Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Critérium du Dauphiné
France
Overview
Statistics
Edition
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
Overall
Points
Mountain
Youth
Year
CAT
Links
Winner
Second
Third
2024
2.UWT
Information
-
-
-
2023
2.UWT
Results
Vingegaard
Jonas
Yates
Adam
O'Connor
Ben
2022
2.UWT
Results
Roglic
Primoz
Vingegaard
Jonas
O'Connor
Ben
2021
2.UWT
Results
Porte
Richie
Lutsenko
Alexey
Thomas
Geraint
2020
2.UWT
Results
Martinez
Daniel
Pinot
Thibaut
Martin
Guillaume
2019
2.UWT
Results
Fuglsang
Jakob
van Garderen
Tejay
Buchmann
Emanuel
2018
2.UWT
Results
Thomas
Geraint
Yates
Adam
Bardet
Romain
2017
2.UWT
Results
Fuglsang
Jakob
Porte
Richie
Martin
Daniel
2016
2.UWT
Results
Froome
Chris
Bardet
Romain
Martin
Daniel
2015
2.UWT
Results
Froome
Chris
van Garderen
Tejay
Costa
Rui
2014
2.UWT
Results
Talansky
Andrew
Contador
Alberto
Van den Broeck
Jurgen
2013
2.UWT
Results
Froome
Chris
Porte
Richie
Moreno
Daniel
2012
2.UWT
Results
Wiggins
Bradley
Rogers
Michael
Evans
Cadel
2011
2.UWT
Results
Wiggins
Bradley
Evans
Cadel
Vinokourov
Alexandre
2010
2.PT
Results
Brajkovic
Janez
Contador
Alberto
van Garderen
Tejay
2009
2.PT
Results
Valverde
Alejandro
Evans
Cadel
Contador
Alberto
2008
2.PT
Results
Valverde
Alejandro
Evans
Cadel
Leipheimer
Levi
2007
2.PT
Results
Moreau
Christophe
Evans
Cadel
Kashechkin
Andrey
2006
2.PT
Results
DSQ
Rider
Moreau
Christophe
Kohl
Bernhard
2005
2.PT
Results
Landaluze
Iñigo
Botero
Santiago
Leipheimer
Levi
2004
2.HC
Results
Mayo
Iban
Hamilton
Tyler
Sevilla
Oscar
2003
2.HC
Results
DSQ
Rider
Mayo
Iban
Millar
David
2002
2.HC
Results
DSQ
Rider
Landis
Floyd
Moreau
Christophe
2001
2.HC
Results
Moreau
Christophe
Tonkov
Pavel
Salmon
Benoît
2000
2.HC
Results
Hamilton
Tyler
Zubeldia
Haimar
Armstrong
Lance
1999
2.HC
Results
Vinokourov
Alexandre
Vaughters
Jonathan
Belli
Wladimir
1998
2.HC
Results
de Las Cuevas
Armand
Peña
Miguel Angel
Teteriouk
Andrei
1997
2.1
Results
Bölts
Udo
Olano
Abraham
Robin
Jean-Cyril
1996
2.1
Results
Indurain
Miguel
Rominger
Tony
Virenque
Richard
1995
2.1
Results
Indurain
Miguel
Boardman
Chris
Aparicio
Vicente
1994
2.1
Results
Dufaux
Laurent
Pensec
Ronan
Kasputis
Arturas
1993
2.1
Results
Dufaux
Laurent
Rincón
Oliverio
Boyer
Eric
1992
2.1
Results
Mottet
Charly
Leblanc
Luc
Bugno
Gianni
1991
2.1
Results
Herrera
Luis
Cubino
Laudelino
Rominger
Tony
1990
2.1
Results
Millar
Robert
Claveyrolat
Thierry
Mejia
Alvaro
1989
2.HC
Results
Mottet
Charly
Millar
Robert
Claveyrolat
Thierry
1988
2.HC
Results
Herrera
Luis
Rüttimann
Niki
Mottet
Charly
1987
SPP
Results
Mottet
Charly
Cárdenas
Henry
Pensec
Ronan
1986
SPP
Results
Zimmermann
Urs
Pensec
Ronan
Zoetemelk
Joop
1985
SPP
Results
Anderson
Phil
Rooks
Steven
Bazzo
Pierre
1984
SPP
Results
Ramírez
Martín
Hinault
Bernard
LeMond
Greg
1983
SPP
Results
LeMond
Greg
Millar
Robert
Alban
Robert
1982
SPP
Results
Laurent
Michel
Bernaudeau
Jean-René
Simon
Pascal
1981
SPP
Results
Hinault
Bernard
Agostinho
Joaquim
LeMond
Greg
1980
SPP
Results
van der Velde
Johan
Martin
Raymond
Agostinho
Joaquim
1979
SPP
Results
Hinault
Bernard
Lubberding
Henk
Galdos
Francisco
1978
SPP
Results
Pollentier
Michel
Martínez
Mariano
Galdos
Francisco
1977
SPP
Results
Hinault
Bernard
Thévenet
Bernard
Van Impe
Lucien
1976
SPP
Results
Thévenet
Bernard
Lopez Carril
Vicente
Delisle
Raymond
1975
SPP
Results
Thévenet
Bernard
Moser
Francesco
Zoetemelk
Joop
1974
SPP
Results
Santy
Alain
Poulidor
Raymond
Danguillaume
Jean-Pierre
1973
SPP
Results
Ocaña
Luis
Thévenet
Bernard
Zoetemelk
Joop
1972
SPP
Results
Ocaña
Luis
Thévenet
Bernard
Van Impe
Lucien
1971
SPP
Results
Merckx
Eddy
Ocaña
Luis
Thévenet
Bernard
1970
SPP
Results
Ocaña
Luis
Pingeon
Roger
Van Springel
Herman
1969
SPP
Results
Poulidor
Raymond
Bracke
Ferdinand
Pingeon
Roger
1966
SPP
Results
Poulidor
Raymond
Echeverria
Carlos
Gabica
Francisco
1965
SPP
Results
Anquetil
Jacques
Poulidor
Raymond
Kunde
Karl-Heinz
1964
SPP
Results
Uriona
Valentin
Poulidor
Raymond
Martin
Esteban
1963
SPP
Results
Anquetil
Jacques
Perez Frances
Jose
Manzaneque
Fernando
1962
SPP
Results
Mastrotto
Raymond
Junkermann
Hans
Poulidor
Raymond
1961
SPP
Results
Robinson
Brian
Mastrotto
Raymond
Mahé
François
1960
SPP
Results
Dotto
Jean
Mastrotto
Raymond
Thiélin
Gérard
1959
SPP
Results
Anglade
Henry
Mastrotto
Raymond
Riviere
Roger
1958
2.HC
Results
Rostollan
Louis
Pipelin
Francis
Schmitz
Jean-Pierre
1957
2.HC
Results
Rohrbach
Marcel
Privat
René
Schmitz
Jean-Pierre
1956
2.HC
Results
Close
Alex
Rolland
Antonin
Picot
Fernand
1955
2.HC
Results
Bobet
Louison
Walkowiak
Roger
De Mulder
Marcel
1954
2.HC
Results
Lauredi
Nello
Schmitz
Jean-Pierre
Molinéris
Pierre
1953
2.HC
Results
Teisseire
Lucien
Gaul
Charly
Robic
Jean
1952
2.HC
Results
Dotto
Jean
Lauredi
Nello
Le Guilly
Jean
1951
2.HC
Results
Lauredi
Nello
Rolland
Antonin
Lazarides
Lucien
1950
2.HC
Results
Lauredi
Nello
Lazarides
Apo
Diederich
Bim
1949
2.HC
Results
Lazarides
Lucien
Robic
Jean
Camellini
Fermo
1948
2.HC
Results
Fachleitner
Edouard
Giguet
Paul
Robic
Jean
1947
2.HC
Results
Klabinski
Edouard
Sciardis
Gino
Camellini
Fermo