Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Volta Catalunya
Division I, Stage race, 13th -20th June 1996, Spain
Race info
Results
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1920
1913
1912
1911
GC
Mountain
Sprint
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Belgium
Colombia
Denmark
France
Germany
Italy
Kazakhstan
Netherlands
Portugal
Russia
Slovenia
Spain
Switzerland
USA
Venezuela
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Zülle
Alex
1968
ONCE
24:45:29
02
Jonker
Patrick
1969
ONCE
+ 01:08
03
Fincato
Marco
1970
Roslotto - ZG Mobili
+ 04:23
04
Gentili
Massimiliano
1971
Cantina Tollo - CoBo
+ 07:05
05
Cubino
Laudelino
1963
Kelme - Artiach
+ 07:40
06
Hamburger
Bo
1970
TVM
+ 07:46
07
Garcia
Marcelino
1971
ONCE
+ 08:27
08
Pistore
Roberto
1971
MG Maglificio - Technogym
+ 08:55
09
Saligari
Marco
1965
MG Maglificio - Technogym
+ 09:55
10
Savoldelli
Paolo
1973
Roslotto - ZG Mobili
+ 10:17
11
Garcia Camacho
Ignacio
1968
Kelme - Artiach
+ 11:22
12
Diaz Zabala
Herminio
1964
ONCE
+ 12:43
13
Aparicio
Vicente
1969
Banesto
+ 13:58
14
Jiménez
José María
1971
Banesto
+ 14:37
15
Ferrigato
Andrea
1969
Roslotto - ZG Mobili
+ 14:50
16
Fondriest
Maurizio
1965
Roslotto - ZG Mobili
+ 15:08
17
Arzilli
Fabrizio
1972
Cantina Tollo - CoBo
+ 15:43
18
Pumar
Omar
1970
Brescialat
+ 17:56
19
Rodrigues
Orlando Sergio
1969
Banesto
+ 18:49
20
Petito
Roberto
1971
Saeco - AS Juvenes
+ 18:52
21
den Bakker
Maarten
1969
TVM
+ 19:37
22
Lemarchand
François
1960
Gan
+ 21:59
23
Zarrabeitia
Mikel
1970
ONCE
+ 22:05
24
Voskamp
Bart
1968
TVM
+ 24:02
25
Sourkov
Youri
1970
Roslotto - ZG Mobili
+ 24:43
26
Botero
Santiago
1972
Kelme - Artiach
+ 25:39
27
Ajuria Gordon
Ibon
1971
Equipo-Euskadi
+ 26:21
28
Aguirre
Julio Cesar
1969
Kelme - Artiach
+ 26:24
29
Frattini
Francesco
1967
Gewiss - Playbus
+ 26:31
30
Muñoz Fernandez
Federico
1963
Kelme - Artiach
+ 26:35
31
Alonso
Marino
1965
Banesto
+ 26:41
32
Møller
Claus Michael
1968
MX Onda
+ 27:03
33
Uriarte
José Ramón
1967
Banesto
+ 27:20
34
Rodriguez
Javier
1971
Porcelana Santa Clara
+ 27:55
35
Cerezo Perales
Francisco Javier
1971
MX Onda
+ 28:16
36
Pascual Llorente
Javier
1971
Porcelana Santa Clara
+ 29:28
37
Osa
Aitor
1973
Equipo-Euskadi
+ 29:39
38
Gelfi
Luca
1966
Brescialat
+ 29:58
39
Cabello
Francisco
1969
Kelme - Artiach
+ 30:41
40
Gainetdinov
Romes
1967
Porcelana Santa Clara
+ 30:56
41
Edo
Ángel
1970
Kelme - Artiach
+ 31:36
42
Lino
Pascal
1966
Roslotto - ZG Mobili
+ 32:11
43
Sierra Aguerro
Roberto
1967
ONCE
+ 32:42
44
Lietti
Marco
1965
MG Maglificio - Technogym
+ 33:39
45
Loda
Nicola
1971
MG Maglificio - Technogym
+ 33:41
46
Laiseka
Roberto
1969
Equipo-Euskadi
+ 33:42
47
Sedun
Dimitri
1971
Roslotto - ZG Mobili
+ 33:57
48
Seigneur
Eddy
1969
Gan
+ 34:00
49
Solaun Solana
Cesar
1970
Equipo-Euskadi
+ 34:09
50
Paluan
Andrea
1966
Cantina Tollo - CoBo
+ 35:49
51
González Pico
José Jaime
1968
Kelme - Artiach
+ 37:50
52
Uria Gonzalez
Jose Manuel
1969
MX Onda
+ 37:54
53
Lopez Uriarte
Oscar
1970
Equipo-Euskadi
+ 38:08
54
Skibby
Jesper
1964
TVM
+ 40:00
55
García
José Vicente
1972
Banesto
+ 40:43
56
Van Petegem
Peter
1970
TVM
+ 43:05
57
Leanizbarrutia
Alberto
1963
ONCE
+ 43:57
58
Radaelli
Mauro
1967
Brescialat
+ 44:30
59
Camin
Claudio
1970
Brescialat
+ 45:08
60
Moreau
Francis
1965
Gan
+ 48:40
61
McRae
William Chann
1971
Porcelana Santa Clara
+ 49:26
62
Viladoms Bellar
Jose
1970
Porcelana Santa Clara
+ 49:27
63
Recanati
Yuri
1970
Cantina Tollo - CoBo
+ 50:42
64
Poli
Eros
1963
Saeco - AS Juvenes
+ 51:09
65
Di Silvestro
Lorenzo
1970
Cantina Tollo - CoBo
+ 55:20
66
Diaz
Antonio Miguel
1968
MX Onda
+ 55:23
67
Mori
Massimiliano
1974
Saeco - AS Juvenes
+ 56:42
68
Salmeron Martinez
Gines
1972
Saeco - AS Juvenes
+ 58:41
69
Gamito
Victor
1970
MX Onda
+ 01:00:14
70
Ayarzagüena Urkidi
Inaki
1969
Equipo-Euskadi
+ 01:00:24
71
Espinosa Hernandez
José António
1969
MX Onda
+ 01:00:36
72
Hvastija
Martin
1969
Cantina Tollo - CoBo
+ 01:00:55
73
Wüst
Marcel
1967
MX Onda
+ 01:01:16
74
Smetanine
Sergej
1973
Porcelana Santa Clara
+ 01:01:38
75
Vaughters
Jonathan
1973
Porcelana Santa Clara
+ 01:02:29
76
Pascual Soler
Manuel
1969
Saeco - AS Juvenes
+ 01:03:05
77
Thebes
Raymond
1969
TVM
+ 01:03:11
78
Cordes
Tom
1966
MX Onda
+ 01:08:37
79
De Beni
Federico
1973
Brescialat
+ 01:19:28
Information
Volta Catalunya
Spain
13th -20th June 1996
2.1