2017 Herald Sun Tour

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles Prologue 01 02 03 04

Stage results: 03.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Travis McCabe 1989 UnitedHealthcare 03:46:0048+ 21:03
02 Mitchell Docker 1986 Orica - Scott + 0052+ 21:58
03 Leigh Howard 1989 Aqua Blue Sport + 0088+ 36:44
04 Luke Rowe 1990 Team Sky + 0035+ 12:47
05 Alexey Tsatevitch 1989 Gazprom - RusVelo + 0053+ 22:02
06 Ben Hill 1990 Attaque Team Gusto + 0078+ 30:54
07 Ivan Savitsky 1992 Gazprom - RusVelo + 0060+ 23:20
08 Jesper Asselman 1990 Roompot-Ned.Loterij + 0042+ 16:59
09 Jesse Kerrison 1994 IsoWhey - Swiss Welness + 0085+ 34:13
10 Brad Evans 1992 New Zealand National Team + 0054+ 22:05
11 Daniel Fitter 1996 NSW Institute of Sport + 0027+ 07:16
12 Ian Bibby 1986 JLT - Condor + 0011+ 01:26
13 Nick Van der Lijke 1991 Roompot-Ned.Loterij + 0055+ 22:13
14 Taco Van der Hoorn 1993 Roompot-Ned.Loterij + 0041+ 16:54
15 Michael Hepburn 1991 Orica - Scott + 0045+ 19:30
16 Nathan Earle 1988 - + 0008+ 01:15
17 Michel Kreder 1987 Aqua Blue Sport + 0067+ 26:47
18 Marcelo Felipe 1990 7 Eleven - RBP + 0061+ 24:40
19 Kenny Elissonde 1991 Team Sky + 0003+ 53
20 Janier Alexis Acevedo 1985 UnitedHealthcare + 0012+ 01:28
21 Damien Howson 1992 Orica - Scott + 000112:32:12
22 Cyrus Monk 1996 Drapac Pat's Veg Holistic DT + 0031+ 10:35
23 Nikolai Trusov 1985 Gazprom - RusVelo + 0081+ 31:12
24 Tanner Putt 1992 UnitedHealthcare + 0029+ 08:03
25 Martijn Tusveld 1993 Roompot-Ned.Loterij + 0024+ 05:39
26 Timothy Guy 1989 Attaque Team Gusto + 0038+ 15:26
27 Pavel Brutt 1982 Gazprom - RusVelo + 0021+ 03:40
28 Michael Storer 1997 - + 0005+ 01:10
29 Aaron Gate 1990 Aqua Blue Sport + 0065+ 25:50
30 Jason Christie 1990 - + 0023+ 04:51
31 Sam Bewley 1987 Orica - Scott + 0092+ 39:16
32 Lawrence Warbasse 1990 Aqua Blue Sport + 0025+ 07:03
33 Sergey Nikolaev 1988 Gazprom - RusVelo + 0056+ 22:15
34 Jesse Ewart 1994 7 Eleven - RBP + 0030+ 10:23
35 Samuel Jenner 1997 - + 0036+ 13:05
36 Benjamin Dyball 1989 St. George Continental Cycling Team + 0020+ 02:30
37 Cameron Meyer 1988 - + 0004+ 01:08
38 Alistair Slater 1993 JLT - Condor + 0051+ 21:18
39 Kirill Svesnikov 1992 Gazprom - RusVelo + 0099+ 49:48
40 Artur Ershov 1990 Gazprom - RusVelo + 0040+ 16:53
41 Simon Gerrans 1980 Orica - Scott + 0028+ 07:27
42 Jesse Featonby 1987 Drapac Pat's Veg Holistic DT + 0017+ 01:56
43 Jonathan Clarke 1984 UnitedHealthcare + 0014+ 01:40
44 Lachlan Norris 1987 UnitedHealthcare + 0018+ 01:57
45 Alistair Donohoe 1995 Attaque Team Gusto + 0019+ 02:04
46 Esteban Chaves 1990 Orica - Scott + 0009+ 01:15
47 Guy Kalma 1995 Attaque Team Gusto + 0066+ 26:44
48 Dylan Sunderland 1996 NSW Institute of Sport + 0022+ 03:43
49 Jai Hindley 1996 - + 0002+ 38
50 Lucas Hamilton 1996 - + 0007+ 01:13
51 Anthony Giacoppo 1986 IsoWhey - Swiss Welness + 0068+ 27:05
52 Timothy Roe 1989 IsoWhey - Swiss Welness + 0010+ 01:17
53 Mario Vogt 1992 Attaque Team Gusto + 02:3133+ 12:35
54 Alexandre Shushemoin 1987 Attaque Team Gusto + 02:3149+ 21:09
55 Josh Berry 1990 7 Eleven - RBP + 02:3195+ 40:55
56 Oliver Kent-Spark 1992 Drapac Pat's Veg Holistic DT + 0058+ 22:41
57 Matthew Ross 1996 Drapac Pat's Veg Holistic DT + 0083+ 31:45
58 Nicholas Katsonis 1994 Drapac Pat's Veg Holistic DT + 02:3147+ 20:05
59 Conor Dunne 1992 Aqua Blue Sport + 0039+ 16:34
60 Peter Koning 1990 Aqua Blue Sport + 0087+ 35:32
61 Cameron Bayly 1990 IsoWhey - Swiss Welness + 0016+ 01:45
62 Jacob Kauffmann 1987 NSW Institute of Sport + 0046+ 19:40
63 Danny Van Poppel 1993 Team Sky + 0086+ 35:28
64 Chris Froome 1985 Team Sky + 0006+ 01:12
65 Sebastian Henao 1993 Team Sky + 0015+ 01:43
66 Tim Ariesen 1994 Roompot-Ned.Loterij + 02:5862+ 24:56
67 Jeroen Meijers 1993 Roompot-Ned.Loterij + 02:5863+ 25:05
68 Alder Martz 1990 Attaque Team Gusto + 02:5894+ 40:40
69 Ayden Toovey 1995 NSW Institute of Sport + 02:5875+ 30:06
70 Ian Stannard 1987 Team Sky + 02:5882+ 31:34
71 Sam Dobbs 1997 BMC Development Team + 02:5837+ 14:21
72 Brenton Jones 1991 JLT - Condor + 0072+ 29:49
73 Hamish Schreurs 1994 New Zealand National Team + 02:5889+ 38:31
74 Edmund Bradbury 1992 JLT - Condor + 0013+ 01:35
75 James Oram 1993 New Zealand National Team + 03:1632+ 11:40
76 Taylor Karl Gunman 1991 Madison - Genesis + 03:1674+ 30:04
77 Patrick Sharpe 1994 St. George Continental Cycling Team + 03:1677+ 30:30
78 Joshua Taylor 1991 NSW Institute of Sport + 03:1691+ 38:48
79 Darcy Ellerm-Norton 1992 St. George Continental Cycling Team + 03:1697+ 43:05
80 Drew Morey 1996 Drapac Pat's Veg Holistic DT + 03:1643+ 19:05
81 Joseph Cooper 1985 IsoWhey - Swiss Welness + 03:1669+ 27:28
82 Robbie Hucker 1990 IsoWhey - Swiss Welness + 0026+ 07:07
83 Alex Frame 1993 JLT - Condor + 0080+ 31:11
84 Kaden Groves 1998 St. George Continental Cycling Team + 04:5493+ 40:28
85 James Fouche 1998 + 0071+ 28:33
86 Alex Wohler 1992 NSW Institute of Sport + 00100+ 50:56
87 Calvin Watson 1993 Aqua Blue Sport + 05:5864+ 25:32
88 Steve Lampier 1984 JLT - Condor + 05:5834+ 12:44
89 Brodie Talbot 1989 St. George Continental Cycling Team + 05:5859+ 22:49
90 Adrian Hegyvari 1984 UnitedHealthcare + 05:5896+ 41:29
91 Sjoerd Van Ginneken 1992 Roompot-Ned.Loterij + 04:5444+ 19:08
92 Mark Galedo 1985 7 Eleven - RBP + 03:1684+ 32:04
93 Edgar Nohales 1986 7 Eleven - RBP + 05:5876+ 30:21
94 Thomas Hubbard 1991 St. George Continental Cycling Team + 05:58102+ 57:10
95 Jay Dutton 1993 St. George Continental Cycling Team + 02:31101+ 53:44
96 Rustom Lim 1993 7 Eleven - RBP + 05:5870+ 28:17
97 James Gullen 1989 JLT - Condor + 05:5857+ 22:23
98 Robert Power 1995 Orica - Scott + 05:5873+ 30:02
99 Matthew Zenovich 1994 Mobile Communicatios Services Team + 05:5890+ 38:35
100 Greg Henderson 1976 UnitedHealthcare + 04:5450+ 21:16
101 Angus Lyons 1996 - + 02:3179+ 30:55
102 Craig Evers 1990 7 Eleven - RBP + 0098+ 45:51
DNF Scott Bowden 1995 IsoWhey - Swiss Welness 999

Info

Race Herald Sun Tour
Nation Australia
Stage 03.stage
Type Flat
Distance 167.7 km
StartBenalla
FinishNagambie
DateFebruary 4th (2017)
Leader D.Howson
Youth J.Hindley
Points J.Kauffmann
Mountain B.Hill
Combative A.Gate

Travis McCabe