1992 |
NE |
Results |
Perini Giancarlo
Tafi Andrea
Pulnikov Vladimir
Giannelli Alessandro
Roscioli Fabio
Miceli Nicola
| - | - |
1991 |
NE |
Results |
Rominger Tony
Kindberg Hans
Lance Pascal
Bezault Laurent
Flicher Sébastien
| - | - |
1990 |
NE |
Results |
Bordonali Fabio
Jaskula Zenon
Vanzella Flavio
Piasecki Lech
Halupczok Joachim
Bontempi Fabrizio
| - | - |
1989 |
NE |
Results |
Konyshev Dimitri
Zinoviev Alexandre
Pulnikov Vladimir
Ivanov Ivan
Zhdanov Vasily
Logvin Oleg
Uslamin Sergei
| - | - |
1988 |
NE |
Results |
Piovani Maurizio
Piasecki Lech
Gelfi Luca
Saronni Giuseppe
Ballerini Franco
Lang Czeslaw
Giupponi Flavio
| - | - |
1987 |
1.2 |
Results |
Lang Czeslaw
Milani Silvestro
Saronni Giuseppe
Piasecki Lech
Contini Silvano
Giupponi Flavio
Piovani Maurizio
|
Magnago Walter
Ghirotto Massimo
Bontempi Guido
Bergamo Marco
Visentini Roberto
Rossignoli Francesco
Leali Bruno
|
Roscioli Fabio
Paganessi Alessandro
Vandi Alfio
Saligari Marco
Vandelli Maurizio
Siboni Marcello
Piva Valerio
|
1986 |
1.2 |
Results |
Gölz Rolf
Giupponi Flavio
Baronchelli Gianbattista
Piovani Maurizio
Piasecki Lech
Saronni Alberto
Milani Silvestro
|
Mächler Erich
Leali Bruno
Ghirotto Massimo
Roche Stephen
Pedersen Jørgen-Vagn
Bergamo Marco
Visentini Roberto
|
Freuler Urs
Noris Mario
Morandi Dante
Gavazzi Pierino
Christiansson Per
Calcaterra Giuseppe
Bugno Gianni
|
1985 |
1.2 |
Results |
Piva Valerio
Prim Tommy
Argentin Moreno
Worre Jesper
Volpi Alberto
Segersäll Alf
Torelli Claudio
|
Hoste Frank
Santimaria Sergio
Piovani Maurizio
Bombini Emanuele
Gölz Rolf
Cesarini Francesco
Saronni Giuseppe
|
Leali Bruno
Mächler Erich
Pedersen Jørgen-Vagn
Zimmermann Urs
Mutter Stefan
Perini Giancarlo
Lang Czeslaw
|
1984 |
1.2 |
Results |
Moser Francesco
Dalgal Walter
De Vlaeminck Roger
Akam David
Giuliani Stefano
Passuello Giuseppe
Masciarelli Palmiro
|
Perini Giancarlo
Leali Bruno
Aiardi Giorgio
Lang Czeslaw
Visentini Roberto
Lualdi Valerio
Fraccaro Simone
|
Petito Giuseppe
Burns Marcus
Wilson Michael
Martinelli Giuseppe
Lejarreta Marino
Maccali Salvatore
Alonso Juan Carlos
|
1983 |
1.2 |
Results |
Masciarelli Palmiro
Lang Czeslaw
Mantovani Giovanni
Moser Francesco
|
Lejarreta Marino
Petito Giuseppe
Maccali Salvatore
Wilson Michael
|
Parsani Serge
Segersäll Alf
Prim Tommy
Contini Silvano
|
1982 |
1.2 |
Results |
Masciarelli Palmiro
Moser Francesco
Amadori Marino
Torelli Claudio
Santoni Glauco
|
Bevilacqua Leonardo
Rabottini Luciano
Fraccaro Simone
Lang Czeslaw
Wampers Jean-Marie
| - |
1981 |
1.2 |
Results |
Baronchelli Gianbattista
Paganessi Alessandro
Prim Tommy
Knudsen Knut
|
Braun Gregor
Moser Francesco
Torelli Claudio
|
Chinetti Alfredo
Marcussen Jørgen
Leali Bruno
|
1980 |
1.2 |
Results |
Baronchelli Gianbattista
Segersäll Alf
Contini Silvano
Knudsen Knut
Torelli Claudio
Prim Tommy
|
Osler Marcello
Barone Carmelo
Mazzantini Leonardo
Braun Gregor
De Witte Ronald
Moser Francesco
|
Maertens Freddy
De Roo Alain
Visentini Roberto
Antonini Alessio
Bertacco Tulio
Martinelli Giuseppe
|
1978 |
1.2 |
Results |
Visentini Roberto
Borgognoni Luciano
Panizza Wladimiro
|
Parsani Serge
Barone Carmelo
Battaglin Giovanni
Lualdi Valerio
Paleari Ignazio
Gimondi Felice
Knudsen Knut
Johansson Bernt
| - |
1977 |
- |
Information | - | - | - |
1976 |
1.2 |
Results |
Knudsen Knut
Battaglin Giovanni
Gavazzi Pierino
Fraccaro Simone
|
Masciarelli Palmiro
Moser Francesco
Edwards Phil
Fontanelli Sigfrido
|
Vercelli Celestino
Baronchelli Gianbattista
Caverzasi Arnaldo
Paolini Enrico
|
1975 |
1.2 |
Results |
Santambrogio Giacinto
Rodríguez Martin Emilio
Gimondi Felice
|
Fontanelli Sigfrido
Simonetti Mauro
Poggiali Roberto
|
Battaglin Giovanni
Giuliani Donato
Knudsen Knut
|
1974 |
1.2 |
Results |
Moser Francesco
Fuchs Josef
Ritter Ole
|
De Muynck Johan
De Vlaeminck Roger
Bertoglio Fausto
|
Santambrogio Giacinto
Gimondi Felice
Rodríguez Martin Emilio
|
1973 |
1.2 |
Results |
Bruyère Joseph
Merckx Eddy
Swerts Roger
|
Paolini Enrico
Pettersson Tomas
Pettersson Gösta
|
Ritter Ole
Guerra Pietro
Gimondi Felice
|
1972 |
1.2 |
Results |
Van Springel Herman
Swerts Roger
Bruyère Joseph
|
Pettersson Gösta
Simonetti Mauro
Pettersson Tomas
|
Fuchs Josef
Rosolen Giuseppe
Colombo Ugo
|
1971 |
1.2 |
Results |
Swerts Roger
Van Springel Herman
Merckx Eddy
|
Simonetti Mauro
Pettersson Tomas
Pettersson Gösta
|
Houbrechts Antoon
Guerra Pietro
Gimondi Felice
|
1970 |
1.2 |
Results |
Motta Gianni
Gimondi Felice
Guerra Pietro
|
Pettersson Tomas
Pettersson Gösta
Simonetti Mauro
|
Pella Adriano
Ritter Ole
Vercelli Celestino
|
1969 |
1.2 |
Results |
Boifava Davide
Schütz Edy
Dancelli Michele
|
Milioli Giuseppe
Ritter Ole
Laghi Renato
|
Della Torre Alberto
Colombo Ugo
Vicentini Flaviano
|
1968 |
1.2 |
Results |
Schütz Edy
Motta Gianni
Balmamion Franco
|
Della Torre Alberto
Colombo Ugo
Bitossi Franco
|
Neri Guido
Michelotto Claudio
Ballini Roberto
|
1967 |
1.2 |
Results |
Altig Rudi
Motta Gianni
Balmamion Franco
|
Gimondi Felice
Zilioli Italo
Zandegù Dino
|
Aimar Lucien
Jiménez Julio
Stablinski Jean
|
1966 |
1.2 |
Results |
Motta Gianni
Dancelli Michele
Scandelli Pietro
|
Balmamion Franco
Bariviera Vendramino
Zilioli Italo
|
Durante Adriano
Gimondi Felice
Adorni Vittorio
|