2008 Herald Sun Tour

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Stuart O'Grady 1973 Australia Team CSC - Saxo Bank 14t 20' 48"
02 Lars Bak 1980 Denmark Team CSC - Saxo Bank 16"
03 Ben Day 1978 Australia Toyota - United Pro Cycling Team 23"
04 Chris Froome 1985 Great Britain Barloworld 52"
05 Richie Porte 1985 Australia Praties 57"
06 Glen Chadwick 1976 New Zealand Team Type 1 1' 04"
07 Jeremy Yates 1982 New Zealand - 1' 04"
08 Dominique Rollin 1982 Canada Toyota - United Pro Cycling Team 1' 17"
09 Will Routley 1983 Canada Symmetrics Cycling Team 1' 27"
10 William Walker 1985 Australia Rabobank 1' 34"
11 Matthew Wilson 1977 Australia Team Type 1 1' 38"
12 Peter McDonald 1978 Australia Drapac - Porsche DT 1' 52"
13 Wesley Sulzberger 1986 Australia Française des Jeux 2' 22"
14 Bernard Van Ulden 1979 USA Jelly Belly Cycling Team 2' 49"
15 Gene Bates 1981 Australia Drapac - Porsche DT 2' 57"
16 Marco Corti 1986 Italy Barloworld 3' 35"
17 Angus Morton 1989 Australia Drapac - Porsche DT 5' 04"
18 Daniel Braunsteins 1988 Australia Drapac - Porsche DT 5' 20"
19 Eric Wohlberg 1965 Canada Symmetrics Cycling Team 6' 32"
20 Hugo Sabido 1979 Portugal Barloworld 9' 15"
21 Daryl Impey 1984 South Africa Barloworld 10' 41"
22 Taiji Nishitani 1981 Japan Aisan Racing Team 11' 21"
23 Chris Luxton 1975 Australia Savings & Loans Cycling Team 11' 29"
24 Takumi Beppu 1979 Japan Aisan Racing Team 12' 07"
25 Mitchell Docker 1986 Australia Drapac - Porsche DT 12' 37"
26 Simon Clarke 1986 Australia SouthAustralia.com-AIS 12' 40"
27 Matthew Goss 1986 Australia Team CSC - Saxo Bank 13' 35"
28 Baden Cooke 1978 Australia Barloworld 13' 45"
29 Cameron Jennings 1979 Australia Team Budget Forklifts 16' 34"
30 Chris Jongewaard 1979 Australia Panasonic 17' 57"
31 Richard England 1981 Australia Bissell Pro Cycling 20' 05"
32 Cameron Hughes 1972 Australia Ord Minnett - Triple Play 20' 14"
33 Shawn Milne 1981 USA Team Type 1 23' 10"
34 Jack Bobridge 1989 Australia SouthAustralia.com-AIS 24' 28"
35 Benjamin Grieve-Johnson 1988 Australia Praties 27' 37"
36 Masahiro Shinagawa 1982 Japan Aisan Racing Team 28' 41"
37 Craig McCartney 1975 Australia Savings & Loans Cycling Team 28' 47"
38 Daniel Holt 1981 USA Team Type 1 28' 52"
39 Nicolas Sanderson 1984 Australia Jelly Belly Cycling Team 28' 53"
40 Ben Mather 1981 Australia Praties 30' 38"
41 Jonathan Clarke 1984 Australia Toyota - United Pro Cycling Team 30' 48"
42 Luke Cridland 1987 Australia Panasonic 31' 07"
43 Jason Rigg 1969 Australia Praties 31' 29"
44 Gordon McCauley 1972 New Zealand - 33' 26"
45 Charles Bradley Huff 1979 USA Jelly Belly Cycling Team 34' 02"
46 Kazuhiro Mori 1982 Japan Aisan Racing Team 34' 20"
47 Peter John Herzig 1978 Australia Panasonic 34' 37"
48 David Kemp 1984 Australia - 34' 52"
49 Emile Abraham 1974 Trinidad&Tobago Team Type 1 35' 11"
50 Hilton Clarke 1979 Australia Toyota - United Pro Cycling Team 35' 43"
51 Jonathon Lovelock 1989 Australia - 36' 04"
52 Chris Jory 1987 Australia Panasonic 36' 16"
53 Daniel Furmston 1984 Australia Praties 37' 26"
54 Scott Lyttle 1984 New Zealand - 39' 19"
55 Bradley McGee 1976 Australia Team CSC - Saxo Bank 45' 14"
56 Jack Anderson 1987 Australia Team Budget Forklifts 48' 47"
57 William Dickeson 1983 Australia Savings & Loans Cycling Team 54' 12"
58 Timothy Guy 1989 Australia Panasonic 56' 56"
59 Fabio Calabria 1987 Australia Team Type 1 58' 21"
60 Peter Ladd 1985 Australia Team Budget Forklifts 58' 49"
61 Nick Reistad 1983 USA Jelly Belly Cycling Team 1t 07' 59"
DNF Jason Allen 1981 New Zealand -
DNF Eric Boily 1987 Canada -
DNF Bryson Bowers 1987 Canada -
DNF Rob Britton 1984 Canada -
DNF Anthony Chapman 1977 New Zealand -
DNF Russell Gill 1987 Australia -
DNF Leigh Howard 1989 Australia -
DNF Bruno Langlois 1979 Canada -
DNF Kyle Marwood 1986 Australia -
DNF Shaun McCarthy 1986 Australia -
DNF Patrick Shaw 1986 Australia -
DNF Darren Shea 1987 New Zealand -
DNF Kenichi Suzuki 1981 Japan Aisan Racing Team
DNF Carlo Scognamiglio 1983 Italy Barloworld
DNF Cameron Wurf 1983 Australia Cinelli - OPD
DNF Mark O'Brien 1987 Australia Drapac - Porsche DT
DNF Stuart Shaw 1977 Australia Drapac - Porsche DT
DNF Lasse Bøchman Larsen 1983 Denmark Glud & Marstrand - Horsens
DNF Matthew Rice 1979 Australia Jelly Belly Cycling Team
DNF Scott Tietzel 1984 USA Jelly Belly Cycling Team
DNF Malcolm Rudolph 1989 Australia Ord Minnett - Triple Play
DNF Jason Hegert 1985 Australia Panasonic
DNF Dale Scarfe 1989 Australia Panasonic
DNF Nathan Clarke 1978 Australia Praties
DNF Dylan Newell 1984 Australia Praties
DNF Joel Pearson 1983 Australia Savings & Loans Cycling Team
DNF David Pell 1980 Australia Savings & Loans Cycling Team
DNF Timothy Roe 1989 Australia Savings & Loans Cycling Team
DNF William Ford 1988 Australia SouthAustralia.com-AIS
DNF Benjamin King 1988 Australia SouthAustralia.com-AIS
DNF Travis Meyer 1989 Australia SouthAustralia.com-AIS
DNF Adam Semple 1989 Australia SouthAustralia.com-AIS
DNF Andrew Randell 1974 Canada Symmetrics Cycling Team
DNF Michael England 1983 Australia Team Budget Forklifts
DNF Peter Milostic 1974 Australia Team Budget Forklifts
DNF Greg Henderson 1976 New Zealand Team Columbia
DNF Christopher Jones 1979 USA Team Type 1
DNF Heath Blackgrove 1980 New Zealand Toyota - United Pro Cycling Team
DNF Caleb Manion 1981 Australia Toyota - United Pro Cycling Team
DNF Henk Vogels 1973 Australia Toyota - United Pro Cycling Team

Info

RaceHerald Sun Tour
Nation Australia
DateOctober 13th-19th
Edition2008
Classification2.1
Extra Compare top four

Stuart O'Grady