Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Volta Catalunya
WorldTour, Stage race, 19th -25th March 2018, Spain
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1920
1913
1912
1911
GC
Youth
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Canada
Colombia
Croatia
Czechia
Denmark
Ecuador
Eritrea
Ethiopia
France
Germany
Great Britain
Ireland
Israel
Italy
Kazakhstan
Latvia
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Portugal
Russia
Slovenia
South Africa
Spain
Switzerland
Ukraine
Uruguay
USA
Teams
AG2R La Mondiale
Astana Pro Team
Bahrain - Merida
BMC Racing Team
Bora - Hansgrohe
Burgos - BH
Caja Rural - Seguros RGA
Cofidis
Dimension Data
Euskadi - Murias
Groupama - FDJ
Israel Cycling Academy
Katusha - Alpecin
Lotto - Soudal
Manzana - Postobon Team
Mitchelton - Scott
Movistar Team
Quick-Step Floors
Team EF Education First
Team Fortuneo - Samsic
Team LottoNL-Jumbo
Team Sky
Team Sunweb
Trek-Segafredo
UAE Team Emirates
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Valverde
Alejandro
1980
Movistar Team
28:25:07
400
02
Quintana
Nairo
1990
Movistar Team
+ 29
320
03
Latour
Pierre
1993
AG2R La Mondiale
+ 47
260
04
Yates
Simon
1992
Mitchelton - Scott
+ 47
220
05
Soler
Marc
1993
Movistar Team
+ 01:10
180
06
Bennett
George
1990
Team LottoNL-Jumbo
+ 01:23
140
07
Martinez
Daniel
1996
Team EF Education First
+ 01:29
120
08
Kruijswijk
Steven
1987
Team LottoNL-Jumbo
+ 01:31
100
09
Hansen
Jesper
1990
Astana Pro Team
+ 01:31
80
10
Pinot
Thibaut
1990
Groupama - FDJ
+ 01:34
68
11
O'Connor
Ben
1995
Dimension Data
+ 01:35
56
12
Gaudu
David
1996
Groupama - FDJ
+ 01:45
48
13
Carthy
Hugh
1994
Team EF Education First
+ 02:18
40
14
Frank
Mathias
1986
AG2R La Mondiale
+ 02:30
32
15
Barguil
Warren
1991
Team Fortuneo - Samsic
+ 02:40
28
16
Hermans
Ben
1986
Israel Cycling Academy
+ 02:54
24
17
van Garderen
Tejay
1988
BMC Racing Team
+ 02:56
24
18
Vervaeke
Louis
1993
Team Sunweb
+ 03:31
24
19
Verona
Carlos
1992
Mitchelton - Scott
+ 03:32
24
20
Mohoric
Matej
1994
Bahrain - Merida
+ 03:43
24
21
Chérel
Mikaël
1986
AG2R La Mondiale
+ 03:59
16
22
Zeits
Andrey
1986
Astana Pro Team
+ 04:08
16
23
Jungels
Bob
1992
Quick-Step Floors
+ 04:12
16
24
Vilela
Ricardo
1987
Manzana - Postobon Team
+ 04:12
16
25
Hirt
Jan
1991
Astana Pro Team
+ 06:23
16
26
Preidler
Georg
[*]
1990
Groupama - FDJ
+ 06:27
16
27
Lambrecht
Bjorg
1997
Lotto - Soudal
+ 07:04
16
28
Henao
Sergio
1987
Team Sky
+ 07:09
16
29
Gasparotto
Enrico
1982
Bahrain - Merida
+ 07:16
16
30
Moinard
Amaël
1982
Team Fortuneo - Samsic
+ 07:23
16
31
Reichenbach
Sebastien
1989
Groupama - FDJ
+ 07:38
8
32
Pardilla
Sergio
1984
Caja Rural - Seguros RGA
+ 08:23
8
33
Narvaez
Jhonnatan
1997
Quick-Step Floors
+ 08:25
8
34
Vanendert
Jelle
1985
Lotto - Soudal
+ 08:30
8
35
Garcia
Jhojan
1998
Manzana - Postobon Team
+ 08:41
8
36
Bookwalter
Brent
1984
BMC Racing Team
+ 08:43
8
37
Martin
Daniel
1986
UAE Team Emirates
+ 09:13
8
38
Cras
Steff
1996
Katusha - Alpecin
+ 09:19
8
39
Navarro
Daniel
1983
Cofidis
+ 09:36
8
40
Power
Robert
1995
Mitchelton - Scott
+ 09:48
8
41
Grmay
Tsgabu
1991
Trek-Segafredo
+ 10:14
8
42
Pantano
Jarlinson
1988
Trek-Segafredo
+ 10:32
8
43
Mas
Enric
1995
Quick-Step Floors
+ 10:58
8
44
Gastauer
Ben
1987
AG2R La Mondiale
+ 11:03
8
45
Laengen
Vegard Stake
1989
UAE Team Emirates
+ 11:17
8
46
Aguirre
Hernan
1995
Manzana - Postobon Team
+ 11:43
8
47
Bilbao
Pello
1990
Astana Pro Team
+ 12:39
8
48
Impey
Daryl
1984
Mitchelton - Scott
+ 13:15
8
49
Chernetskiy
Sergey
1990
Astana Pro Team
+ 13:19
8
50
Visconti
Giovanni
1983
Bahrain - Merida
+ 13:48
8
51
Meintjes
Louis
1992
Dimension Data
+ 15:12
4
52
Geoghegan Hart
Tao
1995
Team Sky
+ 18:02
4
53
Schultz
Nick
1994
Caja Rural - Seguros RGA
+ 18:17
4
54
Rojas
José Joaquin
1985
Movistar Team
+ 19:09
4
55
Haig
Jack
1993
Mitchelton - Scott
+ 20:16
4
56
Kiserlovski
Robert
1986
Katusha - Alpecin
+ 20:18
2
57
Dombrowski
Joe
1991
Team EF Education First
+ 20:57
2
58
Poljanski
Pawel
1990
Bora - Hansgrohe
+ 21:14
2
59
Armee
Sander
1985
Lotto - Soudal
+ 21:26
2
60
Prades
Eduard
1987
Euskadi - Murias
+ 21:30
2
61
Earle
Nathan
1988
Israel Cycling Academy
+ 22:14
62
Anacona
Winner
1988
Movistar Team
+ 22:15
63
Diaz
Jose Manuel
1995
Israel Cycling Academy
+ 22:46
64
Ten Dam
Laurens
1980
Team Sunweb
+ 23:04
65
Atapuma
Darwin
1988
UAE Team Emirates
+ 24:23
66
De Tier
Floris
1992
Team LottoNL-Jumbo
+ 24:42
67
Schachmann
Max
1994
Quick-Step Floors
+ 25:29
68
Clement
Stef
1982
Team LottoNL-Jumbo
+ 25:53
69
Monfort
Maxime
1983
Lotto - Soudal
+ 27:03
70
Hindley
Jai
1996
Team Sunweb
+ 27:05
71
Roche
Nicolas
1984
BMC Racing Team
+ 27:09
72
Storer
Michael
1997
Team Sunweb
+ 27:18
73
Ferrari
Fabricio
1985
Caja Rural - Seguros RGA
+ 27:46
74
Maison
Jeremy
1993
Team Fortuneo - Samsic
+ 27:52
75
Rubio
Diego
1991
Burgos - BH
+ 29:12
76
Wyss
Danilo
1985
BMC Racing Team
+ 29:27
77
Knox
James
1995
Quick-Step Floors
+ 30:05
78
Woods
Michael
1986
Team EF Education First
+ 30:18
79
Mas
Lluis
1989
Caja Rural - Seguros RGA
+ 30:19
80
McCarthy
Jay
1992
Bora - Hansgrohe
+ 30:37
81
Brown
Nathan
1991
Team EF Education First
+ 31:13
82
Bizkarra
Mikel
1989
Euskadi - Murias
+ 31:13
83
Silva
Joaquim
1992
Caja Rural - Seguros RGA
+ 31:35
84
Stetina
Peter
1987
Trek-Segafredo
+ 31:44
85
Anton
Igor
1983
Dimension Data
+ 32:30
86
Godon
Dorian
1996
Cofidis
+ 32:47
87
Paredes
Wilmar
1996
Manzana - Postobon Team
+ 33:50
88
Reyes
Aldemar
1995
Manzana - Postobon Team
+ 34:21
89
Lunke
Sindre
1993
Team Fortuneo - Samsic
+ 34:51
90
Simon
Jordi
1990
Burgos - BH
+ 35:23
91
Bidard
François
1992
AG2R La Mondiale
+ 35:57
92
Skujins
Toms
1991
Trek-Segafredo
+ 36:23
93
Torres
Pablo
1987
Burgos - BH
+ 37:27
94
Smit
Willie
1992
Katusha - Alpecin
+ 38:25
95
Bonnafond
Guillaume
1987
Cofidis
+ 38:31
96
Ravasi
Edward
1994
UAE Team Emirates
+ 38:56
97
Shaw
James
1996
Lotto - Soudal
+ 39:58
98
Benedetti
Cesare
1987
Bora - Hansgrohe
+ 42:05
99
Teklehaimanot
Daniel
1988
Cofidis
+ 44:25
100
Cubero
Jorge
1992
Burgos - BH
+ 46:32
101
Fröhlinger
Johannes
1985
Team Sunweb
+ 47:20
102
Howes
Alex
1988
Team EF Education First
+ 47:48
103
Bohli
Tom
1994
BMC Racing Team
+ 48:15
104
Hansen
Adam
1981
Lotto - Soudal
+ 49:13
105
Pedrero
Antonio
1991
Movistar Team
+ 49:15
106
Hamilton
Chris
1995
Team Sunweb
+ 49:47
107
Novak
Domen
1995
Bahrain - Merida
+ 51:55
108
Erviti
Imanol
1983
Movistar Team
+ 52:08
109
Bennett
Sam
1990
Bora - Hansgrohe
+ 56:57
110
Barthe
Cyril
1996
Euskadi - Murias
+ 58:19
111
Sanz
Enrique
1989
Euskadi - Murias
+ 01:03:58
112
Roy
Jérémy
1983
Groupama - FDJ
+ 01:04:20
113
Molina
Antonio
1991
Caja Rural - Seguros RGA
+ 01:10:52
DNF
Chevrier
Clément
1992
AG2R La Mondiale
DNF
Domont
Axel
1990
AG2R La Mondiale
DNF
Grivko
Andriy
1983
Astana Pro Team
DNF
Stalnov
Nikita
1991
Astana Pro Team
DNF
Agnoli
Valerio
1985
Bahrain - Merida
DNF
Bole
Grega
1985
Bahrain - Merida
DNF
Bonifazio
Niccolo
1993
Bahrain - Merida
DNF
Rosskopf
Joey
1989
BMC Racing Team
DNF
Scotson
Miles
1994
BMC Racing Team
DNF
Formolo
Davide
1992
Bora - Hansgrohe
DNF
Mühlberger
Gregor
1994
Bora - Hansgrohe
DNF
Saramotins
Aleksejs
1982
Bora - Hansgrohe
DNF
Ezquerra
Jesus
1990
Burgos - BH
DNF
Herklotz
Silvio
1994
Burgos - BH
DNF
Merino
Igor
1990
Burgos - BH
DNF
Rodriguez
Cristian
1995
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Bouhanni
Nacer
1990
Cofidis
DNF
Le Turnier
Mathias
1995
Cofidis
DNF
Rossetto
Stéphane
1987
Cofidis
DNF
Bravo
Garikoitz
1989
Euskadi - Murias
DNF
Irizar
Julen
1995
Euskadi - Murias
DNF
Saez
Hector
1993
Euskadi - Murias
DNF
Bonnet
William
1982
Groupama - FDJ
DNF
Vichot
Arthur
1988
Groupama - FDJ
DNF
Dempster
Zakkari
1987
Israel Cycling Academy
DNF
Goldstein
Roy
1993
Israel Cycling Academy
DNF
Plaza
Rubén
1980
Israel Cycling Academy
DNF
Turek
Daniel
1993
Israel Cycling Academy
DNF
De Gendt
Thomas
1986
Lotto - Soudal
DNF
Bol
Jetse
1989
Manzana - Postobon Team
DNF
Duarte
Fabio
1986
Manzana - Postobon Team
DNF
Chaves
Esteban
1990
Mitchelton - Scott
DNF
Yates
Adam
1992
Mitchelton - Scott
DNF
Hodeg
Alvaro
1996
Quick-Step Floors
DNF
Mørkøv
Michael
1985
Quick-Step Floors
DNF
Berhane
Natnael
1991
Dimension Data
DNF
Cummings
Steve
1981
Dimension Data
DNF
Janse Van Rensburg
Jacques
1987
Dimension Data
DNF
Kudus
Merhawi
1994
Dimension Data
DNF
Rolland
Pierre
1986
Team EF Education First
DNF
Gesbert
Elie
1995
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Jarrier
Benoît
1989
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Vachon
Florian
1985
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Belkov
Maxim
1985
Katusha - Alpecin
DNF
Fabbro
Matteo
1995
Katusha - Alpecin
DNF
Restrepo
Jhonatan
1994
Katusha - Alpecin
DNF
Würtz Schmidt
Mads
1994
Katusha - Alpecin
DNF
Gesink
Robert
1986
Team LottoNL-Jumbo
DNF
Lindeman
Bert-Jan
1989
Team LottoNL-Jumbo
DNF
Tankink
Bram
1978
Team LottoNL-Jumbo
DNF
Bernal
Egan
1997
Team Sky
DNF
Deignan
Philip
1983
Team Sky
DNF
Elissonde
Kenny
1991
Team Sky
DNF
Henao
Sebastian
1993
Team Sky
DNF
López
David
1981
Team Sky
DNF
Walscheid
Max
1993
Team Sunweb
DNF
Didier
Laurent
1984
Trek-Segafredo
DNF
Eg
Niklas
1995
Trek-Segafredo
DNF
Irizar
Markel
1980
Trek-Segafredo
DNF
Aru
Fabio
1990
UAE Team Emirates
DNF
Ferrari
Roberto
1983
UAE Team Emirates
DNF
Sutherland
Rory
1982
UAE Team Emirates
Information
Volta Catalunya
Spain
19th -25th March 2018
2.UWT