Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Volta Limburg Classic
UCI, One-day race, 31st March 2018, Netherlands
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
Results
Embed Results
Nations
Albania
Armenia
Australia
Belgium
Canada
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Greece
Ireland
Israel
Italy
Japan
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Russia
Slovenia
Spain
Sweden
USA
Teams
Alecto Cycling Team
Aqua Blue Sport
Beat Cycling Club
Canyon Eisberg
CCC Sprandi Polkowice
Cibel - Cebon
Delta Cycling Rotterdam
Destil - Parkhotel Valkenburg
Israel Cycling Academy
Metec - TKH p/b Mantel
Monkey Town
Nippo - Vini Fantini
Riwal CeramicSpeed
Roompot - Ned.Loterij
Sport Vlaanderen - Baloise
Tarteletto - Isorex
Team Coop
Team Lotto - Kern Haus
Team LottoNL-Jumbo
Team Waoo
Vital Concept
Vlasman CT
Wanty - Groupe Gobert
WB Veranclassic Aqua Protect
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Tratnik
Jan
1990
CCC Sprandi Polkowice
04:42:34
125
02
Tizza
Marco
1992
Nippo - Vini Fantini
+ 01
85
03
Janssens
Jimmy
1989
Cibel - Cebon
+ 01
70
04
Degand
Thomas
1986
Wanty - Groupe Gobert
+ 03
60
05
Dunbar
Edward
1996
Aqua Blue Sport
+ 05
50
06
Baugnies
Jérôme
1987
Wanty - Groupe Gobert
+ 41
40
07
Warnier
Antoine
1993
WB Veranclassic Aqua Protect
+ 41
35
08
Meijers
Jeroen
1993
Roompot - Ned.Loterij
+ 53
30
09
Nõmmela
Aksel
1994
Beat Cycling Club
+ 53
25
10
Pacher
Quentin
1992
Vital Concept
+ 53
20
11
Boivin
Guillaume
1989
Israel Cycling Academy
+ 53
15
12
Warlop
Jordi
1996
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 53
10
13
Turgis
Tanguy
1998
Vital Concept
+ 53
5
14
Koch
Jonas
1993
CCC Sprandi Polkowice
+ 53
5
15
De Jonge
Maarten
1985
Monkey Town
+ 53
5
16
Coenen
Dennis
1991
Cibel - Cebon
+ 53
3
17
Battaglin
Enrico
1989
Team LottoNL-Jumbo
+ 53
3
18
Deruette
Thomas
1995
WB Veranclassic Aqua Protect
+ 53
3
19
Aasvold
Kristian
1995
Team Coop
+ 53
3
20
van Gestel
Dries
1994
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 53
3
21
Honore
Mikkel
1997
Team Waoo
+ 53
3
22
De Greef
Robbert
1991
Roompot - Ned.Loterij
+ 53
3
23
Canola
Marco
1988
Nippo - Vini Fantini
+ 53
3
24
Paluta
Michal
1995
CCC Sprandi Polkowice
+ 53
3
25
Ockeloen
Jasper
1990
Monkey Town
+ 53
3
26
Minnaard
Marco
1989
Wanty - Groupe Gobert
+ 53
27
Van Dalen
Jason
1994
Delta Cycling Rotterdam
+ 53
28
Gregaard
Jonas
1996
Riwal CeramicSpeed
+ 53
29
De Laat
Jasper
1994
Metec - TKH p/b Mantel
+ 53
30
Asgreen
Kasper
1995
Team Waoo
+ 53
31
Deltombe
Kevin
1994
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 53
32
Warbasse
Lawrence
1990
Aqua Blue Sport
+ 53
33
Chursin
Pavel
1995
Destil - Parkhotel Valkenburg
+ 53
34
Ruijgh
Rob
1986
Tarteletto - Isorex
+ 53
35
Van Der Kooij
Bas
1995
Alecto Cycling Team
+ 53
36
van den Dool
Kelvin
1995
Vlasman CT
+ 53
37
Clement
Stef
1982
Team LottoNL-Jumbo
+ 53
38
Lobato
Juan Jose
1988
Nippo - Vini Fantini
+ 53
39
Meurisse
Xandro
1992
Wanty - Groupe Gobert
+ 53
40
Aalrust
Håkon
1998
Team Coop
+ 53
41
Teugels
Lennert
1993
Cibel - Cebon
+ 53
42
Dieleman
Michiel
1990
Cibel - Cebon
+ 53
43
Bugter
Luuc
1993
Delta Cycling Rotterdam
+ 53
44
Van Winden
Dennis
1987
Israel Cycling Academy
+ 53
45
Gate
Aaron
1990
Aqua Blue Sport
+ 53
46
Schultz
Jesper
1996
Team Waoo
+ 53
47
Budding
Martijn
1995
Roompot - Ned.Loterij
+ 53
48
Ludvigsson
Fredrik
1994
Team Coop
+ 53
49
Ponzi
Simone
1987
Nippo - Vini Fantini
+ 53
50
Santoro
Antonio
1989
Monkey Town
+ 53
51
Kooijman
Jaap
1993
Vlasman CT
+ 53
52
Schulting
Peter
1987
Monkey Town
+ 53
53
Weening
Pieter
1981
Roompot - Ned.Loterij
+ 53
54
Sprengers
Thomas
1990
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 53
55
Sørensen
Chris Anker
1984
Riwal CeramicSpeed
+ 01:06
56
Jensen
August
1991
Israel Cycling Academy
+ 01:10
57
Ottema
Rick
1992
Alecto Cycling Team
+ 01:12
58
Schormair
Fabian
1994
Team Lotto - Kern Haus
+ 02:52
59
Knaup
Tobias
1993
Team Lotto - Kern Haus
+ 02:56
60
Reynaerts
Wim
1995
Cibel - Cebon
+ 02:57
61
Reinders
Elmar
1992
Roompot - Ned.Loterij
+ 03:34
62
Doets
Marco
1995
Alecto Cycling Team
+ 03:34
63
Janssen
Adriaan
1995
Delta Cycling Rotterdam
+ 03:34
64
Kleiman
Wim
1993
Monkey Town
+ 03:34
65
Oostra
Folkert
1989
Alecto Cycling Team
+ 03:34
66
Stockman
Abram
1996
Tarteletto - Isorex
+ 03:34
67
Van Luijk
Sven
1989
Monkey Town
+ 03:34
68
Eriksson
Jacob
1999
Destil - Parkhotel Valkenburg
+ 03:34
69
Courteille
Arnaud
1989
Vital Concept
+ 03:34
70
Egholm
Jakob
1998
Team Waoo
+ 03:34
71
Watson
Calvin
1993
Aqua Blue Sport
+ 03:38
72
Jørgensen
Jonas Aaen
1986
Riwal CeramicSpeed
+ 03:42
73
Duvigneau
Beau
1995
Vlasman CT
+ 03:42
74
Gmelich
Jarno
1989
Metec - TKH p/b Mantel
+ 03:45
75
Nowak
Florian
1995
Team Lotto - Kern Haus
+ 03:45
76
Van Rooy
Kenneth
1993
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 03:45
77
Williams
Tyler
1994
Israel Cycling Academy
+ 03:45
78
Sagiv
Guy
1994
Israel Cycling Academy
+ 03:45
79
Trondsen
Trond Håkon
1994
Team Coop
+ 03:45
80
Stosz
Patryk
1994
CCC Sprandi Polkowice
+ 03:45
81
Riesebeek
Oscar
1992
Roompot - Ned.Loterij
+ 03:45
82
Perry
Ben
1994
Israel Cycling Academy
+ 03:45
83
Beard
Cameron
1998
Destil - Parkhotel Valkenburg
+ 03:45
84
Norsgaard
Mathias
1997
Riwal CeramicSpeed
+ 03:45
DNF
Celi
Abe
1996
Alecto Cycling Team
DNF
Dekker
Sjors
1994
Alecto Cycling Team
DNF
Schouten
Jasper
1993
Alecto Cycling Team
DNF
Christian
Mark
1990
Aqua Blue Sport
DNF
Kreder
Michel
1987
Aqua Blue Sport
DNF
Pedersen
Casper
1996
Aqua Blue Sport
DNF
Abraham Gebru
Daniel
1985
Beat Cycling Club
DNF
Desale Kalei
Nahom
1992
Beat Cycling Club
DNF
Hoeyberghs
Daan
1994
Beat Cycling Club
DNF
Mengoulas
Alex
1997
Beat Cycling Club
DNF
Tietema
Bas
1995
Beat Cycling Club
DNF
Van Dyck
Wesley
1994
Beat Cycling Club
DNF
Gardias
Dexter
1990
Canyon Eisberg
DNF
Lowsley-Williams
James
1992
Canyon Eisberg
DNF
Opie
Chris
1987
Canyon Eisberg
DNF
Paton
Alex
1990
Canyon Eisberg
DNF
Rose-Davies
Louis
1999
Canyon Eisberg
DNF
Stedman
Max
1996
Canyon Eisberg
DNF
Tennant
Andrew
1987
Canyon Eisberg
DNF
Bernas
Pawel
1990
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Kump
Marko
1988
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Kurek
Adrian
1988
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Raymackers
Cedric
1992
Cibel - Cebon
DNF
Reynaerts
Jan
1997
Cibel - Cebon
DNF
Hoppezak
Vincent
1999
Delta Cycling Rotterdam
DNF
Timmermans
Justin
1996
Delta Cycling Rotterdam
DNF
van den Berg
Marijn
1999
Delta Cycling Rotterdam
DNF
van den Dool
Jens
1998
Delta Cycling Rotterdam
DNF
Grigoryan
Stepan
1994
Destil - Parkhotel Valkenburg
DNF
Kerkhof
Tim
1993
Destil - Parkhotel Valkenburg
DNF
Van Loon
Jordi
1996
Destil - Parkhotel Valkenburg
DNF
Van Wijk
Oscar
1997
Destil - Parkhotel Valkenburg
DNF
Bouwmans
Dylan
1997
Metec - TKH p/b Mantel
DNF
de Lange
Thijs
1994
Metec - TKH p/b Mantel
DNF
Hamelink
Jasper
1990
Metec - TKH p/b Mantel
DNF
van der Horst
Dennis
1998
Metec - TKH p/b Mantel
DNF
van der Tuuk
Danny
1999
Metec - TKH p/b Mantel
DNF
Looij
Andre
1995
Monkey Town
DNF
Cima
Imerio
1997
Nippo - Vini Fantini
DNF
Kobayashi
Marino
1994
Nippo - Vini Fantini
DNF
Nishimura
Hiroki
1994
Nippo - Vini Fantini
DNF
Kron
Andreas
1998
Riwal CeramicSpeed
DNF
Mørkøv
Jesper
1988
Riwal CeramicSpeed
DNF
Siggaard
Søren Malling
1997
Riwal CeramicSpeed
DNF
Ariesen
Tim
1994
Roompot - Ned.Loterij
DNF
Van Gompel
Mathias
1995
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Verwilst
Aaron
1997
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Leigh
Andrew
1995
Tarteletto - Isorex
DNF
Scheire
Ruben
1991
Tarteletto - Isorex
DNF
Sefa
Ylber
1991
Tarteletto - Isorex
DNF
Torres Jorro
Sergio
1991
Tarteletto - Isorex
DNF
Bendixen
Louis
1995
Team Coop
DNF
Hagen
Krister
1989
Team Coop
DNF
Höög
Gustav
1995
Team Coop
DNF
Henn
Luca
1997
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Hugger
Jan
1998
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Lübbers
Dorian
1997
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Retschke
Robert
1980
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Boom
Lars
1985
Team LottoNL-Jumbo
DNF
Kuss
Sepp
1994
Team LottoNL-Jumbo
DNF
Leezer
Tom
1985
Team LottoNL-Jumbo
DNF
Olivier
Daan
1992
Team LottoNL-Jumbo
DNF
Andersen
Asbjørn Kragh
1992
Team Waoo
DNF
Hyldgaard
Andreas
1996
Team Waoo
DNF
Veyhe
Torkil
1990
Team Waoo
DNF
Bagot
Yoann
1987
Vital Concept
DNF
Boeckmans
Kris
1987
Vital Concept
DNF
Lammertink
Steven
1993
Vital Concept
DNF
Beukeboom
Dion
1989
Vlasman CT
DNF
Bovenhuis
Jasper
1991
Vlasman CT
DNF
Ottevanger
Bas
1998
Vlasman CT
DNF
Van der Burg
Joost
1993
Vlasman CT
DNF
Van Melsen
Kevin
1987
Wanty - Groupe Gobert
DNF
De Winter
Ludwig
1992
WB Veranclassic Aqua Protect
DNF
Delfosse
Sébastien
1982
WB Veranclassic Aqua Protect
DNF
Masson
Christophe
1985
WB Veranclassic Aqua Protect
DNF
Robeet
Ludovic
1994
WB Veranclassic Aqua Protect
DNF
Stassen
Julien
1988
WB Veranclassic Aqua Protect
Information
Volta Limburg Classic
Netherlands
31st March 2018
1.1 | 195.0 km