Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Critérium du Dauphiné
ProTour, Stage race, 5th -12th June 2005, France
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
GC
Points
Mountain
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Colombia
Denmark
Estonia
France
Germany
Italy
Kazakhstan
Netherlands
Norway
Portugal
Russia
Slovakia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Uzbekistan
Teams
AG2R Prévoyance
Bouygues Telecom
Cofidis
Crédit Agricole
Davitamon - Lotto
Discovery Channel
Domina Vacanze
Euskaltel-Euskadi
Fassa Bortolo
Française des Jeux
Gerolsteiner
Illes Balears - Caisse d'Epargne
Lampre-Caffita
Liberty Seguros - Würth Team
Liquigas - Bianchi
Phonak Hearing Systems
Quick Step
Rabobank
Saunier Duval - Prodir
T-Mobile Team
Team CSC
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Landaluze
Iñigo
1977
Euskaltel-Euskadi
28:24:46
02
Botero
Santiago
1972
Phonak Hearing Systems
+ 11
03
Leipheimer
Levi
1973
Gerolsteiner
+ 38
04
Armstrong
Lance
[*]
1971
Discovery Channel
+ 59
05
Vinokourov
Alexandre
1973
T-Mobile Team
+ 01:02
06
Moncoutié
David
1975
Cofidis
+ 01:56
07
Gomez
José
1980
Saunier Duval - Prodir
+ 03:54
08
Bruseghin
Marzio
1974
Fassa Bortolo
+ 03:58
09
Kashechkin
Andrey
1980
Crédit Agricole
+ 05:04
10
Mancebo
Francisco
1976
Illes Balears - Caisse d'Epargne
+ 06:20
11
Landis
Floyd
1975
Phonak Hearing Systems
+ 07:51
12
Van Huffel
Wim
1979
Davitamon - Lotto
+ 07:52
13
Merckx
Axel
1972
Davitamon - Lotto
+ 08:28
14
Goubert
Stéphane
1970
AG2R Prévoyance
+ 13:08
15
Fritsch
Nicolas
1978
Saunier Duval - Prodir
+ 13:14
16
Beltrán
Manuel
1971
Discovery Channel
+ 13:36
17
Astarloza
Mikel
1979
AG2R Prévoyance
+ 13:43
18
Giunti
Massimo
1974
Fassa Bortolo
+ 14:17
19
Arroyo
David
1980
Illes Balears - Caisse d'Epargne
+ 14:37
20
Canada
David
1975
Saunier Duval - Prodir
+ 15:17
21
Pereiro
Óscar
1977
Phonak Hearing Systems
+ 15:31
22
Popovych
Yaroslav
1980
Discovery Channel
+ 16:14
23
Weening
Pieter
1981
Rabobank
+ 17:23
24
Menchov
Denis
1978
Rabobank
+ 17:38
25
Azevedo
José
1973
Discovery Channel
+ 20:40
26
Fedrigo
Pierrick
1978
Bouygues Telecom
+ 21:45
27
Sørensen
Nicki
1975
Team CSC
+ 22:01
28
Botcharov
Alexandre
1975
Crédit Agricole
+ 25:17
29
Gutiérrez
José Enrique
1974
Phonak Hearing Systems
+ 27:05
30
Tankink
Bram
1978
Quick Step
+ 27:19
31
Chavanel
Sylvain
1979
Cofidis
+ 28:19
32
Hincapie
George
1973
Discovery Channel
+ 28:31
33
Calzati
Sylvain
1979
AG2R Prévoyance
+ 28:53
34
Codol
Massimo
1973
Fassa Bortolo
+ 30:05
35
Sastre
Carlos
1975
Team CSC
+ 30:13
36
Moerenhout
Koos
1973
Davitamon - Lotto
+ 31:49
37
Gutiérrez
Iván
1978
Illes Balears - Caisse d'Epargne
+ 32:28
38
Calvente
Manuel
1976
Team CSC
+ 33:52
39
Rubiera
José Luis
1973
Discovery Channel
+ 34:50
40
Di Gregorio
Rémy
1985
Française des Jeux
+ 36:05
41
Sevilla
Oscar
1976
T-Mobile Team
+ 36:12
42
Zaballa
Constantino
1978
Saunier Duval - Prodir
+ 37:22
43
Rebellin
Davide
1971
Gerolsteiner
+ 37:58
44
Mazzoleni
Eddy
1973
Lampre-Caffita
+ 39:33
45
Bossoni
Paolo
1976
Fassa Bortolo
+ 40:26
46
Rous
Didier
1970
Bouygues Telecom
+ 40:45
47
González de Galdeano
Igor
1973
Liberty Seguros - Würth Team
+ 41:40
48
Zandio
Xabier
1977
Illes Balears - Caisse d'Epargne
+ 43:17
49
Lara
Francisco José
1977
T-Mobile Team
+ 43:38
50
Noval
Benjamin
1979
Discovery Channel
+ 45:34
51
Casero Moreno
Rafael
1976
Saunier Duval - Prodir
+ 47:04
52
Bessy
Frederic
1972
Cofidis
+ 48:04
53
Iglinskiy
Maxim
1981
Domina Vacanze
+ 49:54
54
Quinziato
Manuel
1979
Saunier Duval - Prodir
+ 50:11
55
Aerts
Mario
1974
Davitamon - Lotto
+ 50:47
56
Grivko
Andriy
1983
Domina Vacanze
+ 51:06
57
Fuentes Angullo
Juan Manuel
1977
Lampre-Caffita
+ 51:09
58
Edaleine
Christophe
1979
Cofidis
+ 52:27
59
Geslin
Anthony
1980
Bouygues Telecom
+ 52:36
60
Baguet
Serge
1969
Davitamon - Lotto
+ 53:38
61
Löfkvist
Thomas
1984
Française des Jeux
+ 53:47
62
Vansummeren
Johan
1981
Davitamon - Lotto
+ 54:01
63
Mourey
Francis
1980
Française des Jeux
+ 55:19
64
Dekker
Erik
1970
Rabobank
+ 56:16
65
Vogondy
Nicolas
1977
Crédit Agricole
+ 56:44
66
Chaurreau
Inigo
1973
AG2R Prévoyance
+ 59:04
67
Gilbert
Philippe
1982
Française des Jeux
+ 01:02:21
68
Becke
Daniel
1978
Illes Balears - Caisse d'Epargne
+ 01:03:27
69
Joly
Sébastien
1979
Crédit Agricole
+ 01:04:49
70
Boogerd
Michael
[*]
1972
Rabobank
+ 01:04:54
71
Drancourt
Pierre
1985
Bouygues Telecom
+ 01:06:26
72
Portal
Nicolas
1979
AG2R Prévoyance
+ 01:10:01
73
Mengin
Christophe
1968
Française des Jeux
+ 01:10:33
74
Facci
Mauro
1982
Fassa Bortolo
+ 01:11:52
75
Roberts
Luke
1977
Team CSC
+ 01:14:42
76
Kvachuk
Oleksandr
1983
Lampre-Caffita
+ 01:18:44
77
Tombak
Janek
1976
Cofidis
+ 01:21:39
78
Jurco
Matej
1984
Domina Vacanze
+ 01:23:52
DNF
Dessel
Cyril
1974
AG2R Prévoyance
DNF
Dumoulin
Samuel
1980
AG2R Prévoyance
DNF
Turpin
Ludovic
1975
AG2R Prévoyance
DNF
Charteau
Anthony
1979
Bouygues Telecom
DNF
Gène
Yohann
1981
Bouygues Telecom
DNF
Hary
Maryan
1980
Bouygues Telecom
DNF
Pineau
Jérôme
1980
Bouygues Telecom
DNF
Engoulvent
Jimmy
1979
Cofidis
DNF
Fernández Bustinza
Bingen
1972
Cofidis
DNF
O'Grady
Stuart
1973
Cofidis
DNF
Hushovd
Thor
1978
Crédit Agricole
DNF
Moreau
Christophe
1971
Crédit Agricole
DNF
Nazon
Damien
1974
Crédit Agricole
DNF
Poilvet
Benoît
1976
Crédit Agricole
DNF
Ardila
Mauricio
1979
Davitamon - Lotto
DNF
van Hecke
Preben
1982
Davitamon - Lotto
DNF
Devolder
Stijn
1979
Discovery Channel
DNF
Cortinovis
Alessandro
1977
Domina Vacanze
DNF
Ghisalberti
Sergio
1979
Domina Vacanze
DNF
Nuritdinov
Rafael
1977
Domina Vacanze
DNF
Rigotto
Elia
1982
Domina Vacanze
DNF
Visconti
Giovanni
1983
Domina Vacanze
DNF
Camaño
Iker
1979
Euskaltel-Euskadi
DNF
Fernandez
Koldo
1981
Euskaltel-Euskadi
DNF
Silloniz
Aitor
1977
Euskaltel-Euskadi
DNF
Silloniz Aresti
Josu
1978
Euskaltel-Euskadi
DNF
Zubeldia
Joseba
1979
Euskaltel-Euskadi
DNF
Flecha
Juan Antonio
1977
Fassa Bortolo
DNF
Petito
Roberto
1971
Fassa Bortolo
DNF
Sivtsov
Kanstantsin
1982
Fassa Bortolo
DNF
Delage
Mickaël
1985
Française des Jeux
DNF
Finot
Frederic
1977
Française des Jeux
DNF
Vaugrenard
Benoît
1982
Française des Jeux
DNF
Haussler
Heinrich
1984
Gerolsteiner
DNF
Lang
Sebastian
1979
Gerolsteiner
DNF
Peschel
Uwe
1968
Gerolsteiner
DNF
Russ
Matthias
1983
Gerolsteiner
DNF
Schmidt
Torsten
1972
Gerolsteiner
DNF
Serpellini
Marco
1972
Gerolsteiner
DNF
García
José Vicente
1972
Illes Balears - Caisse d'Epargne
DNF
Juliá
José Cayetano
1971
Illes Balears - Caisse d'Epargne
DNF
Pradera
Mikel
1975
Illes Balears - Caisse d'Epargne
DNF
Bonomi
Giosue
1978
Lampre-Caffita
DNF
Bortolami
Gianluca
1968
Lampre-Caffita
DNF
Franzoi
Enrico
1982
Lampre-Caffita
DNF
Scotto D'Abusco
Michele
1983
Lampre-Caffita
DNF
Spezialetti
Alessandro
1975
Lampre-Caffita
DNF
Contador
Alberto
1982
Liberty Seguros - Würth Team
DNF
Davis
Allan
1980
Liberty Seguros - Würth Team
DNF
Heras
Roberto
1974
Liberty Seguros - Würth Team
DNF
Jaksche
Jörg
1976
Liberty Seguros - Würth Team
DNF
Nozal Vega
Isidro
1977
Liberty Seguros - Würth Team
DNF
Paulinho
Sergio
1980
Liberty Seguros - Würth Team
DNF
Serrano
Marcos Antonio
1972
Liberty Seguros - Würth Team
DNF
Bäckstedt
Magnus
1975
Liquigas - Bianchi
DNF
Gasparotto
Enrico
1982
Liquigas - Bianchi
DNF
Gerosa
Mauro
1974
Liquigas - Bianchi
DNF
Ljungqvist
Marcus
1974
Liquigas - Bianchi
DNF
Loda
Nicola
1971
Liquigas - Bianchi
DNF
Mason
Oscar
1975
Liquigas - Bianchi
DNF
Miorin
Devis
1976
Liquigas - Bianchi
DNF
Sironi
Gianluca
1974
Liquigas - Bianchi
DNF
Gonzalez
Santos
1973
Phonak Hearing Systems
DNF
Grabsch
Bert
1975
Phonak Hearing Systems
DNF
Hunter
Robert
1977
Phonak Hearing Systems
DNF
Jalabert
Nicolas
1973
Phonak Hearing Systems
DNF
De Fauw
Dimitri
1981
Quick Step
DNF
Mercado
Juan Miguel
1978
Quick Step
DNF
Nuyens
Nick
1980
Quick Step
DNF
Paolini
Luca
1977
Quick Step
DNF
Pecharroman
Jose Antonio
1978
Quick Step
DNF
Van Goolen
Jurgen
1980
Quick Step
DNF
Verbrugghe
Rik
1974
Quick Step
DNF
Horrillo
Pedro
1974
Rabobank
DNF
Löwik
Gerben
1977
Rabobank
DNF
Posthuma
Joost
1981
Rabobank
DNF
Wauters
Marc
1969
Rabobank
DNF
Edo
Ángel
1970
Saunier Duval - Prodir
DNF
Hiekmann
Torsten
1980
T-Mobile Team
DNF
Klöden
Andreas
1975
T-Mobile Team
DNF
Kohl
Bernhard
1982
T-Mobile Team
DNF
Werner
Christian
1979
T-Mobile Team
DNF
Yakovlev
Sergei
1976
T-Mobile Team
DNF
Arvesen
Kurt Asle
1975
Team CSC
DNF
Piil
Jakob
1973
Team CSC
DNF
Vandborg
Brian
1981
Team CSC
DNF
Vande Velde
Christian
1976
Team CSC
Information
Critérium du Dauphiné
France
5th -12th June 2005
2.PT