FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Dwars West-Vlaanderen
UCI, Stage race, 5th -7th March 2010, Belgium
Race info
Results
History
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1941
GC
Youth
Points
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Belarus
Belgium
Denmark
France
Germany
Great Britain
Ireland
Japan
Kazakhstan
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Russia
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Keukeleire
Jens
1988
Cofidis
12:56:39
02
Boeckmans
Kris
1987
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 03
03
Traksel
Bobbie
1981
Vacansoleil
+ 07
04
Wagner
Robert
1983
Skil - Shimano
+ 08
05
Docker
Mitchell
1986
Skil - Shimano
+ 10
06
Voss
Paul
1986
Team Milram
+ 11
07
Martias
Rony
1980
Saur - Sojasun
+ 11
08
Poulhiès
Stéphane
1985
Saur - Sojasun
+ 11
09
Sørensen
Nicki
1975
Team Saxo Bank
+ 13
10
Beppu
Fumiyuki
1983
RadioShack
+ 15
11
Houanard
Steve
1986
Skil - Shimano
+ 16
12
De Waele
Bert
1975
Landbouwkrediet
+ 16
13
Vanspeybrouck
Pieter
1987
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 16
14
Muravyev
Dmitriy
1979
RadioShack
+ 17
15
Veuchelen
Fredrik
1978
Vacansoleil
+ 17
16
Porsev
Alexander
1986
Team Katusha
+ 18
17
Markus
Barry
1991
Rabobank CT
+ 18
18
Popov
Evgeni
1984
Itera - Katusha
+ 18
19
Vermeltfoort
Coen
1988
Rabobank CT
+ 18
20
Krivtsov
Yuriy
1979
AG2R La Mondiale
+ 18
21
Ghyllebert
Pieter
1982
An Post - Sean Kelly
+ 18
22
Wyss
Danilo
1985
BMC Racing Team
+ 18
23
Juodvalkis
Egidijus
1988
Palmans - Cras
+ 18
24
Claude
Mathieu
1983
BBOX Bouygues Telecom
+ 18
25
Boucher
David
1980
Landbouwkrediet
+ 18
26
Mol
Wouter
1982
Vacansoleil
+ 18
27
Van Groen
Arnoud
1983
Vacansoleil
+ 18
28
Amorison
Frédéric
1978
Landbouwkrediet
+ 18
29
Aerts
Mario
1974
Omega Pharma-Lotto
+ 18
30
Irizar
Markel
1980
RadioShack
+ 18
31
Van Zandbeek
Ronan
1988
Skil - Shimano
+ 18
32
Eichler
Markus
1982
Team Milram
+ 18
33
Sijmens
Nico
1978
Cofidis
+ 18
34
Pronk
Matthé
1974
Vacansoleil
+ 18
35
Lodewyck
Klaas
1988
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 18
36
Vangheel
Timothy
1986
Palmans - Cras
+ 18
37
Coenen
Johan
1979
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 18
38
Valentin
Tristan
1982
Cofidis
+ 18
39
Dockx
Bart
1981
Landbouwkrediet
+ 18
40
Cretskens
Wilfried
1976
Omega Pharma-Lotto
+ 18
41
Kadri
Blel
1986
AG2R La Mondiale
+ 18
42
Deroo
David
1985
Skil - Shimano
+ 18
43
Omloop
Geert
1974
Palmans - Cras
+ 18
44
Goesinnen
Floris
1983
Skil - Shimano
+ 36
45
Bol
Jetse
1989
Rabobank
+ 37
46
Marycz
Jaroslaw
1987
Team Saxo Bank
+ 44
47
Selander
Bjorn
1988
RadioShack
+ 44
48
Kohler
Martin
1985
BMC Racing Team
+ 01:20
49
Dijkxhoorn
Rikke
1986
Van Vliet - EBH - Elshof
+ 01:31
50
Kreder
Wesley
1990
Rabobank CT
+ 01:31
51
Dehaes
Kenny
1984
Omega Pharma-Lotto
+ 02:55
52
Commeyne
Davy
1980
Landbouwkrediet
+ 02:55
53
Zen
Jean
1981
Palmans - Cras
+ 02:55
54
van Hummel
Kenny
1982
Skil - Shimano
+ 03:23
55
Bovenhuis
Jasper
1991
Rabobank CT
+ 03:24
56
Mortensen
Martin
1984
Vacansoleil
+ 03:57
57
Goddaert
Kristof
1986
AG2R La Mondiale
+ 04:40
58
Minne
Stijn
1984
An Post - Sean Kelly
+ 04:45
59
Kern
Christophe
1981
Cofidis
+ 05:04
60
van Poppel
Boy
1988
Rabobank CT
+ 05:23
61
Boeve
Mats
1990
Rabobank CT
+ 08:24
62
Vanmarcke
Sep
1988
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 10:38
63
Vanlandschoot
James
1978
Veranda's Willems
+ 10:38
64
Chaigneau
Robin
1988
Skil - Shimano
+ 10:38
65
Barbe
Koen
1981
Landbouwkrediet
+ 10:38
66
Coutouly
Cedric
1980
Saur - Sojasun
+ 11:18
67
Brandt
Christophe
1977
Omega Pharma-Lotto
+ 11:40
68
Zahner
Simon
1983
BMC Racing Team
+ 12:30
69
Van Leijen
Joost
1984
Vacansoleil
+ 12:48
70
Hermans
Ben
1986
RadioShack
+ 13:05
71
Lisabeth
Kenny
1981
An Post - Sean Kelly
+ 13:15
72
Rasmussen
Alex
1984
Team Saxo Bank
+ 14:27
73
Quemeneur
Perrig
1984
BBOX Bouygues Telecom
+ 14:28
74
Gène
Yohann
1981
BBOX Bouygues Telecom
+ 18:09
75
Wiersma
Jeffrey
1987
Van Vliet - EBH - Elshof
+ 19:27
76
Vreugdenhil
Stefan
1989
Van Vliet - EBH - Elshof
+ 22:50
77
Goris
Rob
1982
Palmans - Cras
+ 27:35
DNF
Bérard
Julien
1987
AG2R La Mondiale
DNF
Gastauer
Ben
1987
AG2R La Mondiale
DNF
Ravard
Anthony
1983
AG2R La Mondiale
DNF
Rousseau
Nicolas
1983
AG2R La Mondiale
DNF
Borry
Kim
1985
An Post - Sean Kelly
DNF
De Schrooder
Benny
1980
An Post - Sean Kelly
DNF
Debusschere
Maxim
1986
An Post - Sean Kelly
DNF
Eeckhout
Nico
1970
An Post - Sean Kelly
DNF
McLaughlin
Ronan
1987
An Post - Sean Kelly
DNF
Bernaudeau
Giovanni
1983
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Chainel
Steve
1983
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Gaudin
Damien
1986
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Haddou
Saïd
1982
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Jérôme
Vincent
1984
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Beyer
Chad
1986
BMC Racing Team
DNF
Kristoff
Alexander
1987
BMC Racing Team
DNF
Moos
Alexandre
1972
BMC Racing Team
DNF
Murphy
John
1984
BMC Racing Team
DNF
Stewart
Jackson
1980
BMC Racing Team
DNF
Blot
Guillaume
1985
Cofidis
DNF
Fouchard
Julien
1986
Cofidis
DNF
Ista
Kevyn
1984
Cofidis
DNF
Zingle
Romain
1987
Cofidis
DNF
Abakoumov
Igor
1981
ISD Continental Team
DNF
Agarkov
Yuriy
1987
ISD Continental Team
DNF
Dementyev
Yegor
1987
ISD Continental Team
DNF
Flahaut
Denis
1978
ISD Continental Team
DNF
Pakhtusov
Anatoliy
1985
ISD Continental Team
DNF
Rybin
Volodymyr
1980
ISD Continental Team
DNF
Sheydyk
Oleksandr
1980
ISD Continental Team
DNF
Usov
Alexandre
1977
ISD Continental Team
DNF
Ignatenko
Petr
1987
Itera - Katusha
DNF
Kosyakov
Dmitriy
1986
Itera - Katusha
DNF
Rudaskov
Sergey
1984
Itera - Katusha
DNF
Solomennikov
Andrey
1987
Itera - Katusha
DNF
Starodubtsev
Stanislav
1987
Itera - Katusha
DNF
Caethoven
Steven
1981
Landbouwkrediet
DNF
Dekkers
Hans
1981
Landbouwkrediet
DNF
Blythe
Adam
1989
Omega Pharma-Lotto
DNF
D'Hollander
Glenn
1974
Omega Pharma-Lotto
DNF
Ljungblad
Jonas
1979
Omega Pharma-Lotto
DNF
Stubbe
Tom
1981
Omega Pharma-Lotto
DNF
De Gans
Joop
1984
Palmans - Cras
DNF
Francois
Jurgen
1985
Palmans - Cras
DNF
Vanbecelaere
Tom
1982
Palmans - Cras
DNF
Deweer
Jochen
1991
Qin Cycling Team
DNF
Dreesen
Marnix
1989
Qin Cycling Team
DNF
Dufrasne
Jonathan
1987
Qin Cycling Team
DNF
Kuyckx
Jan
1979
Qin Cycling Team
DNF
Spragg
James
1987
Qin Cycling Team
DNF
Van De Meent
Eric
1985
Qin Cycling Team
DNF
Van der Velde
Alain
1985
Qin Cycling Team
DNF
Vanderaerden
Michael
1987
Qin Cycling Team
DNF
Vrijmoed
Maurice
1988
Rabobank CT
DNF
Delaplace
Anthony
1989
Saur - Sojasun
DNF
Joly
Sébastien
1979
Saur - Sojasun
DNF
Levarlet
Guillaume
1985
Saur - Sojasun
DNF
Matheou
Romain
1988
Saur - Sojasun
DNF
Simon
Julien
1985
Saur - Sojasun
DNF
Vissers
Job
1984
Skil - Shimano
DNF
Mironov
Alexander
1984
Team Katusha
DNF
De Vocht
Wim
1982
Team Milram
DNF
Fothen
Thomas
1983
Team Milram
DNF
Förster
Robert
1978
Team Milram
DNF
Gajek
Artur
1985
Team Milram
DNF
Russ
Matthias
1983
Team Milram
DNF
Stroetinga
Wim
1985
Team Milram
DNF
Bewley
Sam
1987
RadioShack
DNF
Rovny
Ivan
1987
RadioShack
DNF
Vaitkus
Tomas
1982
RadioShack
DNF
Haedo
Lucas Sebastian
1983
Team Saxo Bank
DNF
Jørgensen
Jonas Aaen
1986
Team Saxo Bank
DNF
Lund
Anders
1985
Team Saxo Bank
DNF
Mørkøv
Michael
1985
Team Saxo Bank
DNF
Steensen
André
1987
Team Saxo Bank
DNF
Steurs
Geert
1981
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
van Hecke
Preben
1982
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Van Staeyen
Michael
1988
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Gardeyn
Gorik
1980
Vacansoleil
DNF
Havik
Yoeri
1991
Van Vliet - EBH - Elshof
DNF
Kouwenhoven
Sjoerd
1990
Van Vliet - EBH - Elshof
DNF
Stamsnijder
Bas
1989
Van Vliet - EBH - Elshof
DNF
Vermeulen
Jack
1990
Van Vliet - EBH - Elshof
DNF
Cappelle
Andy
1979
Veranda's Willems
DNF
Cappelle
Dieter
1983
Veranda's Willems
DNF
De Wilde
Sjef
1981
Veranda's Willems
DNF
Habeaux
Gregory
1982
Veranda's Willems
DNF
Renders
Sven
1981
Veranda's Willems
DNF
van Dijk
Stefan
1976
Veranda's Willems
DNF
van Genechten
Jonas
1986
Veranda's Willems
Information
Dwars West-Vlaanderen
Belgium
5th -7th March 2010
2.1