FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Tour de Langkawi
UCI, 18th February-1st March 1998, Malaysia
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
GC
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Stage: 09
Stage: 10
Stage: 11
Stage: 12
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Canada
China
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Great Britain
Indonesia
Ireland
Italy
Kazakhstan
Malaysia
Netherlands
New Zealand
Norway
Philippines
Poland
Russia
Slovakia
South Africa
Sweden
Switzerland
USA
Teams
-
Agro - Adler - Brandeburg
Australia
Canada
Denmark
Gerolsteiner
Indonesia
Ireland
Kazakstan
Kazakstank
Lada - CSKA - Samara
Malaysia B
Mapei - Bricobi
Mroz
New Zealand
Oilme
Philippines
Post Swiss - Loup Sport
Posti Finland
Saturn
Scrigno - Gaerne
South Africa
Team Brite Voice
TVM - Farm Frites
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Missaglia
Gabriele
1970
Mapei - Bricobi
45:12:50
02
Figueras
Giuliano
1976
Mapei - Bricobi
+ 26
03
Axelsson
Niklas
1972
Scrigno - Gaerne
+ 01:25
04
McLean
Andrew
1965
South Africa
+ 02:19
05
Tafi
Andrea
1966
Mapei - Bricobi
+ 02:37
06
Guldbaek
Stig
1970
Denmark
+ 02:38
07
Rodriguez
Fred
1973
Saturn
+ 03:18
08
Iacuone
Allan
1973
Australia
+ 04:25
09
Wadecki
Piotr
1973
Mroz
+ 05:06
10
Mizurov
Andrey
1973
Kazakstan
+ 06:39
11
Mukhine
Andrej
1975
-
+ 07:08
12
Petersen
Søren
1967
Denmark
+ 07:14
13
Ordowski
Volker
1973
Agro - Adler - Brandeburg
+ 07:57
14
McRae
William Chann
1971
Saturn
+ 08:43
15
Vetsch
Patrick
1971
Post Swiss - Loup Sport
+ 11:12
16
White
Nicholas
1974
South Africa
+ 11:23
17
Mikhailov
Gennady
1974
Lada - CSKA - Samara
+ 12:40
18
Glomser
Gerrit
1975
Scrigno - Gaerne
+ 12:43
19
Walton
Brian
1965
Saturn
+ 14:13
20
Fortner
Scott
1966
Saturn
+ 15:00
21
Gaggioli
Roberto
1962
Oilme
+ 17:46
22
Nardello
Daniele
1972
Mapei - Bricobi
+ 17:52
23
Wohlberg
Eric
1965
Canada
+ 18:30
24
Miller
Graeme
1960
New Zealand
+ 20:28
25
Gragus
Eddy
1968
Oilme
+ 21:31
26
Hunter
Robert
1977
South Africa
+ 21:36
27
Susanto
Tonton
1973
Indonesia
+ 21:52
28
Friel
Dirk
1970
Oilme
+ 22:23
29
Kravtsov
Ivan
1971
Lada - CSKA - Samara
+ 23:00
30
Tang
Xuezhong
1969
-
+ 23:10
31
Quirimit
Arnel
1975
Philippines
+ 25:28
32
Dam
Stig
1975
Denmark
+ 25:35
33
Van Wijk
Jac-Louis
1973
South Africa
+ 25:43
34
Kravchenko
Vadim
1969
Kazakstan
+ 25:50
35
Espiritu
Victor
1975
Philippines
+ 26:31
36
Carlström
Kjell
1976
Posti Finland
+ 26:39
37
Kornatov
Alexandre
1975
Lada - CSKA - Samara
+ 27:09
38
Hai Jun
Ma
1985
-
+ 28:12
39
Tsen
Seong Hoong
1969
-
+ 30:02
40
Tanner
John
1968
Team Brite Voice
+ 31:37
41
Kryger
Martin
1968
Denmark
+ 32:31
42
Kumaresan
Murugayan
1967
-
+ 33:31
43
Rogers
Peter
1974
Australia
+ 35:34
44
Renggli
Marcel
1974
Post Swiss - Loup Sport
+ 36:07
45
Shahrulneeza
Razali
1970
-
+ 36:32
46
Moe Rasmussen
Jacob
1975
Denmark
+ 36:40
47
Ampler
Uwe
1964
Mroz
+ 36:40
48
Brozyna
Tomasz
1970
Mroz
+ 37:08
49
Di Grande
Giuseppe
1973
Mapei - Bricobi
+ 37:17
50
Mitchell
Stuart
1975
New Zealand
+ 40:33
51
Gerlach
Chad
1973
Oilme
+ 40:55
52
Chee Wai
Chung
-
Malaysia B
+ 41:41
53
Winn
Julian
1972
-
+ 43:30
54
Jandt
Matthias
1971
Agro - Adler - Brandeburg
+ 43:53
55
Jasul
Carlo
-
Philippines
+ 43:59
56
Rosili
Nor Effandy
1967
-
+ 44:18
57
Spruch
Zbigniew
1965
Mapei - Bricobi
+ 45:11
58
Simensen
Ole Sigurd
1972
Agro - Adler - Brandeburg
+ 46:07
59
Slobodnik
Ondrej
1976
-
+ 46:08
60
Lauk
Andres
1964
Posti Finland
+ 46:57
61
Timofeev
Oleg
1975
Lada - CSKA - Samara
+ 47:13
62
Hotz
Franz
1968
Post Swiss - Loup Sport
+ 47:41
63
Murray
Karl
1975
New Zealand
+ 49:01
64
McCormack
Frank
1969
Saturn
+ 50:59
65
Hamad
Mohd Mahazir
1976
-
+ 51:18
66
Razali
Mohd Hardi
-
Malaysia B
+ 51:51
67
Domingo
Enrique
1969
Philippines
+ 52:21
68
Ryder
Douglas
1971
South Africa
+ 53:30
69
Hadfield
Tim
1971
Canada
+ 53:33
70
Suryana
Amin
1977
Indonesia
+ 54:23
71
Shi
Guijun
1976
-
+ 54:59
72
Davadilla
Warren
1974
Philippines
+ 55:46
73
Larsen
Per
1975
Denmark
+ 57:54
74
Lavrenko
Serguei
1972
Kazakstan
+ 58:38
75
Reid
Ric
1969
New Zealand
+ 01:00:29
76
Beuchat
Roger
1972
Post Swiss - Loup Sport
+ 01:00:52
77
Zucconi
Pietro
1975
Post Swiss - Loup Sport
+ 01:02:07
78
Williams
Steve
1973
Australia
+ 01:02:57
79
Stenström
Oscar
1978
Posti Finland
+ 01:04:08
80
Wong
Ah Tiam
1973
Malaysia B
+ 01:04:14
81
Amar
Gerardo
1963
Philippines
+ 01:04:30
82
Beauchamp
Sylvain
1973
Canada
+ 01:04:32
83
Rossato
Mirko
1968
Scrigno - Gaerne
+ 01:06:27
84
Pieri
Dario
1975
Scrigno - Gaerne
+ 01:06:59
85
Hohenstein
Arne
1974
Agro - Adler - Brandeburg
+ 01:07:24
86
Cei
Luca
1975
Scrigno - Gaerne
+ 01:09:33
87
Power
Ciaran
1976
Ireland
+ 01:11:43
88
Landry
Jacques
1969
Canada
+ 01:11:52
89
Gebka
Marcin
1974
Mroz
+ 01:12:28
90
Musa
Musairi
1972
Malaysia B
+ 01:13:32
91
Wilson
Matthew
1977
Australia
+ 01:19:41
92
White
Matthew
1974
Australia
+ 01:23:59
93
Fisher
Chris
1969
Oilme
+ 01:24:36
94
Smith
Dan
-
-
+ 01:29:05
95
Alvis
Norman
1963
Saturn
+ 01:31:17
96
Clarke
Raymond
1972
Ireland
+ 01:36:18
97
Liptak
Miroslav
1968
-
+ 01:45:01
98
Muhyanto
Agus
-
Indonesia
+ 02:05:07
99
Lukaszewicz
Czeslaw
1964
Canada
+ 02:07:18
100
McCauley
Gordon
1972
New Zealand
+ 03:00:46
DNF
Liska
Tomas
1976
-
DNF
Moore
Richard
1966
-
DNF
Nagy
Robert
1972
-
DNF
Pan
Guangchun
-
-
DNF
Pang
Hongwei
-
-
DNF
Postle
Matt
1970
-
DNF
Prazdnovsky
Martin
1975
-
DNF
Rimpiläinen
Teemu
1973
-
DNF
Smith
Brian
1967
-
DNF
Syed Mazlan
Syed Mohd Hussaini
1978
-
DNF
Wang
Zhengguan
-
-
DNF
Zaduban
Pavol
1968
-
DNF
Aitken
Brett
1971
Australia
DNF
Randell
Andrew
1974
Canada
DNF
Erifiandi
Cecep
1978
Indonesia
DNF
Ismail
Eggi Eirin
-
Indonesia
DNF
Fitzgerald
Michael
1978
Ireland
DNF
Fox
Morgan
1974
Ireland
DNF
McKay
Leslie
-
Ireland
DNF
Roche
Andrew
1971
Ireland
DNF
Beloussov
Sergey
1976
Kazakstan
DNF
Kravchenko
Vadim
1969
Kazakstan
DNF
Nadobenko
Alexander
1970
Kazakstan
DNF
Fofonov
Dmitriy
1976
Kazakstank
DNF
Lee
Robert
1966
Malaysia B
DNF
Rahman Faizul
Izuan
-
Malaysia B
DNF
Mitchell
Glen
1972
New Zealand
DNF
Speaks
Steven
1962
Oilme
DNF
Aug
Andrus
1972
Posti Finland
DNF
Skyttä
Esa
1967
Posti Finland
DNF
Green
Rodney Jock
1974
South Africa
DNF
Müller
Martin
1974
Agro - Adler - Brandeburg
DNF
Podlesch
Carsten
1969
Agro - Adler - Brandeburg
DNF
Oschwald
Wolfgang
1968
Gerolsteiner
DNF
Schumann
Dirk
1976
Gerolsteiner
DNF
Kudravchev
Nicolai
1974
Lada - CSKA - Samara
DNF
Gebka
Marcin
1974
Mroz
DNF
Mickiewicz
Jacek
1970
Mroz
DNF
Rychlicki
Pawel
1971
Mroz
DNF
Haymoz
Yvan
1975
Post Swiss - Loup Sport
DNF
Petacchi
Alessandro
1974
Scrigno - Gaerne
DNF
Asmaker
Olivier
1973
TVM - Farm Frites
DNF
Dubbeldam
Davy
1972
TVM - Farm Frites
DNF
Van Kessel
Miquel
1975
TVM - Farm Frites
DNF
Vries
Pieter
1975
TVM - Farm Frites
Information
Tour de Langkawi
Malaysia
18th February-1st March 1998
2.5