2018 Tour of Qinghai Lake

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 13

Pos Name Born Nation Team Time
01 Hernan Aguirre 1995 Colombia Manzana - Postobon Team 42:16:47
02 Hernando Bohorquez 1992 Colombia Manzana - Postobon Team + 01:05
03 Radoslav Rogina 1979 Croatia Adria Mobil + 02:35
04 Antonio Santoro 1989 Italy Monkey Town + 03:01
05 Yecid Arturo Sierra 1994 Colombia Manzana - Postobon Team + 03:38
06 Oleksandr Polivoda 1987 Ukraine Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 04:46
07 Ilya Davidenok 1992 Kazakhstan Beijing XDS - Innova Cycling Team + 05:00
08 Ricardo Vilela 1987 Portugal Manzana - Postobon Team + 05:03
09 Yonathan Monsalve 1989 Venezuela Qinghai Tianyoude CT + 05:35
10 Alexey Vermeulen 1994 USA Interpro Stradalli Cycling + 06:48
11 Hannes Bergström 1995 Sweden Ryska Posten RT + 07:09
12 Luca Raggio 1995 Italy Wilier Triestina + 07:14
13 Erik Bergström 1999 Sweden Ryska Posten RT + 07:36
14 Branislau Samoilau 1985 Belarus Minsk Cycling Club + 07:37
15 Ilia Koshevoy 1991 Belarus Wilier Triestina + 07:47
16 Gregor Gazvoda 1981 Slovenia Adria Mobil + 07:53
17 Yevgeniy Nepomnyachshiy 1987 Kazakhstan Vino - Astana Motors + 08:38
18 Carlos Torres 1993 Venezuela China CT of Gansu Bank + 08:52
19 Suleiman Kangangi 1988 Kenya Bike Aid + 08:54
20 Alexis Guerin 1992 France Delko Marseille - Provence + 09:00
21 Yauheni Sobal 1981 Belarus Minsk Cycling Club + 10:22
22 Stanislav Bazhkou 1991 Belarus Minsk Cycling Club + 10:26
23 Cristian Raileanu 1993 Moldova Torku Seker Spor + 10:29
24 Oscar Mauricio Pachon 1987 Colombia China CT of Gansu Bank + 10:34
25 Tesform Okubamariam 1991 Eritrea Interpro Stradalli Cycling + 11:06
26 Stepan Astafyev 1994 Kazakhstan Vino - Astana Motors + 11:26
27 Maarten De Jonge 1985 Netherlands Monkey Town + 15:12
28 Ziga Groselj 1993 Slovenia Adria Mobil + 16:16
29 Kevin Sepulveda Hernandez 1993 Colombia JB Ropa Deportiva + 16:42
30 Nikodemus Holler 1991 Germany Bike Aid + 17:28
31 Drew Morey 1996 Australia Mitchelton Scott - BikeExchange + 18:10
32 Ben Hetherington 1995 Great Britain Memil - CCN Pro Cycling + 18:17
33 Jacopo Mosca 1993 Italy Wilier Triestina + 18:21
34 Hideto Nakane 1990 Japan Nippo - Vini Fantini + 19:22
35 Sebastian Schönberger 1994 Austria Wilier Triestina + 22:12
36 Leon Mazzone 1996 Great Britain Holdsworth Racing + 22:52
37 Meron Abraham Brhane 1995 Eritrea Bike Aid + 23:31
38 Juan Pablo Villegas 1987 Colombia Manzana - Postobon Team + 24:00
39 Alexandr Ovsyannikov 1997 Kazakhstan Vino - Astana Motors + 24:46
40 Fernando Orjuela 1991 Colombia Manzana - Postobon Team + 25:10
41 Artur Fedosseyev 1994 Kazakhstan Beijing XDS - Innova Cycling Team + 25:23
42 Masakazu Ito 1988 Japan Nippo - Vini Fantini + 25:38
43 Ivan Camilo Mateus Rueda 1993 Colombia China CT of Gansu Bank + 27:48
44 Alexandr Voloshin 1996 Kazakhstan Vino - Astana Motors + 28:01
45 Mauricio Ortega 1980 Colombia Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 28:27
46 Nazym Bakirci 1986 Turkey Torku Seker Spor + 29:00
47 Juan Jose Amador 1998 Colombia Manzana - Postobon Team + 29:30
48 Luca Pacioni 1993 Italy Wilier Triestina + 29:36
49 Sven Van Luijk 1989 Netherlands Monkey Town + 29:36
50 Przemyslaw Kasperkiewicz 1994 Poland Delko Marseille - Provence + 29:43
51 Joseph Areruya 1996 Rwanda Delko Marseille - Provence + 30:14
52 Ziga Horvat 1998 Slovenia Adria Mobil + 30:23
53 Nikita Sokolov 1998 Kazakhstan Vino - Astana Motors + 30:37
54 Jan Stöhr 1991 Czech Republic AC Sparta Praha + 32:47
55 Eduard Vorganov 1982 Russia Minsk Cycling Club + 32:53
56 Juan Jose Lobato Del Valle 1988 Spain Nippo - Vini Fantini + 33:04
57 Gatis Smukulis 1987 Latvia Delko Marseille - Provence + 35:27
58 Pavel Stöhr 1991 Czech Republic AC Sparta Praha + 35:54
59 Wim Kleiman 1993 Netherlands Monkey Town + 37:43
60 Alvaro Robredo Crespo 1993 Spain Burgos - BH + 38:05
61 Salim Kipkemboi 1998 Kenya Bike Aid + 38:49
62 Florian Hudry 1994 France Interpro Stradalli Cycling + 39:46
63 Arman Kamyshev 1991 Kazakhstan Vino - Astana Motors + 39:59
64 Jon Bozic 1996 Slovenia Adria Mobil + 40:40
65 Siarhei Papok 1988 Belarus Minsk Cycling Club + 41:26
66 Tomas Schühler 1994 Czech Republic AC Sparta Praha + 41:27
67 Volodymyr Fredyuk 1992 Ukraine Lviv Cycling Team + 43:56
68 Jiancai Wang 1994 China Qinghai Tianyoude CT + 44:06
69 Daniel Bichlmann 1988 Germany Bike Aid + 44:39
70 Ivan Balykin 1990 Russia Torku Seker Spor + 44:57
71 James Mitri 1999 New Zealand Burgos - BH + 45:00
72 Simone Bevilacqua 1997 Italy Wilier Triestina + 45:33
73 Filippo Pozzato 1981 Italy Wilier Triestina + 46:00
74 Michael Potter 1997 Australia Australian Cycling Academy + 46:13
75 Pedro Gutierrez 1989 Venezuela Qinghai Tianyoude CT + 47:47
76 Mel Van Der Veekens 1998 Netherlands Monkey Town + 48:36
77 Nikolai Shumov 1994 Belarus Minsk Cycling Club + 50:21
78 Ralph Monsalve 1987 Venezuela Qinghai Tianyoude CT + 50:28
79 Georgios Bouglas 1990 Greece Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 50:44
80 Samuel Volkers 1992 Australia Memil - CCN Pro Cycling + 52:32
81 Sergii Movchan 1993 Ukraine Lviv Cycling Team + 53:12
82 Jordy Buskermolen 1991 Netherlands Monkey Town + 53:57
83 Hiroki Nishimura 1994 Japan Nippo - Vini Fantini + 55:34
84 Julien Trarieux 1992 France Delko Marseille - Provence + 56:17
85 Onur Balkan 1996 Turkey Torku Seker Spor + 57:00
86 Con McDunphy 1997 Ireland Holdsworth Racing + 58:31
87 Pierre Moncorge 1992 France Memil - CCN Pro Cycling + 59:06
88 Adrian Gonzalez 1992 Spain Burgos - BH + 59:07
89 Dusan Rajovic 1997 Serbia Adria Mobil + 59:14
90 Batuhan Ozgur 1998 Turkey Torku Seker Spor + 01:00:12
91 Evaldas Siskevicius 1988 Lithuania Delko Marseille - Provence + 01:00:18
92 Brenton Jones 1991 Australia Delko Marseille - Provence + 01:00:51
93 Jacob Hennessy 1996 Great Britain Mitchelton Scott - BikeExchange + 01:03:22
94 Kaden Groves 1998 Australia Mitchelton Scott - BikeExchange + 01:03:49
95 Petr Fiala 1995 Czech Republic AC Sparta Praha + 01:04:40
96 Daniel Lopez Parada 1994 Spain Burgos - BH + 01:06:34
97 Seid Lizde 1995 Italy Androni Giocattoli + 01:06:47
98 Vasili Strokau 1995 Belarus Minsk Cycling Club + 01:07:15
99 Aaron Kearney 1998 Ireland Holdsworth Racing + 01:08:21
100 Harry Sweeny 1998 Australia Mitchelton Scott - BikeExchange + 01:09:25
101 Feritcam Samli 1994 Turkey Torku Seker Spor + 01:09:37
102 Andre Looij 1995 Netherlands Monkey Town + 01:09:39
103 Lucas Carstensen 1994 Germany Bike Aid + 01:09:57
104 Andriey Kulyk 1989 Ukraine Beijing XDS - Innova Cycling Team + 01:10:02
105 Feng Qiao 1991 China Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 01:11:48
106 Hayato Yoshida 1989 Japan Nippo - Vini Fantini + 01:12:01
107 Jan Ryba 1995 Czech Republic AC Sparta Praha + 01:12:06
108 Cameron Scott 1998 Australia Australian Cycling Academy + 01:15:12
109 Kohei Uchima 1988 Japan Nippo - Vini Fantini + 01:15:55
110 Bohdan Musiienko 1997 Ukraine Lviv Cycling Team + 01:16:08
111 Timo Schäfer 1992 Germany Bike Aid + 01:17:41
112 Ashley MacKay 1996 Australia Australian Cycling Academy + 01:21:13
113 Roman Deshko 1998 Ukraine Lviv Cycling Team + 01:21:31
114 Zisen Liu 1997 China Qinghai Tianyoude CT + 01:23:25
115 Tomas Kalojiros 1994 Czech Republic AC Sparta Praha + 01:26:48
116 Jacob Tipper 1991 Great Britain Memil - CCN Pro Cycling + 01:29:20
117 Jonathon Noble 1996 Australia Australian Cycling Academy + 01:35:39
118 Wenhui Bi 1993 China Mitchelton Scott - BikeExchange + 01:36:50
119 Robert Orr 1980 Great Britain Memil - CCN Pro Cycling + 01:45:50
120 Jonas Hjorth 1993 Norway Interpro Stradalli Cycling + 01:50:03
121 Toby Orchard 1996 Australia Australian Cycling Academy + 02:00:53
122 Michal Schuran 1996 Czech Republic AC Sparta Praha + 02:09:10
123 Bo Liu 1997 China China CT of Gansu Bank + 02:13:29
124 Matthew Downie - Great Britain Holdsworth Racing + 03:10:02
Info
RaceTour of Qinghai Lake
Nation China
DateJuly 22nd-4th
Edition2018
Classification2.HC
Leader H.Aguirre
Points D.Rajovic
Mountain H.Aguirre
Extra Compare top four

Hernan Aguirre