2006 Giro d'Italia

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Ivan Basso 1977 Italy Team CSC 91t 33' 36''
02 José Enrique Gutiérrez 1974 Spain Phonak Hearing Systems + 9' 18''
03 Gilberto Simoni 1971 Italy Saunier Duval - Prodir + 11' 59''
04 Damiano Cunego 1981 Italy Lampre + 18' 16''
05 Paolo Savoldelli 1973 Italy Discovery Channel + 19' 22''
06 Sandy Casar 1979 France Française des Jeux + 23' 53''
07 Juan Manuel Garate 1976 Spain Quick Step - Innergetic + 24' 26''
08 Franco Pellizotti 1978 Italy Liquigas + 25' 57''
09 Victor Hugo Pena 1974 Colombia Phonak Hearing Systems + 26' 27"
10 Patxi Vila 1975 Spain Lampre + 27' 34"
11 Leonardo Piepoli 1971 Italy Saunier Duval - Prodir + 28' 00''
12 Giampaolo Caruso 1980 Italy Astana - Würth Team + 28' 17''
13 José Luis Rubiera 1973 Spain Discovery Channel + 28' 30''
14 Patrice Halgand 1974 France Crédit Agricole + 35' 15''
15 Paolo Tiralongo 1977 Italy Lampre + 40' 16''
16 Iván Ramiro Parra 1975 Colombia Cofidis + 46' 56''
17 Wim Van Huffel 1979 Belgium Davitamon - Lotto + 48' 25''
18 Unai Osa 1975 Spain Astana - Würth Team + 48' 25''
19 Sylwester Szmyd 1978 Poland Lampre + 49' 47''
20 Luca Mazzanti 1974 Italy Ceramica Panaria - Navigare + 50' 43''
21 Sergio Ghisalberti 1979 Italy Team Milram 53' 31"
22 Manuel Beltrán 1971 Spain Discovery Channel 54' 23"
23 Danilo Di Luca 1976 Italy Liquigas 58' 50"
24 Iván Gutiérrez 1978 Spain Caisse d'Epargne - Illes Balears 1t 00' 11"
25 Marzio Bruseghin 1974 Italy Lampre 1t 00' 51"
26 Emanuele Sella 1981 Italy Ceramica Panaria - Navigare 1t 02' 32"
27 Alexandre Botcharov 1975 Russia Crédit Agricole 1t 02' 39"
28 Francisco Pérez 1978 Spain Caisse d'Epargne - Illes Balears 1t 02' 55"
29 Josep Jufré 1975 Spain Davitamon - Lotto 1t 06' 16"
30 Guido Trentin 1975 Italy Saunier Duval - Prodir 1t 13' 02"
31 José Serpa 1979 Colombia Selle Italia - Serramenti Diquigiov 1t 14' 51"
32 Hubert Dupont 1980 France AG2R Prévoyance 1t 15' 48"
33 Maxime Monfort 1983 Belgium Cofidis 1t 16' 23"
34 Tadej Valjavec 1977 Slovenia Lampre 1t 18' 05"
35 Iker Flores 1976 Spain Euskaltel-Euskadi 1t 18' 28"
36 Joan Horrach 1974 Spain Caisse d'Epargne - Illes Balears 1t 23' 31"
37 Jens Voigt 1971 Germany Team CSC 1t 24' 07"
38 Andrea Noè 1969 Italy Liquigas 1t 26' 18"
39 Vladimir Efimkin 1981 Russia Caisse d'Epargne - Illes Balears 1t 26' 35"
40 David López 1981 Spain Euskaltel-Euskadi 1t 26' 40"
41 Francesco Bellotti 1979 Italy Crédit Agricole 1t 26' 42"
42 Julio Perez Cuapio 1977 Mexico Ceramica Panaria - Navigare 1t 27' 00"
43 Carlos Sastre 1975 Spain Team CSC 1t 29' 14"
44 Nicolas Vogondy 1977 France Crédit Agricole 1t 31' 17"
45 Johann Tschopp 1982 Switzerland Phonak Hearing Systems 1t 32' 01"
46 Fortunato Baliani 1974 Italy Ceramica Panaria - Navigare 1t 32' 19"
47 Leonardo Duque 1980 France Cofidis 1t 32' 50"
48 Steve Zamperi 1977 Switzerland Phonak Hearing Systems 1t 41' 45"
49 Luis Felipe Laverde 1979 Colombia Ceramica Panaria - Navigare 1t 43' 11"
50 Laurent Lefèvre 1976 France Bouygues Telecom 1t 46' 58"
51 Jörg Ludewig 1975 Germany T-Mobile Team 1t 47' 12"
52 Íñigo Cuesta 1969 Spain Team CSC 1t 48' 08"
53 Theo Eltink 1981 Netherlands Rabobank 1t 48' 47"
54 Inigo Chaurreau 1973 Spain AG2R Prévoyance 1t 50' 38"
55 Grischa Niermann 1975 Germany Rabobank 1t 50' 52"
56 Paolo Bettini 1974 Italy Quick Step - Innergetic 1t 52' 38"
57 Evgeni Petrov 1978 Russia Lampre 1t 57' 19"
58 Charles Wegelius 1978 Great Britain Liquigas 1t 59' 19"
59 Gorazd Stangelj 1973 Slovenia Lampre 2t 03' 26"
60 Marco Pinotti 1976 Italy Saunier Duval - Prodir 2t 04' 45"
61 Raffaele Illiano 1977 Italy Selle Italia - Serramenti Diquigiov 2t 05' 47"
62 Volodymir Gustov 1977 Ukraine Team CSC 2t 10' 21"
63 Fabio Sacchi 1974 Italy Team Milram 2t 11' 47"
64 Stef Clement 1982 Netherlands Bouygues Telecom 2t 12' 55"
65 Scott Davis 1979 Australia T-Mobile Team 2t 13' 42"
66 Gustav Erik Larsson 1980 Sweden Française des Jeux 2t 14' 31"
67 Pavel Padrnos 1970 Czech Republic Discovery Channel 2t 19' 55"
68 José Luis Carrasco Gamiz 1982 Spain Caisse d'Epargne - Illes Balears 2t 20' 24"
69 Alessandro Vanotti 1980 Italy Team Milram 2t 22' 55"
70 Jussi Veikkanen 1981 Finland Française des Jeux 2t 23' 07"
71 Alexandr Kolobnev 1981 Russia Rabobank 2t 23' 12"
72 Matthias Kessler 1979 Germany T-Mobile Team 2t 23' 28"
73 Christian Knees 1981 Germany Team Milram 2t 24' 14"
74 Matthias Russ 1983 Germany Gerolsteiner 2t 26' 54"
75 Jurgen Van De Walle 1974 Belgium Quick Step - Innergetic 2t 29' 33"
76 Stefan Schumacher 1981 Germany Gerolsteiner 2t 31' 59"
77 Nicki Sørensen 1975 Denmark Team CSC 2t 32' 11"
78 Andrea Moletta 1979 Italy Gerolsteiner 2t 32' 31"
79 Sylvain Calzati 1979 France AG2R Prévoyance 2t 34' 23"
80 Martin Elmiger 1978 Switzerland Phonak Hearing Systems 2t 34' 54"
81 Imanol Erviti 1983 Spain Caisse d'Epargne - Illes Balears 2t 35' 25"
82 Javier Ramirez 1978 Spain Astana - Würth Team 2t 37' 08"
83 Benoit Joachim 1976 Luxembourg Discovery Channel 2t 38' 41"
84 Addy Engels 1977 Netherlands Quick Step - Innergetic 2t 39' 39"
85 Torsten Hiekmann 1980 Germany Gerolsteiner 2t 40' 23"
86 Dario Cioni 1974 Italy Liquigas 2t 40' 40"
87 Ruben Lobato Elvira 1978 Spain Saunier Duval - Prodir 2t 41' 57"
88 Manuele Mori 1980 Italy Saunier Duval - Prodir 2t 42' 58"
89 Viatcheslav Ekimov 1966 Russia Discovery Channel 2t 43' 19"
90 Markel Irizar 1980 Spain Euskaltel-Euskadi 2t 48' 28"
91 Daniel Navarro 1983 Spain Astana - Würth Team 2t 49' 24"
92 Bobby Julich 1971 USA Team CSC 2t 50' 32"
93 Alessandro Spezialetti 1975 Italy Liquigas 2t 54' 13"
94 Gregory Rast 1980 Switzerland Phonak Hearing Systems 2t 56' 22"
95 Mikel Pradera 1975 Spain Caisse d'Epargne - Illes Balears 2t 56' 52"
96 Michael Blaudzun 1973 Denmark Team CSC 2t 57' 48"
97 Sven Krauss 1983 Germany Gerolsteiner 2t 57' 58"
98 Mauricio Ardila Cano 1979 Colombia Rabobank 2t 58' 32"
99 Benoît Poilvet 1976 France Crédit Agricole 3t 03' 44"
100 Yannick Talabardon 1981 France Crédit Agricole 3t 06' 03"
101 Carlos Da Cruz 1974 France Française des Jeux 3t 07' 01"
102 Matthew White 1974 Australia Discovery Channel 3t 07' 26"
103 Miguel Angel Rubiano 1984 Colombia Ceramica Panaria - Navigare 3t 12' 04"
104 Renaud Dion 1978 France AG2R Prévoyance 3t 13' 02"
105 Alessandro Cortinovis 1977 Italy Team Milram 3t 17' 09"
106 Gabriele Missaglia 1970 Italy Selle Italia - Serramenti Diquigiov 3t 18' 07"
107 Patrick Calcagni 1977 Switzerland Liquigas 3t 19' 42"
108 Ángel Gómez 1981 Spain Saunier Duval - Prodir 3t 19' 58"
109 Santo Anzà 1980 Italy Selle Italia - Serramenti Diquigiov 3t 20' 00"
110 Anton Luengo Celaya 1981 Spain Euskaltel-Euskadi 3t 23' 09"
111 William Bonnet 1982 France Crédit Agricole 3t 25' 34"
112 Amaël Moinard 1982 France Cofidis 3t 26' 04"
113 Jonathan Patrick McCarty 1982 USA Phonak Hearing Systems 3t 26' 05"
114 Yuriy Krivtsov 1979 Ukraine AG2R Prévoyance 3t 26' 16"
115 Olivier Bonnaire 1983 France Bouygues Telecom 3t 26' 54"
116 Arnaud Labbe 1976 France Bouygues Telecom 3t 26' 59"
117 Giovanni Lombardi 1969 Italy Team CSC 3t 28' 10"
118 José Cayetano Juliá 1971 Spain Caisse d'Epargne - Illes Balears 3t 29' 33"
119 Yoann Le Boulanger 1975 France Bouygues Telecom 3t 32' 03"
120 Leonardo Scarselli 1975 Italy Quick Step - Innergetic 3t 34' 09"
121 Cyrille Monnerais 1983 France Française des Jeux 3t 35' 09"
122 Rémi Pauriol 1982 France Crédit Agricole 3t 37' 02"
123 Bert Roesems 1972 Belgium Davitamon - Lotto 3t 38' 28"
124 Koen De Kort 1982 Netherlands Astana - Würth Team 3t 39' 26"
125 Marc De Maar 1984 Net. Antiller Rabobank 3t 41' 12"
126 Paolo Fornaciari 1971 Italy Lampre 3t 41' 51"
127 Christophe Edaleine 1979 France Crédit Agricole 3t 42' 25"
128 Iban Mayoz 1981 Spain Euskaltel-Euskadi 3t 43' 00"
129 Mickaël Delage 1985 France Française des Jeux 3t 43' 21"
130 Alberto Ongarato 1975 Italy Team Milram 3t 44' 30"
131 Nick Gates 1972 Australia Davitamon - Lotto 3t 46' 29"
132 Olaf Pollack 1973 Germany T-Mobile Team 3t 46' 51"
133 Jan Kuyckx 1979 Belgium Davitamon - Lotto 3t 50' 09"
134 Jose Antonio Garrido 1975 Spain Quick Step - Innergetic 3t 53' 47"
135 Jason McCartney 1973 USA Discovery Channel 3t 54' 02"
136 Mathew Hayman 1978 Australia Rabobank 3t 55' 54"
137 Elia Rigotto 1982 Italy Team Milram 3t 56' 21"
138 Maximiliano Richeze 1983 Argentina Ceramica Panaria - Navigare 3t 57' 01"
139 Robert Förster 1978 Germany Gerolsteiner 3t 59' 34"
140 Preben Van Hecke 1982 Belgium Davitamon - Lotto 4t 00' 58"
141 Davide Bramati 1968 Italy Quick Step - Innergetic 4t 02' 00"
142 Sergej Matveyev 1975 Ukraine Ceramica Panaria - Navigare 4t 02' 08"
143 Arnaud Gérard 1984 France Française des Jeux 4t 05' 05"
144 Benat Albizuri Aransono 1981 Spain Euskaltel-Euskadi 4t 05' 49"
145 Henk Vogels 1973 Australia Davitamon - Lotto 4t 06' 16"
146 Dario Andriotto 1972 Italy Liquigas 4t 07' 54"
147 Frantisek Rabon 1983 Czech Republic T-Mobile Team 4t 08' 16"
148 Aaron Olson 1978 USA Saunier Duval - Prodir 4t 16' 23"
149 Yohann Gène 1981 France Bouygues Telecom 4t 20' 55"
150 Carl Naibo 1982 France AG2R Prévoyance 4t 34' 42"
DNF John Gadret 1979 France AG2R Prévoyance
DNF Mark Scanlon 1980 Ireland AG2R Prévoyance
DNF Tomas Vaitkus 1982 Lithuania AG2R Prévoyance
DNF Dariusz Baranowski 1972 Poland Astana - Würth Team
DNF Michele Scarponi 1979 Italy Astana - Würth Team
DNF Marcos Antonio Serrano 1972 Spain Astana - Würth Team
DNF Sergei Yakovlev 1976 Kazakhstan Astana - Würth Team
DNF Giovanni Bernaudeau 1983 France Bouygues Telecom
DNF Sébastien Chavanel 1981 France Bouygues Telecom
DNF Andy Flickinger 1978 France Bouygues Telecom
DNF Marco Fertonani 1976 Italy Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF Moises Aldape Chavez 1981 Mexico Ceramica Panaria - Navigare
DNF Leonardo Bertagnolli [*] 1978 Italy Cofidis
DNF Thierry Marichal 1973 France Cofidis
DNF Cristian Moreni 1972 Italy Cofidis
DNF Staf Scheirlinckx 1979 Belgium Cofidis
DNF Rik Verbrugghe 1974 Belgium Cofidis
DNF Christophe Brandt 1977 Belgium Davitamon - Lotto
DNF Robbie McEwen 1972 Australia Davitamon - Lotto
DNF Tom Danielson 1978 USA Discovery Channel
DNF Andoni Aranaga Akzune 1979 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Koldo Fernandez 1981 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Roberto Laiseka 1969 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Philippe Gilbert 1982 Belgium Française des Jeux
DNF Bradley McGee 1976 Australia Française des Jeux
DNF Volker Ordowski 1973 Germany Gerolsteiner
DNF Davide Rebellin 1971 Italy Gerolsteiner
DNF Ronny Scholz 1978 Germany Gerolsteiner
DNF Vladimir Miholjevic 1974 Croatia Liquigas
DNF Fabrizio Guidi 1972 Italy Phonak Hearing Systems
DNF Axel Merckx 1972 Belgium Phonak Hearing Systems
DNF Serge Baguet 1969 Belgium Quick Step - Innergetic
DNF Remmert Wielinga 1978 Netherlands Quick Step - Innergetic
DNF Graeme Brown 1979 Australia Rabobank
DNF Michael Rasmussen 1974 Denmark Rabobank
DNF Marc Wauters 1969 Belgium Rabobank
DNF Piotr Mazur 1982 Poland Saunier Duval - Prodir
DNF Sergio Barbero 1969 Italy Selle Italia - Serramenti Diquigiov
DNF Wladimir Belli 1970 Italy Selle Italia - Serramenti Diquigiov
DNF Alberto Loddo 1979 Italy Selle Italia - Serramenti Diquigiov
DNF José Rujano 1982 Venezuela Selle Italia - Serramenti Diquigiov
DNF Serhiy Honchar 1970 Ukraine T-Mobile Team
DNF Andre Korff 1973 Germany T-Mobile Team
DNF Michael Rogers 1979 Australia T-Mobile Team
DNF Jan Ullrich [*] 1973 Germany T-Mobile Team
DNF Mirco Lorenzetto 1981 Italy Team Milram
DNF Alessandro Petacchi 1974 Italy Team Milram

Info

RaceGiro d'Italia
Nation Italy
DateMay 6th-28th
Edition2006
ClassificationGT2
Extra Compare top four

Ivan Basso