Next manager: Japan Cup (22/10 03:00)

2010 Critérium du Dauphiné

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01Janez Brajkovic1983 Slovenia Team RadioShack28t 06' 28''
02Alberto Contador1982 Spain Astana - Samruk+ 1' 41''
03Tejay Van Garderen1988 USA Team HTC - Columbia+ 2' 41''
04Jurgen Van den Broeck1983 Belgium Omega Pharma-Lotto+ 3' 46''
05Jérôme Coppel1986 France Saur - Sojasun+ 4' 17''
06Nicolas Vogondy1977 France BBOX Bouygues Telecom+ 4' 23''
07Christophe Riblon1981 France AG2R La Mondiale+ 4' 23''
08Pierre Rolland1986 France BBOX Bouygues Telecom+ 6' 16''
09Chris Horner1971 USA Team RadioShack+ 6' 20''
10Sylwester Szmyd1978 Poland Liquigas-Doimo+ 6' 57''
11Romain Sicard1988 France Euskaltel-Euskadi+ 8' 09''
12Branislau Samoilau1985 Belarus Quick Step+ 8' 19''
13Christian Knees1981 Germany Team Milram+ 8' 41''
14Christophe Le Mével1980 France Française des Jeux+ 9' 14''
15Kristjan Koren1986 Slovenia Liquigas-Doimo+ 10' 19''
16Arkaitz Durán1986 Spain Footon-Servetto+ 10' 20''
17Vladimir Gusev1982 Russia Team Katusha+ 10' 31''
18Samuel Sánchez1978 Spain Euskaltel-Euskadi+ 10' 33''
19Rémy Di Gregorio1985 France Française des Jeux+ 10' 34''
20Thibaut Pinot1990 France Française des Jeux+ 11' 24''
21Geraint Thomas1986 Great Britain Sky Professional Cycling Team+ 11' 50''
22David Le Lay1979 France AG2R La Mondiale+ 12' 06''
23Christophe Moreau1971 France Caisse d'Epargne+ 13' 31''
24Cyril Dessel1974 France AG2R La Mondiale+ 13' 56''
25Denis Menchov1978 Russia Rabobank+ 14' 08''
26Julien El Fares1985 France Cofidis14' 29"
27Jesús Hernández1981 Spain Astana - Samruk14' 58"
28Kanstantsin Sivtsov1982 Belarus Team HTC - Columbia15' 14"
29Daniel Navarro1983 Spain Astana - Samruk17' 15"
30Rémi Pauriol1982 France Cofidis17' 20"
31Paolo Tiralongo1977 Italy Astana - Samruk17' 57"
32Mathieu Perget1984 France Caisse d'Epargne18' 18"
33Ivan Velasco1980 Spain Euskaltel-Euskadi18' 20"
34Thomas Rohregger1982 Austria Team Milram20' 30"
35Blel Kadri1986 France AG2R La Mondiale20' 48"
36Gorka Verdugo1978 Spain Euskaltel-Euskadi21' 22"
37Johan Vansummeren1981 Belgium Garmin-Transitions22' 10"
38Kevin De Weert1982 Belgium Quick Step22' 35"
39Peter Kennaugh1989 Great Britain Sky Professional Cycling Team22' 47"
40Luis Pasamontes1979 Spain Caisse d'Epargne23' 05"
41Egoi Martinez1978 Spain Euskaltel-Euskadi24' 28"
42Guillaume Levarlet1985 France Saur - Sojasun25' 02"
43David de la Fuente1981 Spain Astana - Samruk26' 07"
44Bram Tankink1978 Netherlands Rabobank26' 08"
45Maxime Bouet1986 France AG2R La Mondiale26' 34"
46Cyril Gautier1987 France BBOX Bouygues Telecom28' 06"
47Rubén Plaza1980 Spain Caisse d'Epargne28' 24"
48Anders Lund1985 Denmark Team Saxo Bank28' 31"
49Dimitri Champion1983 France AG2R La Mondiale28' 32"
50Gert Dockx1988 Belgium Team HTC - Columbia29' 18"
51Fredrik Kessiakoff1980 Sweden Garmin-Transitions29' 34"
52Peter Stetina1987 USA Garmin-Transitions31' 42"
53Mario Aerts1974 Belgium Omega Pharma-Lotto33' 18"
54Andrey Zeits1986 Kazakhstan Astana - Samruk33' 40"
55Sylvain Calzati1979 France Sky Professional Cycling Team33' 54"
56Thomas Vedel Kvist1987 Denmark Quick Step34' 30"
57Imanol Erviti1983 Spain Caisse d'Epargne34' 37"
58Mathieu Ladagnous1984 France Française des Jeux35' 58"
59Stijn Vandenbergh1984 Belgium Team Katusha36' 21"
60Stefan Denifl1987 Austria Cervelo TestTeam37' 03"
61Egor Silin1988 Russia Team Katusha37' 10"
62Koos Moerenhout1973 Netherlands Rabobank39' 34"
63Laurent Lefèvre1976 France BBOX Bouygues Telecom39' 57"
64Ivan Santaromita1984 Italy Liquigas-Doimo43' 42"
65Edvald Boasson Hagen1987 Norway Sky Professional Cycling Team43' 47"
66Guillaume Bonnafond1987 France AG2R La Mondiale44' 33"
67Nicolas Portal1979 France Sky Professional Cycling Team45' 21"
68Aleksejs Saramotins1982 Latvia Team HTC - Columbia45' 25"
69Maarten Tjallingii1977 Netherlands Rabobank45' 43"
70Francesco Bellotti1979 Italy Liquigas-Doimo46' 52"
71Grega Bole1985 Slovenia Lampre - Farnese Vini 48' 03"
72Anthony Delaplace1989 France Saur - Sojasun48' 44"
73Manuele Mori1980 Italy Lampre - Farnese Vini 50' 53"
74Lars Ytting Bak1980 Denmark Team HTC - Columbia52' 28"
75Dmitry Fofonov1976 Kazakhstan Astana - Samruk53' 36"
76Steve Chainel1983 France BBOX Bouygues Telecom54' 34"
77Amaël Moinard1982 France Cofidis56' 50"
78Jurgen Roelandts1985 Belgium Omega Pharma-Lotto57' 07"
79Iñaki Isasi1977 Spain Euskaltel-Euskadi57' 57"
80Gabriel Rasch1976 Norway Cervelo TestTeam59' 22"
81Mickaël Delage1985 France Omega Pharma-Lotto1t 00' 16"
82David Gutierrez G.1982 Spain Footon-Servetto1t 00' 45"
83Giovanni Bernaudeau1983 France BBOX Bouygues Telecom1t 01' 52"
84Benoit Vaugrenard1982 France Française des Jeux1t 01' 55"
85Christophe Brandt1977 Belgium Omega Pharma-Lotto1t 02' 18"
86Pierre Cazaux1984 France Française des Jeux1t 03' 07"
87Danny Pate1979 USA Garmin-Transitions1t 03' 44"
88Sébastien Minard1982 France Cofidis1t 05' 57"
89Enrico Magazzini1988 Italy Lampre - Farnese Vini 1t 06' 24"
90Adriano Malori1988 Italy Lampre - Farnese Vini 1t 06' 43"
91Dmitriy Kozontchuk1984 Russia Rabobank1t 07' 53"
92Thomas Peterson1986 USA Garmin-Transitions1t 09' 33"
93Geoffroy Lequatre1981 France Team RadioShack1t 13' 42"
94Anthony Geslin1980 France Française des Jeux1t 14' 00"
95Jonas Aaen Jørgensen1986 Denmark Team Saxo Bank1t 19' 03"
DNFJulien Loubet1985 France AG2R La Mondiale
DNFBenjamin Noval Gonzalez1979 Spain Astana - Samruk
DNFPierrick Fedrigo1978 France BBOX Bouygues Telecom
DNFVincent Jérôme1984 France BBOX Bouygues Telecom
DNFJuan José Cobo1981 Spain Caisse d'Epargne
DNFFrancisco Pérez1978 Spain Caisse d'Epargne
DNFMauricio Soler1983 Colombia Caisse d'Epargne
DNFDavide Appollonio1989 Italy Cervelo TestTeam
DNFDaniel Lloyd1980 Great Britain Cervelo TestTeam
DNFJoaquin Novoa Mendez1983 Spain Cervelo TestTeam
DNFOscar Pujol1983 Spain Cervelo TestTeam
DNFMartin Reimer1987 Germany Cervelo TestTeam
DNFDominique Rollin1982 Canada Cervelo TestTeam
DNFStephane Augé1974 France Cofidis
DNFSamuel Dumoulin1980 France Cofidis
DNFChristophe Kern1981 France Cofidis
DNFRein Taaramäe1987 Estonia Cofidis
DNFJorge Azanza Soto1982 Spain Euskaltel-Euskadi
DNFAlan Perez Lezaun1982 Spain Euskaltel-Euskadi
DNFJose Alberto Benitez1981 Spain Footon-Servetto
DNFEros Capecchi1986 Italy Footon-Servetto
DNFManuel Cardoso1983 Portugal Footon-Servetto
DNFDavid Gutierrez Palacios1987 Spain Footon-Servetto
DNFEnrique Mata Cabello1985 Spain Footon-Servetto
DNFAitor Perez Arrieta1977 Spain Footon-Servetto
DNFSébastien Chavanel1981 France Française des Jeux
DNFMichel Kreder1987 Netherlands Garmin-Transitions
DNFChristian Meier1985 Canada Garmin-Transitions
DNFDavid Millar1977 Great Britain Garmin-Transitions
DNFAlfredo Balloni1989 Italy Lampre - Farnese Vini
DNFVitaliy Buts1986 Ukraine Lampre - Farnese Vini
DNFMauro Da Dalto1981 Italy Lampre - Farnese Vini
DNFMarco Marzano1980 Italy Lampre - Farnese Vini
DNFDaniele Bennati1980 Italy Liquigas-Doimo
DNFMauro Finetto1985 Italy Liquigas-Doimo
DNFJacopo Guarnieri1987 Italy Liquigas-Doimo
DNFBrian Vandborg1981 Denmark Liquigas-Doimo
DNFJean-Christophe Péraud1977 France Omega Pharma-Lotto
DNFStaf Scheirlinckx1979 Belgium Omega Pharma-Lotto
DNFJurgen Van Goolen1980 Belgium Omega Pharma-Lotto
DNFDario Cataldo1985 Italy Quick Step
DNFMauro Facci1982 Italy Quick Step
DNFKevin Seeldraeyers1986 Belgium Quick Step
DNFAndreas Stauff1987 Germany Quick Step
DNFKevin van Impe1981 Belgium Quick Step
DNFSebastian Langeveld1985 Netherlands Rabobank
DNFPaul Martens1983 Germany Rabobank
DNFDennis Van Winden1987 Netherlands Rabobank
DNFJérémie Galland1983 France Saur - Sojasun
DNFLaurent Mangel1981 France Saur - Sojasun
DNFJean-Marc Marino1983 France Saur - Sojasun
DNFJulien Simon1985 France Saur - Sojasun
DNFYannick Talabardon1981 France Saur - Sojasun
DNFJohn-Lee Augustyn1986 South Africa Sky Professional Cycling Team
DNFRussell Downing1978 Great Britain Sky Professional Cycling Team
DNFDavide Vigano1984 Italy Sky Professional Cycling Team
DNFBert Grabsch1975 Germany Team HTC - Columbia
DNFPatrick Gretsch1987 Germany Team HTC - Columbia
DNFPeter Velits1985 Slovakia Team HTC - Columbia
DNFMarco Bandiera1984 Italy Team Katusha
DNFLászló Bodrogi1976 Hungary Team Katusha
DNFArtem Ovechkin1986 Russia Team Katusha
DNFNikolai Trusov1985 Russia Team Katusha
DNFMaxime Vantomme1986 Belgium Team Katusha
DNFWim De Vocht1982 Belgium Team Milram
DNFMarkus Eichler1982 Germany Team Milram
DNFThomas Fothen1983 Germany Team Milram
DNFRoger Kluge1986 Germany Team Milram
DNFDominik Roels1987 Germany Team Milram
DNFRoy Sentjens1980 Belgium Team Milram
DNFBen Hermans1986 Belgium Team RadioShack
DNFMarkel Irizar1980 Spain Team RadioShack
DNFSergio Paulinho1980 Portugal Team RadioShack
DNFTomas Vaitkus1982 Litauen Team RadioShack
DNFHaimar Zubeldia1977 Spain Team RadioShack
DNFBaden Cooke1978 Australia Team Saxo Bank
DNFJuan José Haedo1981 Argentina Team Saxo Bank
DNFFrank Høj1973 Denmark Team Saxo Bank
DNFJaroslaw Marycz1987 Poland Team Saxo Bank
DNFAndré Steensen1987 Denmark Team Saxo Bank
Info
RaceCritérium du Dauphiné
Nation France
DateJune 6th-13th
Edition2010
Classification2.PT
ExtraCompare top four

Nr.1 Janez Brajkovic