You feel it's gonna be a long time until the cycling season starts again? Why don't you head over to Skisport365 and play our Winter Fantasy game in the mean time?

2007 Giro d'Italia

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Danilo Di Luca 1976 Italy Liquigas 92t 59' 39''
02 Andy Schleck 1985 Luxembourg Team CSC + 1' 55''
03 Eddy Mazzoleni 1973 Italy Astana + 2' 25''
04 Gilberto Simoni 1971 Italy Saunier Duval - Prodir + 3' 15''
05 Damiano Cunego 1981 Italy Lampre - Fondital + 3' 49''
06 Riccardo Riccò 1983 Italy Saunier Duval - Prodir + 7' 00''
07 Evgeni Petrov 1978 Russia Tinkoff Credit Systems + 8' 34''
08 Marzio Bruseghin 1974 Italy Lampre - Fondital + 10' 14''
09 Franco Pellizotti 1978 Italy Liquigas + 10' 44''
10 David Arroyo 1980 Spain Caisse d'Epargne + 11' 58''
11 Emanuele Sella 1981 Italy Ceramica Panaria - Navigare + 13' 08''
12 Paolo Savoldelli 1973 Italy Astana + 13' 30''
13 Iván Ramiro Parra 1975 Colombia Cofidis + 14' 48''
14 Leonardo Piepoli 1971 Italy Saunier Duval - Prodir + 17' 40''
15 Patxi Vila 1975 Spain Lampre - Fondital + 19' 13''
16 Stefano Garzelli 1973 Italy Acqua e Sapone + 19' 39''
17 Domenico Pozzovivo 1982 Italy Ceramica Panaria - Navigare + 23' 55''
18 Marco Pinotti 1976 Italy T-Mobile Team + 30' 18''
19 Vincenzo Nibali 1984 Italy Liquigas + 31' 42''
20 Mario Aerts 1974 Belgium Predictor - Lotto + 32' 48''
21 Andrey Mizurov 1973 Kazakhstan Astana 33' 28"
22 Branislau Samoilau 1985 Belarus Acqua e Sapone 34' 19"
23 Massimo Codol 1973 Italy Acqua e Sapone 40' 16"
24 Fortunato Baliani 1974 Italy Ceramica Panaria - Navigare 40' 45"
25 Hubert Dupont 1980 France AG2R Prévoyance 44' 53"
26 Paolo Tiralongo 1977 Italy Lampre - Fondital 51' 43"
27 Pietro Caucchioli 1975 Italy Crédit Agricole 54' 06"
28 Sylwester Szmyd 1978 Poland Lampre - Fondital 1t 02' 55"
29 Bingen Fernández Bustinza 1972 Spain Cofidis 1t 04' 49"
30 Yoann Le Boulanger 1975 France Bouygues Telecom 1t 06' 16"
31 Luca Mazzanti 1974 Italy Ceramica Panaria - Navigare 1t 06' 52"
32 Aitor Perez Arrieta 1977 Spain Caisse d'Epargne 1t 06' 52"
33 Dario Cioni 1974 Italy Predictor - Lotto 1t 08' 15"
34 Mauro Facci 1982 Italy Quick Step - Innergetic 1t 08' 55"
35 Andrea Noè 1969 Italy Liquigas 1t 09' 22"
36 Luis Felipe Laverde 1979 Colombia Ceramica Panaria - Navigare 1t 10' 02"
37 Marco Marzano 1980 Italy Lampre - Fondital 1t 11' 30"
38 Iban Mayo 1977 Spain Saunier Duval - Prodir 1t 12' 01"
39 José Luis Rubiera 1973 Spain Discovery Channel 1t 14' 46"
40 Julio Perez Cuapio 1977 Mexico Ceramica Panaria - Navigare 1t 16' 05"
41 Paolo Bettini 1974 Italy Quick Step - Innergetic 1t 16' 34"
42 Pablo Lastras 1976 Spain Caisse d'Epargne 1t 18' 03"
43 Francis Mourey 1980 France Française des Jeux 1t 23' 09"
44 Jussi Veikkanen 1981 Finland Française des Jeux 1t 23' 27"
45 Olivier Bonnaire 1983 France Bouygues Telecom 1t 26' 41"
46 Amaël Moinard 1982 France Cofidis 1t 26' 47"
47 Rinaldo Nocentini 1977 Italy AG2R Prévoyance 1t 30' 11"
48 Michael Rasmussen 1974 Denmark Rabobank 1t 31' 51"
49 Volodymyr Bileka 1979 Ukraine Discovery Channel 1t 32' 40"
50 Axel Merckx 1972 Belgium T-Mobile Team 1t 32' 56"
51 Dmitriy Muravyev 1979 Kazakhstan Astana 1t 33' 46"
52 Josep Jufré 1975 Spain Predictor - Lotto 1t 34' 59"
53 Carl Naibo 1982 France AG2R Prévoyance 1t 35' 06"
54 Matthias Russ 1983 Germany Gerolsteiner 1t 36' 51"
55 Salvatore Commesso 1975 Italy Tinkoff Credit Systems 1t 39' 46"
56 Hubert Schwab 1982 Switzerland Quick Step - Innergetic 1t 40' 49"
57 William Walker 1985 Australia Rabobank 1t 42' 56"
58 David Zabriskie 1979 USA Team CSC 1t 49' 31"
59 David Canada 1975 Spain Saunier Duval - Prodir 1t 50' 08"
60 Alberto Losada 1982 Spain Caisse d'Epargne 1t 50' 33"
61 Matthew Lloyd 1983 Australia Predictor - Lotto 1t 51' 34"
62 Kurt Asle Arvesen 1975 Norway Team CSC 1t 51' 43"
63 Alessandro Spezialetti 1975 Italy Liquigas 1t 52' 29"
64 Lorenzo Bernucci 1979 Italy T-Mobile Team 1t 52' 44"
65 Vladimir Miholjevic 1974 Croatia Liquigas 1t 53' 16"
66 Frederic Bessy 1972 France Cofidis 1t 54' 10"
67 Mauricio Ardila Cano 1979 Colombia Rabobank 1t 56' 13"
68 Markel Irizar 1980 Spain Euskaltel-Euskadi 1t 58' 39"
69 Volodymir Gustov 1977 Ukraine Team CSC 2t 02' 31"
70 Koos Moerenhout 1973 Netherlands Rabobank 2t 05' 04"
71 Yuriy Krivtsov 1979 Ukraine AG2R Prévoyance 2t 07' 23"
72 Christian Knees 1981 Germany Team Milram 2t 07' 52"
73 Pavel Padrnos 1970 Czech Republic Discovery Channel 2t 09' 01"
74 Jurgen Van den Broeck 1983 Belgium Predictor - Lotto 2t 09' 24"
75 Lilian Jegou 1976 France Française des Jeux 2t 09' 38"
76 Ivan Velasco 1980 Spain Euskaltel-Euskadi 2t 10' 24"
77 Giovanni Visconti 1983 Italy Quick Step - Innergetic 2t 10' 29"
78 Gorazd Stangelj 1973 Slovenia Lampre - Fondital 2t 11' 53"
79 Frantisek Rabon 1983 Czech Republic T-Mobile Team 2t 13' 05"
80 Ángel Gómez 1981 Spain Saunier Duval - Prodir 2t 15' 36"
81 Addy Engels 1977 Netherlands Quick Step - Innergetic 2t 16' 21"
82 Christophe Riblon 1981 France AG2R Prévoyance 2t 16' 55"
83 Steve Morabito 1983 Switzerland Astana 2t 17' 08"
84 László Bodrogi 1976 France Crédit Agricole 2t 18' 05"
85 Andrei Kunitski 1984 Belarus Acqua e Sapone 2t 18' 56"
86 Daniele Contrini 1974 Italy Tinkoff Credit Systems 2t 22' 48"
87 Pavel Brutt 1982 Russia Tinkoff Credit Systems 2t 23' 41"
88 Nicolas Crosbie 1980 France Bouygues Telecom 2t 25' 17"
89 Eric Berthou 1980 France Caisse d'Epargne 2t 27' 09"
90 Guiseppe Palumbo 1975 Italy Acqua e Sapone 2t 27' 21"
91 Mathieu Perget 1984 France Caisse d'Epargne 2t 27' 39"
92 Maximiliano Richeze 1983 Argentina Ceramica Panaria - Navigare 2t 28' 21"
93 Julian Dean 1975 New Zealand Crédit Agricole 2t 29' 49"
94 Matteo Tosatto 1974 Italy Quick Step - Innergetic 2t 30' 04"
95 Andrea Pagoto 1985 Italy Ceramica Panaria - Navigare 2t 30' 15"
96 Jurgen Van Goolen 1980 Belgium Discovery Channel 2t 31' 45"
97 Enrico Gasparotto 1982 Italy Liquigas 2t 35' 31"
98 Assan Bazayev 1981 Kazakhstan Astana 2t 37' 23"
99 Benoit Joachim 1976 Luxembourg Astana 2t 39' 47"
100 Dmitriy Kozontchuk 1984 Russia Rabobank 2t 40' 04"
101 Leonardo Scarselli 1975 Italy Quick Step - Innergetic 2t 40' 49"
102 Ricardo Serrano 1978 Spain Tinkoff Credit Systems 2t 41' 10"
103 Hervé Duclos-Lassalle 1979 France Cofidis 2t 42' 39"
104 Alessandro Petacchi [*] 1974 Italy Team Milram 2t 43' 24"
105 Matthew White 1974 Australia Discovery Channel 2t 43' 51"
106 Alexandre Usov 1977 Belarus AG2R Prévoyance 2t 44' 31"
107 Alessandro Vanotti 1980 Italy Liquigas 2t 48' 42"
108 Lloyd Mondory 1982 France AG2R Prévoyance 2t 49' 53"
109 Mirco Lorenzetto 1981 Italy Team Milram 2t 51' 02"
110 Steve Cummings 1981 Great Britain Discovery Channel 2t 52' 46"
111 Dario Andriotto 1972 Italy Acqua e Sapone 2t 54' 15"
112 Laurent Mangel 1981 France AG2R Prévoyance 2t 55' 03"
113 Alessandro Cortinovis 1977 Italy Team Milram 2t 56' 15"
114 Christophe Kern 1981 France Crédit Agricole 2t 57' 02"
115 Brett Lancaster 1979 Australia Team Milram 2t 57' 04"
116 Angelo Furlan 1977 Italy Crédit Agricole 2t 58' 55"
117 Raivis Belohvosciks 1976 Latvia Saunier Duval - Prodir 2t 59' 02"
118 Maxim Gourov 1979 Kazakhstan Astana 3t 00' 58"
119 Franck Renier 1974 France Bouygues Telecom 3t 04' 05"
120 Matti Breschel 1984 Denmark Team CSC 3t 04' 07"
121 Pedro Horrillo 1974 Spain Rabobank 3t 07' 12"
122 Thomas Fothen 1983 Germany Gerolsteiner 3t 07' 57"
123 Nicolas Roche 1984 Ireland Crédit Agricole 3t 08' 17"
124 Arnaud Gérard 1984 France Française des Jeux 3t 09' 18"
125 Alexandre Pichot 1983 France Bouygues Telecom 3t 09' 35"
126 Mickaël Buffaz 1979 France Cofidis 3t 10' 16"
127 Nick Gates 1972 Australia Predictor - Lotto 3t 15' 12"
128 Mikhail Ignatiev 1985 Russia Tinkoff Credit Systems 3t 15' 57"
129 Pierre Drancourt 1985 France Bouygues Telecom 3t 16' 54"
130 Martin Müller 1974 Germany Team Milram 3t 17' 07"
131 Fabien Patanchon 1983 France Française des Jeux 3t 19' 57"
132 Tristan Valentin 1982 France Cofidis 3t 20' 46"
133 Nikolai Trusov 1985 Russia Tinkoff Credit Systems 3t 20' 50"
134 Stefano Zanini 1969 Italy Predictor - Lotto 3t 24' 22"
135 Sven Krauss 1983 Germany Gerolsteiner 3t 29' 27"
136 Koldo Fernandez 1981 Spain Euskaltel-Euskadi 3t 32' 56"
137 Aaron Olson 1978 USA T-Mobile Team 3t 33' 06"
138 Elia Aggiano 1972 Italy Tinkoff Credit Systems 3t 33' 17"
139 Matteo Bono 1983 Italy Lampre - Fondital 3t 33' 37"
140 Anton Luengo Celaya 1981 Spain Euskaltel-Euskadi 3t 34' 17"
141 Oscar Gatto 1985 Italy Gerolsteiner 3t 41' 39"
DNF Alexander Arekeev 1982 Russia Acqua e Sapone
DNF Gabriele Balducci 1975 Italy Acqua e Sapone
DNF Simone Masciarelli 1980 Italy Acqua e Sapone
DNF Julien Loubet 1985 France AG2R Prévoyance
DNF Sergei Yakovlev 1976 Kazakhstan Astana
DNF Yohann Gène 1981 France Bouygues Telecom
DNF Arnaud Labbe 1976 France Bouygues Telecom
DNF Thomas Voeckler 1979 France Bouygues Telecom
DNF Joan Horrach 1974 Spain Caisse d'Epargne
DNF Alexey Markov 1979 Russia Caisse d'Epargne
DNF José Joaquin Rojas 1985 Spain Caisse d'Epargne
DNF Paride Grillo 1983 Italy Ceramica Panaria - Navigare
DNF Mathieu Heijboer 1982 Luxembourg Cofidis
DNF Steve Zamperi 1977 Switzerland Cofidis
DNF Francesco Bellotti 1979 Italy Crédit Agricole
DNF Patrice Halgand 1974 France Crédit Agricole
DNF Thor Hushovd 1978 Norway Crédit Agricole
DNF George Hincapie 1973 USA Discovery Channel
DNF Yaroslav Popovych 1980 Ukraine Discovery Channel
DNF Brian Vandborg 1981 Denmark Discovery Channel
DNF Benat Albizuri Aransono 1981 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Dionisio Galparsoro 1978 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Aitor Hernández 1982 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Axetza Pena Iza [*] 1981 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Joseba Zubeldia 1979 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Carlos Da Cruz 1974 France Française des Jeux
DNF Timothy Gudsell 1984 New Zealand Française des Jeux
DNF Ian McLeod 1980 South Africa Française des Jeux
DNF Cyrille Monnerais 1983 France Française des Jeux
DNF Robert Förster 1978 Germany Gerolsteiner
DNF Tim Klinger 1984 Germany Gerolsteiner
DNF Volker Ordowski 1973 Germany Gerolsteiner
DNF Davide Rebellin 1971 Italy Gerolsteiner
DNF Oliver Zaugg 1981 Switzerland Gerolsteiner
DNF Danilo Napolitano 1981 Italy Lampre - Fondital
DNF Charles Wegelius 1978 Great Britain Liquigas
DNF Robbie McEwen 1972 Australia Predictor - Lotto
DNF Wim Van Huffel 1979 Belgium Predictor - Lotto
DNF Andrea Tonti 1976 Italy Quick Step - Innergetic
DNF Jurgen Van De Walle 1974 Belgium Quick Step - Innergetic
DNF Graeme Brown 1979 Australia Rabobank
DNF Léon van Bon 1972 Netherlands Rabobank
DNF Max van Heeswijk 1973 Netherlands Rabobank
DNF Rubens Bertogliati 1979 Switzerland Saunier Duval - Prodir
DNF Manuele Mori 1980 Italy Saunier Duval - Prodir
DNF Michael Barry 1975 Canada T-Mobile Team
DNF Adam Hansen 1981 Australia T-Mobile Team
DNF Greg Henderson 1976 New Zealand T-Mobile Team
DNF Thomas Ziegler 1980 Germany T-Mobile Team
DNF Michael Blaudzun 1973 Denmark Team CSC
DNF Fabian Cancellara 1981 Switzerland Team CSC
DNF Juan José Haedo 1981 Argentina Team CSC
DNF Alexandr Kolobnev 1981 Russia Team CSC
DNF Sergio Ghisalberti 1979 Italy Team Milram
DNF Alberto Ongarato 1975 Italy Team Milram
DNF Fabio Sabatini 1985 Italy Team Milram
DNF Ivan Rovny 1987 Russia Tinkoff Credit Systems

Info

RaceGiro d'Italia
Nation Italy
DateMay 12th-3rd
Edition2007
ClassificationGT2
Extra Compare top four

Danilo Di Luca