2018 Tour of Qinghai Lake

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13

Stage results: 03.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Eduard Michael Grosu 1992 Nippo - Vini Fantini 03:15:330109:44:16
02 Luca Pacioni 1993 Wilier Triestina + 0002+ 03
03 Meron Abraham Brhane 1995 Bike Aid + 0004+ 09
04 Juan Jose Lobato Del Valle 1988 Nippo - Vini Fantini + 0012+ 13
05 Oscar Mauricio Pachon 1987 China CT of Gansu Bank + 0064+ 01:29
06 Mykhailo Kononenko 1987 Beijing XDS - Innova Cycling Team + 0007+ 13
07 Przemyslaw Kasperkiewicz 1994 Delko Marseille - Provence + 0050+ 25
08 Yonathan Monsalve 1989 Qinghai Tianyoude CT + 0035+ 13
09 Maarten De Jonge 1985 Monkey Town + 0008+ 13
10 Juan Pablo Villegas 1987 Manzana - Postobon Team + 0014+ 13
11 Artur Fedosseyev 1994 Beijing XDS - Innova Cycling Team + 0030+ 13
12 Leigh Howard 1989 Australian Cycling Academy + 0062+ 01:00
13 Tesform Okubamariam 1991 Interpro Stradalli Cycling + 0006+ 11
14 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 0019+ 13
15 Stanislav Bazhkou 1991 Minsk Cycling Club + 0033+ 13
16 Hernando Bohorquez 1992 Manzana - Postobon Team + 0009+ 13
17 Nikita Sokolov 1998 Vino - Astana Motors + 0010+ 13
18 Ziga Groselj 1993 Adria Mobil + 0020+ 13
19 Ivan Camilo Mateus Rueda 1993 China CT of Gansu Bank + 0017+ 13
20 Kevin Sepulveda Hernandez 1993 JB Ropa Deportiva + 0022+ 13
21 Oleksandr Polivoda 1987 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 0031+ 13
22 Antonio Santoro 1989 Monkey Town + 0028+ 13
23 Ben Hetherington 1995 Memil - CCN Pro Cycling + 0058+ 32
24 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 0023+ 13
25 Alexis Guerin 1992 Delko Marseille - Provence + 0051+ 25
26 Suleiman Kangangi 1988 Bike Aid + 0015+ 13
27 Freddy Ovett 1994 Australian Cycling Academy + 0027+ 13
28 Leon Mazzone 1996 Holdsworth Racing + 0057+ 32
29 Carlos Torres 1993 China CT of Gansu Bank + 0013+ 13
30 Alvaro Robredo Crespo 1993 Burgos - BH + 0025+ 13
31 Ilya Davidenok 1992 Beijing XDS - Innova Cycling Team + 0038+ 13
32 Alexandr Voloshin 1996 Vino - Astana Motors + 0043+ 13
33 Cristian Raileanu 1993 Torku Seker Spor + 0021+ 13
34 Juan Jose Amador 1998 Manzana - Postobon Team + 0029+ 13
35 Alexey Vermeulen 1994 Interpro Stradalli Cycling + 0039+ 13
36 Eduard Vorganov 1982 Minsk Cycling Club + 0024+ 13
37 Sebastian Schönberger 1994 Wilier Triestina + 0037+ 13
38 Stepan Astafyev 1994 Vino - Astana Motors + 0045+ 13
39 Hernan Aguirre 1995 Manzana - Postobon Team + 0018+ 13
40 Zhishan Zhang 1994 Qinghai Tianyoude CT + 0060+ 49
41 Erik Bergström 1999 Ryska Posten RT + 0056+ 30
42 Yauheni Sobal 1981 Minsk Cycling Club + 0036+ 13
43 Arman Kamyshev 1991 Vino - Astana Motors + 0003+ 07
44 Jacopo Mosca 1993 Wilier Triestina + 0032+ 13
45 Yecid Arturo Sierra 1994 Manzana - Postobon Team + 0034+ 13
46 Sergii Movchan 1993 Lviv Cycling Team + 0052+ 25
47 Branislau Samoilau 1985 Minsk Cycling Club + 0053+ 25
48 Luca Raggio 1995 Wilier Triestina + 0047+ 13
49 Masakazu Ito 1988 Nippo - Vini Fantini + 0044+ 13
50 Ricardo Vilela 1987 Manzana - Postobon Team + 0016+ 13
51 Fernando Orjuela 1991 Manzana - Postobon Team + 0041+ 13
52 Jon Bozic 1996 Adria Mobil + 0005+ 10
53 Hideto Nakane 1990 Nippo - Vini Fantini + 0011+ 13
54 Yevgeniy Nepomnyachshiy 1987 Vino - Astana Motors + 0048+ 13
55 Florian Hudry 1994 Interpro Stradalli Cycling + 0076+ 07:46
56 Drew Morey 1996 Mitchelton Scott - BikeExchange + 0054+ 25
57 Alexandr Ovsyannikov 1997 Vino - Astana Motors + 0055+ 28
58 Ilia Koshevoy 1991 Wilier Triestina + 0040+ 13
59 Gregor Gazvoda 1981 Adria Mobil + 0026+ 13
60 Nikodemus Holler 1991 Bike Aid + 0059+ 33
61 Hannes Bergström 1995 Ryska Posten RT + 0046+ 13
62 Mauricio Ortega 1980 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 0049+ 13
63 Gatis Smukulis 1987 Delko Marseille - Provence + 1763+ 01:11
64 Nazym Bakirci 1986 Torku Seker Spor + 2061+ 52
65 Michael Potter 1997 Australian Cycling Academy + 3465+ 02:14
66 Gorazd Per 1997 Adria Mobil + 0042+ 13
67 Wim Kleiman 1993 Monkey Town + 05:2667+ 05:39
68 Pavel Stöhr 1991 AC Sparta Praha + 05:2668+ 05:39
69 Jiancai Wang 1994 Qinghai Tianyoude CT + 05:2675+ 05:54
70 Daniel Bichlmann 1988 Bike Aid + 05:2672+ 05:39
71 Ivan Balykin 1990 Torku Seker Spor + 05:2673+ 05:39
72 Sven Van Luijk 1989 Monkey Town + 05:2669+ 05:39
73 Simone Bevilacqua 1997 Wilier Triestina + 05:2670+ 05:39
74 Hiroki Nishimura 1994 Nippo - Vini Fantini + 05:2671+ 05:39
75 Salim Kipkemboi 1998 Bike Aid + 05:2666+ 05:39
76 Filippo Pozzato 1981 Wilier Triestina + 05:2674+ 05:51
77 Joseph Areruya 1996 Delko Marseille - Provence + 09:1294+ 10:35
78 James Mitri 1999 Burgos - BH + 09:1288+ 09:44
79 Mel Van Der Veekens 1998 Monkey Town + 09:1280+ 09:25
80 Nicolas Sessler 1994 Burgos - BH + 09:1277+ 09:23
81 Samuel Volkers 1992 Memil - CCN Pro Cycling + 09:1291+ 10:15
82 Tomas Schühler 1994 AC Sparta Praha + 09:1287+ 09:42
83 Siarhei Papok 1988 Minsk Cycling Club + 09:1278+ 09:25
84 Volodymyr Fredyuk 1992 Lviv Cycling Team + 09:1292+ 10:24
85 Jonas Hjorth 1993 Interpro Stradalli Cycling + 09:1290+ 09:54
86 Jan Stöhr 1991 AC Sparta Praha + 09:1279+ 09:25
87 Fernando Arroyo 1994 Interpro Stradalli Cycling + 09:1286+ 09:42
88 Kohei Uchima 1988 Nippo - Vini Fantini + 09:1293+ 10:24
89 Roman Deshko 1998 Lviv Cycling Team + 09:1289+ 09:52
90 Ralph Monsalve 1987 Qinghai Tianyoude CT + 09:1284+ 09:25
91 Julien Trarieux 1992 Delko Marseille - Provence + 09:1285+ 09:40
92 Nikolai Shumov 1994 Minsk Cycling Club + 09:1281+ 09:25
93 Pedro Gutierrez 1989 Qinghai Tianyoude CT + 09:1282+ 09:25
94 Muhammet Atalay 1989 Torku Seker Spor + 09:1283+ 09:25
95 Dusan Rajovic 1997 Adria Mobil + 16:2495+ 16:37
96 Con McDunphy 1997 Holdsworth Racing + 16:2497+ 16:49
97 Timo Schäfer 1992 Bike Aid + 16:24129+ 17:53
98 Seid Lizde 1995 Holdsworth Racing + 16:2496+ 16:37
99 Kenneth Mercken 1976 Lviv Cycling Team + 16:57102+ 17:10
100 Mingliang Song 1996 China CT of Gansu Bank + 16:57115+ 17:25
101 Pavlo Duma 1997 Lviv Cycling Team + 16:57125+ 17:37
102 Wenhui Bi 1993 Mitchelton Scott - BikeExchange + 17:03135+ 18:14
103 Bohdan Musiienko 1997 Lviv Cycling Team + 17:03131+ 17:57
104 Peng Gao 1993 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 17:03140+ 20:19
105 Toby Orchard 1996 Australian Cycling Academy + 17:03138+ 19:29
106 Jordy Buskermolen 1991 Monkey Town + 17:03123+ 17:35
107 Onur Balkan 1996 Torku Seker Spor + 17:03103+ 17:12
108 Andre Looij 1995 Monkey Town + 17:03104+ 17:16
109 Feritcam Samli 1994 Torku Seker Spor + 17:03137+ 18:54
110 Daniel Lopez Parada 1994 Burgos - BH + 17:03105+ 17:16
111 Batuhan Ozgur 1998 Torku Seker Spor + 17:03100+ 17:09
112 Matteo Cigala 1993 Viner-Caremark–Pactimo Cycling Team + 17:03121+ 17:33
113 Tom Mazzone 1993 Holdsworth Racing + 17:03122+ 17:35
114 Petr Fiala 1995 AC Sparta Praha + 17:03116+ 17:28
115 Georgios Bouglas 1990 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 17:0399+ 17:06
116 Jacob Hennessy 1996 Mitchelton Scott - BikeExchange + 17:03101+ 17:10
117 Brenton Jones 1991 Delko Marseille - Provence + 17:0398+ 17:06
118 Pierre Moncorge 1992 Memil - CCN Pro Cycling + 17:03136+ 18:17
119 Tomas Kalojiros 1994 AC Sparta Praha + 17:03117+ 17:28
120 Jan Ryba 1995 AC Sparta Praha + 17:03130+ 17:57
121 Harry Sweeny 1998 Mitchelton Scott - BikeExchange + 17:03112+ 17:16
122 Bo Liu 1997 China CT of Gansu Bank + 17:03127+ 17:43
123 Yukinori Hishinuma 1992 Interpro Stradalli Cycling + 17:03124+ 17:35
124 Aaron Kearney 1998 Holdsworth Racing + 17:03141+ 21:02
125 Kyohei Mizuno 1988 Interpro Stradalli Cycling + 17:03133+ 17:57
126 Robert Orr 1980 Memil - CCN Pro Cycling + 17:03134+ 17:57
127 Tim Ariesen 1994 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 17:03107+ 17:16
128 Hayato Yoshida 1989 Nippo - Vini Fantini + 17:03110+ 17:16
129 Cameron Scott 1998 Australian Cycling Academy + 17:03109+ 17:16
130 Xiaolong Sun 1994 Mitchelton Scott - BikeExchange + 17:03128+ 17:47
131 Jinde Zhang 1993 Qinghai Tianyoude CT + 17:03132+ 17:57
132 Evaldas Siskevicius 1988 Delko Marseille - Provence + 17:03111+ 17:16
133 Lucas Carstensen 1994 Bike Aid + 17:03118+ 17:31
134 Adrian Gonzalez 1992 Burgos - BH + 17:03108+ 17:16
135 Jacob Tipper 1991 Memil - CCN Pro Cycling + 17:03126+ 17:41
136 Michal Schuran 1996 AC Sparta Praha + 17:03144+ 31:25
137 Matthew Downie - Holdsworth Racing + 17:03145+ 33:23
138 Jonathon Noble 1996 Australian Cycling Academy + 17:03142+ 25:12
139 Vasili Strokau 1995 Minsk Cycling Club + 17:03120+ 17:32
140 Feng Qiao 1991 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 17:03113+ 17:16
141 Andriey Kulyk 1989 Beijing XDS - Innova Cycling Team + 17:03106+ 17:16
142 Zisen Liu 1997 Qinghai Tianyoude CT + 17:03114+ 17:18
143 Ashley MacKay 1996 Australian Cycling Academy + 17:03139+ 19:33
144 Kaden Groves 1998 Mitchelton Scott - BikeExchange + 17:03119+ 17:31
145 Shan Li 1996 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 17:03146+ 37:43
146 Yupeng Sun 1998 China CT of Gansu Bank + 30:20143+ 31:14
147 Andriy Rozhonyuk 1997 Lviv Cycling Team + 32:22147+ 52:30

Info

Race Tour of Qinghai Lake
Nation China
Stage 03.stage
Type Mountain
Distance 133 km
StartDuoba
FinishGuide
DateJuly 24th (2018)
Leader E.Grosu
Points L.Pacioni
Mountain I.Koshevoy

Eduard Michael Grosu