986
Euskaltel-Euskadi
+ 55:52
82
Efimkin
Vladimir
1981
AG2R La Mondiale
+ 57:45
83
Gourov
Maxim
1979
Astana
+ 58:05
84
Petacchi
Alessandro
1974
Lampre-Farnese Vini
+ 58:57
85
Hunter
Robert
1977
Garmin-Transitions
+ 01:01:01
86
Nuyens
Nick
1980
Rabobank
+ 01:01:53
87
Oss
Daniel
1987
Liquigas-Doimo
+ 01:01:56
88
Hushovd
Thor
1978
Cervelo TestTeam
+ 01:02:42
89
Hulsmans
Kevin
1978
Quick Step
+ 01:03:03
90
Golas
Michal
1984
Vacansoleil
+ 01:03:09
91
Lancaster
Brett
1979
Cervelo TestTeam
+ 01:04:57
92
Wynants
Maarten
1982
Quick Step
+ 01:05:04
93
Kuschynski
Aleksandr
1979
Liquigas-Doimo
+ 01:05:05
94
Davis
Allan
1980
Astana
+ 01:06:27
95
Russ
Matthias
1983
Team Milram
+ 01:06:58
96
Muravyev
Dmitriy
1979
RadioShack
+ 01:07:47
97
Kroon
Karsten
1976
BMC Racing Team
+ 01:08:00
98
Leezer
Tom
1985
Rabobank
+ 01:08:36
99
Lorenzetto
Mirco
1981
Lampre-Farnese Vini
+ 01:08:58
100
Wilson
Matthew
1977
Garmin-Transitions
+ 01:10:59
101
Ljungblad
Jonas
1979
Omega Pharma-Lotto
+ 01:11:33
102
McCartney
Jason
1973
RadioShack
+ 01:11:40
103
Bazayev
Assan
1981
Astana
+ 01:12:09
104
Corti
Marco
1986
Footon-Servetto
+ 01:12:14
105
Nepomnyachshiy
Yevgeniy
1987
Astana
+ 01:15:06
106
Steegmans
Gert
1980
RadioShack
+ 01:15:50
107
Klier
Andreas
1976
Cervelo TestTeam
+ 01:15:58
108
Bruseghin
Marzio
1974
Caisse d'Epargne
+ 01:17:39
109
Capelli
Ermanno
1985
Footon-Servetto
+ 01:18:58
110
Westra
Lieuwe
1982
Vacansoleil
+ 01:19:50
111
Santambrogio
Mauro
1984
BMC Racing Team
+ 01:21:07
112
Eisel
Bernhard
1981
Team HTC - Columbia
+ 01:25:53
113
Renshaw
Mark
1982
Team HTC - Columbia
+ 01:25:59
114
Hernández
Aitor
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 01:28:44
115
Gianetti
Noe
1989
Footon-Servetto
+ 01:30:28
DNF
Arrieta
José Luis
1971
AG2R La Mondiale
DNF
Hinault
Sébastien
1974
AG2R La Mondiale
DNF
Mondory
Lloyd
1982
AG2R La Mondiale
DNF
Turpin
Ludovic
1975
AG2R La Mondiale
DNF
Dmitriyev
Valeriy
1984
Astana
DNF
Iglinskiy
Maxim
1981
Astana
DNF
Moos
Alexandre
1972
BMC Racing Team
DNF
Coyot
Arnaud
1980
Caisse d'Epargne
DNF
Correia
Joao Miguel Silva
1975
Cervelo TestTeam
DNF
Deignan
Philip
1983
Cervelo TestTeam
DNF
Haussler
Heinrich
1984
Cervelo TestTeam
DNF
Hunt
Jeremy
1974
Cervelo TestTeam
DNF
Fernandez
Koldo
1981
Euskaltel-Euskadi
DNF
Sesma Sorbet
Daniel
1984
Euskaltel-Euskadi
DNF
Felline
Fabio
1990
Footon-Servetto
DNF
Merino Criado
Pedro
1987
Footon-Servetto
DNF
Vitoria
David
1984
Footon-Servetto
DNF
Bonnaire
Olivier
1983
Française des Jeux
DNF
Hutarovich
Yauheni
1983
Française des Jeux
DNF
Veikkanen
Jussi
1981
Française des Jeux
DNF
Hesjedal
Ryder
1980
Garmin-Transitions
DNF
Meyer
Cameron
1988
Garmin-Transitions
DNF
Bono
Matteo
1983
Lampre-Farnese Vini
DNF
Furlan
Angelo
1977
Lampre-Farnese Vini
DNF
Spilak
Simon
1986
Lampre-Farnese Vini
DNF
Agnoli
Valerio
1985
Liquigas-Doimo
DNF
Sagan
Peter
1990
Liquigas-Doimo
DNF
Cretskens
Wilfried
1976
Omega Pharma-Lotto
DNF
Gilbert
Philippe
1982
Omega Pharma-Lotto
DNF
Hoste
Leif
[*]
1977
Omega Pharma-Lotto
DNF
Löwik
Gerben
1977
Omega Pharma-Lotto
DNF
Boonen
Tom
1980
Quick Step
DNF
Devenyns
Dries
1983
Quick Step
DNF
Ten Dam
Laurens
1980
Rabobank
DNF
Arvesen
Kurt Asle
1975
Sky Professional Cycling Team
DNF
Gerrans
Simon
1980
Sky Professional Cycling Team
DNF
Cavendish
Mark
1985
Team HTC - Columbia
DNF
Rogers
Michael
1979
Team HTC - Columbia
DNF
Roulston
Hayden
1981
Team HTC - Columbia
DNF
Brutt
Pavel
1982
Team Katusha
DNF
Khalilov
Mikhaylo
1975
Team Katusha
DNF
Kirchen
Kim
1978
Team Katusha
DNF
McEwen
Robbie
1972
Team Katusha
DNF
Pliuschin
Alexandre
1987
Team Katusha
DNF
Ciolek
Gerald
1986
Team Milram
DNF
Gajek
Artur
1985
Team Milram
DNF
Nerz
Dominik
1989
Team Milram
DNF
Wrolich
Peter
1974
Team Milram
DNF
Breschel
Matti
1984
Team Saxo Bank
DNF
O'Grady
Stuart
1973
Team Saxo Bank
DNF
Feillu
Brice
1985
Vacansoleil
DNF
Van Leijen
Joost
1984
Vacansoleil
Information
Tour de Suisse
Switzerland
12th -20th June 2010
2.PT