FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Critérium du Dauphiné
Division I, Stage race, 10th -17th June 2001, France
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
GC
Points
Mountain
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
Bulgaria
France
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Lithuania
Netherlands
Poland
Portugal
Russia
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Venezuela
Teams
Ag2r Prevoyance - Decathlon
BigMat - Auber 93
Bonjour
Cofidis
Crédit Agricole
Domo - Farm Frites - Latexco
Euskaltel-Euskadi
Festina - Lotus
iBanesto.com
Jean Delatour
La Française des Jeux
Lotto - Adecco
Mercury - Viatel
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Moreau
Christophe
1971
Festina - Lotus
28:24:10
02
Tonkov
Pavel
1969
Mercury - Viatel
+ 01
03
Salmon
Benoît
1974
Ag2r Prevoyance - Decathlon
+ 02:01
04
Montgomery
Sven
1976
La Française des Jeux
+ 02:51
05
Kivilev
Andrei
1973
Cofidis
+ 03:57
06
Etxebarria Arana
Unai
1972
Euskaltel-Euskadi
+ 04:26
07
Menchov
Denis
1978
iBanesto.com
+ 05:18
08
Chaurreau
Inigo
1973
Euskaltel-Euskadi
+ 06:30
09
González Arrieta
Ramón
1967
Euskaltel-Euskadi
+ 06:44
10
Piepoli
Leonardo
1971
iBanesto.com
+ 07:14
11
Merckx
Axel
1972
Domo - Farm Frites - Latexco
+ 09:27
12
Rinero
Christophe
1973
Cofidis
+ 11:58
13
Mikhailov
Gennady
1974
Lotto - Adecco
+ 13:05
14
del Olmo
Txema
1973
Euskaltel-Euskadi
+ 15:38
15
Mayo
Iban
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 16:58
16
Moncoutié
David
1975
Cofidis
+ 17:23
17
Trentin
Guido
1975
Cofidis
+ 17:26
18
Heulot
Stéphane
1971
BigMat - Auber 93
+ 22:32
19
Teteriouk
Andrei
1967
Mercury - Viatel
+ 25:48
20
Oriol
Christophe
1973
Jean Delatour
+ 27:47
21
Vogondy
Nicolas
1977
La Française des Jeux
+ 31:05
22
Botcharov
Alexandre
1975
Ag2r Prevoyance - Decathlon
+ 32:51
23
Bessy
Frederic
1972
Crédit Agricole
+ 35:44
24
Brochard
Laurent
1968
Jean Delatour
+ 36:21
25
Brard
Florent
1976
Festina - Lotus
+ 36:23
26
Lelli
Massimiliano
1967
Cofidis
+ 42:56
27
Kleynen
Steven
1977
Domo - Farm Frites - Latexco
+ 44:02
28
Vila
Patxi
1975
iBanesto.com
+ 44:44
29
Julich
Bobby
1971
Crédit Agricole
+ 45:04
30
Guilbert
Charles
1972
Bonjour
+ 46:10
31
Jan
Xavier
1970
BigMat - Auber 93
+ 47:35
32
Rault
Dominique
1971
BigMat - Auber 93
+ 48:46
33
Bénéteau
Walter
1972
Bonjour
+ 51:16
34
Rous
Didier
1970
Bonjour
+ 52:10
35
De Wolf
Steve
1975
Domo - Farm Frites - Latexco
+ 53:37
36
Voigt
Jens
1971
Crédit Agricole
+ 54:37
37
Vermaut
Stive
1972
Lotto - Adecco
+ 54:38
38
Lino
Pascal
1966
Festina - Lotus
+ 55:48
39
Axelsson
Niklas
1972
Mercury - Viatel
+ 55:57
40
Jenner
Christopher
1974
Crédit Agricole
+ 58:23
41
Moerenhout
Koos
1973
Domo - Farm Frites - Latexco
+ 01:02:21
42
Sivakov
Alexei
1972
BigMat - Auber 93
+ 01:05:20
43
Simon
François
1968
Bonjour
+ 01:05:40
44
Halgand
Patrice
1974
Jean Delatour
+ 01:07:44
45
Morin
Anthony
1974
Crédit Agricole
+ 01:11:37
46
Zandio
Xabier
1977
iBanesto.com
+ 01:14:16
47
Kasputis
Arturas
1967
Ag2r Prevoyance - Decathlon
+ 01:14:37
48
Poilvet
Benoît
1976
Crédit Agricole
+ 01:15:11
49
Gwiazdowski
Grzegorz
1974
La Française des Jeux
+ 01:15:57
50
Lefèvre
Laurent
1976
Cofidis
+ 01:16:10
51
Brozyna
Tomasz
1970
iBanesto.com
+ 01:18:31
52
Fofonov
Dmitriy
1976
Cofidis
+ 01:18:58
53
McGee
Bradley
1976
La Française des Jeux
+ 01:19:18
54
Lebreton
Lylian
1972
BigMat - Auber 93
+ 01:21:33
55
Tchmil
Andrei
1963
Lotto - Adecco
+ 01:21:59
56
Gouvenou
Thierry
1969
BigMat - Auber 93
+ 01:22:21
57
Baguet
Serge
1969
Lotto - Adecco
+ 01:23:15
58
Durand
Jacky
1967
La Française des Jeux
+ 01:23:48
59
De Waele
Fabien
1975
Lotto - Adecco
+ 01:26:51
60
Van Hyfte
Paul
1972
Lotto - Adecco
+ 01:28:38
61
Magnusson
Glenn
1969
Domo - Farm Frites - Latexco
+ 01:29:36
62
Agnolutto
Christophe
1969
Ag2r Prevoyance - Decathlon
+ 01:33:54
63
Bernard
Jerome
1971
Jean Delatour
+ 01:33:55
DNF
Bordenave
Philippe
1969
Ag2r Prevoyance - Decathlon
DNF
Demarbaix
Sebastien
1973
Ag2r Prevoyance - Decathlon
DNF
Maignan
Gilles
1968
Ag2r Prevoyance - Decathlon
DNF
Turpin
Ludovic
1975
Ag2r Prevoyance - Decathlon
DNF
Auger
Ludovic
1971
BigMat - Auber 93
DNF
Capelle
Christophe
1967
BigMat - Auber 93
DNF
Gabriel
Frédéric
1970
Bonjour
DNF
Joly
Sébastien
1979
Bonjour
DNF
Nazon
Damien
1974
Bonjour
DNF
Renier
Franck
1974
Bonjour
DNF
Millar
David
1977
Cofidis
DNF
Gougot
Fabrice
1971
Crédit Agricole
DNF
Vaughters
Jonathan
1973
Crédit Agricole
DNF
Bruylandts
Dave
1976
Domo - Farm Frites - Latexco
DNF
Cretskens
Wilfried
1976
Domo - Farm Frites - Latexco
DNF
van Heeswijk
Max
1973
Domo - Farm Frites - Latexco
DNF
Etxebarria
David
1973
Euskaltel-Euskadi
DNF
Flores
Iker
1976
Euskaltel-Euskadi
DNF
Gerrikagoitia
Gorka
1973
Euskaltel-Euskadi
DNF
Chanteur
Pascal
1968
Festina - Lotus
DNF
Da Cruz
Carlos
1974
Festina - Lotus
DNF
Madouas
Laurent
1967
Festina - Lotus
DNF
Plaza Romero
David
1970
Festina - Lotus
DNF
Pretot
Arnaud
1971
Festina - Lotus
DNF
Baranowski
Dariusz
1972
iBanesto.com
DNF
Barbosa
Candido
1974
iBanesto.com
DNF
Mancebo
Francisco
1976
iBanesto.com
DNF
Bouvard
Gilles
1969
Jean Delatour
DNF
Goubert
Stéphane
1970
Jean Delatour
DNF
Plouhinec
Samuel
1976
Jean Delatour
DNF
Roux
Laurent
1972
Jean Delatour
DNF
Bodo
Thomas
1980
La Française des Jeux
DNF
Casar
Sandy
1979
La Française des Jeux
DNF
Casper
Jimmy
1978
La Française des Jeux
DNF
Marichal
Thierry
1973
Lotto - Adecco
DNF
Van de Wouwer
Kurt
1971
Lotto - Adecco
DNF
Frischkorn
William
1981
Mercury - Viatel
DNF
Landis
Floyd
1975
Mercury - Viatel
DNF
McRae
William Chann
1971
Mercury - Viatel
DNF
Stoyanov
Plamen
1971
Mercury - Viatel
DNF
Zajicek
Phil
1979
Mercury - Viatel
Information
Critérium du Dauphiné
France
10th -17th June 2001
2.HC