2015 Tour of Qinghai Lake

Race mainpage Results Stages Startlist ManagerComments (15)

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 13

Pos Name Born Nation Team Time
01 Radoslav Rogina 1979 Croatia Adria Mobil 46:53:38
02 Hossein Alizadeh 1988 Iran RTS - Santic Racing Team + 03
03 Francisco Colorado 1980 Colombia Ningxia Sports Lottery + 41
04 Primoz Roglic 1989 Slovenia Adria Mobil + 01:38
05 Oleksandr Polivoda 1987 Ukraine Kolss - BDC Cycling Team + 02:23
06 Matteo Busato 1987 Italy Southeast - Yellow Fluo + 02:39
07 Andriy Vasylyuk 1987 Ukraine Kolss - BDC Cycling Team + 02:50
08 Thomas Vaubourzeix 1989 France Lupus Racing Team + 02:59
09 Matej Mugerli 1981 Slovenia Synergy Baku Cycling + 03:30
10 Tsgabu Grmay 1991 Ethiopia Lampre - Merida + 04:37
11 Emanuel Kiserlovski 1984 Croatia Meridiana - Kamen Team + 04:39
12 Giorgio Cecchinel 1989 Italy Southeast - Yellow Fluo + 05:22
13 Ilia Koshevoy 1991 Belarus Lampre - Merida + 05:42
14 Mario Alberto Rojas 1985 Colombia RTS - Santic Racing Team + 05:55
15 Mykhailo Kononenko 1987 Ukraine Kolss - BDC Cycling Team + 07:51
16 Ben O'Connor 1995 Australia Navitas - Satalyst + 08:13
17 Uri Martins 1990 Mexico Amore & Vita - Selle SMP + 08:58
18 Juan Pablo Wilches 1982 Colombia Qinghai Tianyoude Cycling + 09:13
19 Abdullojon Akparov 1990 Uzbekistan Beijing Yanqing Innova + 09:34
20 Ivan Savitsky 1992 Russia RusVelo + 10:46
21 Pengda Jiao 1986 China China Gansu Bank + 11:12
22 Vladimir Lopez 1988 Colombia China Gansu Bank + 12:35
23 Luca Wackermann 1992 Italy Southeast - Yellow Fluo + 14:13
24 Mattia Pozzo 1989 Italy Nippo - Vini Fantini + 14:26
25 Maral-Erdene Batmunkh 1994 Mongolia Ningxia Sports Lottery + 15:59
26 Maarten De Jonge 1985 Netherlands Bike Aid + 16:01
27 Connor Mccutcheon 1991 USA Airgas - Safeway + 16:33
28 Nikodemus Holler 1991 Germany Bike Aid + 18:01
29 Oscar Linares 1988 Colombia China Gansu Bank + 20:27
30 Ioannis Tamouridis 1980 Greece Synergy Baku Cycling + 21:04
31 Muradjan Halmuratov 1982 Uzbekistan Beijing Yanqing Innova + 22:13
32 Markus Eibegger 1984 Austria Synergy Baku Cycling + 22:25
33 Norberto Wilches 1983 Colombia Qinghai Tianyoude Cycling + 22:30
34 Kristjan Fajt 1985 Slovenia Adria Mobil + 22:45
35 Hing Chun Chan 1981 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team + 27:29
36 Yusup Abrekov 1985 Uzbekistan Beijing Yanqing Innova + 27:31
37 Victor Niño Corredor 1973 Colombia RTS - Santic Racing Team + 29:47
38 Luka Pibernik 1993 Slovenia Lampre - Merida + 33:44
39 Griffin Easter 1991 USA Airgas - Safeway + 35:06
40 Enea Cambianica 1989 Switzerland Meridiana - Kamen Team + 36:01
41 Mirko Tedeschi 1989 Italy Southeast - Yellow Fluo + 36:58
42 Luis Lemus 1992 Mexico Airgas - Safeway + 37:03
43 Marco Zamparella 1987 Italy Amore & Vita - Selle SMP + 41:51
44 Matthieu Jeannes 1987 France Lupus Racing Team + 42:48
45 Alexander Serov 1982 Russia RusVelo + 44:07
46 Ilya Gorodnichev 1987 Russia RTS - Santic Racing Team + 46:04
47 Manabu Ishibashi 1992 Japan Nippo - Vini Fantini + 47:25
48 Altanzul Altansukh 1991 Mongolia Ningxia Sports Lottery + 47:55
49 Eugenio Bani 1991 Italy Amore & Vita - Selle SMP + 50:49
50 Samir Jabrayilov 1994 Azerbaijan Synergy Baku Cycling + 51:09
51 Kyle Murphy 1991 USA Lupus Racing Team + 51:13
52 Liam Bertazzo 1992 Italy Southeast - Yellow Fluo + 51:42
53 Alessandro Malaguti 1987 Italy Nippo - Vini Fantini + 52:05
54 Wesley Sulzberger 1986 Australia Navitas - Satalyst + 52:18
55 Marko Kump 1988 Slovenia Adria Mobil + 54:48
56 Justin Mauch 1994 USA Airgas - Safeway + 54:55
57 Genki Yamamoto 1991 Japan Nippo - Vini Fantini + 55:26
58 Mekseb Debesay 1991 Eritrea Bike Aid + 55:35
59 Igor Boev 1989 Russia RusVelo + 56:02
60 Mattia Gavazzi [*] 1983 Italy Amore & Vita - Selle SMP + 56:38
61 Volodymyr Kogut 1984 Ukraine Amore & Vita - Selle SMP + 57:32
62 Elchin Asadov 1987 Azerbaijan Synergy Baku Cycling + 58:17
63 James Judd 1994 New Zealand Parkhotel Valkenburg + 58:50
64 Zhishan Zhang 1994 China Qinghai Tianyoude Cycling + 59:03
65 Andriey Kulyk 1989 Ukraine Kolss - BDC Cycling Team + 59:43
66 Maksym Averin 1985 Azerbaijan Synergy Baku Cycling + 01:00:54
67 Akramjon Sunnatov 1996 Uzbekistan Beijing Yanqing Innova + 01:01:05
68 Volodymyr Dyudya 1983 Ukraine China Cooperation + 01:01:29
69 Marco Zanotti 1988 Italy Parkhotel Valkenburg + 01:02:10
70 Domen Novak 1995 Slovenia Adria Mobil + 01:02:19
71 Alexey Kurbatov 1994 Russia RusVelo + 01:03:24
72 Klemen Stimulak 1990 Slovenia Adria Mobil + 01:03:41
73 King Lok Cheung 1991 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team + 01:03:58
74 Daniel Bichlmann 1988 Germany Bike Aid + 01:04:07
75 Chun Kai Feng 1988 Taiwan Lampre - Merida + 01:07:25
76 Bob Schoonbroodt 1991 Netherlands Parkhotel Valkenburg + 01:08:15
77 Jiankun Li 1995 China China Hainan Yindongli + 01:10:57
78 Artem Tesler 1988 Ukraine China Cooperation + 01:11:02
79 David Per 1995 Slovenia Adria Mobil + 01:12:13
80 Joris Blokker 1993 Netherlands Parkhotel Valkenburg + 01:12:20
81 Ming Xing Xue 1981 China Ningxia Sports Lottery + 01:12:48
82 Paolo Lunardon 1992 Italy Amore & Vita - Selle SMP + 01:14:09
83 Ching Ying Mow 1995 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team + 01:14:36
84 Joschka Beck 1993 Germany Bike Aid + 01:14:40
85 Jakhongir Darmonov 1995 Uzbekistan Beijing Yanqing Innova + 01:14:57
86 Amanuel Meron Mengstab 1990 Eritrea Bike Aid + 01:16:20
87 Munkhtulga Erdenesuren 1992 Mongolia Ningxia Sports Lottery + 01:17:54
88 Giuseppe Fonzi 1991 Italy Southeast - Yellow Fluo + 01:18:09
89 Miroslav Debnar 1983 Slovakia CK Banska Bystrika + 01:18:26
90 Edgar Nohales 1986 Spain Qinghai Tianyoude Cycling + 01:18:41
91 Gerardo Medina 1994 Mexico Airgas - Safeway + 01:19:41
92 Jinde Zhang 1993 China Qinghai Tianyoude Cycling + 01:19:55
93 Antonio Viola 1990 Italy Nippo - Vini Fantini + 01:19:58
94 Ho San Chiu 1995 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team + 01:20:31
95 Burr Ho 1992 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team + 01:21:16
96 Kevin Gottlieb 1991 USA Airgas - Safeway + 01:23:27
97 Blazej Janiaczyk 1983 Poland Kolss - BDC Cycling Team + 01:24:22
98 Winston David 1987 USA Lupus Racing Team + 01:28:32
99 Boris Shpilevsky 1982 Russia RTS - Santic Racing Team + 01:29:15
100 Evan Murphy 1988 USA Lupus Racing Team + 01:29:57
101 Grayson Napier 1995 New Zealand Navitas - Satalyst + 01:31:09
102 Feng Qiao 1991 China Ningxia Sports Lottery + 01:32:16
103 Chunlong Zhang 1989 China Ningxia Sports Lottery + 01:32:18
104 Mamyr Stash 1993 Russia RusVelo + 01:33:52
105 Matthew Leonard 1991 Australia Navitas - Satalyst + 01:49:03
106 Tomas Harag 1995 Slovakia CK Banska Bystrika + 01:57:30
107 Kane Walker 1989 Australia Navitas - Satalyst + 02:10:15
Info
RaceTour of Qinghai Lake
Nation China
DateJuly 5th-18th
Edition2015
Classification2.HC
Leader R.Rogina
Points M.Kump
Mountain F.Colorado
Extra Compare top four

Radoslav Rogina

Manager results
1 Ruvu
2 Green Bullet Cycling
3 Mallorcateam
4 The Rockets
5 pericontador