2003 Volta Ciclista a Catalunya

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Jose Antonio Pecharroman 1978 Spain Paternina - Costa de Almeria 22t 15' 13''
02 Roberto Heras 1974 Spain US Postal p/b Berry Floor + 43''
03 Koldo Gil 1978 Spain ONCE - Eroski + 3' 46''
04 Rafael Casero Moreno 1976 Spain Paternina - Costa de Almeria + 4' 02''
05 Ivan Basso 1977 Italy Fassa Bortolo + 4' 29''
06 Benjamin Noval 1979 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada + 4' 36''
07 Guido Trentin 1975 Italy Cofidis + 4' 39''
08 Santiago Blanco 1974 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada + 5' 28''
09 Daniel Atienza 1974 Spain Cofidis + 5' 45''
10 Evgeni Petrov 1978 Russia iBanesto.com + 5' 55''
11 Juan Antonio Flecha 1977 Spain iBanesto.com + 6' 00''
12 José Luis Arrieta 1971 Spain iBanesto.com + 6' 01''
13 Iván Ramiro Parra 1975 Colombia Kelme - Costa Blanca + 6' 21''
14 Joaquim Lopez Torrella 1976 Spain Paternina - Costa de Almeria + 7' 03''
15 Unai Etxebarria Arana 1972 Venezuela Euskaltel-Euskadi + 7' 21''
16 David de la Fuente 1981 Spain Vini Caldirola - So.Di 7' 40"
17 Rene Andrle 1974 Czech Republic ONCE - Eroski 8' 43"
18 Mario Aerts 1974 Belgium Team Telekom 9' 46"
19 Francisco Javier Cerezo Perales 1971 Spain Labarca 2 - Cafe Baque 10' 02"
20 Ellis Rastelli 1975 Italy Gerolsteiner 11' 14"
21 Udo Bölts 1966 Germany Gerolsteiner 11' 48"
22 Matthias Kessler 1979 Germany Team Telekom 12' 04"
23 Dario Cioni 1974 Italy Fassa Bortolo 17' 25"
24 George Hincapie 1973 USA US Postal p/b Berry Floor 18' 49"
25 Angel Vicioso 1977 Spain ONCE - Eroski 19' 44"
26 Iñaki Isasi 1977 Spain Euskaltel-Euskadi 21' 14"
27 Luis Pasamontes 1979 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada 22' 11"
28 Cesar Garcia Calvo 1974 Spain Labarca 2 - Cafe Baque 22' 24"
29 Aitor Kintana 1975 Spain Labarca 2 - Cafe Baque 22' 37"
30 Jose Manuel Maestre 1976 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada 26' 14"
31 Bram de Groot 1974 Netherlands Rabobank 26' 37"
32 David Arroyo 1980 Spain ONCE - Eroski 26' 52"
33 Xabier Zandio 1977 Spain iBanesto.com 26' 56"
34 Volodymir Gustov 1977 Ukraine Fassa Bortolo 28' 37"
35 Jan Hruska 1975 Czech Republic ONCE - Eroski 29' 04"
36 José Enrique Gutiérrez 1974 Spain Kelme - Costa Blanca 30' 14"
37 Rolf Aldag 1968 Germany Team Telekom 30' 29"
38 Jorge Ferrio Luque 1976 Spain Paternina - Costa de Almeria 30' 29"
39 Jose Antonio Garrido 1975 Spain Paternina - Costa de Almeria 32' 24"
40 Michael Rasmussen 1974 Denmark Rabobank 33' 22"
41 Jesus Maria Manzano Ruano 1978 Spain Kelme - Costa Blanca 33' 38"
42 Michele Bartoli 1970 Italy Fassa Bortolo 36' 18"
43 Xavier Florencio 1979 Spain ONCE - Eroski 36' 49"
44 Oscar Laguna 1978 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada 37' 33"
45 Paolo Bossoni 1976 Italy Vini Caldirola - So.Di 38' 19"
46 Joaquim Rodríguez 1979 Spain ONCE - Eroski 38' 36"
47 René Haselbacher 1977 Austria Gerolsteiner 39' 05"
48 Matthew White 1974 Australia US Postal p/b Berry Floor 40' 46"
49 Benoit Joachim 1976 Luxembourg US Postal p/b Berry Floor 40' 55"
50 Lander Euba Ziarrusta 1977 Spain Euskaltel-Euskadi 41' 04"
51 Karsten Kroon 1976 Netherlands Rabobank 41' 14"
52 Gorka Gerrikagoitia 1973 Spain Euskaltel-Euskadi 42' 04"
53 David López 1981 Spain Labarca 2 - Cafe Baque 44' 29"
54 Alexei Kuznetsov 1976 Russia Lokomotiv 45' 41"
55 Iñigo Landaluze 1977 Spain Euskaltel-Euskadi 46' 32"
56 Gorka Arrizabalaga Agirre 1977 Spain Euskaltel-Euskadi 46' 37"
57 David Latasa Lasa 1974 Spain Kelme - Costa Blanca 48' 02"
58 Santiago Botero 1972 Colombia Team Telekom 56' 00"
59 Andrej Hauptman 1975 Slovenia Vini Caldirola - So.Di 58' 40"
60 Gorazd Stangelj 1973 Slovenia Fassa Bortolo 59' 17"
61 Andreas Klöden 1975 Germany Team Telekom 59' 43"
62 Óscar Freire 1976 Spain Rabobank 1t 00' 03"
63 Erik Zabel 1970 Germany Team Telekom 1t 00' 07"
64 Nicola Loda 1971 Italy Fassa Bortolo 1t 00' 21"
65 Iván Gutiérrez 1978 Spain iBanesto.com 1t 00' 34"
66 Nikita Eskov 1983 Russia Lokomotiv 1t 00' 42"
67 Serguei Klimov 1980 Russia Lokomotiv 1t 01' 50"
68 Josep Jufré 1975 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada 1t 01' 56"
69 Gustavo Miguel Otero Gomez 1973 Spain Labarca 2 - Cafe Baque 1t 02' 06"
70 Juan Jose De Los Angeles 1973 Spain Fassa Bortolo 1t 03' 26"
71 Alberto Hierro 1978 Spain Labarca 2 - Cafe Baque 1t 03' 28"
72 Jon Odriozola Mugarza 1970 Spain iBanesto.com 1t 03' 41"
73 Filippo Pozzato 1981 Italy Fassa Bortolo 1t 03' 44"
74 Marc Wauters 1969 Belgium Rabobank 1t 04' 00"
75 Antonio Tauler Llull 1974 Spain Kelme - Costa Blanca 1t 04' 28"
76 Bingen Fernández Bustinza 1972 Spain Cofidis 1t 04' 42"
77 Roberto Lozano Montero 1977 Spain Kelme - Costa Blanca 1t 04' 51"
78 Antonio Cruz 1971 USA US Postal p/b Berry Floor 1t 05' 03"
79 Massimo Apollonio 1970 Italy Vini Caldirola - So.Di 1t 06' 11"
80 Mauro Gerosa 1974 Italy Vini Caldirola - So.Di 1t 06' 19"
81 Pavel Brutt 1982 Russia Lokomotiv 1t 07' 05"
82 Fabian Wegmann 1980 Germany Gerolsteiner 1t 09' 47"
83 Gian Matteo Fagnini 1970 Italy Team Telekom 1t 11' 29"
84 Michael Barry 1975 Canada US Postal p/b Berry Floor 1t 12' 44"
85 Javier Pascual Llorente 1971 Spain Kelme - Costa Blanca 1t 13' 41"
86 Steven De Jongh 1973 Netherlands Rabobank 1t 16' 33"
87 Uwe Hardter 1977 Germany Gerolsteiner 1t 17' 52"
88 Steffen Kjærgaard 1973 Norway US Postal p/b Berry Floor 1t 28' 41"
DNF Íñigo Cuesta 1969 Spain Cofidis
DNF Nico Mattan 1971 Belgium Cofidis
DNF Marek Rutkiewicz 1981 Poland Cofidis
DNF Robert Sassone 1978 France Cofidis
DNF David Navas Chica 1974 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada
DNF Geman Nieto Fernandez 1972 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada
DNF Julen Fernandez Vijandi 1978 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Dionisio Galparsoro 1978 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Volker Ordowski 1973 Germany Gerolsteiner
DNF Olaf Pollack 1973 Germany Gerolsteiner
DNF Torsten Schmidt 1972 Germany Gerolsteiner
DNF Unai Osa 1975 Spain iBanesto.com
DNF Leonardo Piepoli 1971 Italy iBanesto.com
DNF Juan Miguel Cuenca 1977 Spain Kelme - Costa Blanca
DNF Marcelino Garcia 1971 Spain Labarca 2 - Cafe Baque
DNF Francisco Gutierrez 1980 Spain Labarca 2 - Cafe Baque
DNF Edouard Gritsoun 1976 Russia Lokomotiv
DNF Alexey Markov 1979 Russia Lokomotiv
DNF Oleg Rodionov 1983 Russia Lokomotiv
DNF Alexander Serov 1982 Russia Lokomotiv
DNF Álvaro González de G. 1970 Spain ONCE - Eroski
DNF Juan Carlos Guillamon 1974 Spain Paternina - Costa de Almeria
DNF Xavier Tondó 1978 Spain Paternina - Costa de Almeria
DNF Carlos Torrent Tarres 1974 Spain Paternina - Costa de Almeria
DNF Robert Bartko 1975 Germany Rabobank
DNF Robert Hunter 1977 South Africa Rabobank
DNF Jan Schaffrath 1971 Germany Team Telekom
DNF Christian Vande Velde 1976 USA US Postal p/b Berry Floor
DNF Stefano Garzelli 1973 Italy Vini Caldirola - So.Di
DNF Andrea Masciarelli 1982 Italy Vini Caldirola - So.Di
DNF Fred Rodriguez 1973 USA Vini Caldirola - So.Di

Info

RaceVolta Ciclista a Catalunya
Nation Spain
DateJune 16th-22nd
Edition2003
Classification2.HC
Extra Compare top four