2017 Tour of Qinghai Lake

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (2)

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 13

Pos Name Born Nation Team Time
01 Yonathan Monsalve 1989 Venezuela Qinghai Tianyoude CT 41:19:30
02 Mauricio Ortega 1980 Colombia RTS - Monton Racing Team + 20
03 Björn Thurau 1988 Germany Kuwait - Cartucho + 24
04 Ilia Koshevoy 1991 Belarus Wilier Triestina + 01:22
05 Antonio Santoro [*] 1989 Italy Monkey Town + 01:49
06 Radoslav Rogina 1979 Croatia Adria Mobil + 02:24
07 Damiano Cunego 1981 Italy Nippo - Vini Fantini + 03:45
08 Luca Chirico 1992 Italy Torku Seker Spor + 04:21
09 Sergiy Lagkuti 1985 Ukraine Kolss - BDC Team + 04:35
10 Davide Mucelli 1986 Italy Meridiana - Kamen Team + 06:47
11 Jacopo Mosca 1993 Italy Wilier Triestina + 08:49
12 Edwin Arnulfo Parra Bustamante 1984 Colombia Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 10:31
13 Stefan Schumacher 1981 Germany Kuwait - Cartucho + 11:11
14 Stanislav Bazhkou 1991 Belarus Minsk Cycling Club + 11:32
15 Vitaliy Buts 1986 Ukraine Kolss - BDC Team + 11:40
16 Alexandre Shushemoin 1987 Kazakhstan Attaque Team Gusto + 13:02
17 Yevgeniy Gidich 1996 Kazakhstan Vino - Astana Motors + 14:14
18 Davide Rebellin 1971 Italy Kuwait - Cartucho + 14:33
19 Oscar Mauricio Pachon 1987 Colombia - + 14:40
20 Gregor Gazvoda 1981 Slovenia Adria Mobil + 14:41
21 Francisco Colorado 1980 Colombia Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 14:45
22 Emanuel Kiserlovski 1984 Croatia Meridiana - Kamen Team + 15:05
23 Daniel Fernando Balsero 1983 Colombia Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 16:10
24 Sven Van Luijk 1989 Netherlands Monkey Town + 16:48
25 Awet Habtom 1998 Eritrea Bike Aid + 18:44
26 Vladimir Lopez 1988 Colombia Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 19:16
27 Mario Vogt 1992 Germany Attaque Team Gusto + 20:22
28 Ziga Groselj 1993 Slovenia Adria Mobil + 21:17
29 Stepan Astafyev 1994 Kazakhstan Vino - Astana Motors + 22:01
30 Nikodemus Holler 1991 Germany Bike Aid + 22:55
31 Ahmet Orken 1993 Turkey Torku Seker Spor + 25:32
32 Oscar Pujol 1983 Spain Team Ukyo + 27:39
33 Taras Voropayev 1992 Kazakhstan Vino - Astana Motors + 32:03
34 Maarten De Jonge 1985 Netherlands Monkey Town + 32:48
35 Roniel Campos 1993 Venezuela China Continental Team of Gansu Ban + 33:46
36 Mykhailo Kononenko 1987 Ukraine Kolss - BDC Team + 35:54
37 Eugenio Bani 1991 Italy RTS - Monton Racing Team + 40:12
38 Oleksandr Polivoda 1987 Ukraine Kolss - BDC Team + 41:17
39 Matthew Zenovich 1994 New Zealand Mobile Communicatios Services Team + 41:34
40 Meron Teshome 1992 Eritrea Bike Aid + 43:22
41 Oleksandr Prevar 1990 Ukraine Kolss - BDC Team + 48:00
42 Nazym Bakirci 1986 Turkey Torku Seker Spor + 50:10
43 Amanuel Mengis Ghebreindrias 1995 Eritrea Bike Aid + 50:57
44 Axel Costa Soria 1994 Argentina Kuwait - Cartucho + 52:59
45 Matteo Draperi 1991 Italy Wilier Triestina + 55:18
46 Daniel Bichlmann 1988 Germany Bike Aid + 59:14
47 Ruslan Karimov 1986 Uzbekistan - + 59:28
48 Josip Rumac 1994 Croatia Synergy Baku Cycling Project + 59:36
49 Andrea Borso 1994 Italy Adria Mobil + 01:00:19
50 Yauheni Sobal 1981 Belarus Minsk Cycling Club + 01:00:44
51 Marcus Culey 1993 Australia St. George Continental Cycling Team + 01:02:10
52 Bolor-Erdene Enkhtaivan 1995 Mongolia Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 01:03:35
53 Joris Blokker 1993 Netherlands Monkey Town + 01:04:02
54 Elchin Asadov 1987 Azerbaijan Synergy Baku Cycling Project + 01:05:41
55 Yonatan Haile 1994 Eritrea - + 01:06:40
56 Eduard Michael Grosu 1992 Romania Nippo - Vini Fantini + 01:07:19
57 Eiichi Hirai 1990 Japan Team Ukyo + 01:08:02
58 Andreas Keuser 1974 Germany Kuwait - Cartucho + 01:10:34
59 Altanzul Altansukh 1991 Mongolia Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 01:11:38
60 Fernando Grijalba 1991 Spain Kuwait - Cartucho + 01:13:35
61 Liam Bertazzo 1992 Italy Wilier Triestina + 01:14:10
62 Dmitriy Lukyanov 1993 Kazakhstan Vino - Astana Motors + 01:15:08
63 Jon Aberasturi Izaga 1989 Spain Team Ukyo + 01:15:48
64 Morgan Smith 1988 New Zealand Trust House Team + 01:17:43
65 Jimmi Jose Briceno Castro 1986 Venezuela China Continental Team of Gansu Ban + 01:18:07
66 Rafael Andriato 1987 Brazil Wilier Triestina + 01:18:36
67 John Harris 1993 USA CCB Team + 01:19:40
68 Rick Van Breda 1990 Netherlands Monkey Town + 01:21:35
69 Szymon Sajnok 1997 Poland Attaque Team Gusto + 01:22:51
70 Georgios Bouglas 1990 Greece P.S.Kronos Nikaias + 01:23:50
71 Uros Repse 1993 Slovenia Meridiana - Kamen Team + 01:24:39
72 Ben Hill 1990 Australia Attaque Team Gusto + 01:25:08
73 Ivan Balykin 1990 Russia Torku Seker Spor + 01:26:04
74 Bruno Maltar 1994 Croatia Meridiana - Kamen Team + 01:26:54
75 Jose Mendoza 1994 Venezuela JHS Aves-Intac.Tachira + 01:27:47
76 Andriey Kulyk 1989 Ukraine Kolss - BDC Team + 01:31:06
77 Zisen Liu 1997 China Qinghai Tianyoude CT + 01:31:19
78 Xinping Ding 1993 China China Continental Team of Gansu Ban + 01:32:57
79 Eugert Zhupa 1990 Albania Wilier Triestina + 01:32:58
80 Timothy Cameron 1991 Australia St. George Continental Cycling Team + 01:33:12
81 Enver Asanov 1994 Azerbaijan Synergy Baku Cycling Project + 01:33:19
82 Luke Mudgway 1996 New Zealand New Zealand National Team + 01:33:42
83 Elyas Afewerki 1992 Eritrea Start - Vaxes Cycling Team + 01:34:37
84 Nicolas Marini 1993 Italy Nippo - Vini Fantini + 01:35:16
85 Paolo Lunardon 1992 Italy RTS - Monton Racing Team + 01:35:26
86 Jon Bozic 1996 Slovenia Adria Mobil + 01:36:42
87 Mateo Frankovic 1994 Croatia Meridiana - Kamen Team + 01:37:24
88 Rodrigo Araque 1991 Spain Team Ukyo + 01:38:15
89 Giuseppe Fonzi 1991 Italy Wilier Triestina + 01:39:48
90 Polychronis Tzortzakis 1989 Greece RTS - Monton Racing Team + 01:40:23
91 Munkhtulga Erdenesuren 1992 Mongolia Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 01:44:44
92 Riccardo Stacchiotti 1991 Italy Nippo - Vini Fantini + 01:47:24
93 Tanzo Tokuda 1992 Japan Team Ukyo + 01:52:22
94 Alder Martz 1990 USA Attaque Team Gusto + 01:55:12
95 Umardi Rosdi 1986 Malaysia Terengganu Cycling Team + 01:57:07
96 Oleksandr Golovash 1991 Ukraine Minsk Cycling Club + 01:58:09
97 Batuhan Ozgur 1998 Turkey Torku Seker Spor + 02:02:30
98 Shao Hsuan Lu 1994 Taiwan Attaque Team Gusto + 02:02:30
99 Muhammet Atalay 1989 Turkey Torku Seker Spor + 02:05:00
100 Jay Dutton 1993 Australia St. George Continental Cycling Team + 02:07:04
101 Ismayil Ilyasov 1994 Azerbaijan Synergy Baku Cycling Project + 02:10:08
102 Patrick Collins 1995 USA CCB Team + 02:14:16
103 Timo Schäfer 1992 Germany Bike Aid + 02:15:27
104 Alistair Donohoe 1995 Australia Attaque Team Gusto + 02:19:39

Info

RaceTour of Qinghai Lake
Nation China
DateJuly 16th-29th
Edition2017
Classification2.HC
Leader Y.Monsalve
Points A.Orken
Mountain M.Ortega
Extra Compare top four

Yonathan Monsalve