Next manager: Fjords (22/05 13:30)

2017 Settimana Internazionale Coppi e Bartali

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04 05

Stage results: 04.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Thomas Boudat 1994 Direct Energie 03:57:5073+ 18:58
02 Alan Banaszek 1997 CCC Sprandi Polkowice + 00134+ 32:34
03 William Clarke 1985 Cannondale - Drapac + 00125+ 30:17
04 Armindo Fonseca 1989 Fortuneo - Oscaro + 0048+ 13:12
05 Toms Skujins 1991 Cannondale - Drapac + 000109:53:13
06 Maxime Bouet 1986 Fortuneo - Oscaro + 0027+ 07:17
07 Stanislav Bazhkou 1991 Minsk Cycling Club + 0069+ 18:23
08 Justin Oien 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 00114+ 27:19
09 Niccolo Salvietti 1993 Sangemini - MG.Kvis Vega + 00101+ 24:54
10 Lilian Calmejane 1992 Direct Energie + 0002+ 16
11 Florian Vachon 1985 Fortuneo - Oscaro + 0009+ 01:39
12 Laurent Pichon 1986 Fortuneo - Oscaro + 0066+ 17:37
13 Ian Boswell 1991 Team Sky + 0006+ 01:10
14 Jaime Roson García 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 0003+ 37
15 Romain Sicard 1988 Direct Energie + 0007+ 01:21
16 Steven Calderon 1993 Bicicletas Strongman + 0040+ 11:32
17 Angelo Tulik 1990 Direct Energie + 0064+ 16:51
18 Jonathan Hivert 1985 Direct Energie + 1426+ 07:09
19 Bryan Nauleau 1988 Direct Energie + 1486+ 21:36
20 Matteo Malucelli 1993 Androni - Sidermec + 37112+ 27:05
21 Ryan Gibbons 1994 Team Dimension Data + 3734+ 10:12
22 Filippo Fortin 1989 Tirol Cycling Team + 37102+ 24:56
23 Eduard Michael Grosu 1992 Nippo - Vini Fantini + 37100+ 24:26
24 Elia Viviani 1989 Team Sky + 3768+ 18:05
25 Siarhei Papok 1988 Minsk Cycling Club + 37142+ 33:58
26 Jonas Koch 1993 CCC Sprandi Polkowice + 3765+ 17:15
27 Merhawi Kudus 1994 Team Dimension Data + 3710+ 02:00
28 Fabio Tommassini 1990 D'Amico - Utensilnord + 3719+ 05:17
29 Jonathan Lastra 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 3721+ 05:41
30 German Nicolas Tivani Perez 1995 Unieuro Trevigiani + 37128+ 30:58
31 Nicola Gaffurini 1989 Sangemini - MG.Kvis Vega + 3712+ 02:10
32 Dmitry Sokolov 1988 Lokosphinx + 3771+ 18:34
33 Egan Arley Bernal 1997 Androni - Sidermec + 3704+ 54
34 Sebastian Lander 1991 GM Europa Ovini + 37162+ 38:27
35 Rodolfo Andres Torres 1987 Androni - Sidermec + 3705+ 01:01
36 Simone Bernardini 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 37109+ 26:32
37 Marco Canola 1988 Nippo - Vini Fantini + 3708+ 01:32
38 Giovanni Carboni 1995 Team Colpack + 3738+ 10:43
39 Frantisek Sisr 1993 CCC Sprandi Polkowice + 3794+ 23:59
40 Davide Orrico 1990 Sangemini - MG.Kvis Vega + 3720+ 05:32
41 Dmitriy Strakhov 1995 Lokosphinx + 3713+ 02:11
42 Michele Gazzara 1990 Sangemini - MG.Kvis Vega + 3718+ 03:33
43 Ivan Santaromita 1984 Nippo - Vini Fantini + 3714+ 02:21
44 Mattia Cattaneo 1990 Androni - Sidermec + 3715+ 02:51
45 Paolo Toto 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 3736+ 10:25
46 Taylor Phinney 1990 Cannondale - Drapac + 37126+ 30:21
47 Iuri Filosi 1992 Nippo - Vini Fantini + 3796+ 24:12
48 Kirill Pozdnyakov 1989 Synergy Baku Cycling Project + 3711+ 02:00
49 Mattia Frapporti 1994 Androni - Sidermec + 3788+ 21:49
50 Michele Scartezzini 1992 Sangemini - MG.Kvis Vega + 37104+ 25:18
51 Eduardo Sepulveda 1991 Fortuneo - Oscaro + 4417+ 02:53
52 Kenny Elissonde 1991 Team Sky + 4716+ 02:52
53 Perrig Quemeneur 1984 Direct Energie + 5282+ 21:01
54 Thomas Voeckler 1979 Direct Energie + 5797+ 24:13
55 Romain Hardy 1988 Fortuneo - Oscaro + 01:0141+ 11:41
56 Reinardt Janse Van Rensburg 1989 Team Dimension Data + 01:41105+ 25:39
57 Jaco Venter 1987 Team Dimension Data + 01:41110+ 26:38
58 Francesco Gavazzi 1984 Androni - Sidermec + 03:5742+ 11:59
59 Josip Rumac 1994 Synergy Baku Cycling Project + 05:12106+ 25:47
60 Elchin Asadov 1987 Synergy Baku Cycling Project + 05:16147+ 35:11
61 Jakub Mareczko 1994 Wilier Triestina + 05:16176+ 42:17
62 Mattia Viel 1995 Unieuro Trevigiani + 05:16140+ 33:42
63 Patrick Gamper 1997 Tirol Cycling Team + 05:16133+ 32:24
64 Christopher Latham 1994 Team Wiggins + 05:16131+ 32:05
65 Alessio Brugna 1995 Gallina-Colosio-Eurofeed + 05:16180+ 44:15
66 Elgun Alizada 1996 Synergy Baku Cycling Project + 05:16121+ 29:49
67 Raman Ramanau 1994 Minsk Cycling Club + 05:16169+ 40:34
68 Vitaliy Buts 1986 Kolss - BDC Team + 05:16123+ 30:05
69 Giulio Ciccone 1994 Bardiani - CSF + 05:1695+ 24:08
70 Alexander Evtushenko 1993 Lokosphinx + 05:1650+ 13:52
71 Artem Samolenkov 1993 Lokosphinx + 05:16141+ 33:57
72 Dylan Kerfoot Robson 1996 Team Wiggins + 05:16159+ 37:46
73 Abderrahim Zahiri 1996 Unieuro Trevigiani + 05:1672+ 18:47
74 Mamyr Stash 1993 Lokosphinx + 05:16157+ 37:22
75 Edoardo Zardini 1989 Bardiani - CSF + 05:1633+ 09:34
76 Clemens Fankhauser 1985 Tirol Cycling Team + 05:16154+ 36:03
77 Ildar Arslanov 1994 Gazprom - RusVelo + 05:1632+ 09:20
78 Simone Ravanelli 1995 Unieuro Trevigiani + 05:1661+ 15:51
79 Sebastian Schönberger 1994 Tirol Cycling Team + 05:1649+ 13:38
80 Nicolas Samparisi 1992 D'Amico - Utensilnord + 05:16119+ 29:26
81 Igor Anton 1983 Team Dimension Data + 05:1684+ 21:26
82 Matthias Krizek 1988 Tirol Cycling Team + 05:16111+ 26:39
83 Samir Jabrayilov 1994 Synergy Baku Cycling Project + 05:16124+ 30:11
84 Angelo Raffaele 1991 D'Amico - Utensilnord + 05:16164+ 39:00
85 Mykhailo Kononenko 1987 Kolss - BDC Team + 05:16173+ 41:32
86 Andriy Vasylyuk 1987 Kolss - BDC Team + 05:16151+ 35:19
87 Vasyl Malyvnivskiy 1992 Kolss - BDC Team + 05:16163+ 38:57
88 Fabricio Ferrari 1985 Caja Rural - Seguros RGA + 05:1637+ 10:32
89 Marco Zamparella 1987 Amore & Vita - Selle SMP + 05:1652+ 14:17
90 Scott Davies 1995 Team Wiggins + 05:1689+ 22:03
91 Adrian Kurek 1988 CCC Sprandi Polkowice + 05:1685+ 21:31
92 Jan Tratnik 1990 CCC Sprandi Polkowice + 05:1654+ 14:36
93 Maximilian Kuen 1992 Tirol Cycling Team + 05:16143+ 34:09
94 Branislau Samoilau 1985 CCC Sprandi Polkowice + 05:16108+ 26:05
95 Nicola Genovese 1993 D'Amico - Utensilnord + 05:16120+ 29:31
96 Oleksandr Polivoda 1987 Kolss - BDC Team + 05:16118+ 29:21
97 Eduard Vorganov 1982 Minsk Cycling Club + 05:1656+ 14:38
98 Andrii Bratashchuk 1992 Kolss - BDC Team + 05:16152+ 35:56
99 Ivan Rovny 1987 Gazprom - RusVelo + 05:1692+ 23:05
100 Daniel Savini 1997 Maltinti Lampadari - Banca di Cambi + 05:1659+ 15:39
101 Federico Canuti 1985 D'Amico - Utensilnord + 05:1675+ 19:58
102 Manuel Senni 1992 BMC Racing Team + 05:1623+ 06:26
103 Oleksandr Prevar 1990 Kolss - BDC Team + 05:16107+ 25:54
104 Marcin Bialoblocki 1983 CCC Sprandi Polkowice + 05:16145+ 34:43
105 Mauro Finetto 1985 Delko Marseille - Provence KTM + 05:1622+ 06:19
106 Filippo Pozzato 1981 Wilier Triestina + 05:1660+ 15:40
107 Paolo Baccio 1997 G.S. Mastromarco + 05:1644+ 12:10
108 Vincenzo Albanese 1996 Bardiani - CSF + 05:16117+ 29:04
109 Daniel Rozo 1992 Bicicletas Strongman + 05:1629+ 07:33
110 Jonathan Caicedo 1993 Bicicletas Strongman + 05:1639+ 10:43
111 Serge Pauwels 1983 Team Dimension Data + 05:1625+ 07:08
112 Marco Frapporti 1985 Androni - Sidermec + 05:1651+ 14:14
113 Ettore Carlini 1989 D'Amico - Utensilnord + 05:16103+ 24:56
114 Francesco Bongiorno 1990 Sangemini - MG.Kvis Vega + 05:1645+ 12:20
115 James Knox 1995 Team Wiggins + 05:1655+ 14:37
116 Antonio Di Sante 1993 GM Europa Ovini + 05:1631+ 09:18
117 Marco Bernardinetti 1991 Amore & Vita - Selle SMP + 05:1691+ 22:48
118 Yonder Godoy 1993 Wilier Triestina + 05:1630+ 09:12
119 Michael Thompson 1995 Team Wiggins + 05:16153+ 36:01
120 Matteo Rotondi 1996 GM Europa Ovini + 05:16116+ 28:30
121 Redi Halilaj 1989 Amore & Vita - Selle SMP + 05:1674+ 19:10
122 Alessandro Bisolti 1985 Nippo - Vini Fantini + 05:1646+ 12:36
123 Alex Aranburu 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 05:1635+ 10:20
124 Omar Fraile 1990 Team Dimension Data + 05:1667+ 17:39
125 David López 1981 Team Sky + 05:1677+ 20:17
126 Ilia Koshevoy 1991 Wilier Triestina + 05:1678+ 20:21
127 Adrien Niyonshuti 1987 Team Dimension Data + 05:16113+ 27:16
128 Antonino Parrinello 1988 GM Europa Ovini + 05:1643+ 12:07
129 Nikolay Mihaylov 1988 CCC Sprandi Polkowice + 05:1693+ 23:20
130 Tao Geoghegan Hart 1995 Team Sky + 05:1624+ 07:05
131 Nicola Conci 1997 Zalf Euromobil Désirée Fior + 05:1647+ 12:38
132 Jon Irisarri Rincon 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 05:1699+ 24:17
133 Michael O'Loughlin 1997 Team Wiggins + 05:16149+ 35:15
134 Jose Daniel Viejo 1997 Unieuro Trevigiani + 05:25179+ 43:46
135 Lawson Craddock 1992 Cannondale - Drapac + 05:26155+ 36:17
136 Joe Dombrowski 1991 Cannondale - Drapac + 05:2663+ 16:03
137 Lorenzo Rota 1995 Bardiani - CSF + 05:3062+ 15:59
138 Matteo Busato 1987 Wilier Triestina + 05:3028+ 07:30
139 Davide Ballerini 1994 Androni - Sidermec + 05:30146+ 34:53
140 Yovcho Yovhev 1991 Amore & Vita - Selle SMP + 09:11171+ 40:52
141 Pierpaolo Ficara 1991 Amore & Vita - Selle SMP + 09:1170+ 18:28
142 Oleksandr Golovash 1991 Minsk Cycling Club + 09:12177+ 42:33
143 Rafael Reis 1992 Caja Rural - Seguros RGA + 09:12156+ 36:19
144 Brice Feillu 1985 Fortuneo - Oscaro + 09:1281+ 20:51
145 Besmir Banushi 1988 Amore & Vita - Selle SMP + 09:12168+ 40:16
146 Daniel Martinez 1996 Wilier Triestina + 09:1253+ 14:31
147 Enver Asanov 1994 Synergy Baku Cycling Project + 09:12172+ 41:10
148 Jonathan Millan 1988 Bicicletas Strongman + 09:1280+ 20:44
149 Juan Sebastian Tamayo 1988 Bicicletas Strongman + 09:12148+ 35:11
150 Uri Martins Sandoval 1990 Amore & Vita - Selle SMP + 09:12167+ 39:45
151 Massimo Rosa 1995 Hopplà- Petroli Firenze + 09:12129+ 31:02
152 Adriano Brogi 1991 GM Europa Ovini + 09:12137+ 33:14
153 Benjamin Brkic 1996 Tirol Cycling Team + 09:12161+ 38:05
154 Marco Maronese 1994 Bardiani - CSF + 09:12165+ 39:02
155 Sergej Firsanov 1982 Gazprom - RusVelo + 09:12181+ 44:26
156 Mihail Mihailov 1997 Unieuro Trevigiani + 09:12166+ 39:16
157 Danilo Celano 1989 Amore & Vita - Selle SMP + 09:1257+ 15:33
158 Hideto Nakane 1990 Nippo - Vini Fantini + 09:12178+ 42:50
159 Marco Molteni 1996 Unieuro Trevigiani + 09:12175+ 42:05
160 Oscar Eduardo Sanchez 1985 Bicicletas Strongman + 09:1287+ 21:37
161 Didier Alexander Sastoque Pulido 1987 Bicicletas Strongman + 09:12150+ 35:18
162 Andrea Ruscetta 1990 GM Europa Ovini + 09:12138+ 33:14
163 Julen Amezqueta 1993 Wilier Triestina + 09:12122+ 29:49
164 Aristobulo Cala 1990 Bicicletas Strongman + 09:1258+ 15:35
165 Marco Tizza 1992 GM Europa Ovini + 09:12132+ 32:16
166 Stefano Pirazzi 1987 Bardiani - CSF + 09:1290+ 22:08
167 Llibert Sendros Juvé 1991 Kolss - BDC Team + 09:12160+ 37:58
168 Yauheni Sobal 1981 Minsk Cycling Club + 09:12158+ 37:38
169 Josu Zabala López 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 09:12130+ 31:14
170 Sergio Vega Merodio 1995 Unieuro Trevigiani + 09:12144+ 34:36
171 Aleh Ahiyevich 1993 Minsk Cycling Club + 09:12182+ 44:29
172 Alexander Vdovin 1993 Lokosphinx + 09:1298+ 24:15
173 Kansatansin Klimiankou 1989 Minsk Cycling Club + 09:12139+ 33:27
174 Artem Nych 1995 Gazprom - RusVelo + 09:1276+ 20:06
175 Simone Sterbini 1993 Bardiani - CSF + 09:12174+ 41:46
176 Sergey Vdovin 1993 Lokosphinx + 09:12135+ 32:35
177 Davide Pacchiardo 1990 GM Europa Ovini + 09:1283+ 21:21
178 Alexander Foliforov 1992 Gazprom - RusVelo + 09:12127+ 30:53
179 Tom Jelte Slagter 1989 Cannondale - Drapac + 09:12115+ 27:23
180 Oliver Wood 1995 Team Wiggins + 09:12170+ 40:39
181 Sebastian Orlando Caro 1991 D'Amico - Utensilnord + 09:12136+ 32:54
182 Nathan Brown 1991 Cannondale - Drapac + 09:1979+ 20:42
183 Leonardo Fedrigo 1996 Team Wiggins + 09:19183+ 49:53
DNS Jonathan Dibben 1994 Team Sky 999
DNF Arnold Jeannesson 1986 Fortuneo - Oscaro 999
DNF Manuel Belletti 1985 Wilier Triestina 999

Info

Race Settimana Internazionale Coppi e Bartali
Nation Italy
Stage 04.stage
Type Flat
Distance 171.4 km
StartCrevalcore
FinishCrevalcore
DateMarch 25th (2017)
Leader T.Skujins
Youth E.Bernal
Points T.Skujins
Mountain B.Feillu

Thomas Boudat