2008 Giro dell'Appennino

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Alessandro Bertolini 1971 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 4t 45' 36"
02 Eddy Ratti 1977 Italy Nippo - Endeka 00"
03 Chris Froome 1985 Great Britain Barloworld 10"
04 Miguel Angel Rubiano 1984 Colombia Centri della Calzatura - Partizan 1' 03"
05 Sylwester Szmyd 1978 Poland Lampre 1' 03"
06 Christian Pfannberger 1979 Austria Barloworld 1' 03"
07 Massimo Giunti 1974 Italy Miche - Silver Cross 1' 03"
08 Santo Anzà 1980 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 1' 03"
09 Massimiliano Gentili 1971 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 1' 04"
10 Giampaolo Caruso 1980 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce 1' 04"
11 Luca Zanasca 1983 Italy Centri della Calzatura - Partizan 1' 04"
12 Francesco Failli 1983 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 1' 56"
13 Francesco Tizza 1981 Italy NGC Medical - OTC Industria Porte 1' 56"
14 Luigi Sestili 1983 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce 1' 56"
15 Ruslan Pidgornyy 1977 Ukraine LPR Brakes - Ballan 1' 57"
16 Luca Pierfelici 1983 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 1' 58"
17 Domenico Pozzovivo 1982 Italy CSF Group - Navigare 1' 59"
18 Sergey Rudaskov 1984 Russia Cycle Collstrop 2' 55"
19 Dario Cataldo 1985 Italy Liquigas 2' 56"
20 Donato Cannone 1982 Italy NGC Medical - OTC Industria Porte 2' 56"
21 Filippo Simeoni 1971 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce 2' 56"
22 Alessandro Bertuola 1979 Italy Preti Mangimi - Prisma Stufe 2' 56"
23 Leonardo Moser 1984 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 2' 56"
24 Leonardo Giordani 1977 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce 2' 58"
25 Francesco Masciarelli 1986 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 3' 03"
26 Juan Pablo Dotti 1984 Argentina Cinelli - OPD 5' 33"
27 Luca Paolini 1977 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 5' 33"
28 Andrea Masciarelli 1982 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 5' 33"
29 Marco Osella 1981 Italy Preti Mangimi - Prisma Stufe 5' 34"
30 Jurgen Van Goolen 1980 Belgium Team CSC - Saxo Bank 5' 34"
31 Manuele Spadi 1981 Italy Cinelli - OPD 5' 34"
32 Hubert Krys 1983 Poland Ceramica Flaminia-Bossini Docce 5' 34"
33 Ivan Santaromita 1984 Italy Liquigas 5' 34"
34 Cristiano Salerno 1985 Italy LPR Brakes - Ballan 5' 35"
35 Jackson Rodriguez 1985 Venezuela Serramenti - Androni Giocattoli 5' 37"
36 Michele Scarponi 1979 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 5' 37"
37 Volodymyr Zagorodny 1981 Ukraine NGC Medical - OTC Industria Porte 9' 08"
38 Mirko Selvaggi 1985 Italy Cycle Collstrop 9' 08"
39 Carles Jose Ochoa 1980 Venezuela Serramenti - Androni Giocattoli 9' 09"
40 Massimiliano Maisto 1980 Italy NGC Medical - OTC Industria Porte 9' 09"
41 Oleksandr Kvachuk 1983 Ukraine Cinelli - OPD 9' 09"
42 Fabio Gilioli 1979 Italy Amore & Vita - McDonald's 9' 09"
43 Marco Marzano 1980 Italy Lampre 9' 09"
44 Przemyslaw Niemiec 1980 Poland Miche - Silver Cross 11' 41"
45 Stefan Hristov 1985 Bulgaria Nippo - Endeka 11' 41"
46 Davide Torosantucci 1981 Italy Katay Cycling Team 12' 55"
47 Lucas Persson 1984 Sweden Cycle Collstrop 12' 55"
48 Vitaliy Buts 1986 Ukraine Lampre 12' 55"
49 Alfonso Falzarano 1976 Italy Cinelli - OPD 12' 56"
50 Vincenzo Garofalo 1982 Italy Nippo - Endeka 12' 57"
51 Sergio Lagana 1982 Italy LPR Brakes - Ballan 12' 57"
52 Jure Zagar 1987 Slovenia Adria Mobil 12' 57"
53 Bruno Rizzi 1983 Italy NGC Medical - OTC Industria Porte 12' 58"
54 Umberto Nardecchia 1981 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce 12' 58"
55 Slawomyr Bury 1985 Poland Amore & Vita - McDonald's 12' 58"
56 Simone Masciarelli 1980 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 12' 58"
57 Robert Kiserlovski 1986 Croatia Adria Mobil 12' 58"
58 Danilo Andrenacci 1978 Italy Hadimec - Nazionale Elettronica 12' 58"
59 Gianluca Cavalli 1978 Italy Cinelli - OPD 12' 59"
60 Michael Stevenson 1984 Sweden Amore & Vita - McDonald's 12' 59"
61 Roberto Antonio Richeze Araquistain 1981 Argentina Katay Cycling Team 12' 59"
62 Daniele Pietropolli 1980 Italy LPR Brakes - Ballan 12' 59"
63 Alessandro Spezialetti 1975 Italy LPR Brakes - Ballan 12' 59"
64 Fabio Taborre 1985 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 12' 59"
65 Stefano Usai 1982 Italy Miche - Silver Cross 13' 00"
66 Michele Gaia 1985 Italy Barloworld 13' 00"
67 Kenny Van der Schueren 1982 Belgium Cycle Collstrop 20' 56"
68 Sergey Kolesnikov 1986 Russia Cycle Collstrop 20' 56"
69 Sergey Lagutin 1981 Uzbekistan Cycle Collstrop 20' 57"
70 Oļegs Meļehs 1982 Latvia - 20' 57"
DNF Stefano Cavallari 1978 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Grega Bole 1985 Slovenia Adria Mobil
DNF Benjamin Cujnik 1988 Slovenia Adria Mobil
DNF Marko Kump 1988 Slovenia Adria Mobil
DNF Uros Murn 1975 Slovenia Adria Mobil
DNF Miha Svab 1984 Slovenia Adria Mobil
DNF Jure Zrimsek 1982 Slovenia Adria Mobil
DNF Vladislav Borisov 1978 Russia Amore & Vita - McDonald's
DNF Ruslan Gryschenko 1981 Ukraine Amore & Vita - McDonald's
DNF Slawomir Kohut 1977 Poland Amore & Vita - McDonald's
DNF Yuri Metlushenko 1976 Ukraine Amore & Vita - McDonald's
DNF Mikhail Timochine 1980 Russia Amore & Vita - McDonald's
DNF Giampaolo Cheula 1979 Italy Barloworld
DNF Daniele Callegarin 1982 Italy Centri della Calzatura - Partizan
DNF Zsolt Der 1983 Hungary Centri della Calzatura - Partizan
DNF Esad Hasanovic 1985 Serbia Centri della Calzatura - Partizan
DNF Alexey Kolessov 1984 Kazakhstan Centri della Calzatura - Partizan
DNF Artur Krol 1983 Poland Centri della Calzatura - Partizan
DNF Dmitri Nikandrov 1979 Russia Centri della Calzatura - Partizan
DNF Antonio D'Aniello 1979 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Cristiano Fumagalli 1984 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Valentino Carriero 1984 Italy Cinelli - OPD
DNF Alexei Shchebelin 1981 Russia Cinelli - OPD
DNF Romas Sinicinas 1984 Lithuania Cinelli - OPD
DNF Fortunato Baliani 1974 Italy CSF Group - Navigare
DNF Federico Canuti 1985 Italy CSF Group - Navigare
DNF Andrea Pagoto 1985 Italy CSF Group - Navigare
DNF Julio Perez Cuapio 1977 Mexico CSF Group - Navigare
DNF Emanuele Sella [*] 1981 Italy CSF Group - Navigare
DNF Marco Marcato 1984 Italy Cycle Collstrop
DNF Daniels Ernestovskis 1986 Latvia Dynatek - Latvia
DNF Sergiy Gretchyn 1979 Ukraine Dynatek - Latvia
DNF Normunds Lasis 1985 Latvia Dynatek - Latvia
DNF Viesturs Luksevics 1987 Latvia Dynatek - Latvia
DNF Arturs Malenders 1987 Latvia Dynatek - Latvia
DNF Herberts Pudans 1986 Latvia Dynatek - Latvia
DNF Gints Reinolds 1987 Latvia Dynatek - Latvia
DNF Lasse Bøchman Larsen 1983 Denmark Glud & Marstrand - Horsens
DNF André Steensen 1987 Denmark Glud & Marstrand - Horsens
DNF Danilo Andrenacci 1978 Italy Hadimec - Nazionale Elettronica
DNF Michael Bär 1988 Switzerland Hadimec - Nazionale Elettronica
DNF Armando Camelo 1981 Italy Hadimec - Nazionale Elettronica
DNF Sante Di Nizio 1982 Italy Hadimec - Nazionale Elettronica
DNF Tobias Eggli 1986 Switzerland Hadimec - Nazionale Elettronica
DNF Marco Ghiselli 1982 Italy Hadimec - Nazionale Elettronica
DNF Americo Novembrini 1986 Italy Hadimec - Nazionale Elettronica
DNF Bernhard Oberholzer 1985 Switzerland Hadimec - Nazionale Elettronica
DNF Vladimir Autka 1982 Belarus Katay Cycling Team
DNF Marco Carletti 1983 Italy Katay Cycling Team
DNF Ivan De Nobile 1979 Italy Katay Cycling Team
DNF Honorio Machado 1982 Venezuela Katay Cycling Team
DNF Antonio Quadranti 1980 Italy Katay Cycling Team
DNF Rino Zampilli 1984 Italy Katay Cycling Team
DNF David Tanner 1984 Australia La Pomme Marseille
DNF Emanuele Bindi 1981 Italy Lampre
DNF Francesco Gavazzi 1984 Italy Lampre
DNF Mirco Lorenzetto 1981 Italy Lampre
DNF Lubos Pelanek 1981 Czech Republic Lampre
DNF Mauro Santambrogio 1984 Italy Lampre
DNF Valerio Agnoli 1985 Italy Liquigas
DNF Claudio Corioni 1982 Italy Liquigas
DNF Mauro Da Dalto 1981 Italy Liquigas
DNF Enrico Franzoi 1982 Italy Liquigas
DNF Alessandro Vanotti 1980 Italy Liquigas
DNF Charles Wegelius 1978 Great Britain Liquigas
DNF Gabriele Bosisio 1980 Italy LPR Brakes - Ballan
DNF Danilo Di Luca 1976 Italy LPR Brakes - Ballan
DNF Raffaele Ferrara 1976 Italy LPR Brakes - Ballan
DNF Andrea Capelli 1981 Italy Miche - Silver Cross
DNF Edwin Carvajal 1983 Colombia Miche - Silver Cross
DNF Nicola D'Andrea 1983 Italy Miche - Silver Cross
DNF Mariano Giallorenzo 1982 Italy Miche - Silver Cross
DNF Krzysztof Szczawinski 1979 Poland Miche - Silver Cross
DNF Piergiorgio Camussa 1981 Italy NGC Medical - OTC Industria Porte
DNF Marco Cattaneo 1982 Italy NGC Medical - OTC Industria Porte
DNF Fabrice Piemontesi 1983 Italy NGC Medical - OTC Industria Porte
DNF Domenico Agosta 1983 Italy Nippo - Endeka
DNF Kazuo Inoue 1981 Japan Nippo - Endeka
DNF Denis Miorin 1976 Italy Nippo - Endeka
DNF Giordano Montanari 1981 Italy Nippo - Endeka
DNF Pierpaolo Tondo 1984 Italy Nippo - Endeka
DNF Vincenzo Centrone 1976 Luxembourg Preti Mangimi - Prisma Stufe
DNF Carlo Corra 1984 Italy Preti Mangimi - Prisma Stufe
DNF Michele Gobbi 1977 Italy Preti Mangimi - Prisma Stufe
DNF Serhiy Honchar 1970 Ukraine Preti Mangimi - Prisma Stufe
DNF Massimo Mazzanti 1982 Italy Preti Mangimi - Prisma Stufe
DNF Fabio Sacchi 1974 Italy Preti Mangimi - Prisma Stufe
DNF Niklas Axelsson 1972 Sweden Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Matthew Goss 1986 Australia Team CSC - Saxo Bank
DNF Volodymir Gustov 1977 Ukraine Team CSC - Saxo Bank
DNF Bobby Julich 1971 USA Team CSC - Saxo Bank
DNF Anders Lund 1985 Denmark Team CSC - Saxo Bank

Info

RaceGiro dell'Appennino
Nation Italy
Distance188.9 km
DateAugust 3rd
Edition2008
Classification1.1
Extra Compare top four

Alessandro Bertolini