2018 Essor Breton

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06

Stage results: 04.stage

Pos Name Born Team Time
01 Clement Bomme 1992 V.C.Pays de Loudeac 03:45:33
02 Nicolas David 1988 Creuse Oxygène Guéret + 00
03 Maxime Renault 1990 Sojasun Espoir- ACNC + 00
04 Lothar Verhulst 1998 EFC - L&R - Vulsteke + 00
05 Christopher Piry 1992 V.C.Rouen 76 + 00
06 David Boutville 1988 Laval Cyclisme 53 + 00
07 Clement Davy 1998 Sojasun Espoir- ACNC + 00
08 Alexandre Deletang 1993 Creuse Oxygène Guéret + 00
09 Adrien Leboucher 1995 U.C.Nantes Atlantique + 00
10 Baptiste Constantin 1994 Creuse Oxygène Guéret + 00
11 Matthieu Boulo 1989 Team Pays de Dinan + 00
12 Yann Guyot 1986 V.C.Rouen 76 + 00
13 Matthieu Jeannes 1987 Hennebont Cyclisme + 00
14 Freddie Guilloux 1989 U.C.Nantes Atlantique + 00
15 Jeremy Bescond 1991 Côtes d’Armor-Marie Morin + 00
16 Florentin Lecamus-Lambert 1999 Team Pays de Dinan + 00
17 Stuart Balfour 1997 Côtes d’Armor-Marie Morin + 05
18 Jerome Le Breton 1995 Team Pays de Dinan + 05
19 Kjell Van Driessche 1989 EFC - L&R - Vulsteke + 03:31
20 James Wilkinson 1997 Hennebont Cyclisme + 03:31
21 Cedric Beullens 1997 EFC - L&R - Vulsteke + 03:48
22 Sieben Devalckeneer 1991 Hubo-Aerts Action Bike CT + 03:49
23 David Menut 1992 Creuse Oxygène Guéret + 03:49
24 Baptiste Renault 1995 Sojasun Espoir- ACNC + 03:49
25 Maxime Cam 1992 V.C.Pays de Loudeac + 03:51
26 Fabien Schmidt 1989 Côtes d’Armor-Marie Morin + 03:51
27 Luc Tellier 1989 U.C.Nantes Atlantique + 03:51
28 Clement Mary 1991 Laval Cyclisme 53 + 03:53
29 Adrien Legros 1993 Océane Top 16 + 03:53
30 Ludovic Bideau 1992 V.S.Chartrain + 03:54
31 Axel Mariault 1998 Team Pays de Dinan + 03:54
32 Jeremy Roma 1995 V.S.Chartrain + 04:06
33 Jules Roueil 1996 V.C.Rouen 76 + 06:52
34 Mael Guegan 1998 Sojasun Espoir- ACNC + 06:52
35 Hugo Rivallain 1998 Hennebont Cyclisme + 06:52
36 Enzo Boisset 1996 U.C.Nantes Atlantique + 06:52
37 Cyrille Patoux 1985 V.C.Pays de Loudeac + 06:52
38 Anthony Miranda 1997 Océane Top 16 + 06:52
39 Antoine Loreau 1988 V.C.Pays de Lorient + 06:54
40 Julian Lino 1995 U.C.Nantes Atlantique + 06:54
41 Thibault Jeannes 1989 Hennebont Cyclisme + 06:54
42 Gauthier Maertens 1999 Côtes d’Armor-Marie Morin + 06:54
43 Nicolas Malle 1998 Sojasun Espoir- ACNC + 06:54
44 Kevin Lebreton 1993 U.C.Cholet 49 + 06:54
45 Mike Granger 1993 Laval Cyclisme 53 + 06:54
46 Thomas Girard 1989 Creuse Oxygène Guéret + 06:54
47 Theo Nicolas 1997 V.C.Rouen 76 + 06:54
48 Levi Jacobs 1999 Hubo-Aerts Action Bike CT + 11:46
49 Arthur Goumon 1993 U.C.Cholet 49 + 13:26
50 Senna Verbiest 1995 Hubo-Aerts Action Bike CT + 13:26
51 Anthony Macron 1999 V.C.Rouen 76 + 13:26
52 Pierre Lesage 1998 Team Fybolia-Locminé Auto + 13:48
53 Stephen Bousquet 1998 Laval Cyclisme 53 + 13:48
54 Gaetan Billon 1998 V.C.Pays de Loudeac + 13:48
55 Alexis Diligeart 1996 Océane Top 16 + 13:48
56 Baptiste Flegeo 1994 Hennebont Cyclisme + 13:48
57 Maxime Rio 1999 Brocéliande-Bodemer Auto + 13:48
58 Julien Jegou 1989 Côtes d’Armor-Marie Morin + 13:48
59 Florian Rapiteau 1998 U.C.Nantes Atlantique + 13:48
60 Erwan Guenneugues 1999 Brocéliande-Bodemer Auto + 13:48
61 Alexandre Pagnat 1998 Océane Top 16 + 13:48
62 Nathan Leplingard 1997 U.C.Cholet 49 + 13:48
63 Camille Guerin 1994 V.C.Pays de Loudeac + 13:48
64 Maximilien Picoux 1995 V.C.Rouen 76 + 13:48
65 Elouan Baron 1996 Team Fybolia-Locminé Auto + 13:48
66 Gildas Vetel 1999 Brocéliande-Bodemer Auto + 13:48
67 Julien Le Huitouze 1997 U.C.Cholet 49 + 13:48
68 Erwan Le Falher 1998 Brocéliande-Bodemer Auto + 13:48
69 Adrien Rimasson 1998 V.C.Pays de Loudeac + 13:48
70 Jordan Jegat 1999 Team Fybolia-Locminé Auto + 13:48
71 Loic Le Barbier 1996 Hennebont Cyclisme + 13:48
72 Morgan L´Azou 1997 V.C.Pays de Lorient + 13:48
73 Lucien Capot 1995 Océane Top 16 + 13:48
74 Aurelien Moulin 1990 Océane Top 16 + 13:48
75 Stevan Masse 1991 V.C.Pays de Lorient + 13:48
76 Brent Van Tilborgh 1997 Hubo-Aerts Action Bike CT + 13:48
77 Emilien Clere 1982 V.S.Chartrain + 13:48
78 Guillaume Seye 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 13:48
79 Jeroen Das 1979 Hubo-Aerts Action Bike CT + 13:48
80 Viannay Bernard 1999 Brocéliande-Bodemer Auto + 13:48
81 Maxime Deslandes 1998 Team Fybolia-Locminé Auto + 13:48
82 Remi Marcoux 1998 V.S.Chartrain + 13:48
83 Adrien Lagree 1997 Sojasun Espoir- ACNC + 13:48
84 Victor Gousset 1987 V.S.Chartrain + 13:48
85 Aurelien Daniel 1991 Team Pays de Dinan + 13:48
86 Dimitri Ilongo 1991 V.S.Chartrain + 13:48
87 Geoffrey Becret 1996 U.C.Cholet 49 + 13:48
88 Gwenael Petitjean 1997 Team Pays de Dinan + 13:48
89 Thibault Boisset 1997 U.C.Cholet 49 + 13:48
90 Maxime De Poorter 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 13:48
91 Jules Rolland 1996 Côtes d’Armor-Marie Morin + 13:48
92 Geoffrey Thevenez 1992 Creuse Oxygène Guéret + 14:01
93 Brivael Celerier 1996 Laval Cyclisme 53 + 14:03
94 William Daniel 1991 Laval Cyclisme 53 + 14:03
95 Stijn Goolaerts 1997 Hubo-Aerts Action Bike CT + 18:38
DNS Theo Cotard 1999 Team Fybolia-Locminé Auto
DNF Piotr Zielinski 1984 V.C.Pays de Lorient
DNF Freddy Poilvert 1994 V.C.Pays de Lorient
DNF Vincent Bienfait 1981 V.C.Pays de Lorient

Info

Race Essor Breton
Nation France
Stage 04.stage
Type Flat
Distance 157.4 km
StartKernouest
FinishSaint Fregant
DateMay 6th (2018)
Leader D.Boutville
Youth C.Davy
Points C.Bomme
Mountain G.Seye
Sprint C.Mary