Next manager: Arctic (16/08)

2006 Giro d'Italia

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

Stage results: 14.stage

Pos Name Born Team Time
01 Luis Felipe Laverde 1979 Ceramica Panaria - Navigare 05:27:05
02 Francisco Pérez 1978 Caisse d'Epargne - Illes Balears + 00
03 Paolo Tiralongo 1977 Lampre + 07
04 Stefan Schumacher 1981 Gerolsteiner + 07
05 Raffaele Illiano 1977 Selle Italia - Serramenti Diquigiov + 07
06 Fortunato Baliani 1974 Ceramica Panaria - Navigare + 07
07 Sandy Casar 1979 Française des Jeux + 07
08 Iker Flores 1976 Euskaltel-Euskadi + 07
09 Steve Zamperi 1977 Phonak Hearing Systems + 07
10 Johann Tschopp 1982 Phonak Hearing Systems + 07
11 Iván Ramiro Parra 1975 Cofidis + 07
12 Paolo Bettini 1974 Quick Step - Innergetic + 07:44
13 Mirco Lorenzetto 1981 Team Milram + 07:44
14 Sven Krauss 1983 Gerolsteiner + 07:44
15 Renaud Dion 1978 AG2R Prévoyance + 07:44
16 Martin Elmiger 1978 Phonak Hearing Systems + 07:44
17 Francesco Bellotti 1979 Crédit Agricole + 07:44
18 Laurent Lefèvre 1976 Bouygues Telecom + 07:44
19 Jens Voigt 1971 Team CSC + 07:44
20 Juan Manuel Garate 1976 Quick Step - Innergetic + 07:44
21 Leonardo Duque 1980 Cofidis + 07:44
22 Vladimir Efimkin 1981 Caisse d'Epargne - Illes Balears + 07:44
23 Josep Jufré 1975 Davitamon - Lotto + 07:44
24 Wim Van Huffel 1979 Davitamon - Lotto + 07:44
25 Ivan Basso 1977 Team CSC + 07:44
26 Theo Eltink 1981 Rabobank + 07:44
27 Hubert Dupont 1980 AG2R Prévoyance + 07:44
28 José Enrique Gutiérrez 1974 Phonak Hearing Systems + 07:44
29 Patxi Vila 1975 Lampre + 07:44
30 Stef Clement 1982 Bouygues Telecom + 07:44
31 Gorazd Stangelj 1973 Lampre + 07:44
32 Miguel Angel Rubiano 1984 Ceramica Panaria - Navigare + 07:44
33 Volker Ordowski 1973 Gerolsteiner + 07:44
34 Marco Pinotti 1976 Saunier Duval - Prodir + 07:44
35 Franco Pellizotti 1978 Liquigas + 07:44
36 Paolo Savoldelli 1973 Discovery Channel + 07:44
37 Andrea Noè 1969 Liquigas + 07:44
38 Danilo Di Luca 1976 Liquigas + 07:44
39 Tom Danielson 1978 Discovery Channel + 07:44
40 Damiano Cunego 1981 Lampre + 07:44
41 Patrice Halgand 1974 Crédit Agricole + 07:44
42 Bobby Julich 1971 Team CSC + 07:44
43 Alexandre Botcharov 1975 Crédit Agricole + 07:44
44 Volodymir Gustov 1977 Team CSC + 07:44
45 Fabio Sacchi 1974 Team Milram + 07:44
46 Iván Gutiérrez 1978 Caisse d'Epargne - Illes Balears + 07:44
47 Inigo Chaurreau 1973 AG2R Prévoyance + 07:44
48 Giampaolo Caruso 1980 Astana - Würth Team + 07:44
49 Grischa Niermann 1975 Rabobank + 07:44
50 Gilberto Simoni 1971 Saunier Duval - Prodir + 07:44
51 Guido Trentin 1975 Saunier Duval - Prodir + 07:44
52 Scott Davis 1979 T-Mobile Team + 07:44
53 Michael Blaudzun 1973 Team CSC + 07:44
54 Wladimir Belli 1970 Selle Italia - Serramenti Diquigiov + 07:44
55 Sergio Ghisalberti 1979 Team Milram + 07:44
56 Marzio Bruseghin 1974 Lampre + 07:44
57 Manuel Beltrán 1971 Discovery Channel + 07:44
58 Michele Scarponi 1979 Astana - Würth Team + 07:44
59 Íñigo Cuesta 1969 Team CSC + 07:44
60 Jörg Ludewig 1975 T-Mobile Team + 07:44
61 Jurgen Van De Walle 1974 Quick Step - Innergetic + 07:44
62 Mikel Pradera 1975 Caisse d'Epargne - Illes Balears + 07:44
63 Luca Mazzanti 1974 Ceramica Panaria - Navigare + 07:44
64 Gregory Rast 1980 Phonak Hearing Systems + 07:44
65 Tadej Valjavec 1977 Lampre + 07:44
66 Matthias Russ 1983 Gerolsteiner + 07:44
67 Unai Osa 1975 Astana - Würth Team + 07:44
68 Evgeni Petrov 1978 Lampre + 07:44
69 Alessandro Spezialetti 1975 Liquigas + 07:44
70 Gustav Erik Larsson 1980 Française des Jeux + 07:44
71 Gabriele Missaglia 1970 Selle Italia - Serramenti Diquigiov + 07:44
72 Andrea Moletta 1979 Gerolsteiner + 07:44
73 Julio Perez Cuapio 1977 Ceramica Panaria - Navigare + 07:44
74 Sylwester Szmyd 1978 Lampre + 07:44
75 Maxime Monfort 1983 Cofidis + 07:44
76 Serhiy Honchar 1970 T-Mobile Team + 07:44
77 Javier Ramirez 1978 Astana - Würth Team + 07:44
78 John Gadret 1979 AG2R Prévoyance + 07:44
79 Leonardo Piepoli 1971 Saunier Duval - Prodir + 07:44
80 Benoit Joachim 1976 Discovery Channel + 07:44
81 Victor Hugo Pena 1974 Phonak Hearing Systems + 07:44
82 José Luis Rubiera 1973 Discovery Channel + 07:44
83 Nicolas Vogondy 1977 Crédit Agricole + 07:44
84 Santo Anzà 1980 Selle Italia - Serramenti Diquigiov + 07:44
85 Mauricio Ardila Cano 1979 Rabobank + 07:44
86 Carlos Sastre 1975 Team CSC + 07:44
87 José Serpa 1979 Selle Italia - Serramenti Diquigiov + 07:44
88 Matthias Kessler 1979 T-Mobile Team + 07:44
89 Jan Ullrich [*] 1973 T-Mobile Team + 07:44
90 Pavel Padrnos 1970 Discovery Channel + 07:44
91 Bert Roesems 1972 Davitamon - Lotto + 07:44
92 Jussi Veikkanen 1981 Française des Jeux + 07:44
93 David López 1981 Euskaltel-Euskadi + 07:44
94 José Luis Carrasco Gamiz 1982 Caisse d'Epargne - Illes Balears + 07:44
95 Yoann Le Boulanger 1975 Bouygues Telecom + 07:44
96 Imanol Erviti 1983 Caisse d'Epargne - Illes Balears + 07:44
97 Joan Horrach 1974 Caisse d'Epargne - Illes Balears + 07:44
98 Torsten Hiekmann 1980 Gerolsteiner + 07:44
99 Charles Wegelius 1978 Liquigas + 08:16
100 Markel Irizar 1980 Euskaltel-Euskadi + 17:14
101 Amaël Moinard 1982 Cofidis + 17:14
102 Marco Fertonani 1976 Caisse d'Epargne - Illes Balears + 17:14
103 Alessandro Cortinovis 1977 Team Milram + 20:15
104 Dario Cioni 1974 Liquigas + 20:15
105 Olivier Bonnaire 1983 Bouygues Telecom + 20:15
106 Arnaud Labbe 1976 Bouygues Telecom + 20:15
107 Mathew Hayman 1978 Rabobank + 20:15
108 Marc De Maar 1984 Rabobank + 20:15
109 Christian Knees 1981 Team Milram + 20:15
110 Benoît Poilvet 1976 Crédit Agricole + 20:15
111 Jason McCartney 1973 Discovery Channel + 20:15
112 Paolo Fornaciari 1971 Lampre + 20:15
113 Leonardo Scarselli 1975 Quick Step - Innergetic + 20:15
114 William Bonnet 1982 Crédit Agricole + 20:15
115 Yuriy Krivtsov 1979 AG2R Prévoyance + 20:15
116 Yannick Talabardon 1981 Crédit Agricole + 20:15
117 Alexandr Kolobnev 1981 Rabobank + 20:15
118 José Cayetano Juliá 1971 Caisse d'Epargne - Illes Balears + 20:15
119 Jonathan Patrick McCarty 1982 Phonak Hearing Systems + 20:15
120 Viatcheslav Ekimov 1966 Discovery Channel + 20:15
121 Mickaël Delage 1985 Française des Jeux + 20:15
122 Axel Merckx 1972 Phonak Hearing Systems + 20:15
123 Christophe Edaleine 1979 Crédit Agricole + 20:15
124 Anton Luengo Celaya 1981 Euskaltel-Euskadi + 20:15
125 Manuele Mori 1980 Saunier Duval - Prodir + 20:15
126 Giovanni Lombardi 1969 Team CSC + 20:15
127 Elia Rigotto 1982 Team Milram + 20:15
128 Nick Gates 1972 Davitamon - Lotto + 20:15
129 Matthew White 1974 Discovery Channel + 20:15
130 Dario Andriotto 1972 Liquigas + 20:15
131 Koen De Kort 1982 Astana - Würth Team + 20:15
132 Daniel Navarro 1983 Astana - Würth Team + 20:15
133 Carlos Da Cruz 1974 Française des Jeux + 20:15
134 Nicki Sørensen 1975 Team CSC + 20:15
135 Rik Verbrugghe 1974 Cofidis + 20:15
136 Arnaud Gérard 1984 Française des Jeux + 20:15
137 Cyrille Monnerais 1983 Française des Jeux + 20:15
138 Patrick Calcagni 1977 Liquigas + 20:15
139 Rémi Pauriol 1982 Crédit Agricole + 20:15
140 Davide Bramati 1968 Quick Step - Innergetic + 20:15
141 Jose Antonio Garrido 1975 Quick Step - Innergetic + 20:15
142 Serge Baguet 1969 Quick Step - Innergetic + 20:15
143 Piotr Mazur 1982 Saunier Duval - Prodir + 20:15
144 Preben Van Hecke 1982 Davitamon - Lotto + 20:15
145 Ángel Gómez 1981 Saunier Duval - Prodir + 20:15
146 Addy Engels 1977 Quick Step - Innergetic + 20:15
147 Sergej Matveyev 1975 Ceramica Panaria - Navigare + 21:26
148 Sergei Yakovlev 1976 Astana - Würth Team + 21:26
149 Alberto Loddo 1979 Selle Italia - Serramenti Diquigiov + 21:26
150 Olaf Pollack 1973 T-Mobile Team + 21:26
151 Ruben Lobato Elvira 1978 Saunier Duval - Prodir + 21:26
152 Carl Naibo 1982 AG2R Prévoyance + 21:26
153 Fabrizio Guidi 1972 Phonak Hearing Systems + 21:26
154 Frantisek Rabon 1983 T-Mobile Team + 21:26
155 Robert Förster 1978 Gerolsteiner + 21:26
156 Alberto Ongarato 1975 Team Milram + 21:26
157 Benat Albizuri Aransono 1981 Euskaltel-Euskadi + 21:26
158 Emanuele Sella 1981 Ceramica Panaria - Navigare + 21:26
159 Alessandro Vanotti 1980 Team Milram + 21:26
160 Sergio Barbero 1969 Selle Italia - Serramenti Diquigiov + 21:26
161 Marc Wauters 1969 Rabobank + 21:26
162 Maximiliano Richeze 1983 Ceramica Panaria - Navigare + 21:26
163 Jan Kuyckx 1979 Davitamon - Lotto + 21:26
164 Iban Mayoz 1981 Euskaltel-Euskadi + 21:26
165 Henk Vogels 1973 Davitamon - Lotto + 21:26
166 Yohann Gène 1981 Bouygues Telecom + 21:26
167 Sylvain Calzati 1979 AG2R Prévoyance + 21:26
168 Aaron Olson 1978 Saunier Duval - Prodir + 21:26
DNS Giovanni Bernaudeau 1983 Bouygues Telecom
DNS Moises Aldape Chavez 1981 Ceramica Panaria - Navigare
DNS Vladimir Miholjevic 1974 Liquigas
DNF Staf Scheirlinckx 1979 Cofidis
DNF Andoni Aranaga Akzune 1979 Euskaltel-Euskadi
DNF Ronny Scholz 1978 Gerolsteiner

Info

Race Giro d'Italia
Nation Italy
Stage 14.stage
Type Mountain
Distance 223 km
StartAosta
FinishDomodossola
DateMay 21st (2006)
Leader I.Basso
Points P.Bettini
Mountain F.Baliani

Luis Felipe Laverde