Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour of China I
UCI, Stage race, 30th August-5th September 2014, China
Race info
Results
Stage profiles
History
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
GC
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Azerbaijan
Belarus
Bulgaria
China
Colombia
Czechia
Denmark
Ecuador
Estonia
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Kazakhstan
Mongolia
Netherlands
Norway
Philippines
Poland
Russia
South Korea
Spain
Switzerland
Ukraine
Uzbekistan
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Gradek
Kamil
1990
BDC - Marcpol Team
17:32:05
02
Buts
Vitaliy
1986
Kolss Cycling Team
+ 33
03
Van Der Ploeg
Neil
1987
Avanti Cycling Team
+ 39
04
Bernas
Pawel
1990
BDC - Marcpol Team
+ 40
05
Zanotti
Marco
1988
Parkhotel Valkenburg
+ 44
06
Brammeier
Matthew
1985
Synergy Baku Project
+ 44
07
Polivoda
Oleksandr
1987
Kolss Cycling Team
+ 46
08
Scartezzini
Michele
1992
Astana Continental
+ 47
09
Gatskiy
Pavel
1991
Astana Continental
+ 49
10
Hofer
Andreas
1991
Vorarlberg
+ 49
11
Bizhigitov
Zhandos
1991
Astana Continental
+ 50
12
Schumacher
Stefan
1981
Christina Watches - Kuma
+ 51
13
Clarke
William
1985
Drapac Cycling
+ 51
14
Lagkuti
Sergiy
1985
Kolss Cycling Team
+ 51
15
Hoem
Bjørn Tore
1991
Sparebanken Sør
+ 52
16
Kadlec
Milan
1974
Dukla Praha
+ 53
17
Eibegger
Markus
1984
Synergy Baku Project
+ 53
18
Surutkovych
Oleksandr
1984
Synergy Baku Project
+ 54
19
Erland
Andreas
1992
Sparebanken Sør
+ 54
20
Holler
Nikodemus
1991
Team Stuttgart
+ 54
21
Ockeloen
Jasper
1990
Parkhotel Valkenburg
+ 54
22
Guama
Byron
1985
Team Ecuador
+ 54
23
Navarrete
Segundo
1985
Team Ecuador
+ 54
24
Simon
Jordi
1990
Team Ecuador
+ 54
25
Anderson
Jack
1987
Drapac Cycling
+ 54
26
Stortoni
Simone
1985
Amore & Vita-Selle SMP
+ 54
27
Mizurov
Andrey
1973
RTS - Santic Racing Team
+ 54
28
Dominguez
Daniel
1985
Christina Watches - Kuma
+ 54
29
Winter
Nicolas
1989
Vorarlberg
+ 54
30
Nohales Nieto
Edgar
1986
7 Eleven - RBP
+ 54
31
Sørensen
Jimmi
1990
Christina Watches - Kuma
+ 54
32
Zhao
Jingbiao
1995
Hengxiang Cycling Team
+ 01:09
33
Kononenko
Mykhaylo
1987
Kolss Cycling Team
+ 03:01
34
Niño
Victor
1973
RTS - Santic Racing Team
+ 04:52
35
Kulyk
Andrii
1989
Kolss Cycling Team
+ 05:05
36
Shpilevsky
Boris
1982
RTS - Santic Racing Team
+ 05:55
37
Wang
Meiyin
1988
Hengxiang Cycling Team
+ 06:27
38
Galedo
Mark
1985
7 Eleven - RBP
+ 06:36
39
Cayubit
Ryan
1991
7 Eleven - RBP
+ 06:46
40
Lee
Ki Suk
1988
Seoul Cycling Team
+ 09:16
41
Tanner
Jake
1991
Christina Watches - Kuma
+ 09:21
42
Nolten
Bram
1991
Parkhotel Valkenburg
+ 09:34
43
Ragonessi
Jose
1984
Team Ecuador
+ 09:58
44
Liu
Jianpeng
1993
Hengxiang Cycling Team
+ 09:59
45
Mørland
Morten
1986
Sparebanken Sør
+ 13:29
46
Walsleben
Max
1990
Team Stuttgart
+ 13:57
47
Klimiankou
Kansatansin
1989
Amore & Vita-Selle SMP
+ 14:45
48
Jung
Ha Jeon
1995
Seoul Cycling Team
+ 14:50
49
Aasvold
Kristian
1995
Sparebanken Sør
+ 14:59
50
Kulimbetov
Nubolat
1992
Astana Continental
+ 15:04
51
Di Battista
Antonio
1986
Amore & Vita-Selle SMP
+ 15:16
52
Beckinsale
Jack
1993
Avanti Cycling Team
+ 16:57
53
Meyer
Travis
1989
Drapac Cycling
+ 17:06
54
Radosz
Robert
1975
BDC - Marcpol Team
+ 17:31
55
Garby
Marc
1991
Christina Watches - Kuma
+ 18:31
56
Janorschke
Grischa
1987
Vorarlberg
+ 18:43
57
Janiaczyk
Błażej
1983
BDC - Marcpol Team
+ 19:15
58
Kogut
Volodymyr
1984
Amore & Vita-Selle SMP
+ 19:18
59
Gabrovski
Ivailo
1978
China Wuxi Jilun Cycling Team
+ 19:35
60
Stachowiak
Adam
1989
BDC - Marcpol Team
+ 19:44
61
Räim
Mihkel
1993
Amore & Vita-Selle SMP
+ 20:05
62
Davis
Sam
1991
Avanti Cycling Team
+ 22:44
63
Altansukh
Altanzul
1991
Ningxia Sports Lottery
+ 24:36
64
Benfatto
Marco
1988
Astana Continental
+ 24:43
65
Galeyev
Vadim
1992
Astana Continental
+ 24:50
66
Wang
Bo
1993
Hengxiang Cycling Team
+ 25:12
67
Reinert
Martin
1992
Team Stuttgart
+ 25:13
68
Nowak
Florian
1995
Team Stuttgart
+ 27:50
69
Sun
Xiaolong
1994
Team Lvshan Landscape
+ 28:46
70
Thömel
Tino
1988
Team Stuttgart
+ 30:08
71
Giacoppo
Anthony
1986
Avanti Cycling Team
+ 30:22
72
Blokker
Joris
1993
Parkhotel Valkenburg
+ 30:22
73
Hoekstra
Marco
1989
Parkhotel Valkenburg
+ 30:27
74
Karimov
Ruslan
1986
RTS - Santic Racing Team
+ 30:29
75
Schnaidt
Fabian
1990
Vorarlberg
+ 30:33
76
Wippert
Wouter
1990
Drapac Cycling
+ 30:43
77
Wu
Nan
1990
Giant - Champion System
+ 30:49
78
Forke
Sebastian
1987
Christina Watches - Kuma
+ 31:14
79
Batmunkh
Maral-Erdene
1994
Ningxia Sports Lottery
+ 33:02
80
Erdenesuren
Munkhtulga
1992
Ningxia Sports Lottery
+ 33:10
81
Gao
Zhikang
1995
Hengxiang Cycling Team
+ 33:13
82
Jäger
Patrick
1994
Vorarlberg
+ 35:38
83
Joven
Chris
1986
7 Eleven - RBP
+ 35:50
84
Jumabekov
Nazar
1987
China Wuxi Jilun Cycling Team
+ 36:09
85
Ham
Seok Hyun
1995
Seoul Cycling Team
+ 37:28
86
Donnelly
Aaron
1991
Avanti Cycling Team
+ 38:17
87
Asadov
Elchin
1987
Synergy Baku Project
+ 39:18
88
De Julian
Angel
1993
7 Eleven - RBP
+ 39:34
89
Zheng
Zhang
1995
Hengxiang Cycling Team
+ 39:43
90
Hacecky
Vojtech
1987
Dukla Praha
+ 40:30
91
Kraus
Jan
1993
Dukla Praha
+ 42:59
92
Muche
Christopher
1992
Team Stuttgart
+ 44:15
93
Bai
Lijun
1988
Giant - Champion System
+ 44:55
94
Xue
Ming Xing
1981
Ningxia Sports Lottery
+ 45:24
95
Kwon
Jun Oh
1989
Seoul Cycling Team
+ 46:38
96
Van Breda
Rick
1990
Parkhotel Valkenburg
+ 48:02
97
Gao
Peng
1993
Ningxia Sports Lottery
+ 54:57
98
Zhurkin
Nikolay
1991
RTS - Santic Racing Team
+ 59:53
DNF
Gavazzi
Mattia
1983
Amore & Vita-Selle SMP
DNF
Robinson
Thomas
1989
Avanti Cycling Team
DNF
Banaszek
Adrian
1993
BDC - Marcpol Team
DNF
Aia
Karlo
1990
China Wuxi Jilun Cycling Team
DNF
Jullien
Sébastien
1987
China Wuxi Jilun Cycling Team
DNF
Liu
Heng
1992
China Wuxi Jilun Cycling Team
DNF
Orset
Jonas
1990
China Wuxi Jilun Cycling Team
DNF
Rudolph
Malcolm
1989
Drapac Cycling
DNF
Gu
Ying Chuan
1994
Giant - Champion System
DNF
Jiang
Zhihui
1994
Giant - Champion System
DNF
Xue
Chaohua
1992
Giant - Champion System
DNF
Yang
Jin
1992
Giant - Champion System
DNF
Kostyuk
Denys
1982
Kolss Cycling Team
DNF
Kovalev
Ivan
1986
RTS - Santic Racing Team
DNF
Kim
Ok Cheol
1994
Seoul Cycling Team
DNF
Park
Kyoung Ho
1993
Seoul Cycling Team
DNF
Averin
Maksym
1985
Synergy Baku Project
DNF
Blaha
Martin
1977
Dukla Praha
DNF
Hochmann
Jiri
1986
Dukla Praha
DNF
Rugovac
Denis
1993
Dukla Praha
DNF
Carbonell
Isaac
1994
Team Ecuador
DNF
Torres
Albert
1990
Team Ecuador
DNF
Bi
Kang
1992
Team Lvshan Landscape
DNF
Cao
Bo
1993
Team Lvshan Landscape
DNF
Dong
Liang
1989
Team Lvshan Landscape
DNF
Jiang
Kun
1986
Team Lvshan Landscape
DNF
Niu
Yikui
1994
Team Lvshan Landscape
DNF
Jansen
Amund Grøndahl
1994
Sparebanken Sør
DNF
Larsen
Thomas
1994
Sparebanken Sør
Information
Tour of China I
China
30th August-5th September 2014
2.1