Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Paris - Camembert
UCI, One-day race, 11th April 2017, France
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1944
1943
1942
1939
1938
1937
1936
1935
1934
Results
Embed Results
Nations
Austria
Belgium
Estonia
France
Germany
Hungary
Italy
Lithuania
Luxembourg
Moldova
Netherlands
Norway
Spain
Teams
AG2R La Mondiale
Androni-Sidermec-Bottecchia
Armée de terre
Cofidis
Delko-Marseille Provence-KTM
Development Team Sunweb
Direct Énergie
Euskadi-Murias
FDJ
Fortuneo - Oscaro
HP BTP-Auber 93
Joker Icopal
Roubaix Lille Métropole
Sport Vlaanderen-Baloise
Team Differdange - Losch
Wanty - Groupe Gobert
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Bouhanni
Nacer
1990
Cofidis
04:43:46
02
Dumoulin
Samuel
1980
AG2R La Mondiale
+ 00
03
Reza
Kevin
1988
FDJ
+ 00
04
Fonseca
Armindo
1989
Fortuneo - Oscaro
+ 00
05
Combaud
Romain
1991
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 00
06
Leveau
Jérémy
1992
Roubaix Lille Métropole
+ 00
07
Pichon
Laurent
1986
Fortuneo - Oscaro
+ 00
08
Touzé
Damien
1996
HP BTP-Auber 93
+ 00
09
Le Cunff
Kévin
1988
HP BTP-Auber 93
+ 00
10
Pacioni
Luca
1993
Androni-Sidermec-Bottecchia
+ 00
11
Lebreton
Kévin
1993
Armée de terre
+ 00
12
Jakin
Alo
1986
HP BTP-Auber 93
+ 00
13
Bravo
Garikoitz
1989
Euskadi-Murias
+ 00
14
Minnaard
Marco
1989
Wanty - Groupe Gobert
+ 00
15
Martin
Guillaume
1993
Wanty - Groupe Gobert
+ 00
16
Maldonado
Anthony
1991
HP BTP-Auber 93
+ 00
17
El Fares
Julien
1985
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 00
18
Calmejane
Lilian
1992
Direct Énergie
+ 00
19
Wallays
Jens
1992
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 00
20
Gouault
Pierre
1993
HP BTP-Auber 93
+ 00
21
Raibaud
Jimmy
1991
Armée de terre
+ 00
22
Madrazo
Angel
1988
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 00
23
Vachon
Florian
1985
Fortuneo - Oscaro
+ 00
24
Cornu
Jérémy
1991
Direct Énergie
+ 00
25
Gonzalez
Aitor
1990
Euskadi-Murias
+ 00
26
Foss
Tobias
1997
Joker Icopal
+ 00
27
Frapporti
Mattia
1994
Androni-Sidermec-Bottecchia
+ 00
28
Loubet
Julien
1985
Armée de terre
+ 00
29
Hardy
Romain
1988
Fortuneo - Oscaro
+ 00
30
Degand
Thomas
1986
Wanty - Groupe Gobert
+ 00
31
Maison
Jeremy
1993
FDJ
+ 00
32
Rodríguez
Óscar
1995
Euskadi-Murias
+ 00
33
Soupe
Geoffrey
1988
Cofidis
+ 00
34
Antomarchi
Julien
1984
Roubaix Lille Métropole
+ 00
35
Gérard
Arnaud
1984
Fortuneo - Oscaro
+ 00
36
Gaudu
David
1996
FDJ
+ 00
37
Hagen
Carl Fredrik
1991
Joker Icopal
+ 00
38
Delaplace
Anthony
1989
Fortuneo - Oscaro
+ 00
39
Voeckler
Thomas
1979
Direct Énergie
+ 00
40
Edet
Nicolas
1987
Cofidis
+ 05
41
Jeannesson
Arnold
1986
Fortuneo - Oscaro
+ 05
42
Vendrame
Andrea
1994
Androni-Sidermec-Bottecchia
+ 05
43
Bidard
François
1992
AG2R La Mondiale
+ 11
44
Turgis
Anthony
1994
Cofidis
+ 14
45
Cabot
Jérémy
1991
Roubaix Lille Métropole
+ 01:03
46
Nauleau
Bryan
1988
Direct Énergie
+ 01:03
47
Fernandez
Delio
1986
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 01:03
48
Stork
Florian
1997
Development Team Sunweb
+ 01:03
49
Domont
Axel
1990
AG2R La Mondiale
+ 01:03
50
Ourselin
Paul
1994
Direct Énergie
+ 01:03
51
Gaudin
Damien
1986
Armée de terre
+ 01:03
52
Bescond
Jérémy
1991
HP BTP-Auber 93
+ 01:03
53
Hurel
Tony
1987
Direct Énergie
+ 01:03
54
Tiller
Rasmus
1996
Joker Icopal
+ 01:23
55
Van Melsen
Kevin
1987
Wanty - Groupe Gobert
+ 01:23
56
Le Bon
Johan
1990
FDJ
+ 01:23
57
Txoperena
Benat
1991
Euskadi-Murias
+ 02:46
58
Jauregui
Quentin
1994
AG2R La Mondiale
+ 02:47
59
Siskevicius
Evaldas
1988
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 02:47
60
Quemeneur
Perrig
1984
Direct Énergie
+ 03:30
61
Godon
Dorian
1996
Cofidis
+ 03:55
62
Turgis
Jimmy
1991
Cofidis
+ 03:55
63
Pacher
Quentin
1992
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 05:18
64
Noppe
Christophe
1994
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 17:52
65
Udondo
Gotzon
1993
Euskadi-Murias
+ 17:52
66
Lemarchand
Romain
1987
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 19:57
DNF
Enger
Sondre Holst
1993
AG2R La Mondiale
DNF
Peters
Nans
1994
AG2R La Mondiale
DNF
Riblon
Christophe
1981
AG2R La Mondiale
DNF
Benfatto
Marco
1988
Androni-Sidermec-Bottecchia
DNF
Malucelli
Matteo
1993
Androni-Sidermec-Bottecchia
DNF
Palini
Andrea
1989
Androni-Sidermec-Bottecchia
DNF
Spreafico
Matteo
1993
Androni-Sidermec-Bottecchia
DNF
Campistrous
Romain
1992
Armée de terre
DNF
Ferasse
Thibault
1994
Armée de terre
DNF
Yssaad
Yannis
1993
Armée de terre
DNF
Venturini
Clément
1993
Cofidis
DNF
Gall
Felix
1998
Development Team Sunweb
DNF
Goos
Marc
1990
Development Team Sunweb
DNF
Kanter
Max
1997
Development Team Sunweb
DNF
Rohde
Leon
1995
Development Team Sunweb
DNF
Salmon
Martin
1997
Development Team Sunweb
DNF
Bagües
Aritz
1989
Euskadi-Murias
DNF
Olaberria
Pello
1994
Euskadi-Murias
DNF
Fournier
Marc
1994
FDJ
DNF
Manzin
Lorrenzo
1994
FDJ
DNF
Vichot
Arthur
1988
FDJ
DNF
Feillu
Romain
1984
HP BTP-Auber 93
DNF
Breen
Vegard
1990
Joker Icopal
DNF
Forfang
Ole
1995
Joker Icopal
DNF
Knotten
Iver
1998
Joker Icopal
DNF
Skaarseth
Anders
1995
Joker Icopal
DNF
Calleeuw
Joeri
1985
Roubaix Lille Métropole
DNF
Pouilly
Felix
1994
Roubaix Lille Métropole
DNF
Seynaeve
Lander
1992
Roubaix Lille Métropole
DNF
Pols
Ruben
1994
Sport Vlaanderen-Baloise
DNF
Rickaert
Jonas
1994
Sport Vlaanderen-Baloise
DNF
Salomein
Jarl
1989
Sport Vlaanderen-Baloise
DNF
Steels
Stijn
1989
Sport Vlaanderen-Baloise
DNF
Da Silva
Tiago
1997
Team Differdange - Losch
DNF
Petelin
Jan
1996
Team Differdange - Losch
DNF
Rozsa
Balazs
1995
Team Differdange - Losch
DNF
Rusnac
Maxim
1992
Team Differdange - Losch
DNF
Stijns
Wayne
1993
Team Differdange - Losch
DNF
Thill
Tom
1990
Team Differdange - Losch
DNF
Valvasori
Larry
1996
Team Differdange - Losch
DNF
Dehaes
Kenny
1984
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Devriendt
Tom
1991
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Stenuit
Robin
1990
Wanty - Groupe Gobert
Information
Paris - Camembert
France
11th April 2017
1.1 | 200.0 km