2017 Herald Sun Tour

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 04

Pos Name Born Nation Team Time
01 Damien Howson 1992 Australia Orica - Scott 15:25:13
02 Jai Hindley 1996 Australia - + 38
03 Kenny Elissonde 1991 France Team Sky + 53
04 Cameron Meyer 1988 Australia - + 01:08
05 Michael Storer 1997 Australia - + 01:10
06 Chris Froome 1985 Great Britain Team Sky + 01:12
07 Lucas Hamilton 1996 Australia - + 01:13
08 Nathan Earle 1988 Australia - + 01:15
09 Esteban Chaves 1990 Colombia Orica - Scott + 01:15
10 Timothy Roe 1989 Australia IsoWhey - Swiss Welness + 01:17
11 Ian Bibby 1986 Great Britain JLT - Condor + 01:21
12 Janier Alexis Acevedo 1985 Colombia UnitedHealthcare + 01:28
13 Sebastian Henao 1993 Colombia Team Sky + 01:39
14 Cameron Bayly 1990 Australia IsoWhey - Swiss Welness + 01:45
15 Jesse Featonby 1987 Australia Drapac Pat's Veg Holistic DT + 01:56
16 Benjamin Dyball 1989 Australia St. George Continental Cycling Team + 02:30
17 Jonathan Clarke 1984 Australia UnitedHealthcare + 02:44
18 Alistair Donohoe 1995 Australia Attaque Team Gusto + 03:08
19 Dylan Sunderland 1996 Australia NSW Institute of Sport + 03:43
20 Jason Christie 1990 New Zealand - + 04:33
21 Pavel Brutt 1982 Russia Gazprom - RusVelo + 04:44
22 Lachlan Norris 1987 Australia UnitedHealthcare + 05:16
23 Martijn Tusveld 1993 Netherlands Roompot-Ned.Loterij + 06:17
24 Robbie Hucker 1990 Australia IsoWhey - Swiss Welness + 06:50
25 Daniel Fitter 1996 Australia NSW Institute of Sport + 06:55
26 Tanner Putt 1992 USA UnitedHealthcare + 08:17
27 Cyrus Monk 1996 Australia Drapac Pat's Veg Holistic DT + 10:12
28 James Oram 1993 New Zealand New Zealand National Team + 11:31
29 Simon Gerrans 1980 Australia Orica - Scott + 12:00
30 Jesse Ewart 1994 Australia 7 Eleven - RBP + 12:34
31 Luke Rowe 1990 Great Britain Team Sky + 13:59
32 Lawrence Warbasse 1990 USA Aqua Blue Sport + 14:56
33 Taco Van der Hoorn 1993 Netherlands Roompot-Ned.Loterij + 16:33
34 Steve Lampier 1984 Great Britain JLT - Condor + 17:17
35 Samuel Jenner 1997 Australia - + 17:22
36 Sam Dobbs 1997 New Zealand BMC Development Team + 17:24
37 Mario Vogt 1992 Germany Attaque Team Gusto + 17:48
38 Jesper Asselman 1990 Netherlands Roompot-Ned.Loterij + 17:50
39 Conor Dunne 1992 Ireland Aqua Blue Sport + 19:53
40 Travis McCabe 1989 USA UnitedHealthcare + 20:46
41 Alistair Slater 1993 Great Britain JLT - Condor + 21:01
42 Timothy Guy 1989 Australia Attaque Team Gusto + 21:04
43 Michael Hepburn 1991 Australia Orica - Scott + 21:41
44 Nicholas Katsonis 1994 Australia Drapac Pat's Veg Holistic DT + 22:16
45 Nick Van der Lijke 1991 Netherlands Roompot-Ned.Loterij + 22:51
46 Sergey Nikolaev 1988 Russia Gazprom - RusVelo + 23:19
47 Alexandre Shushemoin 1987 Kazakhstan Attaque Team Gusto + 23:20
48 Artur Ershov 1990 Russia Gazprom - RusVelo + 23:26
49 James Gullen 1989 Great Britain JLT - Condor + 23:49
50 Ivan Savitsky 1992 Russia Gazprom - RusVelo + 23:58
51 Tim Ariesen 1994 Netherlands Roompot-Ned.Loterij + 24:46
52 Marcelo Felipe 1990 Philippines 7 Eleven - RBP + 25:18
53 Aaron Gate 1990 New Zealand Aqua Blue Sport + 25:27
54 Drew Morey 1996 Australia Drapac Pat's Veg Holistic DT + 25:38
55 Greg Henderson 1976 New Zealand UnitedHealthcare + 26:54
56 Mitchell Docker 1986 Australia Orica - Scott + 27:11
57 Alexey Tsatevitch 1989 Russia Gazprom - RusVelo + 27:15
58 Brad Evans 1992 New Zealand New Zealand National Team + 27:18
59 Michel Kreder 1987 Netherlands Aqua Blue Sport + 27:38
60 Jacob Kauffmann 1987 Australia NSW Institute of Sport + 29:23
61 Ben Hill 1990 Australia Attaque Team Gusto + 30:37
62 Calvin Watson 1993 Australia Aqua Blue Sport + 30:45
63 Ian Stannard 1987 Great Britain Team Sky + 31:07
64 Brodie Talbot 1989 Australia St. George Continental Cycling Team + 31:47
65 Oliver Kent-Spark 1992 Australia Drapac Pat's Veg Holistic DT + 32:24
66 Joseph Cooper 1985 New Zealand IsoWhey - Swiss Welness + 32:41
67 Jeroen Meijers 1993 Netherlands Roompot-Ned.Loterij + 32:58
68 Rustom Lim 1993 Philippines 7 Eleven - RBP + 33:30
69 Nikolai Trusov 1985 Russia Gazprom - RusVelo + 34:01
70 Edgar Nohales 1986 Spain 7 Eleven - RBP + 34:12
71 Alex Frame 1993 New Zealand JLT - Condor + 34:30
72 Matthew Ross 1996 Australia Drapac Pat's Veg Holistic DT + 34:34
73 James Fouche 1998 New Zealand + 36:26
74 Peter Koning 1990 Netherlands Aqua Blue Sport + 36:44
75 Guy Kalma 1995 Australia Attaque Team Gusto + 37:27
76 Brenton Jones 1991 Australia JLT - Condor + 37:42
77 Mark Galedo 1985 Philippines 7 Eleven - RBP + 38:05
78 Angus Lyons 1996 Australia - + 38:48
79 Taylor Karl Gunman 1991 New Zealand Madison - Genesis + 39:47
80 Ayden Toovey 1995 Australia NSW Institute of Sport + 39:49
81 Jesse Kerrison 1994 Australia IsoWhey - Swiss Welness + 41:29
82 Robert Power 1995 Australia Orica - Scott + 42:52
83 Josh Berry 1990 Australia 7 Eleven - RBP + 43:06
84 Leigh Howard 1989 Australia Aqua Blue Sport + 44:37
85 Hamish Schreurs 1994 New Zealand New Zealand National Team + 46:24
86 Matthew Zenovich 1994 New Zealand Mobile Communicatios Services Team + 48:18
87 Kaden Groves 1998 Australia St. George Continental Cycling Team + 48:21
88 Joshua Taylor 1991 Australia NSW Institute of Sport + 48:31
89 Sam Bewley 1987 New Zealand Orica - Scott + 50:24
90 Adrian Hegyvari 1984 USA UnitedHealthcare + 53:02
91 Alder Martz 1990 USA Attaque Team Gusto + 54:22
92 Darcy Ellerm-Norton 1992 New Zealand St. George Continental Cycling Team + 56:47
93 Alex Wohler 1992 Australia NSW Institute of Sport + 01:00:39
94 Jay Dutton 1993 Australia St. George Continental Cycling Team + 01:03:27
95 Thomas Hubbard 1991 New Zealand St. George Continental Cycling Team + 01:05:03
96 Kirill Svesnikov 1992 Russia Gazprom - RusVelo + 01:05:57

Info

RaceHerald Sun Tour
Nation Australia
DateFebruary 1st-5th
Edition2017
Classification2.1
Leader D.Howson
Youth J.Hindley
Points J.Kauffmann
Mountain B.Hill
Extra Compare top four

Damien Howson