Next manager: Ardeche (24/02 11:00)

2018 Herald Sun Tour

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 04

Pos Name Born Nation Team Time
01Esteban Chaves1990 Colombia Michelton - Scott18:34:09
02Cameron Meyer1988 Australia Michelton - Scott+ 26
03Damien Howson1992 Australia Michelton - Scott+ 39
04Ruben Guerreiro1994 Portugal Trek - Segafredo+ 41
05Dylan Sunderland1996 Australia Bennelong - Swisswellness+ 01:03
06Chris Harper1994 Australia Bennelong - Swisswellness+ 01:09
07Sam Crome1993 Australia Bennelong - Swisswellness+ 01:48
08Alexander Evans1997 Australia Mobius - Bridgelane+ 01:54
09Krists Neilands1994 Latvia Israel Cycling Academy+ 02:02
10Freddy Ovett1994 Australia-+ 02:04
11Lionel Mawditt1995 Australia-+ 02:05
12Niklas Eg1995 Denmark Trek - Segafredo+ 02:11
13Jeroen Meijers1993 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij+ 03:15
14Lawrence Warbasse1990 USA Aqua Blue Sport+ 03:22
15James Whelan1996 Australia Inform Tineli+ 03:58
16Nathan Earle1988 Australia Israel Cycling Academy+ 04:07
17Daniel Whitehouse1995 Great Britain Interpro Cycling Academy+ 04:15
18Michael Vink1991 New Zealand Brisbane Continental Team+ 04:39
19Patrick Lane1991 Australia Inform Tineli+ 05:04
20Thomas Stewart1990 Great Britain JLT - Condor+ 05:33
21Ryan Christensen1996 New Zealand Oliver's Real Food Racing+ 06:03
22Robert Power1995 Australia Michelton - Scott+ 06:33
23Oliver Martin1995 Australia Brisbane Continental Team+ 06:54
24Calan White1999 Australia Brisbane Continental Team+ 07:13
25Cyrus Monk1996 Australia Drapac EF p/b Cannondale DT+ 07:17
26Lucas Hamilton1996 Australia Michelton - Scott+ 08:18
27Zakkari Dempster1987 Australia Israel Cycling Academy+ 08:45
28Cameron Bayly1990 Australia Bennelong - Swisswellness+ 09:01
29Michael Potter1997 Australia Australian Cycling Academy+ 09:43
30Nick Miller1991 New Zealand-+ 10:09
31Koen de Kort1982 Netherlands Trek - Segafredo+ 11:31
32Martijn Budding1995 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij+ 12:54
33Calvin Watson1993 Australia Aqua Blue Sport+ 15:15
34Alistair Slater1993 Great Britain JLT - Condor+ 15:44
35Tyler Williams1994 USA Israel Cycling Academy+ 16:53
36Sjoerd Van Ginneken1992 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij+ 17:15
37August Jensen1991 Norway Israel Cycling Academy+ 17:37
38Lasse Norman Hansen1992 Denmark Aqua Blue Sport+ 18:13
39Angus Lyons1996 Australia Mobius - Bridgelane+ 20:18
40Jokin Etxabe Leturia1994 Spain Interpro Cycling Academy+ 21:36
41Reece Tucknott1996 Australia-+ 22:02
42Matthew Ross1996 Australia A.C.Bisontine+ 22:17
43Oliver Kent-Spark1992 Australia Drapac EF p/b Cannondale DT+ 22:26
44Thomas Robinson1989 Australia Brisbane Continental Team+ 23:03
45Shane Archbold1989 New Zealand Aqua Blue Sport+ 24:27
46Edmund Bradbury1992 Great Britain JLT - Condor+ 24:43
47Ryan Thomas1995 Australia Brisbane Continental Team+ 25:20
48Liam Magennis1997 Australia Drapac EF p/b Cannondale DT+ 25:57
49Anthony Giacoppo1986 Australia Bennelong - Swisswellness+ 26:35
50Theodore Yates1995 New Zealand Drapac EF p/b Cannondale DT+ 26:37
51Michael Rice1996 Australia Hagens Berman - Axeon+ 27:02
52Steele von Hoff1987 Australia Bennelong - Swisswellness+ 27:36
53Joseph Cooper1985 New Zealand Bennelong - Swisswellness+ 28:04
54Alistair Donohoe1995 Australia Mobius - Bridgelane+ 28:18
55Mathew Bickel1989 Australia Team McDonalds Down Under+ 28:26
56Michael Hepburn1991 Australia Michelton - Scott+ 28:28
57Hamish Schreurs1994 New Zealand Israel Cycling Academy+ 30:02
58Edward Clancy1985 Great Britain JLT - Condor+ 31:14
59Casper Pedersen1996 Denmark Aqua Blue Sport+ 31:51
60Kane Richards1996 Australia Team McDonalds Down Under+ 33:19
61Etienne Van Empel1994 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij+ 34:17
62Brad Evans1992 New Zealand Mobius - Bridgelane+ 34:20
63Jesse Featonby1987 Australia Drapac EF p/b Cannondale DT+ 34:44
64Peter Koning1990 Netherlands Aqua Blue Sport+ 35:04
65Alex Frame1993 New Zealand Trek - Segafredo+ 38:23
66Mads Pedersen1995 Denmark Trek - Segafredo+ 38:55
67Stuart Shaw1977 Australia Australian Cycling Academy+ 41:50
68Alexander Ray1990 New Zealand Wheelworks Handcrafted Wheels + 41:51
69Liam White1994 Australia Drapac EF p/b Cannondale DT+ 41:55
70Benjamin Andrews1997 Australia Oliver's Real Food Racing+ 42:34
71Nick Reddish1996 New Zealand Oliver's Real Food Racing+ 42:38
72Jesse Coyle1994 Australia Mobius - Bridgelane+ 46:38
73Tim Ariesen1994 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij+ 47:10
74Roy Goldstein1993 Israel Israel Cycling Academy+ 47:58
75Jack Sutton1993 Australia Oliver's Real Food Racing+ 54:01
76Thomas Kaesler1995 Australia Drapac EF p/b Cannondale DT+ 57:49
Info
RaceHerald Sun Tour
Nation Australia
DateJanuary 31st-4th
Edition2018
Classification2.1
Leader E.Chaves
Youth D.Sunderland
Points S.von Hoff
Mountain N.Earle
ExtraCompare top four

Nr.1 Esteban Chaves