You feel it's gonna be a long time until the cycling season starts again? Why don't you head over to Skisport365 and play our Winter Fantasy game in the mean time?

2018 Settimana Internazionale Coppi e Bartali

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (4)

Info Stage profiles 01 02 03 04 05

Stage results: 03.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Bauke Mollema 1986 Trek - Segafredo 03:36:2302+ 07
02 Diego Rosa 1989 Team Sky + 020106:04:53
03 Giulio Ciccone 1994 Bardiani - CSF + 0309+ 51
04 Guillaume Martin 1993 Wanty - Groupe Gobert + 0308+ 50
05 Richard Carapaz 1993 Movistar Team + 0306+ 38
06 Koen Bouwman 1993 Team LottoNL - Jumbo + 1103+ 26
07 Ivan Sosa 1997 Androni Giocattoli + 1304+ 33
08 Lucas Hamilton 1996 Mitchelton - Scott + 3307+ 47
09 Davide Ballerini 1994 Androni Giocattoli + 5512+ 01:13
10 Neilson Powless 1996 Team LottoNL - Jumbo + 5511+ 01:10
11 Alex Aranburu 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 01:0027+ 02:17
12 Rémy Di Gregorio 1985 Delko Marseille - Provence + 01:0018+ 01:45
13 Fausto Masnada 1993 Androni Giocattoli + 01:0214+ 01:22
14 Pavel Sivakov 1997 Team Sky + 01:0210+ 01:06
15 Sergey Firsanov 1982 Gazprom - RusVelo + 01:0215+ 01:30
16 Christopher Juul Jensen 1989 Mitchelton - Scott + 01:0813+ 01:22
17 Eduardo Sepulveda 1991 Movistar Team + 01:1030+ 02:37
18 Victor De La Parte 1986 Movistar Team + 01:1119+ 01:46
19 Edward Dunbar 1996 Aqua Blue Sport + 01:1421+ 01:53
20 Enrico Battaglin 1989 Team LottoNL - Jumbo + 01:1616+ 01:31
21 Alex Turrin 1992 Wilier Triestina + 01:1620+ 01:50
22 Jonathan Lastra 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 01:1926+ 02:16
23 Marco Bernardinetti 1991 Amore & Vita - Prodir + 01:2029+ 02:36
24 Thomas Degand 1986 Wanty - Groupe Gobert + 01:2025+ 02:07
25 Lawson Craddock 1992 Team EF Education First - Drapac + 01:2205+ 36
26 Mark Christian 1990 Aqua Blue Sport + 01:2224+ 02:01
27 Matteo Busato 1987 Wilier Triestina + 01:2423+ 01:58
28 Artem Nych 1995 Gazprom - RusVelo + 01:2522+ 01:53
29 Amaro Antunes 1990 CCC Sprandi Polkowice + 01:2817+ 01:42
30 Julen Amezqueta 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 01:2928+ 02:26
31 Mauro Finetto 1985 Delko Marseille - Provence + 03:1532+ 04:00
32 Manuel Senni 1992 Bardiani - CSF + 03:2340+ 04:15
33 Dimitri Peyskens 1991 WB Veranclassic Aqua Protect + 03:2335+ 04:08
34 Giovanni Carboni 1995 Bardiani - CSF + 03:2849+ 05:20
35 Paolo Toto 1991 Sangemini - MG.Kvis + 03:2838+ 04:14
36 Julien Mortier 1997 WB Veranclassic Aqua Protect + 03:2837+ 04:13
37 Maxime Bouet 1986 Team Fortuneo - Samsic + 03:2842+ 04:19
38 Lorenzo Rota 1995 Bardiani - CSF + 03:2844+ 04:20
39 Romain Hardy 1988 Team Fortuneo - Samsic + 03:2841+ 04:19
40 Edoardo Zardini 1989 Wilier Triestina + 03:2833+ 04:02
41 Odd Christian Eiking 1994 Wanty - Groupe Gobert + 03:3243+ 04:19
42 Carlos Betancur 1989 Movistar Team + 03:3234+ 04:07
43 Ivan Santaromita 1984 Nippo - Vini Fantini + 03:3536+ 04:08
44 Brendan Canty 1992 Team EF Education First - Drapac + 03:3531+ 04:00
45 Lawrence Warbasse 1990 Aqua Blue Sport + 03:3539+ 04:14
46 Damiano Cunego 1981 Nippo - Vini Fantini + 03:4263+ 10:34
47 Rafael Valls 1987 Movistar Team + 03:4545+ 04:20
48 Alberto Amici 1993 Biesse Carrera Gavardo + 04:0648+ 05:19
49 Marco Minnaard 1989 Wanty - Groupe Gobert + 04:3853+ 06:00
50 Nicola Bagioli 1995 Nippo - Vini Fantini + 04:3847+ 05:11
51 Nicolas Tivani 1995 Trevigiani - Phonix - Hemus + 04:3850+ 05:21
52 Jan Tratnik 1990 CCC Sprandi Polkowice + 04:3846+ 04:52
53 Danilo Celano 1989 Caja Rural - Seguros RGA + 04:4452+ 05:41
54 Hayden McCormick 1994 ONE Pro Cycling + 04:4469+ 13:41
55 Xandro Meurisse 1992 Wanty - Groupe Gobert + 04:4451+ 05:31
56 Simone Ponzi 1987 Nippo - Vini Fantini + 05:3257+ 07:47
57 Guy Niv 1994 Israel Cycling Academy + 05:3256+ 06:39
58 Jon Irisarri Rincon 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 05:3458+ 07:53
59 Francesco Gavazzi 1984 Androni Giocattoli + 05:4854+ 06:16
60 Marco Frapporti 1985 Androni Giocattoli + 05:4855+ 06:18
61 Ildar Arslanov 1994 Gazprom - RusVelo + 07:2459+ 08:56
62 Fabien Doubey 1993 Wanty - Groupe Gobert + 09:0461+ 09:51
63 Nicola Conci 1997 Trek - Segafredo + 09:0460+ 09:21
64 Iuri Filosi 1992 Delko Marseille - Provence + 09:1597+ 16:58
65 Fabio Felline 1990 Trek - Segafredo + 09:5762+ 10:14
66 Nicola Gaffurini 1989 Sangemini - MG.Kvis + 09:5765+ 10:43
67 Enrico Logica 1995 Biesse Carrera Gavardo + 09:5767+ 11:10
68 Enrico Salvador 1994 Biesse Carrera Gavardo + 09:5768+ 13:24
69 Awet Gebremedhin 1992 Israel Cycling Academy + 09:57119+ 19:41
70 Nikolay Mihaylov 1988 Delko Marseille - Provence + 09:5764+ 10:42
71 Andrea Vendrame 1994 Androni Giocattoli + 09:5766+ 10:53
72 Federico Zurlo 1994 MSTina-Focus + 12:5871+ 14:41
73 Michele Gazzara 1990 Sangemini - MG.Kvis + 14:3081+ 15:16
74 Alessandro Tonelli 1992 Bardiani - CSF + 14:3084+ 15:22
75 Antonie Warnier 1993 WB Veranclassic Aqua Protect + 14:3079+ 15:15
76 Mirco Maestri 1991 Bardiani - CSF + 14:3083+ 15:22
77 Michael Albasini 1980 Mitchelton - Scott + 14:3094+ 16:25
78 Rafael Reis 1992 Caja Rural - Seguros RGA + 14:3086+ 15:27
79 Michal Paluta 1995 CCC Sprandi Polkowice + 14:3095+ 16:36
80 Tyler Williams 1994 Israel Cycling Academy + 14:30124+ 22:21
81 Delio Fernandez Cruz 1986 Delko Marseille - Provence + 14:3080+ 15:15
82 Calvin Watson 1993 Aqua Blue Sport + 14:30125+ 22:29
83 Arnaud Gérard 1984 Team Fortuneo - Samsic + 14:3082+ 15:21
84 Patryk Stosz 1994 CCC Sprandi Polkowice + 14:3093+ 16:15
85 Jacopo Mosca 1993 Wilier Triestina + 14:3076+ 15:04
86 Leonardo Basso 1993 Team Sky + 14:3098+ 16:59
87 Joan Bou Company 1997 Nippo - Vini Fantini + 14:3099+ 17:09
88 Kim Magnusson 1992 Team EF Education First - Drapac + 14:3075+ 14:55
89 Paul Martens 1983 Team LottoNL - Jumbo + 14:3072+ 14:45
90 Alessandro Fedeli 1996 Trevigiani - Phonix - Hemus + 14:3078+ 15:13
91 Logan Owen 1995 Team EF Education First - Drapac + 14:4477+ 15:09
92 William Clarke 1985 Team EF Education First - Drapac + 14:4490+ 15:31
93 Luke Rowe 1990 Team Sky + 14:4474+ 14:48
94 Jonathan Dibben 1994 Team Sky + 14:4473+ 14:48
95 Karol Domagalski 1989 ONE Pro Cycling + 14:4488+ 15:27
96 Jerome Baugnies 1987 Wanty - Groupe Gobert + 14:4489+ 15:31
97 Sepp Kuss 1994 Team LottoNL - Jumbo + 14:4496+ 16:51
98 Edwin Avila 1989 Israel Cycling Academy + 14:4492+ 15:51
99 James Oram 1993 ONE Pro Cycling + 14:4487+ 15:27
100 Pascal Eenkhoorn 1997 Team LottoNL - Jumbo + 14:4470+ 13:46
101 Brice Feillu 1985 Team Fortuneo - Samsic + 14:4491+ 15:35
102 Michel Kreder 1987 Aqua Blue Sport + 14:4485+ 15:23
103 Fabio Mazzucco 1999 Trevigiani - Phonix - Hemus + 17:21105+ 18:04
104 Thomas Deruette 1995 WB Veranclassic Aqua Protect + 17:23107+ 18:08
105 Fumiyuki Beppu 1983 Trek - Segafredo + 17:23116+ 19:13
106 Evgeny Kobernyak 1995 Gazprom - RusVelo + 17:23120+ 19:56
107 Mirko Trosino 1992 Amore & Vita - Prodir + 17:23130+ 24:58
108 Floryan Arnoult 1996 Trevigiani - Phonix - Hemus + 17:23131+ 25:55
109 Gregory Daniel 1994 Trek - Segafredo + 17:23121+ 20:02
110 Christopher Lawless 1995 Team Sky + 17:23100+ 17:27
111 Omer Goldstein 1996 Israel Cycling Academy + 17:23111+ 18:30
112 Colin Stüssi 1993 Amore & Vita - Prodir + 17:23113+ 18:39
113 Peter Williams 1986 ONE Pro Cycling + 17:23134+ 26:20
114 Antonio Zullo 1993 Amore & Vita - Prodir + 17:23132+ 25:55
115 Marco Coledan 1988 Wilier Triestina + 17:23126+ 24:16
116 Daan Olivier 1992 Team LottoNL - Jumbo + 17:23115+ 18:54
117 Sébastien Delfosse 1982 WB Veranclassic Aqua Protect + 17:23108+ 18:08
118 Igor Boev 1989 Gazprom - RusVelo + 17:23103+ 17:51
119 Nikolay Cherkasov 1996 Gazprom - RusVelo + 17:23104+ 17:51
120 Dayer Quintana 1992 Movistar Team + 17:23117+ 19:18
121 Jonas Koch 1993 CCC Sprandi Polkowice + 17:33101+ 17:47
122 Nelson Andres Soto 1994 Caja Rural - Seguros RGA + 17:33129+ 24:49
123 Luis Lemus 1992 Israel Cycling Academy + 17:34135+ 26:47
124 Jaime Castrillo 1996 Movistar Team + 17:35128+ 24:40
125 Kamil Gradek 1990 CCC Sprandi Polkowice + 17:35102+ 17:49
126 Ludovic Robeet 1994 WB Veranclassic Aqua Protect + 17:35114+ 18:48
127 Mateusz Taciak 1984 CCC Sprandi Polkowice + 17:35133+ 26:00
128 Cristofer Robin Jurado 1995 Trevigiani - Phonix - Hemus + 17:35109+ 18:18
129 Daniel Pearson 1994 Aqua Blue Sport + 17:35123+ 21:20
130 Juan Jose Lobato Del Valle 1988 Nippo - Vini Fantini + 17:35106+ 18:08
131 Riccardo Stacchiotti 1991 MSTina-Focus + 17:42118+ 19:25
132 Marco Maronese 1994 Bardiani - CSF + 17:42112+ 18:34
133 Sam Bewley 1987 Mitchelton - Scott + 17:46127+ 24:19
134 Alex Frame 1993 Trek - Segafredo + 17:46122+ 20:11
135 Marco Canola 1988 Nippo - Vini Fantini + 17:46110+ 18:19
136 Casper Pedersen 1996 Aqua Blue Sport + 27:08136+ 27:47
137 Davide Gabburo 1993 Amore & Vita - Prodir + 27:08147+ 34:43
138 Romain Le Roux 1992 Team Fortuneo - Samsic + 27:08160+ 38:37
139 Maris Bogdanovics 1991 Amore & Vita - Prodir + 27:08153+ 35:40
140 Iltjan Nikaj 1995 Amore & Vita - Prodir + 27:08152+ 35:40
141 Vlad-Nicolae Dobre 1995 MSTina-Focus + 27:08158+ 36:35
142 Manuel Penalver Aniorte 1998 Trevigiani - Phonix - Hemus + 27:08154+ 35:40
143 Tom Baylis 1996 ONE Pro Cycling + 27:08142+ 34:10
144 Javier Moreno 1984 Delko Marseille - Provence + 27:08137+ 27:53
145 Sondre Holst Enger 1993 Israel Cycling Academy + 27:08145+ 34:34
146 Emils Liepins 1992 ONE Pro Cycling + 27:08155+ 35:42
147 Jake Kelly 1995 ONE Pro Cycling + 27:08143+ 34:10
148 Niccolo Salvietti 1993 Sangemini - MG.Kvis + 27:08138+ 27:54
149 Mattia Marcelli 1991 MSTina-Focus + 27:08149+ 35:10
150 Eugenio Alafaci 1990 Trek - Segafredo + 27:08157+ 35:52
151 Nicolas Marini 1993 MSTina-Focus + 27:08151+ 35:30
152 Andrea Zanardini 1993 Biesse Carrera Gavardo + 27:08150+ 35:17
153 Franklin Six 1996 WB Veranclassic Aqua Protect + 27:08146+ 34:40
154 Emil Dima 1997 MSTina-Focus + 27:15140+ 29:34
155 Luca Colnaghi 1999 Sangemini - MG.Kvis + 27:15139+ 29:23
156 Svein Tuft 1977 Mitchelton - Scott + 27:15141+ 33:48
157 Attilio Viviani 1996 Sangemini - MG.Kvis + 27:18156+ 35:45
158 Michele Scartezzini 1992 Sangemini - MG.Kvis + 27:19144+ 34:27
159 Simone Ravanelli 1995 Biesse Carrera Gavardo + 27:23148+ 34:55
160 Federico Orlandi 1997 Biesse Carrera Gavardo + 27:23159+ 36:39
161 Michael Carbel Svendgaard 1995 Team Fortuneo - Samsic + 30:23161+ 38:43
DNF Mattia Cattaneo 1990 Androni Giocattoli 999
DNF Nicolo Gozzi 1998 Biesse Carrera Gavardo 999
DNF Alexander Foliforov 1992 Gazprom - RusVelo 999
DNF Julian Cardona 1997 Team EF Education First - Drapac 999
DNF Bram Welten 1997 Team Fortuneo - Samsic 999
DNF Adrian Vargas 1998 Trevigiani - Phonix - Hemus 999
DNF Jakub Mareczko 1994 Wilier Triestina 999

Info

Race Settimana Internazionale Coppi e Bartali
Nation Italy
Stage 03.stage
Type Hills
Distance 130 km
StartRiccione
FinishSogliano Al Rubicone
DateMarch 23rd (2018)
Leader D.Rosa
Youth I.Sosa
Points B.Mollema
Mountain L.Craddock

Bauke Mollema