FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Klasika Primavera
UCI, One-day race, 15th April 2007, Spain
Race info
Results
History
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1947
1946
Results
Embed Results
Nations
Denmark
Dom. Republic
Italy
Luxembourg
Mexico
Russia
Slovakia
Spain
Ukraine
USA
Venezuela
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Rodríguez
Joaquim
1979
Caisse d'Epargne
03:55:59
02
Valverde
Alejandro
1980
Caisse d'Epargne
+ 00
03
Bono
Matteo
1983
Lampre-Fondital
+ 08
04
López
David
1981
Caisse d'Epargne
+ 08
05
Mancebo
Francisco
1976
Relax - GAM
+ 08
06
Zaballa
Constantino
1978
Caisse d'Epargne
+ 08
07
Julich
Bobby
1971
Team CSC
+ 08
08
Anton
Igor
1983
Euskaltel-Euskadi
+ 08
09
De la Fuente
David
1981
Saunier Duval - Prodir
+ 08
10
Vicioso
Angel
1977
Relax - GAM
+ 08
11
Schleck
Fränk
1980
Team CSC
+ 08
12
Camaño
Iker
1979
Saunier Duval - Prodir
+ 08
13
Ramirez Torres
Jesus Javier
1979
Spiuk - Extremadura
+ 42
14
Lastras
Pablo
1976
Caisse d'Epargne
+ 42
15
Galdos
Aitor
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 01:18
16
Ortega
Manuel
1981
Andalucia - Cajasur
+ 01:22
17
Sørensen
Nicki
1975
Team CSC
+ 01:22
18
Ochotorena
Xabat
1980
Orbea - Laukiz F.T.
+ 01:22
19
Gomes Colinas
Victor Manuel
1981
Vina Magna - Cropu
+ 01:22
20
Hernández
Aitor
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 01:22
21
Moreno
Javier
1984
Spiuk - Extremadura
+ 01:22
22
Ferrio Luque
Jorge
1976
Andalucia - Cajasur
+ 01:22
23
Astarloza
Mikel
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 01:22
24
Gilmartin
Ivan
1983
Vina Magna - Cropu
+ 01:22
25
Etxebarria Arana
Unai
1972
Euskaltel-Euskadi
+ 01:22
26
Rodriguez
Alberto
1982
Vina Magna - Cropu
+ 01:22
27
Kolobnev
Alexandr
1981
Team CSC
+ 01:22
28
Benitez
Jose Alberto
1981
Saunier Duval - Prodir
+ 01:22
29
Sanchez
Julian
1980
Relax - GAM
+ 01:22
30
Fernandez Mora
Juan Carlos
1984
Spiuk - Extremadura
+ 01:22
31
Martin Peribanez
David
1980
Vina Magna - Cropu
+ 01:22
32
Herrada
Jose
1985
Vina Magna - Cropu
+ 01:22
33
Olmo
Antonio
1982
Andalucia - Cajasur
+ 01:22
34
Diaz Armas
Dailos Manuel
1980
Fuerteventura - Canarias
+ 01:22
35
Melero
Iván
1984
Orbea - Laukiz F.T.
+ 01:22
36
Zumeta Etxabe
Joseba
1982
Orbea - Laukiz F.T.
+ 01:22
37
Galindo
Jose Miguel
1977
Relax - GAM
+ 01:22
38
Pérez
Israel
1978
Spiuk - Extremadura
+ 01:22
39
Intxausti
Benat
1986
Grupo Nicolas Mateos
+ 01:22
40
Gallego
Diego
1982
Vina Magna - Cropu
+ 01:22
41
Oroz
Juan José
1980
Orbea - Laukiz F.T.
+ 01:22
42
Sørensen
Chris Anker
1984
Team CSC
+ 01:22
43
Gustov
Volodymir
1977
Team CSC
+ 01:22
44
Cuesta
Íñigo
1969
Team CSC
+ 01:27
45
Sastre
Carlos
1975
Team CSC
+ 01:27
46
Lobato
Ruben
1978
Saunier Duval - Prodir
+ 01:27
47
Tiralongo
Paolo
1977
Lampre-Fondital
+ 01:27
48
Cobo
Juan José
1981
Saunier Duval - Prodir
+ 01:27
49
Agirre Asegniloaza
Josu
1981
Orbea - Laukiz F.T.
+ 01:32
50
Amuriza Gumucio
Gorka
1981
Grupo Nicolas Mateos
+ 01:42
51
Zubero Aldekoa
Julen
1982
Orbea - Laukiz F.T.
+ 01:42
52
Bru
Jon
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 01:42
53
Garcia-Casarrubios
Oscar
1984
Relax - GAM
+ 02:16
54
Milan
Diego
1985
Grupo Nicolas Mateos
+ 02:45
55
Kudashev
Denis
1981
Relax - GAM
+ 02:57
56
Aramendia
Javier
1986
Orbea - Laukiz F.T.
+ 02:57
57
Murgoitio Rekalde
Egoitz
1983
Grupo Nicolas Mateos
+ 03:20
58
Jurco
Matej
1984
Team Milram
+ 03:45
59
Celestino
Mirko
1974
Team Milram
+ 03:48
60
Gonzalez
Santos
1973
Karpin-Galicia
+ 03:51
61
Mondelo Diaz
Josu
1981
Spiuk - Extremadura
+ 03:51
62
Etxarri
Javier
1986
Grupo Nicolas Mateos
+ 03:51
63
Ballester Martinez
Vicente
1980
Fuerteventura - Canarias
+ 03:51
64
Ramirez
Javier
1978
Fuerteventura - Canarias
+ 03:51
65
Olmo
Juan
1978
Andalucia - Cajasur
+ 03:51
66
Pérez Rodríguez
Luis
1974
Andalucia - Cajasur
+ 03:51
67
Pena Iza
Axetza
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 03:51
68
Velasco
Ivan
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 03:51
69
Peiro Marqueno
Vicente
1984
Grupo Nicolas Mateos
+ 03:51
70
Bak
Lars
1980
Team CSC
+ 03:51
71
Pérez
Francisco
1978
Caisse d'Epargne
+ 03:51
72
Fernandez Mateos
Asier
1984
Orbea - Laukiz F.T.
+ 04:36
73
Romero Ocampo
Pedro
1982
Spiuk - Extremadura
+ 04:40
74
Aperribay Aranda
Lander
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 04:40
75
Vila
Patxi
1975
Lampre-Fondital
+ 05:46
76
Arroyo
David
1980
Caisse d'Epargne
+ 05:46
77
Bruseghin
Marzio
1974
Lampre-Fondital
+ 05:46
78
Plaza
Rubén
1980
Caisse d'Epargne
+ 05:46
79
Sarabia
Ignacio
1983
Spiuk - Extremadura
+ 10:32
80
Abril Merino
Juan José
1980
Vina Magna - Cropu
+ 10:32
81
Cosme Fraile
Antonio
1983
Vina Magna - Cropu
+ 11:35
Information
Klasika Primavera
Spain
15th April 2007
1.1 | 171.0 km