Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Essor Breton
Amateur, 2nd stage, 6th May 2017, France
Race info
Results
Startlist
History
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Belgium
Canada
Estonia
France
Great Britain
Mauritius
Netherlands
New Zealand
Poland
Tahiti
Teams
Côtes d'Armor - Marie Morin
Creuse Oxygène Guéret
EFC - L&R - Vulsteke
GSC Blagnac Vélo Sport 31
Hennebont Cyclisme
Occitane Cyclisme Formation
Océane Top 16
Sojasun espoir- ACNC
Team Fybolia-Bertin Locminé
Team Pays de Dinan
Team Pro Immo Nicolas Roux
Team RaceClean
Team U Nantes Atlantique
V.C.Pays de Lorient
V.C.Pays de Loudéac
V.C.Rouen 76
Vendée U
WP Groot Amsterdam
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Paillot
Yoann
1991
Océane Top 16
11:30
02
Bonnet
Pierre
1990
Team Pro Immo Nicolas Roux
+ 22
03
Cam
Maxime
1992
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 25
04
Armirail
Bruno
1994
Occitane Cyclisme Formation
+ 32
05
Lagrée
Adrien
1997
Sojasun espoir- ACNC
+ 32
06
Lino
Julian
1995
V.C.Pays de Loudéac
+ 34
07
Fournet-Fayard
Sébastien
1985
Team Pro Immo Nicolas Roux
+ 38
08
Madouas
Valentin
1996
Team U Nantes Atlantique
+ 38
09
Vink
Michael
1991
Sojasun espoir- ACNC
+ 40
10
Pereira
Florent
1993
Team Pro Immo Nicolas Roux
+ 45
11
Le Court
Olivier
1993
GSC Blagnac Vélo Sport 31
+ 45
12
Modell
Louis
1997
Hennebont Cyclisme
+ 48
13
Seye
Guillaume
1996
EFC - L&R - Vulsteke
+ 50
14
Constantin
Baptiste
1994
Creuse Oxygène Guéret
+ 50
15
Urruty
Maxime
1993
Creuse Oxygène Guéret
+ 50
16
Bihel
César
1988
Team Pays de Dinan
+ 52
17
Bommé
Clément
1992
V.C.Pays de Loudéac
+ 53
18
Warlop
Jordi
1996
EFC - L&R - Vulsteke
+ 54
19
Bricaud
Valentin
1996
Team U Nantes Atlantique
+ 54
20
Krainer
Taruia
1991
Vendée U
+ 57
21
Orceau
Clément
1995
Vendée U
+ 59
22
Maurelet
Flavien
1991
GSC Blagnac Vélo Sport 31
+ 01:00
23
Burtnik
Evan
1997
Team RaceClean
+ 01:00
24
Terpstra
Mike
1987
WP Groot Amsterdam
+ 01:00
25
Delanoé
Ludovic
1993
Team Fybolia-Bertin Locminé
+ 01:00
26
Daniel
Aurélien
1991
Team Pays de Dinan
+ 01:01
27
Guével
Stéphen
1993
Team U Nantes Atlantique
+ 01:02
28
Barket
Florian
1996
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 01:02
29
Nisu
Oskar
1994
V.C.Rouen 76
+ 01:03
30
Guillaume
Loic
1997
Sojasun espoir- ACNC
+ 01:03
31
Asjes
Jelmer
1987
WP Groot Amsterdam
+ 01:05
32
Buguellou
Vincent
1991
Team Fybolia-Bertin Locminé
+ 01:06
33
Bennett
Stefan
1992
GSC Blagnac Vélo Sport 31
+ 01:07
34
Flegeo
Baptiste
1994
Team Fybolia-Bertin Locminé
+ 01:07
35
Bernard
Enzo
1997
Vendée U
+ 01:07
36
Fouache
Kevin
1989
Creuse Oxygène Guéret
+ 01:08
37
Schmidt
Nicolas
1996
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 01:09
38
Defreyne
Cedric
1995
EFC - L&R - Vulsteke
+ 01:10
39
Sero
Yohann
1992
Hennebont Cyclisme
+ 01:10
40
David
Nicolas
1988
Creuse Oxygène Guéret
+ 01:11
41
Beullens
Cédric
1997
EFC - L&R - Vulsteke
+ 01:12
42
Bouchereau
Loic
1994
Vendée U
+ 01:12
43
Rondeau
Fabien
1997
V.C.Rouen 76
+ 01:13
44
Deslandes
Vadim
1994
Océane Top 16
+ 01:14
45
Lapierre
Louis
1997
V.C.Pays de Loudéac
+ 01:14
46
De Poorter
Maxime
1996
EFC - L&R - Vulsteke
+ 01:14
47
Girard
Thomas
1989
Creuse Oxygène Guéret
+ 01:15
48
Walsh
Edward
1996
Team RaceClean
+ 01:16
49
Gee
Derek
1997
Team RaceClean
+ 01:17
50
Vimpere
Théo
1990
Team Pro Immo Nicolas Roux
+ 01:18
51
Gaboriaud
Guillaume
1992
Occitane Cyclisme Formation
+ 01:18
52
Montana
Sylvain
1996
V.C.Rouen 76
+ 01:19
53
Lebreton
Fabien
1996
Sojasun espoir- ACNC
+ 01:19
54
Saint-Martin
Clément
1991
Océane Top 16
+ 01:21
55
Lévêque
Thibault
1997
Team Pays de Dinan
+ 01:21
56
Gras
Rémy
1993
GSC Blagnac Vélo Sport 31
+ 01:23
57
Ferron
Valentin
1998
Vendée U
+ 01:23
58
Ruimgaard
Yentil
1998
WP Groot Amsterdam
+ 01:25
59
Halleguen
Matthieu
1988
V.C.Pays de Lorient
+ 01:26
60
Boisset
Enzo
1996
Team U Nantes Atlantique
+ 01:27
61
Lauk
Karl Patrick
1997
Team Pro Immo Nicolas Roux
+ 01:28
62
Guérin
Camille
1994
V.C.Pays de Loudéac
+ 01:28
63
Rolland
Jules
1996
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 01:29
64
Lhumeau
Sébastian
1995
V.C.Pays de Lorient
+ 01:29
65
Delahaye
Alexandre
1997
Team U Nantes Atlantique
+ 01:29
66
Le Breton
Jérôme
1995
Team Pays de Dinan
+ 01:30
67
Zielinski
Piotr
1984
V.C.Pays de Lorient
+ 01:30
68
Coquen
Guillaume
1993
Team Fybolia-Bertin Locminé
+ 01:31
69
Boivin
Maël
1996
V.C.Pays de Loudéac
+ 01:32
70
Canales
Wilfried
1996
V.C.Rouen 76
+ 01:33
71
Bienfait
Vincent
1981
V.C.Pays de Lorient
+ 01:33
72
Petitjean
Gwenael
1997
Team Pays de Dinan
+ 01:33
73
Fournier
Quentin
1998
Vendée U
+ 01:34
74
Delétang
Alexandre
1993
Océane Top 16
+ 01:35
75
James
Owen
1995
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 01:35
76
Poilvet
Ludovic
1983
Hennebont Cyclisme
+ 01:36
77
Mary
Clément
1991
Team U Nantes Atlantique
+ 01:36
78
Le Huitouze
Julien
1997
Hennebont Cyclisme
+ 01:36
79
Koedijk
Matthijs
1993
WP Groot Amsterdam
+ 01:40
80
Wolfenbuttel
Nils
1996
WP Groot Amsterdam
+ 01:41
81
Loreau
Antoine
1988
V.C.Pays de Lorient
+ 01:44
82
Boulo
Matthieu
1989
Team Pays de Dinan
+ 01:45
83
Prod'Homme
Antoine
1995
Team Fybolia-Bertin Locminé
+ 01:48
84
Kirouac-Marcassa
Thierry
1998
Team RaceClean
+ 01:50
85
Le Barbier
Loïc
1996
Hennebont Cyclisme
+ 01:51
86
Troy
Arthur
1996
Sojasun espoir- ACNC
+ 01:53
87
Josso
Thomas
1995
Hennebont Cyclisme
+ 01:53
88
Baudoin
Marvin
1997
Sojasun espoir- ACNC
+ 01:54
89
Carpentier
Adrien
1996
V.C.Rouen 76
+ 01:55
90
Primas
Nicolas
1996
V.C.Pays de Loudéac
+ 02:00
91
Laborie
Christophe
1986
Team Fybolia-Bertin Locminé
+ 02:06
92
Loubeau
Guillaume
1995
Occitane Cyclisme Formation
+ 02:08
93
Le Calvé
Grégoire
1987
V.C.Pays de Lorient
+ 02:10
94
Balfour
Stuart
1997
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 02:17
95
Boersma
Willem
1997
Team RaceClean
+ 02:22
96
Willcox
John
1998
Team RaceClean
+ 02:23
97
Fiefvez
Rudy
1993
Océane Top 16
+ 02:24
98
Le Montagner
Maxime
1991
Creuse Oxygène Guéret
+ 02:32
99
Vandermosten
Tom
1998
EFC - L&R - Vulsteke
+ 02:34
100
Anti
Enzo
1998
V.C.Rouen 76
+ 02:45
101
Carmouze
Quentin
1997
Occitane Cyclisme Formation
+ 02:50
Information
Essor Breton
France
2nd stage | 9.3 km
Guilers
->
Guilers
NE
M.Cam
| Leader