2018 ZLM Tour (U23)

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (2)

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Matteo Moschetti 1996 Italy Polartec - Kometa 3t 51' 23"
02 Sasha Weemaes 1998 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 00"
03 Max Kanter 1997 Germany Development Team Sunweb 00"
04 Pierre Barbier 1997 France Roubaix Metropole Europeenne de Lil 00"
05 Ziga Jerman 1998 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum 00"
06 Sergei Rostovcev 1997 Russia V.C.Cremonese-Guerciotti 00"
07 Rui Oliveira 1996 Portugal Hagens Berman - Axeon 00"
08 Moreno Marchetti 1998 Italy Petroli Firenze-Hopplá 00"
09 Giovanni Lonardi 1996 Italy Zalf Euromobil Désirée Fior 00"
10 Aaron Grosser 1996 Germany Team Sauerland NRW 00"
11 Alberto Dainese 1998 Italy Zalf Euromobil Désirée Fior 00"
12 Jonas Rutsch 1998 Germany Team Lotto - Kern Haus 00"
13 Gerben Thijssen 1998 Belgium Lotto - Soudal U23 00"
14 Lionel Taminiaux 1996 Belgium Ago - Aquaservice 00"
15 Matthew Walls 1998 Great Britain 100% ME 00"
16 Gabriel Cullaigh 1996 Great Britain Team Wiggins 00"
17 Lukas Rügg 1996 Switzerland Vorarlberg - Santic 00"
18 Jim Lindenburg 1996 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 00"
19 Youri Van Iersel 1996 Netherlands LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner 00"
20 Timo De Jong 1999 Netherlands Destil - Parkhotel Valkenburg 00"
21 Maxence Moncassin 1997 France GSC Blagnac Vélo Sport 31 00"
22 David Dekker 1998 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 00"
23 Jordi Meeus 1998 Belgium SEG Racing Academy 00"
24 Matteo Jorgenson 1999 USA Jelly Belly p/b Maxxis 00"
25 Justin Timmermans 1996 Netherlands Delta Cycling Rotterdam 00"
26 Grigoriy Shtein 1996 Kazakhstan Astana City 00"
27 Cyrus Monk 1996 Australia Drapac EF p/b Cannondale DT 00"
28 Tadej Pogacar 1998 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum 00"
29 Stepan Kurianov 1996 Russia Gazprom - RusVelo 00"
30 Luc Wirtgen 1998 Luxembourg Leopard Pro Cycling 00"
31 Nikita Martynov 1999 Russia - 00"
32 Alexander Salby 1998 Denmark Team Coloquick 00"
33 Colin Heiderscheid 1998 Luxembourg Dauner D&DQ - Akkon 00"
34 Matias Fitzwater 1998 New Zealand Fagan Motors CT 00"
35 Marten Kooistra 1997 Netherlands SEG Racing Academy 00"
36 Lars Oreel 1999 Netherlands Destil - Parkhotel Valkenburg 00"
37 Andre Crispim 1996 Portugal Liberty Seguros - Carglass 00"
38 Mikel Alonso Flores 1996 Spain Team Euskadi 00"
39 Gino Mäder 1997 Switzerland IAM Excelsior 00"
40 Joab Schneiter 1998 Switzerland IAM Excelsior 00"
41 Marc Heaney 1998 Ireland Asfra Racing Team 00"
42 Alexandr Kulikovskiy 1997 Russia - 00"
43 Keigo Kusaba 1996 Japan Nihon University 00"
44 Eugene Kakizaki 1999 Japan EQADS 00"
45 Jake Stewart 1999 Great Britain 100% ME 00"
46 Mario Spengler 1997 Switzerland Leopard Pro Cycling 00"
47 Morten Hulgaard 1998 Denmark BHS Almeborg Bornholm 00"
48 Juraj Bellan 1996 Slovakia Dukla Banska Bystrica 00"
49 David González López 1996 Spain Caja Rural - Seguros RGA amateur 00"
50 Ayumu Watanabe 1998 Japan EQADS 00"
51 Martin Schäppi 1996 Switzerland IAM Excelsior 00"
52 Jake Gray 1998 Ireland V.C.Toucy 00"
53 Shoi Matsuda 1999 Japan EQADS 00"
54 Rasmus Wallin 1996 Denmark Team Coloquick 00"
55 Patrick Haller 1997 Germany Heizomat Rad-Net.De 00"
56 Mathijs De Leng 1999 Netherlands LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner 00"
57 Tim Naberman 1999 Netherlands LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner 00"
58 Jon Bozic 1996 Slovenia Adria Mobil 00"
59 Andreas Hyldgaard Jeppesen 1996 Denmark Team Waoo 00"
60 Dmitry Markov 1997 Russia - 00"
61 Cedric Beullens 1997 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 00"
62 Vladimir Tsoy 1997 Kazakhstan Astana City 00"
63 Emil Dima 1997 Romania MSTina-Focus 00"
64 Pierre Idjouadiene 1996 France Roubaix Metropole Europeenne de Lil 00"
65 Darnell Moore 1996 Ireland Team Caldwell Cycles 11"
66 Sven Reutter 1996 Germany Heizomat Rad-Net.De 11"
67 Cameron Beard 1998 USA Destil - Parkhotel Valkenburg 11"
68 Yuriy Natarov 1996 Kazakhstan Astana City 11"
69 Samuel Jenner 1997 Australia Mitchelton Scott - BikeExchange 11"
70 Luka Cotar 1996 Slovenia KK Kranj 11"
71 Jordi Van Loon 1996 Netherlands Destil - Parkhotel Valkenburg 11"
72 Thimo Willems 1996 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 11"
73 Matic Groselj 1996 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum 11"
74 Pit Leyder 1997 Luxembourg Leopard Pro Cycling 11"
75 Mathias Larsen 1999 Denmark Team Coloquick 11"
76 Edoardo Affini 1996 Italy SEG Racing Academy 18"
77 Andreas Stokbro Nielsen 1997 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team 29"
78 Guillaume Millasseau 1997 France V.C.Rouen 76 32"
79 Martin Vlcak 1998 Slovakia Dukla Banska Bystrica 40"
80 Stefan Bissegger 1998 Switzerland Akros - Renfer SA 49"
81 Denis Marian Vulcan 1999 Romania Escribano Sport Team 49"
82 Ollie Jones 1996 New Zealand Dimension Data for Qhubeka 51"
83 Fred Wright 1999 Great Britain 100% ME 55"
84 Matus Stocek 1999 Slovakia Petroli Firenze-Hopplá 55"
85 Misch Leyder 1999 Luxembourg - 1' 04"
86 Alexis Renard 1999 France Côtes d’Armor-Marie Morin 1' 14"
87 Louis Louvet 1997 France SCO Dijon-Team Material-velo.com 1' 14"
88 Jakub Varhanovsky 1999 Slovakia Dukla Banska Bystrica 1' 14"
89 Nick Reddish 1996 New Zealand Oliver's Real Food Racing 1' 14"
90 Raul-Antonio Sinza 1999 Romania MSTina-Focus 1' 14"
91 Stanislav Konyaev 1998 Russia - 1' 14"
92 Tim Bierkens 1999 Netherlands Willebrord Wil Vooruit 1' 14"
93 Julius Taskinen 1999 Finland TWD-Länken 1' 14"
94 Samuel Oros 1998 Slovakia Dukla Banska Bystrica 1' 14"
95 Diego Pablo Sevilla 1996 Spain Polartec - Kometa 1' 14"
96 Isaac Cantón Serrano 1996 Spain Polartec - Kometa 1' 14"
97 Ian Talbot 1997 New Zealand U.C.Nantes Atlantique 1' 14"
98 Igor Chzhan 1999 Kazakhstan Centre Mondial du Cyclisme 1' 14"
99 Dinmukhammed Ulysbayev 1998 Kazakhstan Astana City 1' 14"
100 Francisco Campos 1997 Portugal Miranda - Mortagua 1' 14"
101 Dillon Corkery 1999 Ireland Team Gerard DHL 1' 14"
102 Alexander Konychev 1998 Italy Petroli Firenze-Hopplá 1' 27"
103 Ken Conter 1999 Luxembourg LC Tetange 1' 31"
104 Ziga Horvat 1998 Slovenia Adria Mobil 1' 39"
105 Joe Nally 1999 Great Britain 100% ME 1' 39"
106 Jesse Uusiperhe 1998 Finland - 2' 48"
107 Josh Scott 1999 New Zealand L & M Group Ricoh NZ 2' 48"
108 Michal Hloza 1997 Slovakia CyS-Akademia Petra Sagana 2' 48"
109 Tobias Nolde 1998 Germany Heizomat Rad-Net.De 2' 48"
110 Daniel Viegas 1998 Portugal Polartec-Kometa Elite 3' 30"
111 Carlos Salgueiro 1999 Portugal - 3' 30"
112 Wesley Mol 1999 Netherlands Polartec-Kometa Elite 4' 02"
113 Masahiro Ishigami 1997 Japan EQADS 4' 44"
114 Masaki Yamamoto 1996 Japan Kinan Cycling Team 4' 44"
DNF Jere Hara - Finland -
DNF Marco-Tapio Niemi 1996 Finland -
DNF Xabier Mikel Azparren Irurzun 1999 Spain Ampo-Goierriko T.B.
DNF Anton Kuzmin 1996 Kazakhstan Astana City
DNF Eric Voigt 1998 USA Baguet - MIBA Poorten - Indulek
DNF Thomas Carter 1997 New Zealand Blindz Direct
DNF Ryan Reilly 1996 Ireland C.C.Nogent-sur-Oise
DNF Dan-Mihai Babaita 1998 Romania CSUVT-Devron West CT
DNF Camden Vodicka 1999 USA Destil - Parkhotel Valkenburg
DNF James Whelan 1996 Australia Inform Tineli
DNF Jacob Hennessy 1996 Great Britain Mitchelton Scott - BikeExchange
DNF Robert Stannard 1998 Australia Mitchelton Scott - BikeExchange
DNF Andrei Cojanu 1999 Romania MSTina-Focus
DNF Marvin Scheulen 1997 Portugal Sicasal - Constantinos-Delta Cafés
DNF Peter Laszlo 1998 Romania Team Novak
DNF Michael O'Loughlin 1997 Ireland Team Wiggins
DNF Manuel Penalver Aniorte 1998 Spain Trevigiani - Phonix - Hemus

Info

RaceZLM Tour (U23)
Nation Netherlands
Distance 178 km
DateApril 14th
Edition2018
Classification1.NC
Extra Compare top four

Matteo Moschetti