2018 Essor Breton

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06

Stage results: 03.stage

Pos Name Born Team Time
01 David Menut 1992 Creuse Oxygène Guéret 01:40:10
02 Guillaume Seye 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 00
03 Adrien Leboucher 1995 U.C.Nantes Atlantique + 00
04 Cyrille Patoux 1985 V.C.Pays de Loudeac + 00
05 Stijn Goolaerts 1997 Hubo-Aerts Action Bike CT + 00
06 Maxime Cam 1992 V.C.Pays de Loudeac + 00
07 Alexandre Deletang 1993 Creuse Oxygène Guéret + 00
08 Clement Davy 1998 Sojasun Espoir- ACNC + 00
09 Florentin Lecamus-Lambert 1999 Team Pays de Dinan + 00
10 Aurelien Moulin 1990 Océane Top 16 + 00
11 Christopher Piry 1992 V.C.Rouen 76 + 00
12 David Boutville 1988 Laval Cyclisme 53 + 00
13 Anthony Macron 1999 V.C.Rouen 76 + 00
14 Kjell Van Driessche 1989 EFC - L&R - Vulsteke + 00
15 Clement Bomme 1992 V.C.Pays de Loudeac + 01:17
16 Cedric Beullens 1997 EFC - L&R - Vulsteke + 01:17
17 Maximilien Picoux 1995 V.C.Rouen 76 + 01:17
18 Mike Granger 1993 Laval Cyclisme 53 + 01:17
19 Dimitri Ilongo 1991 V.S.Chartrain + 01:17
20 Lothar Verhulst 1998 EFC - L&R - Vulsteke + 01:17
21 Nicolas Malle 1998 Sojasun Espoir- ACNC + 01:17
22 Nicolas David 1988 Creuse Oxygène Guéret + 01:17
23 Clement Mary 1991 Laval Cyclisme 53 + 01:17
24 Piotr Zielinski 1984 V.C.Pays de Lorient + 01:17
25 Antoine Loreau 1988 V.C.Pays de Lorient + 01:17
26 Jules Roueil 1996 V.C.Rouen 76 + 01:17
27 Matthieu Boulo 1989 Team Pays de Dinan + 01:17
28 Brivael Celerier 1996 Laval Cyclisme 53 + 01:17
29 Mael Guegan 1998 Sojasun Espoir- ACNC + 01:17
30 Anthony Miranda 1997 Océane Top 16 + 01:17
31 Baptiste Constantin 1994 Creuse Oxygène Guéret + 01:17
32 Adrien Legros 1993 Océane Top 16 + 01:17
33 Baptiste Renault 1995 Sojasun Espoir- ACNC + 01:17
34 Jeremy Roma 1995 V.S.Chartrain + 01:17
35 Alexis Diligeart 1996 Océane Top 16 + 01:17
36 Thomas Girard 1989 Creuse Oxygène Guéret + 01:17
37 Alexandre Pagnat 1998 Océane Top 16 + 01:17
38 Hugo Rivallain 1998 Hennebont Cyclisme + 01:17
39 Yann Guyot 1986 V.C.Rouen 76 + 01:17
40 Gauthier Maertens 1999 Côtes d’Armor-Marie Morin + 01:17
41 Pierre Lesage 1998 Team Fybolia-Locminé Auto + 01:17
42 Emilien Clere 1982 V.S.Chartrain + 01:17
43 Nathan Leplingard 1997 U.C.Cholet 49 + 01:17
44 Adrien Lagree 1997 Sojasun Espoir- ACNC + 01:17
45 Kevin Lebreton 1993 U.C.Cholet 49 + 01:17
46 Maxime De Poorter 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 01:17
47 Remi Marcoux 1998 V.S.Chartrain + 01:17
48 Aurelien Daniel 1991 Team Pays de Dinan + 01:17
49 Sieben Devalckeneer 1991 Hubo-Aerts Action Bike CT + 01:17
50 Camille Guerin 1994 V.C.Pays de Loudeac + 01:17
51 Erwan Guenneugues 1999 Brocéliande-Bodemer Auto + 01:17
52 Thibault Boisset 1997 U.C.Cholet 49 + 01:17
53 Senna Verbiest 1995 Hubo-Aerts Action Bike CT + 01:17
54 Freddy Poilvert 1994 V.C.Pays de Lorient + 01:17
55 Jerome Le Breton 1995 Team Pays de Dinan + 01:17
56 Ludovic Bideau 1992 V.S.Chartrain + 01:17
57 Jeroen Das 1979 Hubo-Aerts Action Bike CT + 01:17
58 Julien Le Huitouze 1997 U.C.Cholet 49 + 01:17
59 Maxime Renault 1990 Sojasun Espoir- ACNC + 01:17
60 Vincent Bienfait 1981 V.C.Pays de Lorient + 01:17
61 Luc Tellier 1989 U.C.Nantes Atlantique + 01:17
62 Brent Van Tilborgh 1997 Hubo-Aerts Action Bike CT + 01:17
63 James Wilkinson 1997 Hennebont Cyclisme + 01:17
64 Freddie Guilloux 1989 U.C.Nantes Atlantique + 01:17
65 Thibault Jeannes 1989 Hennebont Cyclisme + 01:17
66 Arthur Goumon 1993 U.C.Cholet 49 + 01:17
67 Gwenael Petitjean 1997 Team Pays de Dinan + 01:17
68 Victor Gousset 1987 V.S.Chartrain + 01:17
69 Theo Nicolas 1997 V.C.Rouen 76 + 01:17
70 Axel Mariault 1998 Team Pays de Dinan + 01:17
71 Geoffrey Thevenez 1992 Creuse Oxygène Guéret + 01:17
72 Erwan Le Falher 1998 Brocéliande-Bodemer Auto + 01:17
73 Theo Cotard 1999 Team Fybolia-Locminé Auto + 01:17
74 Maxime Rio 1999 Brocéliande-Bodemer Auto + 01:17
75 Jeremy Bescond 1991 Côtes d’Armor-Marie Morin + 01:17
76 Gildas Vetel 1999 Brocéliande-Bodemer Auto + 01:17
77 Geoffrey Becret 1996 U.C.Cholet 49 + 01:17
78 Lucien Capot 1995 Océane Top 16 + 01:17
79 Adrien Rimasson 1998 V.C.Pays de Loudeac + 01:17
80 Morgan L´Azou 1997 U.C.Quimperloise + 01:17
81 Jordan Jegat 1999 Team Fybolia-Locminé Auto + 01:17
82 Fabien Schmidt 1989 Côtes d’Armor-Marie Morin + 01:17
83 Matthieu Jeannes 1987 Hennebont Cyclisme + 01:17
84 Stevan Masse 1991 V.C.Pays de Lorient + 01:17
85 Stephen Bousquet 1998 Laval Cyclisme 53 + 01:17
86 William Daniel 1991 Laval Cyclisme 53 + 01:17
87 Gaetan Billon 1998 V.C.Pays de Loudeac + 02:09
88 Enzo Boisset 1996 U.C.Nantes Atlantique + 02:36
89 Loic Le Barbier 1996 Hennebont Cyclisme + 04:06
90 Baptiste Flegeo 1994 Hennebont Cyclisme + 04:06
91 Stuart Balfour 1997 Côtes d’Armor-Marie Morin + 04:43
92 Julian Lino 1995 U.C.Nantes Atlantique + 05:13
93 Viannay Bernard 1999 Brocéliande-Bodemer Auto + 05:22
94 Jules Rolland 1996 Côtes d’Armor-Marie Morin + 07:42
95 Florian Rapiteau 1998 U.C.Nantes Atlantique + 08:48
96 Julien Jegou 1989 Côtes d’Armor-Marie Morin + 09:27
97 Maxime Deslandes 1998 Team Fybolia-Locminé Auto + 09:27
98 Levi Jacobs 1999 Hubo-Aerts Action Bike CT + 09:27
99 Elouan Baron 1996 Team Fybolia-Locminé Auto + 11:41
DNF Corentin Muguet 1999 Brocéliande-Bodemer Auto
DNF Sasha Weemaes 1998 EFC - L&R - Vulsteke

Info

Race Essor Breton
Nation France
Stage 03.stage
Type Flat
Distance 75.2 km
StartInguiniel
FinishQueven
DateMay 5th (2018)
Leader D.Boutville
Youth G.Maertens
Points G.Seye
Mountain P.Zielinski
Sprint D.Boutville

David Menut