Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Essor Breton
Amateur, 5th -8th May 2017, France
Race info
Results
Startlist
History
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
GC
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Belgium
Canada
Estonia
France
Great Britain
Mauritius
Netherlands
New Zealand
Poland
Tahiti
Teams
Côtes d'Armor - Marie Morin
Creuse Oxygène Guéret
EFC - L&R - Vulsteke
GSC Blagnac Vélo Sport 31
Hennebont Cyclisme
Occitane Cyclisme Formation
Océane Top 16
Sojasun espoir- ACNC
Team Fybolia-Bertin Locminé
Team Pays de Dinan
Team Pro Immo Nicolas Roux
Team RaceClean
Team U Nantes Atlantique
V.C.Pays de Lorient
V.C.Pays de Loudéac
V.C.Rouen 76
Vendée U
WP Groot Amsterdam
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Cam
Maxime
1992
Côtes d'Armor - Marie Morin
13:19:47
02
Madouas
Valentin
1996
Team U Nantes Atlantique
+ 01:43
03
Paillot
Yoann
1991
Océane Top 16
+ 02:11
04
Fournet-Fayard
Sébastien
1985
Team Pro Immo Nicolas Roux
+ 02:12
05
Bihel
César
1988
Team Pays de Dinan
+ 02:21
06
David
Nicolas
1988
Creuse Oxygène Guéret
+ 02:40
07
Pereira
Florent
1993
Team Pro Immo Nicolas Roux
+ 02:51
08
Saint-Martin
Clément
1991
Océane Top 16
+ 02:52
09
Bienfait
Vincent
1981
V.C.Pays de Lorient
+ 03:02
10
Krainer
Taruia
1991
Vendée U
+ 03:08
11
Le Breton
Jérôme
1995
Team Pays de Dinan
+ 03:09
12
Deslandes
Vadim
1994
Océane Top 16
+ 03:23
13
Bommé
Clément
1992
V.C.Pays de Loudéac
+ 03:35
14
Le Court
Olivier
1993
GSC Blagnac Vélo Sport 31
+ 03:44
15
Maurelet
Flavien
1991
GSC Blagnac Vélo Sport 31
+ 03:59
16
Daniel
Aurélien
1991
Team Pays de Dinan
+ 04:03
17
Bouchereau
Loic
1994
Vendée U
+ 04:14
18
Terpstra
Mike
1987
WP Groot Amsterdam
+ 04:23
19
Girard
Thomas
1989
Creuse Oxygène Guéret
+ 04:45
20
Mary
Clément
1991
Team U Nantes Atlantique
+ 05:43
21
Urruty
Maxime
1993
Creuse Oxygène Guéret
+ 06:39
22
Orceau
Clément
1995
Vendée U
+ 08:01
23
Modell
Louis
1997
Hennebont Cyclisme
+ 08:02
24
Constantin
Baptiste
1994
Creuse Oxygène Guéret
+ 08:09
25
Gaboriaud
Guillaume
1992
Occitane Cyclisme Formation
+ 08:16
26
Zielinski
Piotr
1984
V.C.Pays de Lorient
+ 08:26
27
De Poorter
Maxime
1996
EFC - L&R - Vulsteke
+ 08:27
28
Sero
Yohann
1992
Hennebont Cyclisme
+ 08:29
29
Lauk
Karl Patrick
1997
Team Pro Immo Nicolas Roux
+ 08:50
30
Canales
Wilfried
1996
V.C.Rouen 76
+ 08:54
31
Petitjean
Gwenael
1997
Team Pays de Dinan
+ 08:57
32
Guével
Stéphen
1993
Team U Nantes Atlantique
+ 11:11
33
Buguellou
Vincent
1991
Team Fybolia-Bertin Locminé
+ 11:30
34
Delanoé
Ludovic
1993
Team Fybolia-Bertin Locminé
+ 11:39
35
Vimpere
Théo
1990
Team Pro Immo Nicolas Roux
+ 11:50
36
Rondeau
Fabien
1997
V.C.Rouen 76
+ 12:16
37
Lagrée
Adrien
1997
Sojasun espoir- ACNC
+ 12:17
38
Boulo
Matthieu
1989
Team Pays de Dinan
+ 12:37
39
Lino
Julian
1995
V.C.Pays de Loudéac
+ 12:40
40
Guillaume
Loic
1997
Sojasun espoir- ACNC
+ 12:42
41
Bonnet
Pierre
1990
Team Pro Immo Nicolas Roux
+ 12:44
42
Beullens
Cédric
1997
EFC - L&R - Vulsteke
+ 12:51
43
Bernard
Enzo
1997
Vendée U
+ 12:52
44
Boivin
Maël
1996
V.C.Pays de Loudéac
+ 13:17
45
Halleguen
Matthieu
1988
V.C.Pays de Lorient
+ 13:21
46
Prod'Homme
Antoine
1995
Team Fybolia-Bertin Locminé
+ 13:27
47
Fouache
Kevin
1989
Creuse Oxygène Guéret
+ 14:21
48
Lapierre
Louis
1997
V.C.Pays de Loudéac
+ 14:32
49
Seye
Guillaume
1996
EFC - L&R - Vulsteke
+ 15:03
50
Fournier
Quentin
1998
Vendée U
+ 15:35
51
Defreyne
Cedric
1995
EFC - L&R - Vulsteke
+ 16:32
52
Walsh
Edward
1996
Team RaceClean
+ 16:43
53
Nisu
Oskar
1994
V.C.Rouen 76
+ 16:47
54
Asjes
Jelmer
1987
WP Groot Amsterdam
+ 16:49
55
Kirouac-Marcassa
Thierry
1998
Team RaceClean
+ 17:34
56
Fiefvez
Rudy
1993
Océane Top 16
+ 17:58
57
Boersma
Willem
1997
Team RaceClean
+ 18:06
58
Primas
Nicolas
1996
V.C.Pays de Loudéac
+ 18:09
59
Bennett
Stefan
1992
GSC Blagnac Vélo Sport 31
+ 18:23
60
James
Owen
1995
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 18:45
61
Gee
Derek
1997
Team RaceClean
+ 19:22
62
Barket
Florian
1996
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 19:31
63
Flegeo
Baptiste
1994
Team Fybolia-Bertin Locminé
+ 20:29
64
Lévêque
Thibault
1997
Team Pays de Dinan
+ 20:32
65
Bricaud
Valentin
1996
Team U Nantes Atlantique
+ 20:32
66
Troy
Arthur
1996
Sojasun espoir- ACNC
+ 20:41
67
Lhumeau
Sébastian
1995
V.C.Pays de Lorient
+ 20:51
68
Carpentier
Adrien
1996
V.C.Rouen 76
+ 21:00
69
Loreau
Antoine
1988
V.C.Pays de Lorient
+ 21:05
70
Laborie
Christophe
1986
Team Fybolia-Bertin Locminé
+ 21:17
71
Ferron
Valentin
1998
Vendée U
+ 22:50
72
Loubeau
Guillaume
1995
Occitane Cyclisme Formation
+ 24:53
73
Josso
Thomas
1995
Hennebont Cyclisme
+ 25:07
74
Le Huitouze
Julien
1997
Hennebont Cyclisme
+ 25:53
75
Ruimgaard
Yentil
1998
WP Groot Amsterdam
+ 29:04
76
Wolfenbuttel
Nils
1996
WP Groot Amsterdam
+ 30:10
77
Balfour
Stuart
1997
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 30:28
78
Montana
Sylvain
1996
V.C.Rouen 76
+ 30:54
79
Vandermosten
Tom
1998
EFC - L&R - Vulsteke
+ 32:46
80
Rolland
Jules
1996
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 36:11
DNF
Schmidt
Nicolas
1996
Côtes d'Armor - Marie Morin
DNF
Le Montagner
Maxime
1991
Creuse Oxygène Guéret
DNF
Warlop
Jordi
1996
EFC - L&R - Vulsteke
DNF
Gras
Rémy
1993
GSC Blagnac Vélo Sport 31
DNF
Verardo
Yoan
1993
GSC Blagnac Vélo Sport 31
DNF
Le Barbier
Loïc
1996
Hennebont Cyclisme
DNF
Poilvet
Ludovic
1983
Hennebont Cyclisme
DNF
Armirail
Bruno
1994
Occitane Cyclisme Formation
DNF
Carmouze
Quentin
1997
Occitane Cyclisme Formation
DNF
Delétang
Alexandre
1993
Océane Top 16
DNF
Rousseau
Jayson
1994
Océane Top 16
DNF
Baudoin
Marvin
1997
Sojasun espoir- ACNC
DNF
Lebreton
Fabien
1996
Sojasun espoir- ACNC
DNF
Vink
Michael
1991
Sojasun espoir- ACNC
DNF
Coquen
Guillaume
1993
Team Fybolia-Bertin Locminé
DNF
Burtnik
Evan
1997
Team RaceClean
DNF
Willcox
John
1998
Team RaceClean
DNF
Boisset
Enzo
1996
Team U Nantes Atlantique
DNF
Delahaye
Alexandre
1997
Team U Nantes Atlantique
DNF
Le Calvé
Grégoire
1987
V.C.Pays de Lorient
DNF
Guérin
Camille
1994
V.C.Pays de Loudéac
DNF
Anti
Enzo
1998
V.C.Rouen 76
DNF
Asjes
Sven
1990
WP Groot Amsterdam
DNF
Koedijk
Matthijs
1993
WP Groot Amsterdam
Information
Essor Breton
France
5th -8th May 2017
NE