Next manager: GP Plouay (25/08)

2018 Herald Sun Tour

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles Prologue 01 02 03 04

Stage results: 03.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Esteban Chaves 1990 Mitchelton - Scott 05:53:550114:56:35
02 Alexander Evans 1997 Mobius - Bridgelane + 4207+ 01:54
03 Ruben Guerreiro 1994 Trek - Segafredo + 01:0904+ 45
04 Cameron Meyer 1988 Mitchelton - Scott + 01:0902+ 32
05 Damien Howson 1992 Mitchelton - Scott + 01:0903+ 39
06 Nathan Earle 1988 Israel Cycling Academy + 01:0914+ 02:16
07 Freddy Ovett 1994 - + 01:0910+ 02:04
08 Krists Neilands 1994 Israel Cycling Academy + 01:0909+ 02:02
09 James Whelan 1996 Inform Tineli + 01:0913+ 02:15
10 Sam Crome 1993 Bennelong - Swisswellness + 01:0908+ 01:58
11 Lucas Hamilton 1996 Mitchelton - Scott + 01:0915+ 02:21
12 Dylan Sunderland 1996 Bennelong - Swisswellness + 01:1205+ 01:06
13 Niklas Eg 1995 Trek - Segafredo + 01:1212+ 02:11
14 Lionel Mawditt 1995 - + 01:1211+ 02:05
15 Chris Harper 1994 Bennelong - Swisswellness + 01:1506+ 01:09
16 Robert Power 1995 Mitchelton - Scott + 02:4221+ 03:37
17 Ryan Christensen 1996 Oliver's Real Food Racing + 03:2423+ 04:18
18 Lawrence Warbasse 1990 Aqua Blue Sport + 03:2419+ 03:22
19 Patrick Lane 1991 Inform Tineli + 03:2418+ 03:19
20 Jeroen Meijers 1993 Roompot - Nederlandse Loterij + 03:2416+ 02:56
21 Cyrus Monk 1996 Drapac EF p/b Cannondale DT + 03:2424+ 04:30
22 Cameron Bayly 1990 Bennelong - Swisswellness + 03:3617+ 03:04
23 Michael Vink 1991 Brisbane Continental Team + 03:3620+ 03:29
24 Calan White 1999 Brisbane Continental Team + 03:3625+ 05:28
25 Daniel Whitehouse 1995 Interpro Stradalli Cycling + 03:5122+ 03:56
26 Jesse Featonby 1987 Drapac EF p/b Cannondale DT + 05:0476+ 28:47
27 Ian Bibby 1986 JLT - Condor + 05:4430+ 06:45
28 Koen De Kort 1982 Trek - Segafredo + 06:0427+ 05:34
29 Martijn Budding 1995 Roompot - Nederlandse Loterij + 06:0433+ 06:57
30 Zakkari Dempster 1987 Israel Cycling Academy + 06:0428+ 05:56
31 Nick Miller 1991 - + 06:0434+ 07:53
32 Thomas Stewart 1990 JLT - Condor + 06:0426+ 05:33
33 Michael Potter 1997 Australian Cycling Academy + 06:0431+ 06:54
34 Jokin Etxabe 1994 Interpro Stradalli Cycling + 06:4350+ 19:51
35 Oliver Martin 1995 Brisbane Continental Team + 06:4532+ 06:54
36 Lasse Norman Hansen 1992 Aqua Blue Sport + 07:1929+ 06:33
37 Alistair Slater 1993 JLT - Condor + 07:1935+ 09:47
38 Angus Lyons 1996 Mobius - Bridgelane + 09:0036+ 10:23
39 Ethan Berends 1998 Mobius - Bridgelane + 10:4338+ 12:48
40 Calvin Watson 1993 Aqua Blue Sport + 11:2937+ 12:26
41 Tyler Williams 1994 Israel Cycling Academy + 13:3639+ 15:12
42 Mathew Bickel 1989 Team McDonalds Down Under + 14:3473+ 26:59
43 Alistair Donohoe 1995 Mobius - Bridgelane + 16:3259+ 22:21
44 Oliver Kent-Spark 1992 Drapac EF p/b Cannondale DT + 16:3246+ 18:58
45 Nicholas White 1997 Oliver's Real Food Racing + 16:3260+ 22:23
46 Matthew Ross 1996 A.C.Bisontine + 16:3240+ 16:20
47 Reece Tucknott 1996 - + 16:3253+ 21:06
48 Kane Richards 1996 Team McDonalds Down Under + 16:3243+ 16:59
49 Thomas Kaesler 1995 Drapac EF p/b Cannondale DT + 16:3293+ 41:29
50 Nick Reddish 1996 Oliver's Real Food Racing + 16:3272+ 26:18
51 Benjamin Andrews 1997 Oliver's Real Food Racing + 16:3271+ 26:14
52 August Jensen 1991 Israel Cycling Academy + 16:3245+ 17:37
53 Thomas Robinson 1989 Brisbane Continental Team + 16:3248+ 19:35
54 Matthew Gibson 1996 JLT - Condor + 16:3244+ 17:20
55 Robbert De Greef 1991 Roompot - Nederlandse Loterij + 16:3241+ 16:28
56 Joseph Cooper 1985 Bennelong - Swisswellness + 16:3258+ 22:07
57 Sjoerd Van Ginneken 1992 Roompot - Nederlandse Loterij + 16:3242+ 16:32
58 Aidan Kampers 1997 Australian Cycling Academy + 16:3256+ 21:41
59 Peter Koning 1990 Aqua Blue Sport + 19:4082+ 32:15
60 Jack Sutton 1993 Oliver's Real Food Racing + 19:4088+ 36:49
61 Steele von Hoff 1987 Bennelong - Swisswellness + 19:5247+ 19:04
62 Stuart Shaw 1977 Australian Cycling Academy + 19:5266+ 25:30
63 Theodore Yates 1995 Drapac EF p/b Cannondale DT + 19:5262+ 23:48
64 Michael Hepburn 1991 Mitchelton - Scott + 19:5251+ 19:56
65 Liam White 1994 Drapac EF p/b Cannondale DT + 19:5267+ 25:35
66 Roy Goldstein 1993 Israel Cycling Academy + 19:5277+ 29:10
67 Peter Livingstone 1997 Mobius - Bridgelane + 19:5278+ 29:23
68 Michael Rice 1996 Hagens Berman - Axeon + 19:5254+ 21:15
69 Yukinori Hishinuma 1992 Interpro Stradalli Cycling + 19:5292+ 39:29
70 Ryan Thomas 1995 Brisbane Continental Team + 19:5249+ 19:45
71 Edmund Bradbury 1992 JLT - Condor + 19:5257+ 21:54
72 Edward Clancy 1985 JLT - Condor + 19:5265+ 25:17
73 Hamish Schreurs 1994 Israel Cycling Academy + 19:5255+ 21:30
74 Cameron Layton 1991 Team McDonalds Down Under + 19:5269+ 25:47
75 Anthony Giacoppo 1986 Bennelong - Swisswellness + 19:5252+ 20:38
76 Liam Magennis 1997 Drapac EF p/b Cannondale DT + 19:5264+ 25:01
77 Amarni Gates 1999 Australian Cycling Academy + 19:5268+ 25:42
78 Ken-Levi Eikeland 1994 Interpro Stradalli Cycling + 19:5286+ 34:44
79 Toby Orchard 1996 Australian Cycling Academy + 19:5279+ 29:35
80 Casper Pedersen 1996 Aqua Blue Sport + 19:5281+ 31:51
81 Alexander Ray 1990 Wheelworks Handcrafted Wheels + 19:5270+ 25:55
82 Brad Evans 1992 Mobius - Bridgelane + 19:5263+ 24:26
83 Jesse Coyle 1994 Mobius - Bridgelane + 19:5280+ 31:01
84 Shane Archbold 1989 Aqua Blue Sport + 20:5361+ 23:41
85 Tim Ariesen 1994 Roompot - Nederlandse Loterij + 28:3175+ 28:22
86 Etienne Van Empel 1994 Roompot - Nederlandse Loterij + 28:3183+ 32:46
87 Joel Strachan 1981 Team McDonalds Down Under + 28:3195+ 46:28
88 Mads Pedersen 1995 Trek - Segafredo + 28:3174+ 28:08
89 Sean Whitfield 1995 Oliver's Real Food Racing + 28:3185+ 34:05
90 Graham Briggs 1983 JLT - Condor + 29:4096+ 49:11
91 Alex Frame 1993 Trek - Segafredo + 29:4089+ 37:41
92 Alex Edmondson 1993 Mitchelton - Scott + 32:4184+ 33:36
93 Jonathon Noble 1996 Brisbane Continental Team + 32:5587+ 35:36
94 Rien Schuurhuis 1982 Oliver's Real Food Racing + 32:5594+ 46:07
95 Yuan Yang Peng 1993 Team McDonalds Down Under + 32:5591+ 38:59
96 Ashley MacKay 1996 Australian Cycling Academy + 33:3790+ 38:27

Info

Race Herald Sun Tour
Nation Australia
Stage 03.stage
Type Mountain MF
Distance 218 km
StartMitchelton Winery
FinishLake Mountain
DateFebruary 3rd (2018)
Leader E.Chaves
Youth D.Sunderland
Points S.von Hoff
Mountain B.Evans
Combative E.Van Empel

Esteban Chaves