FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Herald Sun Tour
UCI, Stage race, 12th -16th October 2011, Australia
Race info
Results
Startlist
History
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2011
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
GC
Youth
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
Canada
Denmark
France
Germany
Italy
Japan
Namibia
Netherlands
New Zealand
Russia
South Africa
USA
Teams
Australia
Drapac Cycling
Garmin-Cervélo
Genesys Wealth Advisers
Jelly Belly-Kenda
Katusha Team
MTN-Qhubeka
Omega Pharma-Lotto
PureBlack Racing
Russia
Saxo Bank - SunGard
Skil - Shimano
Team Budget Forklifts
Team Jayco-AIS
Team Type 1 - Sanofi
UnitedHealthcare Pro Cycling
Utsunomiya Blitzen
V Australia
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Haas
Nathan
1989
Genesys Wealth Advisers
16:39:39
02
Bobridge
Jack
1989
Garmin-Cervélo
+ 17
03
Jørgensen
Jonas Aaen
1986
Saxo Bank - SunGard
+ 26
04
Janse van Rensburg
Reinardt
1989
MTN-Qhubeka
+ 27
05
Debusschere
Jens
1989
Omega Pharma-Lotto
+ 29
06
Pollock
Rhys
1980
Drapac Cycling
+ 01:21
07
Lewis
Joseph
1989
Australia
+ 03:29
08
Sulzberger
Bernard
1983
V Australia
+ 03:56
09
Gudsell
Timothy
1984
PureBlack Racing
+ 03:59
10
De Kort
Koen
1982
Skil - Shimano
+ 05:12
11
Ovechkin
Artem
1986
Katusha Team
+ 10:37
12
Norris
Lachlan
1987
Drapac Cycling
+ 10:41
13
Doi
Yukihiro
1983
Skil - Shimano
+ 10:44
14
Serov
Alexander
1982
Russia
+ 10:47
15
Kaisen
Olivier
1983
Omega Pharma-Lotto
+ 10:50
16
Phelan
Adam
1991
Drapac Cycling
+ 10:54
17
Van Niekerk
Dennis
1984
MTN-Qhubeka
+ 10:57
18
Rolfe
Darren
1981
V Australia
+ 10:57
19
Roberts
Luke
1977
Saxo Bank - SunGard
+ 10:58
20
Meyer
Cameron
1988
Garmin-Cervélo
+ 11:00
21
Wurf
Cameron
1983
Australia
+ 11:15
22
Cupitt
Michael
1982
Team Budget Forklifts
+ 11:18
23
Lane
Patrick
1991
Team Jayco-AIS
+ 11:28
24
Cooke
Baden
1978
Saxo Bank - SunGard
+ 11:29
25
Giacoppo
Anthony
1986
Genesys Wealth Advisers
+ 11:32
26
Earle
Nathan
1988
Genesys Wealth Advisers
+ 11:38
27
Lloyd
Matthew
1983
Australia
+ 11:45
28
Hansen
Adam
1981
Omega Pharma-Lotto
+ 11:54
29
Clarke
Jonathan
1984
UnitedHealthcare Pro Cycling
+ 12:11
30
Neyens
Maarten
1985
Omega Pharma-Lotto
+ 12:36
31
Rodger
Shem
1988
PureBlack Racing
+ 12:37
32
Tanner
David
1984
-
+ 12:43
33
Hatsuyama
Sho
1988
Utsunomiya Blitzen
+ 13:01
34
Sulzberger
Wesley
1986
Australia
+ 13:03
35
Girdlestone
Dylan
1989
MTN-Qhubeka
+ 13:04
36
Dugan
William
1987
Team Type 1 - Sanofi
+ 14:27
37
Shaw
Patrick
1986
Genesys Wealth Advisers
+ 14:33
38
Haussler
Heinrich
1984
Garmin-Cervélo
+ 14:34
39
Lapthorne
Darren
1983
Drapac Cycling
+ 15:26
40
Marwood
Kyle
1986
Genesys Wealth Advisers
+ 16:08
41
Peterson
Cameron
1983
V Australia
+ 16:43
42
Anderson
Jack
1987
Australia
+ 17:21
43
von Hoff
Steele
1987
Genesys Wealth Advisers
+ 17:22
44
Porsev
Alexander
1986
Katusha Team
+ 20:10
45
Northey
Michael James
1987
PureBlack Racing
+ 20:10
46
Hamilton
Nic
1986
Jelly Belly-Kenda
+ 20:40
47
Cantwell
Jonathan
1982
V Australia
+ 20:41
48
Keough
Jake
1987
UnitedHealthcare Pro Cycling
+ 20:41
49
Clarke
Hilton
1979
UnitedHealthcare Pro Cycling
+ 20:48
50
Brown
Arran
1985
MTN-Qhubeka
+ 20:48
51
Herzig
Peter
1978
Team Budget Forklifts
+ 20:52
52
Hill
Ben
1990
Australia
+ 21:00
53
Hanson
Ken
1982
Jelly Belly-Kenda
+ 21:09
54
Dehaes
Kenny
1984
Omega Pharma-Lotto
+ 21:15
55
Palmer
Thomas
1990
Drapac Cycling
+ 21:25
56
Isaichev
Vladimir
1986
Katusha Team
+ 21:32
57
Jongewaard
Chris
1979
Team Budget Forklifts
+ 21:51
58
Huff
Brad
1979
Jelly Belly-Kenda
+ 22:01
59
Kittel
Marcel
1988
Skil - Shimano
+ 22:02
60
Potgieter
Bradley
1989
MTN-Qhubeka
+ 22:03
61
Lancaster
Brett
1979
Garmin-Cervélo
+ 22:47
62
Trusov
Nikolai
1985
Katusha Team
+ 22:49
63
Tsuji
Yoshimitsu
1984
Utsunomiya Blitzen
+ 23:06
64
Docker
Mitchell
1986
Skil - Shimano
+ 24:33
65
Hegyvari
Adrian
1984
UnitedHealthcare Pro Cycling
+ 25:00
66
Hupond
Thierry
1984
Skil - Shimano
+ 25:11
67
Meyer
Travis
1989
Garmin-Cervélo
+ 27:29
DNF
Khatuntsev
Alexander
1985
Russia
DNF
Markov
Alexey
1979
Russia
DNF
Valynin
Valery
1986
Russia
DNF
Zhurkin
Nikolay
1991
Russia
DNF
Zubov
Matvey
1991
Russia
DNF
Shaw
Stuart
1977
Drapac Cycling
DNF
Dickeson
William
1983
Jelly Belly-Kenda
DNF
Loutit
Alastair
1990
Jelly Belly-Kenda
DNF
Silin
Egor
1988
Katusha Team
DNF
Vandenbergh
Stijn
1984
Katusha Team
DNF
Petrus
Lotto
1987
MTN-Qhubeka
DNF
Chadwick
Glen
1976
PureBlack Racing
DNF
Van Uden
Roman
1988
PureBlack Racing
DNF
Williamson
James
1989
PureBlack Racing
DNF
Klostergaard
Kasper
1983
Saxo Bank - SunGard
DNF
Porte
Richie
1985
Saxo Bank - SunGard
DNF
Geniez
Alexandre
1988
Skil - Shimano
DNF
Davison
Luke
1990
Team Budget Forklifts
DNF
McLeod
Brian
1990
Team Budget Forklifts
DNF
Spencer
Jason
1988
Team Budget Forklifts
DNF
Aitken
Nick
1990
Team Jayco-AIS
DNF
Carver
Alex
1991
Team Jayco-AIS
DNF
Donnelly
Aaron
1991
Team Jayco-AIS
DNF
Lang
Richard
1989
Team Jayco-AIS
DNF
Rudolph
Malcolm
1989
Team Jayco-AIS
DNF
Calabria
Fabio
1987
Team Type 1 - Sanofi
DNF
Grendene
Andrea
1986
Team Type 1 - Sanofi
DNF
King
Benjamin
1988
Team Type 1 - Sanofi
DNF
Stewart
Scott
1987
Team Type 1 - Sanofi
DNF
Schmitt
Morgan
1985
UnitedHealthcare Pro Cycling
DNF
van Poppel
Boy
1988
UnitedHealthcare Pro Cycling
DNF
Hirose
Yoshimasa
1977
Utsunomiya Blitzen
DNF
Kakinuma
Akira
1972
Utsunomiya Blitzen
DNF
Wakasugi
Atsuhito
1989
Utsunomiya Blitzen
DNF
Freiberg
Michael
1990
V Australia
DNF
Kemps
Aaron
1983
V Australia
Information
Herald Sun Tour
Australia
12th -16th October 2011
2.1