Next manager: Sluitingsprijs (17/10 13:00)

2009 Critérium du Dauphiné

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01Alejandro Valverde1980 Spain Caisse d'Epargne26t 33' 15''
02Cadel Evans1977 Australia Silence - Lotto+ 16''
03Alberto Contador1982 Spain Astana+ 1' 18''
04Robert Gesink1986 Netherlands Rabobank+ 2' 41''
05Mikel Astarloza1979 Spain Euskaltel-Euskadi+ 3' 40''
06Jakob Fuglsang1985 Denmark Team Saxo Bank+ 4' 08''
07Vincenzo Nibali1984 Italy Liquigas+ 4' 21''
08Haimar Zubeldia1977 Spain Astana+ 5' 05''
09David Millar1977 Great Britain Garmin-Slipstream+ 5' 28"
10Christophe Le Mével1980 France Française des Jeux+ 6' 19''
11David Moncoutié1975 France Cofidis+ 6' 58''
12Sylwester Szmyd1978 Poland Liquigas+ 6' 59''
13Stef Clement1982 Netherlands Rabobank+ 7' 35''
14Alexander Efimkin1981 Russia AG2R La Mondiale+ 8' 12''
15José Luis Arrieta1971 Spain AG2R La Mondiale+ 8' 43''
16Thomas Frei1985 Switzerland BMC Racing Team+ 10' 41''
17Pierre Rolland1986 France BBOX Bouygues Telecom+ 10' 52''
18Igor Anton1983 Spain Euskaltel-Euskadi+ 12' 09''
19Christian Knees1981 Germany Team Milram+ 13' 44''
20Stephane Goubert1970 France AG2R La Mondiale+ 14' 46''
21Alexandre Botcharov1975 Russia Team Katusha15' 14"
22Evgeni Petrov1978 Russia Team Katusha15' 39"
23Jesús Hernández1981 Spain Astana15' 41"
24Craig Lewis1985 USA Team Columbia - HTC16' 18"
25Adam Hansen1981 Australia Team Columbia - HTC16' 53"
26Florian Stalder1982 Switzerland BMC Racing Team18' 00"
27Marco Marzano1980 Italy Lampre - NGC18' 10"
28Amaël Moinard1982 France Cofidis19' 14"
29Jurgen Van den Broeck1983 Belgium Silence - Lotto19' 33"
30Mathias Frank1986 Switzerland BMC Racing Team19' 33"
31Grischa Niermann1975 Germany Rabobank19' 37"
32Daniel Martin1986 Ireland Garmin-Slipstream20' 34"
33Hubert Dupont1980 France AG2R La Mondiale20' 34"
34Rémy Di Gregorio1985 France Française des Jeux22' 49"
35Yury Trofimov1984 Russia BBOX Bouygues Telecom23' 36"
36Juan Antonio Flecha1977 Spain Rabobank23' 43"
37Jurgen Van Goolen1980 Belgium Team Saxo Bank24' 34"
38Jérôme Coppel1986 France Française des Jeux25' 33"
39Timothy Duggan1982 USA Garmin-Slipstream26' 09"
40Laurent Lefèvre1976 France BBOX Bouygues Telecom26' 59"
41Pierrick Fedrigo1978 France BBOX Bouygues Telecom27' 46"
42Mikel Nieve1984 Spain Euskaltel-Euskadi28' 04"
43Jurgen Van De Walle1974 Belgium Quick Step28' 49"
44Matthew Lloyd1983 Australia Silence - Lotto30' 08"
45Cyril Dessel1974 France AG2R La Mondiale31' 33"
46Sébastien Joly1979 France Française des Jeux31' 36"
47Egoi Martinez1978 Spain Euskaltel-Euskadi31' 44"
48Thomas Peterson1986 USA Garmin-Slipstream32' 09"
49Iñigo Landaluze [*]1977 Spain Euskaltel-Euskadi32' 40"
50Lasse Bøchman Larsen1983 Denmark Team Saxo Bank33' 07"
51David de la Fuente1981 Spain Fuji-Servetto34' 05"
52Jerome Pineau1980 France Quick Step34' 06"
53Lars Ytting Bak1980 Denmark Team Saxo Bank35' 09"
54Rigoberto Uran1987 Colombia Caisse d'Epargne36' 54"
55Juan Manuel Garate1976 Spain Rabobank37' 30"
56Julien El Fares1985 France Cofidis38' 23"
57Joost Posthuma1981 Netherlands Rabobank40' 49"
58Nicki Sørensen1975 Denmark Team Saxo Bank41' 05"
59Martin Velits1985 Slovakia Team Milram41' 07"
60Christian Meier1985 Canada Garmin-Slipstream41' 10"
61Rinaldo Nocentini1977 Italy AG2R La Mondiale41' 54"
62Sergio Paulinho1980 Portugal Astana41' 56"
63Frederik Willems1979 Belgium Liquigas42' 25"
64Koos Moerenhout1973 Netherlands Rabobank43' 26"
65Ludovic Turpin1975 France AG2R La Mondiale43' 33"
66Rémi Pauriol1982 France Cofidis44' 08"
67Kevin De Weert1982 Belgium Quick Step44' 24"
68Xabier Zandio1977 Spain Caisse d'Epargne44' 56"
69Iván Gutiérrez1978 Spain Caisse d'Epargne45' 10"
70Fabian Wegmann1980 Germany Team Milram46' 16"
71Benjamin Noval Gonzalez1979 Spain Astana46' 47"
72Gorka Verdugo1978 Spain Euskaltel-Euskadi47' 10"
73Alexsandr Dyachenko1983 Kazakhstan Astana49' 48"
74Stijn Vandenbergh1984 Belgium Team Katusha49' 59"
75Josep Jufré Pou1975 Spain Fuji-Servetto50' 03"
76William Bonnet1982 France BBOX Bouygues Telecom50' 24"
77Simon Spilak1986 Slovenia Lampre - NGC51' 48"
78Sergey Renev1985 Kazakhstan Astana52' 38"
79Daniele Righi1976 Italy Lampre - NGC53' 00"
80Luis Pasamontes1979 Spain Caisse d'Epargne53' 29"
81Nicolas Roche1984 Ireland AG2R La Mondiale54' 12"
82Christophe Kern1981 France Cofidis54' 32"
83Javier Mejias1983 Spain Fuji-Servetto55' 44"
84Bram Tankink1978 Netherlands Rabobank55' 53"
85Morris Possoni1984 Italy Team Columbia - HTC56' 00"
86Alexandr Kolobnev1981 Russia Team Saxo Bank59' 17"
87Aleksandr Kuschynski1979 Belarus Liquigas1t 00' 26"
88Óscar Pereiro Sio1977 Spain Caisse d'Epargne1t 00' 37"
89Tomas Vaitkus1982 Litauen Astana1t 01' 28"
90Alexandre Moos1972 Switzerland BMC Racing Team1t 02' 25"
91Mathieu Ladagnous1984 France Française des Jeux1t 02' 45"
92Cameron Wurf1983 Australia Fuji-Servetto1t 03' 04"
93Bingen Fernández Bustinza1972 Spain Cofidis1t 03' 57"
94Markus Zberg1974 Switzerland BMC Racing Team1t 04' 52"
95Yukiya Arashiro1984 Japan BBOX Bouygues Telecom1t 05' 10"
96Benoit Vaugrenard1982 France Française des Jeux1t 05' 54"
97Alexandre Pichot1983 France BBOX Bouygues Telecom1t 05' 56"
98Jeff Louder1977 USA BMC Racing Team1t 06' 10"
99Sébastien Minard1982 France Cofidis1t 06' 55"
100Anthony Geslin1980 France Française des Jeux1t 08' 22"
101Gert Steegmans1980 Belgium Team Katusha1t 08' 36"
102Benat Intxausti1986 Spain Fuji-Servetto1t 08' 51"
103Brent Bookwalter1984 USA BMC Racing Team1t 09' 37"
104Bert Grabsch1975 Germany Team Columbia - HTC1t 11' 01"
105Alan Perez Lezaun1982 Spain Euskaltel-Euskadi1t 11' 08"
106Cyril Gautier1987 France BBOX Bouygues Telecom1t 11' 17"
107Marco Velo1974 Italy Quick Step1t 11' 58"
108Stijn Devolder1979 Belgium Quick Step1t 12' 07"
109Karsten Kroon1976 Netherlands Team Saxo Bank1t 12' 27"
110Iñaki Isasi1977 Spain Euskaltel-Euskadi1t 12' 31"
111Stephane Augé1974 France Cofidis1t 12' 41"
112Ian McKissick1980 USA BMC Racing Team1t 13' 42"
113Svein Tuft1977 Canada Garmin-Slipstream1t 15' 42"
114Frantisek Rabon1983 Czech Republic Team Columbia - HTC1t 17' 21"
115Alberto Fernandez Puebla1984 Spain Fuji-Servetto1t 17' 27"
116Fabrice Piemontesi1983 Italy Team Piemonte1t 17' 49"
117Mauro Santambrogio1984 Italy Lampre - NGC1t 17' 52"
118Imanol Erviti1983 Spain Caisse d'Epargne1t 20' 31"
119Murilo Fischer1979 Brazil Liquigas1t 21' 19"
120Nikolai Trusov1985 Russia Team Katusha1t 21' 51"
121Jelle Vanendert1985 Belgium Silence - Lotto1t 22' 48"
122Ivan Rovny1987 Russia Team Katusha1t 23' 55"
123Marco Bandiera1984 Italy Lampre - NGC1t 24' 05"
124Volodymyr Zagorodny1981 Ukraine Lampre - NGC1t 24' 30"
125Paul Voss1986 Germany Team Milram1t 24' 43"
126Frank Høj1973 Denmark Team Saxo Bank1t 25' 24"
127Maarten Wynants1982 Belgium Quick Step1t 25' 59"
128Dominik Roels1987 Germany Team Milram1t 27' 11"
129Maciej Bodnar1985 Poland Liquigas1t 29' 03"
130László Bodrogi1976 Hungary Team Katusha1t 29' 13"
131Roy Sentjens1980 Belgium Silence - Lotto1t 36' 33"
132Christian Kux1985 Germany Team Milram1t 41' 34"
133Sébastien Chavanel1981 France Française des Jeux1t 41' 53"
134Alexander Serov1982 Russia Team Katusha1t 43' 26"
135Angelo Furlan1977 Italy Lampre - NGC1t 46' 08"
DNFArnaud Coyot1980 France Caisse d'Epargne
DNFHector Gonzalez Baeza1986 Spain Fuji-Servetto
DNFSteven Cozza1985 USA Garmin-Slipstream
DNFTrent Lowe1984 Australia Garmin-Slipstream
DNFMirco Lorenzetto1981 Italy Lampre - NGC
DNFIvan Basso1977 Italy Liquigas
DNFEnrico Franzoi1982 Italy Liquigas
DNFTom Boonen1980 Belgium Quick Step
DNFSebastien Rosseler1981 Belgium Quick Step
DNFSebastian Lang1979 Germany Silence - Lotto
DNFStaf Scheirlinckx1979 Belgium Silence - Lotto
DNFMichael Barry1975 Canada Team Columbia - HTC
DNFMarcel Sieberg1982 Germany Team Columbia - HTC
DNFServais Knaven1971 Netherlands Team Milram
DNFNiki Terpstra1984 Netherlands Team Milram
Info
RaceCritérium du Dauphiné
Nation France
DateJune 7th-14th
Edition2009
Classification2.PT
ExtraCompare top four

Nr.1 Alejandro Valverde