Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Paris - Camembert
UCI, One-day race, 10th April 2018, France
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1944
1943
1942
1939
1938
1937
1936
1935
1934
Results
Embed Results
Nations
Austria
Belgium
Canada
Colombia
Denmark
France
Germany
Great Britain
Hungary
Italy
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
Norway
Russia
Spain
Switzerland
USA
Uzbekistan
Teams
AG2R La Mondiale
Androni Giocattoli
Cofidis
Delko-Marseille Provence-KTM
Direct Energie
Euskadi - Murias
Gazprom - RusVelo
Groupama - FDJ
Holowesko - Citadel
Joker Icopal
Roubaix-Lille Metropole
Sport Vlaanderen - Baloise
St. Michel - Auber 93
Team Differdange - Losch
Team Fortuneo - Samsic
UnitedHealthcare
Vital Concept
Vorarlberg - Santic
Wanty - Groupe Gobert
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Calmejane
Lilian
1992
Direct Energie
04:53:17
125
02
Madouas
Valentin
1996
Groupama - FDJ
+ 21
85
03
Vendrame
Andrea
1994
Androni Giocattoli
+ 21
70
04
Belletti
Manuel
1985
Androni Giocattoli
+ 38
60
05
Touzé
Damien
1996
St. Michel - Auber 93
+ 38
50
06
Cimolai
Davide
1989
Groupama - FDJ
+ 38
40
07
Ladagnous
Matthieu
1984
Groupama - FDJ
+ 38
35
08
Venturini
Clément
1993
AG2R La Mondiale
+ 38
30
09
Manzin
Lorrenzo
1994
Vital Concept
+ 38
25
10
Hofstetter
Hugo
1994
Cofidis
+ 38
20
11
Pichon
Laurent
1986
Team Fortuneo - Samsic
+ 38
15
12
Minnaard
Marco
1989
Wanty - Groupe Gobert
+ 38
10
13
Schelling
Patrick
1990
Vorarlberg - Santic
+ 38
5
14
Hoelgaard
Daniel
1993
Groupama - FDJ
+ 38
5
15
Hagen
Carl Fredrik
1991
Joker Icopal
+ 38
5
16
Martin
Guillaume
1993
Wanty - Groupe Gobert
+ 41
3
17
Edet
Nicolas
1987
Cofidis
+ 45
3
18
Capiot
Amaury
1993
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 01:03
3
19
Aberasturi
Jon
1989
Euskadi - Murias
+ 01:03
3
20
Cornu
Jérémy
1991
Direct Energie
+ 01:03
3
21
Combaud
Romain
1991
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 01:03
3
22
Barthe
Cyril
1996
Euskadi - Murias
+ 01:03
3
23
Thomas
Benjamin
1995
Groupama - FDJ
+ 01:03
3
24
Le Bon
Johan
1990
Vital Concept
+ 01:03
3
25
Kozontchuk
Dmitriy
1984
Gazprom - RusVelo
+ 01:03
3
26
Bonnafond
Guillaume
1987
Cofidis
+ 01:03
27
Degand
Thomas
1986
Wanty - Groupe Gobert
+ 01:08
28
Allegaert
Piet
1995
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 01:11
29
Feillu
Romain
1984
St. Michel - Auber 93
+ 01:41
30
Forfang
Ole
1995
Joker Icopal
+ 01:41
31
Van Rooy
Kenneth
1993
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 01:41
32
Mainard
Jérôme
1986
Roubaix-Lille Metropole
+ 01:41
33
Chetout
Loic
1992
Cofidis
+ 01:41
34
Teasdale
Josh
1993
Team Differdange - Losch
+ 01:41
35
Farazijn
Maxime
1994
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 01:41
36
Cataford
Alexander
1993
UnitedHealthcare
+ 01:41
37
Maison
Jeremy
1993
Team Fortuneo - Samsic
+ 01:41
38
Finetto
Mauro
1985
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 01:48
39
Delaplace
Anthony
1989
Team Fortuneo - Samsic
+ 01:50
40
Hardy
Romain
1988
Team Fortuneo - Samsic
+ 01:50
41
Pichot
Alexandre
1983
Direct Energie
+ 01:50
42
Brøchner
Nicolai
1993
Holowesko - Citadel
+ 02:05
43
Skjerping
Kristoffer
1993
Joker Icopal
+ 02:21
44
Steimle
Jannik
1996
Vorarlberg - Santic
+ 02:58
45
Tiller
Rasmus
1996
Joker Icopal
+ 03:44
46
Levarlet
Guillaume
1985
St. Michel - Auber 93
+ 03:44
47
Lienhard
Fabian
1993
Holowesko - Citadel
+ 03:50
48
Trusov
Nikolai
1985
Gazprom - RusVelo
+ 03:50
49
Putt
Tanner
1992
UnitedHealthcare
+ 03:50
50
Gaudu
David
1996
Groupama - FDJ
+ 03:50
51
Verwilst
Aaron
1997
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 04:29
52
Aristi
Mikel
1993
Euskadi - Murias
+ 04:29
53
Domont
Axel
1990
AG2R La Mondiale
+ 06:38
54
Ourselin
Paul
1994
Direct Energie
+ 06:38
55
Nauleau
Bryan
1988
Direct Energie
+ 06:38
56
Dumoulin
Samuel
1980
AG2R La Mondiale
+ 06:38
57
Leroux
Samuel
1994
Roubaix-Lille Metropole
+ 07:33
58
Cabot
Jérémy
1991
Roubaix-Lille Metropole
+ 07:33
59
De Rossi
Lucas
1995
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 07:33
60
Txoperena
Benat
1991
Euskadi - Murias
+ 07:33
61
Bryon
Miguel
1995
Holowesko - Citadel
+ 07:33
62
Irizar
Julen
1995
Euskadi - Murias
+ 07:33
63
Evensen
Henrik
1994
Joker Icopal
+ 07:33
64
Røinås
Fridtjof
1994
Joker Icopal
+ 07:33
65
Bonusi
Raffaello
1992
Androni Giocattoli
+ 07:33
66
Meiler
Lukas
1995
Vorarlberg - Santic
+ 07:33
67
Thalmann
Roland
1993
Vorarlberg - Santic
+ 07:33
68
Rybalkin
Aleksey
1993
Gazprom - RusVelo
+ 07:33
69
Van Melsen
Kevin
1987
Wanty - Groupe Gobert
+ 07:33
70
Rodriguez
Jhon Anderson
1996
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 07:33
71
Kreder
Wesley
1990
Wanty - Groupe Gobert
+ 07:33
72
Duval
Julien
1990
AG2R La Mondiale
+ 07:33
73
Simon
Julien
1985
Cofidis
+ 07:33
74
Thominet
Camille
1990
St. Michel - Auber 93
+ 09:40
75
Spreafico
Matteo
1993
Androni Giocattoli
+ 10:16
76
Siskevicius
Evaldas
1988
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 11:50
77
Journiaux
Axel
1995
Direct Energie
+ 16:58
78
Soupe
Geoffrey
1988
Cofidis
+ 20:11
79
Dahl
Herman
1993
Joker Icopal
+ 20:11
80
Kobernyak
Evgeny
1995
Gazprom - RusVelo
+ 20:11
DNS
Shalunov
Evgeny
1992
Gazprom - RusVelo
DNF
Barbier
Rudy
1992
AG2R La Mondiale
DNF
Gallopin
Tony
1988
AG2R La Mondiale
DNF
Gougeard
Alexis
1993
AG2R La Mondiale
DNF
Benfatto
Marco
1988
Androni Giocattoli
DNF
Frapporti
Mattia
1994
Androni Giocattoli
DNF
Le Turnier
Mathias
1995
Cofidis
DNF
Leveau
Jérémy
1992
Delko-Marseille Provence-KTM
DNF
Quemeneur
Perrig
1984
Direct Energie
DNF
Rodriguez Reche
Sergio
1992
Euskadi - Murias
DNF
Udondo
Gotzon
1993
Euskadi - Murias
DNF
Lagutin
Sergey
1981
Gazprom - RusVelo
DNF
Shilov
Sergey
1988
Gazprom - RusVelo
DNF
Dahlheim
Andrew
1988
Holowesko - Citadel
DNF
Eisenhart
Taylor
1994
Holowesko - Citadel
DNF
Murphy
John
1984
Holowesko - Citadel
DNF
Antomarchi
Julien
1984
Roubaix-Lille Metropole
DNF
Dernies
Tom
1990
Roubaix-Lille Metropole
DNF
Gouault
Pierre
1993
Roubaix-Lille Metropole
DNF
Joly
Thomas
1995
Roubaix-Lille Metropole
DNF
Noppe
Christophe
1994
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Van Gompel
Mathias
1995
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Le Cunff
Kévin
1988
St. Michel - Auber 93
DNF
Maldonado
Anthony
1991
St. Michel - Auber 93
DNF
Maurelet
Flavien
1991
St. Michel - Auber 93
DNF
Da Silva
Tiago
1997
Team Differdange - Losch
DNF
Kockelmann
Raphael
1999
Team Differdange - Losch
DNF
Pardini
Olivier
1985
Team Differdange - Losch
DNF
Rozsa
Balazs
1995
Team Differdange - Losch
DNF
Valvasori
Larry
1996
Team Differdange - Losch
DNF
Winter
Laurin
1996
Team Differdange - Losch
DNF
Fonseca
Armindo
1989
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Gérard
Arnaud
1984
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Bosch
Manuel
1989
Vorarlberg - Santic
DNF
Meiler
Martin
1998
Vorarlberg - Santic
DNF
Orrico
Davide
1990
Vorarlberg - Santic
DNF
Alzate
Carlos
1983
UnitedHealthcare
DNF
Eaton
Daniel
1993
UnitedHealthcare
DNF
Hegyvari
Adrian
1984
UnitedHealthcare
DNF
McCabe
Travis
1989
UnitedHealthcare
DNF
Corbel
Erwann
1991
Vital Concept
DNF
Fournier
Marc
1994
Vital Concept
DNF
Garel
Adrien
1996
Vital Concept
DNF
Lammertink
Steven
1993
Vital Concept
DNF
Antonini
Simone
1991
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Vanspeybrouck
Pieter
1987
Wanty - Groupe Gobert
Information
Paris - Camembert
France
10th April 2018
1.1 | 196.5 km