FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Tour of Qinghai Lake
UCI, Stage race, 5th -18th July 2015, China
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
GC
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Stage: 09
Stage: 10
Stage: 11
Stage: 12
Stage: 13
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Azerbaijan
Belarus
China
Colombia
Croatia
Eritrea
Ethiopia
France
Germany
Greece
Hong Kong
Iran
Italy
Japan
Mexico
Mongolia
Netherlands
New Zealand
Poland
Russia
Slovakia
Slovenia
Spain
Switzerland
Taiwan
Ukraine
USA
Uzbekistan
Teams
Adria Mobil
Airgas - Safeway
Amore & Vita-Selle SMP
Beijing Yanqing Innova
Bike Aid
China Gansu Bank
China Hainan Yindongli
CK Banska Bystrika
HKSI Pro Cycling Team
Kolss - BDC Cycling Team
Lampre-Merida
Lupus Racing Team
Meridiana - Kamen Team
Navitas - Satalyst
Ningxia Sports Lottery
Nippo - Vini Fantini
Parkhotel Valkenburg
Qinghai Tianyoude Cycling
RTS - Santic Racing Team
RusVelo
Southeast - Yellow Fluo
Synergy Baku Project
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Rogina
Radoslav
1979
Adria Mobil
46:53:38
02
Alizadeh
Hossein
1988
RTS - Santic Racing Team
+ 03
03
Colorado
Francisco
1980
Ningxia Sports Lottery
+ 41
04
Roglic
Primoz
1989
Adria Mobil
+ 01:38
05
Polivoda
Oleksandr
1987
Kolss - BDC Cycling Team
+ 02:23
06
Busato
Matteo
1987
Southeast - Yellow Fluo
+ 02:39
07
Vasylyuk
Andriy
1987
Kolss - BDC Cycling Team
+ 02:50
08
Vaubourzeix
Thomas
1989
Lupus Racing Team
+ 02:59
09
Mugerli
Matej
1981
Synergy Baku Project
+ 03:30
10
Grmay
Tsgabu
1991
Lampre-Merida
+ 04:37
11
Kiserlovski
Emanuel
1984
Meridiana - Kamen Team
+ 04:39
12
Cecchinel
Giorgio
1989
Southeast - Yellow Fluo
+ 05:22
13
Koshevoy
Ilia
1991
Lampre-Merida
+ 05:42
14
Rojas
Mario Alberto
1985
RTS - Santic Racing Team
+ 05:55
15
Kononenko
Mykhaylo
1987
Kolss - BDC Cycling Team
+ 07:51
16
O'Connor
Ben
1995
Navitas - Satalyst
+ 08:13
17
Martins
Uri
1990
Amore & Vita-Selle SMP
+ 08:58
18
Wilches
Juan Pablo
1982
Qinghai Tianyoude Cycling
+ 09:13
19
Akparov
Abdullojon
1990
Beijing Yanqing Innova
+ 09:34
20
Savitsky
Ivan
1992
RusVelo
+ 10:46
21
Jiao
Pengda
1986
China Gansu Bank
+ 11:12
22
Lopez
Vladimir
1988
China Gansu Bank
+ 12:35
23
Wackermann
Luca
1992
Southeast - Yellow Fluo
+ 14:13
24
Pozzo
Mattia
1989
Nippo - Vini Fantini
+ 14:26
25
Batmunkh
Maral-Erdene
1994
Ningxia Sports Lottery
+ 15:59
26
De Jonge
Maarten
1985
Bike Aid
+ 16:01
27
Mccutcheon
Connor
1991
Airgas - Safeway
+ 16:33
28
Holler
Nikodemus
1991
Bike Aid
+ 18:01
29
Linares
Oscar
1988
China Gansu Bank
+ 20:27
30
Tamouridis
Ioannis
1980
Synergy Baku Project
+ 21:04
31
Khalmuratov
Muradjan
1982
Beijing Yanqing Innova
+ 22:13
32
Eibegger
Markus
1984
Synergy Baku Project
+ 22:25
33
Wilches
Norberto
1983
Qinghai Tianyoude Cycling
+ 22:30
34
Fajt
Kristjan
1982
Adria Mobil
+ 22:45
35
Chan
Chun Hing
1981
HKSI Pro Cycling Team
+ 27:29
36
Abrekov
Yusup
1985
Beijing Yanqing Innova
+ 27:31
37
Niño
Victor
1973
RTS - Santic Racing Team
+ 29:47
38
Pibernik
Luka
1993
Lampre-Merida
+ 33:44
39
Easter
Griffin
1991
Airgas - Safeway
+ 35:06
40
Cambianica
Enea
1989
Meridiana - Kamen Team
+ 36:01
41
Tedeschi
Mirko
1989
Southeast - Yellow Fluo
+ 36:58
42
Lemus
Luis
1992
Airgas - Safeway
+ 37:03
43
Zamparella
Marco
1987
Amore & Vita-Selle SMP
+ 41:51
44
Jeannès
Matthieu
1987
Lupus Racing Team
+ 42:48
45
Serov
Alexander
1982
RusVelo
+ 44:07
46
Gorodnichev
Ilya
1987
RTS - Santic Racing Team
+ 46:04
47
Ishibashi
Manabu
1992
Nippo - Vini Fantini
+ 47:25
48
Altansukh
Altanzul
1991
Ningxia Sports Lottery
+ 47:55
49
Bani
Eugenio
1991
Amore & Vita-Selle SMP
+ 50:49
50
Jabrayilov
Samir
1994
Synergy Baku Project
+ 51:09
51
Murphy
Kyle
1991
Lupus Racing Team
+ 51:13
52
Bertazzo
Liam
1992
Southeast - Yellow Fluo
+ 51:42
53
Malaguti
Alessandro
1987
Nippo - Vini Fantini
+ 52:05
54
Sulzberger
Wesley
1986
Navitas - Satalyst
+ 52:18
55
Kump
Marko
1988
Adria Mobil
+ 54:48
56
Mauch
Justin
1994
Airgas - Safeway
+ 54:55
57
Yamamoto
Genki
1991
Nippo - Vini Fantini
+ 55:26
58
Debesay
Mekseb
1991
Bike Aid
+ 55:35
59
Boev
Igor
1989
RusVelo
+ 56:02
60
Gavazzi
Mattia
[*]
1983
Amore & Vita-Selle SMP
+ 56:38
61
Kogut
Volodymyr
1984
Amore & Vita-Selle SMP
+ 57:32
62
Asadov
Elchin
1987
Synergy Baku Project
+ 58:17
63
Judd
James
1994
Parkhotel Valkenburg
+ 58:50
64
Zhang
Zhishan
1994
Qinghai Tianyoude Cycling
+ 59:03
65
Kulyk
Andrii
1989
Kolss - BDC Cycling Team
+ 59:43
66
Averin
Maksym
1985
Synergy Baku Project
+ 01:00:54
67
Sunnatov
Akramjon
1996
Beijing Yanqing Innova
+ 01:01:05
68
Dyudya
Volodymyr
1983
China Gansu Bank
+ 01:01:29
69
Zanotti
Marco
1988
Parkhotel Valkenburg
+ 01:02:10
70
Novak
Domen
1995
Adria Mobil
+ 01:02:19
71
Kurbatov
Alexey
1994
RusVelo
+ 01:03:24
72
Stimulak
Klemen
1990
Adria Mobil
+ 01:03:41
73
Cheung
King Lok
1991
HKSI Pro Cycling Team
+ 01:03:58
74
Bichlmann
Daniel
1988
Bike Aid
+ 01:04:07
75
Feng
Chun Kai
1988
Lampre-Merida
+ 01:07:25
76
Schoonbroodt
Bob
1991
Parkhotel Valkenburg
+ 01:08:15
77
Liu
Jiankun
1995
China Hainan Yindongli
+ 01:10:57
78
Tesler
Artem
1988
China Gansu Bank
+ 01:11:02
79
Per
David
1995
Adria Mobil
+ 01:12:13
80
Blokker
Joris
1993
Parkhotel Valkenburg
+ 01:12:20
81
Xue
Ming Xing
1981
Ningxia Sports Lottery
+ 01:12:48
82
Lunardon
Paolo
1992
Amore & Vita-Selle SMP
+ 01:14:09
83
Mow
Ching Ying
1995
HKSI Pro Cycling Team
+ 01:14:36
84
Beck
Joschka
1993
Bike Aid
+ 01:14:40
85
Darmonov
Jakhongir
1995
Beijing Yanqing Innova
+ 01:14:57
86
Mengstab
Amanuel Meron
1990
Bike Aid
+ 01:16:20
87
Erdenesuren
Munkhtulga
1992
Ningxia Sports Lottery
+ 01:17:54
88
Fonzi
Giuseppe
1991
Southeast - Yellow Fluo
+ 01:18:09
89
Debnar
Miroslav
1983
CK Banska Bystrika
+ 01:18:26
90
Nohales Nieto
Edgar
1986
Qinghai Tianyoude Cycling
+ 01:18:41
91
Medina
Gerardo
1994
Airgas - Safeway
+ 01:19:41
92
Zhang
Jinde
1993
Qinghai Tianyoude Cycling
+ 01:19:55
93
Viola
Antonio
1990
Nippo - Vini Fantini
+ 01:19:58
94
Chiu
Ho San
1995
HKSI Pro Cycling Team
+ 01:20:31
95
Ho
Burr
1992
HKSI Pro Cycling Team
+ 01:21:16
96
Gottlieb
Kevin
1991
Airgas - Safeway
+ 01:23:27
97
Janiaczyk
Błażej
1983
Kolss - BDC Cycling Team
+ 01:24:22
98
David
Winston
1987
Lupus Racing Team
+ 01:28:32
99
Shpilevsky
Boris
1982
RTS - Santic Racing Team
+ 01:29:15
100
Murphy
Evan
1988
Lupus Racing Team
+ 01:29:57
101
Napier
Grayson
1995
Navitas - Satalyst
+ 01:31:09
102
Qiao
Feng
1991
Ningxia Sports Lottery
+ 01:32:16
103
Zhang
Chunlong
1989
Ningxia Sports Lottery
+ 01:32:18
104
Stash
Mamyr
1993
RusVelo
+ 01:33:52
105
Leonard
Matthew
1991
Navitas - Satalyst
+ 01:49:03
106
Harag
Tomas
1995
CK Banska Bystrika
+ 01:57:30
107
Walker
Kane
1989
Navitas - Satalyst
+ 02:10:15
DNF
Rodrigues
Matt
1983
Airgas - Safeway
DNF
Hishinuma
Yukinori
1992
Amore & Vita-Selle SMP
DNF
Abramov
Nikita
1989
Beijing Yanqing Innova
DNF
Fritz
Fabian
1994
Bike Aid
DNF
Qi
Junshan
1996
China Gansu Bank
DNF
Yang
Zeng Tao
1987
China Gansu Bank
DNF
Li
Guanghui
1995
China Hainan Yindongli
DNF
Liu
Wei
1995
China Hainan Yindongli
DNF
Wang
Xing
1994
China Hainan Yindongli
DNF
Yan
Zhipeng
1995
China Hainan Yindongli
DNF
Yu
Shi Jie
1987
China Hainan Yindongli
DNF
Batora
Lukas
1985
CK Banska Bystrika
DNF
Frano
Martin
1978
CK Banska Bystrika
DNF
Vanco
Jakub
1994
CK Banska Bystrika
DNF
Viglasky
Ivan
1985
CK Banska Bystrika
DNF
Cheung
King Wai
1985
HKSI Pro Cycling Team
DNF
Ko
Siu Wai
1987
HKSI Pro Cycling Team
DNF
Lagkuti
Sergiy
1985
Kolss - BDC Cycling Team
DNF
Stachowiak
Adam
1989
Kolss - BDC Cycling Team
DNF
Cattaneo
Mattia
1990
Lampre-Merida
DNF
Xu
Gang
1984
Lampre-Merida
DNF
Jowsey
Nick
1993
Lupus Racing Team
DNF
Olheiser
Michael
1975
Lupus Racing Team
DNF
Cengic
Filip
1995
Meridiana - Kamen Team
DNF
Frankovic
Mateo
1994
Meridiana - Kamen Team
DNF
Maltar
Bruno
1994
Meridiana - Kamen Team
DNF
Repse
Uros
1993
Meridiana - Kamen Team
DNF
Sirol
Endi
1992
Meridiana - Kamen Team
DNF
Cooper
Mitchell
1993
Navitas - Satalyst
DNF
Yates
Theodore
1995
Navitas - Satalyst
DNF
Kuroeda
Shiki
1992
Nippo - Vini Fantini
DNF
Marini
Nicolas
1993
Nippo - Vini Fantini
DNF
Kooijman
Jaap
1993
Parkhotel Valkenburg
DNF
Nolten
Bram
1991
Parkhotel Valkenburg
DNF
Ockeloen
Jasper
1990
Parkhotel Valkenburg
DNF
Wang
Jiancai
1994
Qinghai Tianyoude Cycling
DNF
Wu
Shengjun
1987
Qinghai Tianyoude Cycling
DNF
Thömel
Tino
1988
RTS - Santic Racing Team
DNF
Zagorodniy
Volodymyr
1981
RTS - Santic Racing Team
DNF
Ershov
Artur
1990
RusVelo
DNF
Evtushenko
Alexander
1993
RusVelo
DNF
Mareczko
Jakub
1994
Southeast - Yellow Fluo
DNF
Surutkovych
Oleksandr
1984
Synergy Baku Project
Information
Tour of Qinghai Lake
China
5th -18th July 2015
2.HC