Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Volta Catalunya
ProTour, Stage race, 22nd -28th March 2010, Spain
Race info
Results
Stage profiles
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1920
1913
1912
1911
GC
Mountain
Sprint
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Canada
Colombia
Croatia
Czechia
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Moldova
Netherlands
New Zealand
Poland
Portugal
Russia
Slovakia
Slovenia
South Africa
Spain
Switzerland
Ukraine
USA
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Rodríguez
Joaquim
1979
Team Katusha
25:16:03
02
Tondó
Xavier
1978
Cervelo TestTeam
+ 10
03
Taaramäe
Rein
1987
Cofidis
+ 43
04
Sánchez
Luis León
1983
Caisse d'Epargne
+ 45
05
Roche
Nicolas
1984
AG2R La Mondiale
+ 01:20
06
Hesjedal
Ryder
1980
Garmin-Transitions
+ 01:20
07
Kreder
Michel
1987
Garmin-Transitions
+ 01:21
08
Kreuziger
Roman
1986
Liquigas-Doimo
+ 01:22
09
Brajkovic
Janez
1983
RadioShack
+ 01:25
10
Di Gregorio
Rémy
1985
Française des Jeux
+ 01:26
11
Anton
Igor
1983
Euskaltel-Euskadi
+ 01:27
12
Casar
Sandy
1979
Française des Jeux
+ 01:29
13
Karpets
Vladimir
1980
Team Katusha
+ 01:30
14
Tiralongo
Paolo
1977
Astana
+ 01:30
15
Perez Arrieta
Aitor
1977
Footon-Servetto
+ 01:33
16
Velasco
Ivan
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 01:37
17
Weening
Pieter
1981
Rabobank
+ 01:38
18
Kiserlovski
Robert
1986
Liquigas-Doimo
+ 01:40
19
Pereiro
Óscar
1977
Astana
+ 01:59
20
Voigt
Jens
1971
Team Saxo Bank
+ 01:59
21
Leipheimer
Levi
1973
RadioShack
+ 02:00
22
Schleck
Fränk
1980
Team Saxo Bank
+ 02:14
23
Klöden
Andreas
1975
RadioShack
+ 02:16
24
Le Mével
Christophe
1980
Française des Jeux
+ 02:17
25
Sivtsov
Kanstantsin
1982
Team HTC - Columbia
+ 02:20
26
De Greef
Francis
1985
Omega Pharma-Lotto
+ 02:22
27
Bonnafond
Guillaume
1987
AG2R La Mondiale
+ 02:26
28
Ten Dam
Laurens
1980
Rabobank
+ 02:37
29
Bakelants
Jan
1986
Omega Pharma-Lotto
+ 02:57
30
Jufré
Josep
1975
Astana
+ 02:58
31
Vande Velde
Christian
1976
Garmin-Transitions
+ 02:58
32
Arroyo
David
1980
Caisse d'Epargne
+ 03:10
33
Moreno
Daniel
1981
Omega Pharma-Lotto
+ 03:21
34
Vazquez
Manuel
1981
Andalucía - Cajasur
+ 03:45
35
Horrach
Joan
1974
Team Katusha
+ 03:47
36
Benitez
Jose Alberto
1981
Footon-Servetto
+ 04:00
37
Voss
Paul
1986
Team Milram
+ 04:08
38
Basso
Ivan
1977
Liquigas-Doimo
+ 04:36
39
Garate
Juan Manuel
1976
Rabobank
+ 04:40
40
Dessel
Cyril
1974
AG2R La Mondiale
+ 04:50
41
Moinard
Amaël
1982
Cofidis
+ 05:23
42
Efimkin
Vladimir
1981
AG2R La Mondiale
+ 05:36
43
Mori
Manuele
1980
Lampre-Farnese Vini
+ 06:22
44
Gomez
José
1980
Andalucía - Cajasur
+ 06:52
45
Mosquera
Ezequiel
1975
Xacobeo-Galicia
+ 07:33
46
Roy
Jérémy
1983
Française des Jeux
+ 08:58
47
Denifl
Stefan
1987
Cervelo TestTeam
+ 11:23
48
Koren
Kristjan
1986
Liquigas-Doimo
+ 11:30
49
Moerenhout
Koos
1973
Rabobank
+ 12:48
50
Pinot
Thibaut
1990
Française des Jeux
+ 13:02
51
Pasamontes
Luis
1979
Caisse d'Epargne
+ 14:09
52
Cuesta
Íñigo
1969
Cervelo TestTeam
+ 14:15
53
Capecchi
Eros
1986
Footon-Servetto
+ 16:12
54
Cummings
Steve
1981
Sky Professional Cycling Team
+ 16:45
55
Valjavec
Tadej
1977
AG2R La Mondiale
+ 17:41
56
Cataldo
Dario
1985
Quick Step
+ 18:04
57
Loosli
David
1980
Lampre-Farnese Vini
+ 18:14
58
Cusin
Rémy
1986
Cofidis
+ 18:21
59
Silin
Egor
1988
Team Katusha
+ 19:23
60
Zubeldia
Haimar
1977
RadioShack
+ 20:05
61
Kozontchuk
Dmitriy
1984
Rabobank
+ 20:53
62
Minard
Sébastien
1982
Cofidis
+ 20:55
63
van Garderen
Tejay
1988
Team HTC - Columbia
+ 21:17
64
Pedersen
Martin
1983
Footon-Servetto
+ 21:19
65
Cioni
Dario
1974
Sky Professional Cycling Team
+ 22:05
66
Durán
Arkaitz
1986
Footon-Servetto
+ 22:51
67
Moreno
Javier
1984
Andalucía - Cajasur
+ 22:53
68
Buffaz
Mickaël
1979
Cofidis
+ 22:58
69
Renev
Sergey
1985
Astana
+ 23:03
70
Marzano
Marco
1980
Lampre-Farnese Vini
+ 23:09
71
Engels
Addy
1977
Quick Step
+ 24:06
72
Froome
Chris
1985
Sky Professional Cycling Team
+ 24:38
73
Peterson
Thomas
1986
Garmin-Transitions
+ 24:47
74
Bono
Matteo
1983
Lampre-Farnese Vini
+ 26:45
75
Pérez
Francisco
1978
Caisse d'Epargne
+ 26:50
76
Pliuschin
Alexandre
1987
Team Katusha
+ 27:05
77
Nerz
Dominik
1989
Team Milram
+ 27:23
78
Dumoulin
Samuel
1980
Cofidis
+ 27:54
79
Losada
Alberto
1982
Caisse d'Epargne
+ 28:05
80
Malacarne
Davide
1987
Quick Step
+ 28:22
81
Fernandez
Delio
1986
Xacobeo-Galicia
+ 28:30
82
Minguez
Miguel
1988
Euskaltel-Euskadi
+ 28:48
83
Kern
Christophe
1981
Cofidis
+ 29:03
84
Ardila
Mauricio
1979
Rabobank
+ 29:16
85
Pujol
Oscar
1983
Cervelo TestTeam
+ 30:52
86
Efimkin
Alexander
1981
AG2R La Mondiale
+ 31:28
87
Merino Criado
Pedro
1987
Footon-Servetto
+ 31:46
88
Izagirre
Gorka
1987
Euskaltel-Euskadi
+ 32:11
89
Van De Walle
Jurgen
1977
Quick Step
+ 32:41
90
Stangelj
Gorazd
1973
Astana
+ 32:53
91
Zeits
Andrey
1986
Astana
+ 33:59
92
Zabriskie
David
1979
Garmin-Transitions
+ 34:29
93
Martin
Tony
1985
Team HTC - Columbia
+ 34:43
94
Sastre
Carlos
1975
Cervelo TestTeam
+ 35:03
95
Van Goolen
Jurgen
1980
Omega Pharma-Lotto
+ 35:31
96
Calvente
Manuel
1976
Andalucía - Cajasur
+ 36:35
97
Lloyd
Matthew
1983
Omega Pharma-Lotto
+ 37:37
98
Szmyd
Sylwester
1978
Liquigas-Doimo
+ 37:43
99
Magazzini
Enrico
1988
Lampre-Farnese Vini
+ 37:57
100
Vandborg
Brian
1981
Liquigas-Doimo
+ 38:29
101
Samoilau
Branislau
1985
Quick Step
+ 38:35
102
Veloso
Gustavo
1980
Xacobeo-Galicia
+ 38:36
103
Sørensen
Nicki
1975
Team Saxo Bank
+ 40:03
104
Bellotti
Francesco
1979
Liquigas-Doimo
+ 41:13
105
Martinez
Serafín
1984
Xacobeo-Galicia
+ 41:22
106
Ramirez
Javier
1978
Andalucía - Cajasur
+ 41:26
107
Stetina
Peter
1987
Garmin-Transitions
+ 42:18
108
Brandt
Christophe
1977
Omega Pharma-Lotto
+ 43:22
109
Piedra
Antonio
1985
Andalucía - Cajasur
+ 43:30
110
Krivtsov
Yuriy
1979
AG2R La Mondiale
+ 44:16
111
Hernández
Jesús
1981
Astana
+ 44:30
112
Clement
Stef
1982
Rabobank
+ 45:07
113
Vigano
Davide
1984
Sky Professional Cycling Team
+ 47:22
114
Russ
Matthias
1983
Team Milram
+ 47:27
115
Lewis
Craig
1985
Team HTC - Columbia
+ 47:36
116
Montenegro Adaro
Jorge Martin
1983
Andalucía - Cajasur
+ 47:36
117
Wegelius
Charles
1978
Omega Pharma-Lotto
+ 47:50
118
Turpin
Ludovic
1975
AG2R La Mondiale
+ 48:36
119
Erviti
Imanol
1983
Caisse d'Epargne
+ 49:03
120
Meier
Christian
1985
Garmin-Transitions
+ 49:21
121
Garcia
Marcos
1986
Xacobeo-Galicia
+ 49:22
122
Velits
Martin
1985
Team HTC - Columbia
+ 49:28
123
Sesma Sorbet
Daniel
1984
Euskaltel-Euskadi
+ 50:07
124
Marycz
Jaroslaw
1987
Team Saxo Bank
+ 50:35
125
Roldán
José Luis
1985
Andalucía - Cajasur
+ 51:56
125
Garcia Rena
Rodrigo
1980
Xacobeo-Galicia
+ 51:30
126
Roldán
José Luis
1985
Andalucía - Cajasur
+ 51:56
127
Aerts
Mario
1974
Omega Pharma-Lotto
+ 52:11
128
Gutierrez G.
David
1982
Footon-Servetto
+ 52:38
129
Rabuñal
Gonzalo
1984
Xacobeo-Galicia
+ 53:12
130
Mourey
Francis
1980
Française des Jeux
+ 53:21
131
Castroviejo
Jonathan
1987
Euskaltel-Euskadi
+ 53:53
132
Galdos
Aitor
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 54:06
133
Roberts
Luke
1977
Team Milram
+ 54:44
134
De Lis
Sergio
1986
Euskaltel-Euskadi
+ 55:36
135
Gutiérrez
Iván
1978
Caisse d'Epargne
+ 55:57
136
Wyss
Marcel
1986
Cervelo TestTeam
+ 58:04
137
Facci
Mauro
1982
Quick Step
+ 58:49
138
Haedo
Lucas Sebastian
1983
Team Saxo Bank
+ 59:01
139
Vaitkus
Tomas
1982
RadioShack
+ 59:42
140
Ovechkin
Artem
1986
Team Katusha
+ 01:02:31
141
Brutt
Pavel
1982
Team Katusha
+ 01:03:04
142
Haedo
Juan José
1981
Team Saxo Bank
+ 01:03:15
143
Cardoso
Manuel
1983
Footon-Servetto
+ 01:03:25
144
Eskov
Nikita
1983
Team Katusha
+ 01:05:30
145
Guarnieri
Jacopo
1987
Liquigas-Doimo
+ 01:05:31
146
Cazaux
Pierre
1984
Française des Jeux
+ 01:05:35
147
Selander
Bjorn
1988
RadioShack
+ 01:05:58
148
Cozza
Steven
1985
Garmin-Transitions
+ 01:05:58
149
Gudsell
Timothy
1984
Française des Jeux
+ 01:06:19
150
Stauff
Andreas
1987
Quick Step
+ 01:06:22
151
Förster
Robert
1978
Team Milram
+ 01:06:29
152
Furlan
Angelo
1977
Lampre-Farnese Vini
+ 01:06:37
153
Kunitski
Andrei
1984
Quick Step
+ 01:09:22
154
García
José Vicente
1972
Caisse d'Epargne
+ 01:10:15
155
Correia
Joao Miguel Silva
1975
Cervelo TestTeam
+ 01:17:25
156
Gajek
Artur
1985
Team Milram
+ 01:26:58
DNF
Dyachenko
Alexsandr
1983
Astana
DNF
Deignan
Philip
1983
Cervelo TestTeam
DNF
Augé
Stephane
1974
Cofidis
DNF
Pietropolli
Daniele
1980
Lampre-Farnese Vini
DNF
Menchov
Denis
1978
Rabobank
DNF
Augustyn
John-Lee
1986
Sky Professional Cycling Team
DNF
Pauwels
Serge
1983
Sky Professional Cycling Team
DNF
Cavendish
Mark
1985
Team HTC - Columbia
DNF
Saramotins
Aleksejs
1982
Team HTC - Columbia
DNF
Roels
Dominik
1987
Team Milram
DNF
Impey
Daryl
1984
RadioShack
DNF
McCartney
Jason
1973
RadioShack
DNF
Schleck
Andy
1985
Team Saxo Bank
DNF
Sørensen
Chris Anker
1984
Team Saxo Bank
DNF
De Segovia
Jose Antonio
1982
Xacobeo-Galicia
Information
Volta Catalunya
Spain
22nd -28th March 2010
2.PT