2010 Tour of Qinghai Lake

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08 09

Stage results: 05.stage

Pos Name Born Team Time
01 Yuri Metlushenko 1976 Amore & Vita - Conad 02:52:36
02 Boris Shpilevsky 1982 Katusha CT + 00
03 Ruslan Tleubayev 1987 - + 00
04 Pierpaolo De Negri 1986 ISD - Neri + 00
05 Matej Stare 1978 Sava + 00
06 Dmitro Krivtsov 1985 ISD - Neri + 00
07 Mehdi Sohrabi 1981 Tabriz Petrochemical Cycling Team + 00
08 Mitja Mahoric 1976 Adria Mobil + 00
09 David McCann 1973 Giant Asia Racing Team + 00
10 Kiel Reijnen 1986 Jelly Belly p/b Kenda + 00
11 Radoslav Rogina 1979 Loborika + 00
12 Hossein Alizadeh 1988 Tabriz Petrochemical Cycling Team + 00
13 Mykhailo Kononenko 1987 Kolss Cycling Team + 00
14 Denys Kostyuk 1982 ISD - Neri + 00
15 Andrey Mizurov 1973 Tabriz Petrochemical Cycling Team + 00
16 Jacob Nielsen 1978 Glud & Marstrand - LRØ + 00
17 Hrvoje Miholjevic 1979 Loborika + 00
18 Tomislav Danculovic 1980 Loborika + 00
19 Sergiy Gretchyn 1979 Amore & Vita - Conad + 00
20 Emanuel Kiserlovski 1984 Loborika + 00
21 Vladimir Kerkez 1984 Sava + 00
22 Ghader Mizbani 1975 Tabriz Petrochemical Cycling Team + 00
23 Davide Frattini 1978 Team Type 1 + 00
24 Andrej Omulec 1982 Obrazi - Delo Revije + 00
25 Volodymir Starchyk 1980 Amore & Vita - Conad + 00
26 Jure Golcer 1977 De Rosa - Stac Plastic + 08
27 Tobias Erler 1979 Tabriz Petrochemical Cycling Team + 22
28 Jure Zrimsek 1982 Sava + 33
29 Long Jin 1983 Skil - Shimano + 49
30 Maarten De Jonge 1985 Cyclingteam Jo Piels + 49
31 Thierry Hupond 1984 Skil - Shimano + 49
32 Vitaliy Buts 1986 Lampre - Farnese Vini + 49
33 Jelle Posthuma 1990 Cyclingteam Jo Piels + 49
34 William Dugan 1987 Team Type 1 + 49
35 Eugen Wacker 1976 Giant Asia Racing Team + 49
36 Bradley Hall 1978 Marco Polo Cycling Team + 49
37 Bert-Jan Lindeman 1989 Cyclingteam Jo Piels + 49
38 Alexandre Shushemoin 1987 - + 49
39 Oleksandr Prevar 1990 Kolss Cycling Team + 49
40 Hossein Askari 1975 Tabriz Petrochemical Cycling Team + 49
41 Sergey Kuzmin 1990 - + 49
42 James Williamson 1989 Sigma Sport - Specialized + 53
43 Valentin Iglinsky 1984 Astana + 53
44 Kristjan Fajt 1985 Adria Mobil + 55
45 Nikola Kozomara 1991 Partizan Srbija + 01:01
46 Bo Liu 1985 - + 01:02
47 King Lok Cheung 1991 - + 01:02
48 Han Feng 1985 Skil - Shimano + 01:02
49 Shi Jie Yu 1987 - + 01:02
50 Martijn Verschoor 1985 Team Type 1 + 01:02
51 Ting Deng 1989 Qinghai Tianyoude Cycling Team + 01:04
52 Ian Smallman 1974 Subway - Avanti + 01:04
53 Esad Hasanovic 1985 Partizan Srbija + 01:04
54 Rahim Emami 1981 Giant Asia Racing Team + 01:04
55 Pengda Jiao 1986 Champion System - Max Success Sport + 01:04
56 Ying Hon Yeung 1988 - + 01:04
57 Pim De Beer 1987 Cyclingteam Jo Piels + 01:04
58 Evgeniy Sladkov 1983 - + 01:04
59 Xiaoyong Dong 1988 Qinghai Tianyoude Cycling Team + 01:04
60 Hossein Jahanbanian 1976 Tabriz Petrochemical Cycling Team + 01:04
61 Volodymyr Bileka 1979 Amore & Vita - Conad + 01:04
62 Oleksandr Kvachuk 1983 ISD - Neri + 01:04
63 Cheng Ji 1987 Skil - Shimano + 01:04
64 Vitaly Kondrut 1984 ISD - Neri + 01:04
65 Jonathon Lovelock 1989 Marco Polo Cycling Team + 01:04
66 Sean Mazich 1986 Jelly Belly p/b Kenda + 01:04
67 Eric Drower 1982 Subway - Avanti + 01:04
68 Gregor Gazvoda 1981 Arbö - KTM - Gebrüder Weiss + 01:04
69 Sierk-Jan De Haan 1981 Cyclingteam Jo Piels + 01:04
70 Niki Østergaard 1988 Glud & Marstrand - LRØ + 01:04
71 Shengjun Wu 1987 Qinghai Tianyoude Cycling Team + 01:04
72 Ki Ho Choi 1991 - + 01:04
73 Volodymyr Gomenyuk 1985 Kolss Cycling Team + 01:04
74 Joseph Cooper 1985 Subway - Avanti + 01:04
75 Zsolt Der 1983 Partizan Srbija + 01:04
76 Valery Kobzarenko 1977 Team Type 1 + 01:04
77 Rasoul Barati 1987 Giant Asia Racing Team + 01:04
78 Christopher Juul Jensen 1989 Glud & Marstrand - LRØ + 01:04
79 Kam-Po Wong 1973 - + 01:04
80 Ho Ting Kwok 1988 - + 01:04
81 Roman Zhientaev 1986 - + 01:04
82 Salvatore Mancuso 1986 ISD - Neri + 01:04
83 Hing Chun Chan 1981 - + 01:04
84 Bernardo Colex Tepoz 1983 Amore & Vita - Conad + 01:04
85 Vladimir Likhachev 1985 Katusha CT + 01:04
86 Frederik Wilmann 1985 Skil - Shimano + 01:04
87 Vladislav Borisov 1978 Amore & Vita - Conad + 01:04
88 Jaroslaw Dabrowski 1983 Amore & Vita - Conad + 01:04
89 Alexander Filippov 1984 Katusha CT + 01:04
90 Anthony Colby 1979 Jelly Belly p/b Kenda + 01:04
91 Simon Clarke 1986 ISD - Neri + 01:04
92 Alex Coutts 1983 Giant Asia Racing Team + 01:04
93 Khalid Bounida 1991 Marco Polo Cycling Team + 01:04
94 Evegeny Reshetko 1985 Moscow + 01:04
95 Kristijan Durasek 1987 Loborika + 01:12
96 Massimo Demarin 1979 Loborika + 01:12
97 Darko Blazevic 1984 Loborika + 01:12
98 Samuel Horgan 1987 Subway - Avanti + 01:12
99 Scott Stewart 1987 Team Type 1 + 01:12
100 Thomas Rabou 1983 Team Type 1 + 01:12
101 Wu Chen 1989 Qinghai Tianyoude Cycling Team + 01:21
102 Nazar Jumabekov 1987 - + 01:23
103 Daniil Komkov 1985 Katusha CT + 01:25
104 Anatoliy Sosnitskiy 1990 Kolss Cycling Team + 01:30
105 Jakub Kratochvila 1988 Arbö - KTM - Gebrüder Weiss + 01:48
106 Kun Jiang 1986 Champion System - Max Success Sport + 01:58
107 Bernard Van Ulden 1979 Jelly Belly p/b Kenda + 02:19
108 Prajak Mahawong 1981 Giant Asia Racing Team + 03:41
109 King Wai Cheung 1985 - + 03:41
110 Stefan Van Winden 1989 Cyclingteam Jo Piels + 03:41
111 Andriy Vasylyuk 1987 Kolss Cycling Team + 04:46
112 Yue Tu 1983 - + 04:46
113 Dmitri Puzanov 1982 - + 04:46
114 Alexander Arekeev 1982 Katusha CT + 04:46
115 Peng Liu 1983 - + 04:46
116 Peilun Wu 1990 Qinghai Tianyoude Cycling Team + 04:46
117 Kasper Linde Jørgensen 1984 Glud & Marstrand - LRØ + 04:46
118 Gang Xu 1984 Champion System - Max Success Sport + 04:46
119 Haijun Ma 1985 Qinghai Tianyoude Cycling Team + 04:46
120 Alexandre Geniez 1988 Skil - Shimano + 16:43
DNF Yuriy Leontenko 1986 -
DNF Thomas Hasibeder 1990 Arbö - KTM - Gebrüder Weiss

Info

Race Tour of Qinghai Lake
Nation China
Stage 05.stage
Type Flat
Distance 121 km
StartQinghai Lake
FinishBird Island
DateJuly 21st (2010)
Leader R.Rogina
Points K.Reijnen
Mountain G.Mizbani

Yuri Metlushenko