Next manager: Avenir (17/08 13:00)

2017 Settimana Internazionale Coppi e Bartali

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04 05

Stage results: 03.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Toms Skujins 1991 Cannondale - Drapac 03:31:260105:55:23
02 Arnold Jeannesson 1986 Fortuneo - Oscaro + 0706+ 52
03 Matteo Busato 1987 Wilier Triestina + 0720+ 02:00
04 Jaime Roson 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 0705+ 37
05 Eduardo Sepulveda 1991 Fortuneo - Oscaro + 0722+ 02:09
06 Egan Arley Bernal 1997 Androni - Sidermec + 0703+ 17
07 Kirill Pozdnyakov 1989 Synergy Baku Cycling Project + 0713+ 01:23
08 Danilo Celano 1989 Amore & Vita - Selle SMP + 0737+ 06:21
09 Rodolfo Andres Torres 1987 Androni - Sidermec + 1404+ 24
10 Mauro Finetto 1985 Delko Marseille - Provence KTM + 2608+ 01:03
11 Marco Canola 1988 Nippo - Vini Fantini + 2607+ 55
12 Manuel Senni 1992 BMC Racing Team + 3309+ 01:10
13 Lilian Calmejane 1992 Direct Energie + 3302+ 16
14 Nicola Gaffurini 1989 Sangemini - MG.Kvis Vega + 01:1214+ 01:33
15 Antonino Parrinello 1988 GM Europa Ovini + 01:1239+ 06:51
16 Florian Vachon 1985 Fortuneo - Oscaro + 01:1216+ 01:39
17 Dmitriy Strakhov 1995 Lokosphinx + 01:1215+ 01:34
18 Romain Sicard 1988 Direct Energie + 01:1511+ 01:21
19 Serge Pauwels 1983 Team Dimension Data + 01:1519+ 01:52
20 Aristobulo Cala 1990 Bicicletas Strongman + 01:1538+ 06:23
21 Ian Boswell 1991 Team Sky + 01:1510+ 01:10
22 Ivan Santaromita 1984 Nippo - Vini Fantini + 01:1517+ 01:44
23 Merhawi Kudus 1994 Team Dimension Data + 01:1512+ 01:23
24 Kenny Elissonde 1991 Team Sky + 01:1521+ 02:05
25 Daniel Rozo 1992 Bicicletas Strongman + 01:2124+ 02:17
26 Jonathan Caicedo 1993 Bicicletas Strongman + 01:2736+ 05:27
27 Tao Geoghegan Hart 1995 Team Sky + 01:5418+ 01:49
28 Mattia Cattaneo 1990 Androni - Sidermec + 02:0423+ 02:14
29 Michele Gazzara 1990 Sangemini - MG.Kvis Vega + 02:3525+ 02:56
30 Marco Zamparella 1987 Amore & Vita - Selle SMP + 02:5750+ 09:01
31 Antonio Di Sante 1993 GM Europa Ovini + 02:5727+ 04:02
32 Yonder Godoy 1993 Wilier Triestina + 02:5926+ 03:56
33 Edoardo Zardini 1989 Bardiani - CSF + 03:0129+ 04:18
34 Davide Orrico 1990 Sangemini - MG.Kvis Vega + 03:0331+ 04:55
35 Daniel Martinez 1996 Wilier Triestina + 03:0435+ 05:19
36 Ildar Arslanov 1994 Gazprom - RusVelo + 03:1928+ 04:04
37 Fabio Tommassini 1990 D'Amico - Utensilnord + 03:3130+ 04:40
38 Nathan Brown 1991 Cannondale - Drapac + 04:1665+ 11:23
39 Fabricio Ferrari 1985 Caja Rural - Seguros RGA + 04:1634+ 05:16
40 Alex Aranburu 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 04:1633+ 05:04
41 Jonathan Lastra 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 04:1632+ 05:04
42 Alessandro Bisolti 1985 Nippo - Vini Fantini + 06:1744+ 07:20
43 Paolo Baccio 1997 G.S. Mastromarco + 06:1740+ 06:54
44 Romain Hardy 1988 Fortuneo - Oscaro + 06:2663+ 10:40
45 Maxime Bouet 1986 Fortuneo - Oscaro + 06:2643+ 07:17
46 Nicola Conci 1997 Zalf Euromobil Désirée Fior + 06:2645+ 07:22
47 Francesco Bongiorno 1990 Sangemini - MG.Kvis Vega + 06:2642+ 07:04
48 Jonathan Hivert 1985 Direct Energie + 06:2641+ 06:55
49 Davide Pacchiardo 1990 GM Europa Ovini + 06:3069+ 12:09
50 Sebastian Schönberger 1994 Tirol Cycling Team + 07:3847+ 08:22
51 Francesco Gavazzi 1984 Androni - Sidermec + 07:4046+ 08:02
52 James Knox 1995 Team Wiggins + 07:4953+ 09:21
53 Redi Halilaj 1989 Amore & Vita - Selle SMP + 07:5075+ 13:54
54 Pierpaolo Ficara 1991 Amore & Vita - Selle SMP + 08:0051+ 09:17
55 Alexander Evtushenko 1993 Lokosphinx + 08:1448+ 08:36
56 Stefano Pirazzi 1987 Bardiani - CSF + 08:3672+ 12:56
57 Eduard Vorganov 1982 Minsk Cycling Club + 08:3654+ 09:22
58 Marco Frapporti 1985 Androni - Sidermec + 08:3649+ 08:58
59 Giovanni Carboni 1995 Team Colpack + 09:2757+ 10:06
60 Ryan Gibbons 1994 Team Dimension Data + 09:2755+ 09:35
61 Lorenzo Rota 1995 Bardiani - CSF + 09:2760+ 10:29
62 Abderrahim Zahiri 1996 Unieuro Trevigiani + 09:2774+ 13:31
63 Daniel Savini 1997 Maltinti Lampadari - Banca di Cambi + 09:2758+ 10:23
64 Simone Ravanelli 1995 Unieuro Trevigiani + 09:2761+ 10:35
65 Paolo Toto 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 09:2756+ 09:48
66 Jan Tratnik 1990 CCC Sprandi Polkowice + 09:2752+ 09:20
67 Steven Calderon 1993 Bicicletas Strongman + 09:2766+ 11:32
68 Artem Nych 1995 Gazprom - RusVelo + 09:2764+ 10:54
69 Filippo Pozzato 1981 Wilier Triestina + 09:2759+ 10:24
70 Alexander Vdovin 1993 Lokosphinx + 09:2778+ 15:03
71 Ilia Koshevoy 1991 Wilier Triestina + 09:2779+ 15:05
72 Jonathan Millan 1988 Bicicletas Strongman + 09:2767+ 11:32
73 Oscar Eduardo Sanchez 1985 Bicicletas Strongman + 09:2771+ 12:25
74 David López 1981 Team Sky + 09:3777+ 15:01
75 Joe Dombrowski 1991 Cannondale - Drapac + 09:3762+ 10:37
76 Brice Feillu 1985 Fortuneo - Oscaro + 09:3768+ 11:39
77 Igor Anton 1983 Team Dimension Data + 12:1580+ 16:10
78 Omar Fraile 1990 Team Dimension Data + 12:1570+ 12:23
79 Federico Canuti 1985 D'Amico - Utensilnord + 12:1576+ 14:42
80 Armindo Fonseca 1989 Fortuneo - Oscaro + 12:1573+ 13:12
81 Perrig Quemeneur 1984 Direct Energie + 16:2297+ 20:09
82 Angelo Tulik 1990 Direct Energie + 16:2284+ 16:51
83 Scott Davies 1995 Team Wiggins + 16:2283+ 16:47
84 Julen Amezqueta 1993 Wilier Triestina + 16:2299+ 20:37
85 Jonas Koch 1993 CCC Sprandi Polkowice + 16:2282+ 16:38
86 Branislau Samoilau 1985 CCC Sprandi Polkowice + 16:22101+ 20:49
87 Ivan Rovny 1987 Gazprom - RusVelo + 16:2288+ 17:49
88 Alexander Foliforov 1992 Gazprom - RusVelo + 16:22105+ 21:41
89 Marco Bernardinetti 1991 Amore & Vita - Selle SMP + 16:2286+ 17:32
90 Adrian Kurek 1988 CCC Sprandi Polkowice + 16:2281+ 16:15
91 Tom Jelte Slagter 1989 Cannondale - Drapac + 17:3291+ 18:11
92 Josip Rumac 1994 Synergy Baku Cycling Project + 17:3398+ 20:35
93 Matteo Rotondi 1996 GM Europa Ovini + 17:35110+ 23:14
94 Stanislav Bazhkou 1991 Minsk Cycling Club + 17:3592+ 18:23
95 Elia Viviani 1989 Team Sky + 17:3585+ 17:28
96 Michele Scartezzini 1992 Sangemini - MG.Kvis Vega + 17:35127+ 24:41
97 Elgun Alizada 1996 Synergy Baku Cycling Project + 17:35126+ 24:33
98 Niccolo Salvietti 1993 Sangemini - MG.Kvis Vega + 17:35129+ 24:54
99 Simone Bernardini 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 17:35133+ 25:55
100 Sebastian Orlando Caro 1991 D'Amico - Utensilnord + 17:35115+ 23:42
101 Adriano Brogi 1991 GM Europa Ovini + 17:35119+ 24:02
102 Dmitry Sokolov 1988 Lokosphinx + 17:3589+ 17:57
103 Matthias Krizek 1988 Tirol Cycling Team + 17:35104+ 21:23
104 Andrea Ruscetta 1990 GM Europa Ovini + 17:35120+ 24:02
105 Laurent Pichon 1986 Fortuneo - Oscaro + 17:3587+ 17:37
106 Giulio Ciccone 1994 Bardiani - CSF + 17:3593+ 18:52
107 Bryan Nauleau 1988 Direct Energie + 17:35103+ 21:22
108 Oleksandr Prevar 1990 Kolss - BDC Team + 17:35100+ 20:38
109 Mattia Frapporti 1994 Androni - Sidermec + 17:46102+ 21:12
110 Thomas Boudat 1994 Direct Energie + 17:4895+ 19:08
111 Josu Zabala López 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 17:48108+ 22:02
112 Nikolay Mihaylov 1988 CCC Sprandi Polkowice + 17:4890+ 18:04
113 Didier Alexander Sastoque Pulido 1987 Bicicletas Strongman + 17:48135+ 26:06
114 Oleksandr Polivoda 1987 Kolss - BDC Team + 17:48121+ 24:05
115 Jon Irisarri Rincon 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 17:4894+ 19:01
116 Adrien Niyonshuti 1987 Team Dimension Data + 17:48107+ 22:00
117 Massimo Rosa 1995 Hopplà- Petroli Firenze + 17:48106+ 21:50
118 Sergio Vega Merodio 1995 Unieuro Trevigiani + 17:48132+ 25:24
119 Sergey Vdovin 1993 Lokosphinx + 17:48113+ 23:23
120 Vincenzo Albanese 1996 Bardiani - CSF + 17:53116+ 23:48
121 Marco Tizza 1992 GM Europa Ovini + 17:53109+ 23:04
122 Ettore Carlini 1989 D'Amico - Utensilnord + 17:5596+ 19:40
123 Nicola Genovese 1993 D'Amico - Utensilnord + 23:06123+ 24:15
124 Eduard Michael Grosu 1992 Nippo - Vini Fantini + 23:06117+ 23:49
125 Nicolas Samparisi 1992 D'Amico - Utensilnord + 23:06122+ 24:10
126 Davide Ballerini 1994 Androni - Sidermec + 23:06148+ 29:23
127 Mattia Viel 1995 Unieuro Trevigiani + 23:06142+ 28:26
128 Vitaliy Buts 1986 Kolss - BDC Team + 23:06128+ 24:49
129 Elchin Asadov 1987 Synergy Baku Cycling Project + 23:06152+ 29:55
130 Mihail Mihailov 1997 Unieuro Trevigiani + 23:06155+ 30:04
131 Andrii Bratashchuk 1992 Kolss - BDC Team + 23:06159+ 30:40
132 Filippo Fortin 1989 Tirol Cycling Team + 23:06125+ 24:19
133 Llibert Sendros Juvé 1991 Kolss - BDC Team + 23:06145+ 28:46
134 Clemens Fankhauser 1985 Tirol Cycling Team + 23:06161+ 30:47
135 Patrick Gamper 1997 Tirol Cycling Team + 23:06139+ 27:08
136 Benjamin Brkic 1996 Tirol Cycling Team + 23:06146+ 28:53
137 Reinardt Janse Van Rensburg 1989 Team Dimension Data + 23:06118+ 23:58
138 Iuri Filosi 1992 Nippo - Vini Fantini + 23:06114+ 23:35
139 Yauheni Sobal 1981 Minsk Cycling Club + 23:06143+ 28:26
140 Artem Samolenkov 1993 Lokosphinx + 23:06144+ 28:41
141 Maximilian Kuen 1992 Tirol Cycling Team + 23:06147+ 28:53
142 Matteo Malucelli 1993 Androni - Sidermec + 23:06136+ 26:28
143 Jaco Venter 1987 Team Dimension Data + 23:06131+ 24:57
144 Marcin Bialoblocki 1983 CCC Sprandi Polkowice + 23:06149+ 29:27
145 Kansatansin Klimiankou 1989 Minsk Cycling Club + 23:06124+ 24:15
146 Besmir Banushi 1988 Amore & Vita - Selle SMP + 23:06163+ 31:04
147 Jonathan Dibben 1994 Team Sky + 23:06140+ 27:13
148 Mamyr Stash 1993 Lokosphinx + 23:06168+ 32:06
149 Christopher Latham 1994 Team Wiggins + 23:06137+ 26:49
150 William Clarke 1985 Cannondale - Drapac + 23:06157+ 30:21
151 Samir Jabrayilov 1994 Synergy Baku Cycling Project + 23:06130+ 24:55
152 German Nicolas Tivani Perez 1995 Unieuro Trevigiani + 23:06156+ 30:21
153 Michael Thompson 1995 Team Wiggins + 23:06160+ 30:45
154 Taylor Phinney 1990 Cannondale - Drapac + 23:06150+ 29:44
155 Michael O'Loughlin 1997 Team Wiggins + 23:06153+ 29:59
156 Juan Sebastian Tamayo 1988 Bicicletas Strongman + 23:06134+ 25:59
157 Enver Asanov 1994 Synergy Baku Cycling Project + 23:06167+ 31:58
158 Justin Oien 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 23:06141+ 27:19
159 Uri Martins Sandoval 1990 Amore & Vita - Selle SMP + 23:06158+ 30:33
160 Simone Sterbini 1993 Bardiani - CSF + 23:06170+ 32:34
161 Oliver Wood 1995 Team Wiggins + 23:06164+ 31:27
162 Rafael Reis 1992 Caja Rural - Seguros RGA + 23:06138+ 27:07
163 Yovcho Yovhev 1991 Amore & Vita - Selle SMP + 23:06166+ 31:41
164 Thomas Voeckler 1979 Direct Energie + 23:06111+ 23:16
165 Frantisek Sisr 1993 CCC Sprandi Polkowice + 23:06112+ 23:22
166 Marco Maronese 1994 Bardiani - CSF + 23:55151+ 29:50
167 Manuel Belletti 1985 Wilier Triestina + 24:02165+ 31:32
168 Raman Ramanau 1994 Minsk Cycling Club + 27:59180+ 35:18
169 Andriy Vasylyuk 1987 Kolss - BDC Team + 27:59154+ 30:03
170 Jakub Mareczko 1994 Wilier Triestina + 28:01182+ 37:01
171 Jose Daniel Viejo 1997 Unieuro Trevigiani + 28:01184+ 38:21
172 Alessio Brugna 1995 Gallina-Colosio-Eurofeed + 28:01185+ 38:59
173 Dylan Kerfoot Robson 1996 Team Wiggins + 28:01169+ 32:30
174 Angelo Raffaele 1991 D'Amico - Utensilnord + 28:01177+ 33:44
175 Sebastian Lander 1991 GM Europa Ovini + 28:01183+ 37:50
176 Siarhei Papok 1988 Minsk Cycling Club + 28:01173+ 33:21
177 Marco Molteni 1996 Unieuro Trevigiani + 28:01172+ 32:53
178 Vasyl Malyvnivskiy 1992 Kolss - BDC Team + 28:01176+ 33:41
179 Sergey Firsanov 1982 Gazprom - RusVelo + 28:01178+ 35:14
180 Hideto Nakane 1990 Nippo - Vini Fantini + 28:01175+ 33:38
181 Aleh Ahiyevich 1993 Minsk Cycling Club + 28:01179+ 35:17
182 Oleksandr Golovash 1991 Minsk Cycling Club + 28:01174+ 33:21
183 Mykhailo Kononenko 1987 Kolss - BDC Team + 28:05181+ 36:16
184 Alan Banaszek 1997 CCC Sprandi Polkowice + 28:05171+ 32:40
185 Lawson Craddock 1992 Cannondale - Drapac + 30:41162+ 30:51
186 Leonardo Fedrigo 1996 Team Wiggins + 31:27186+ 40:34
DNF Angelo Vitiello 1998 D'Amico - Utensilnord 999
DNF Anton Vorobyev 1990 Gazprom - RusVelo 999
DNF Giacomo Berlato 1992 Nippo - Vini Fantini 999
DNF Ismayil Ilyasov 1994 Synergy Baku Cycling Project 999

Info

Race Settimana Internazionale Coppi e Bartali
Nation Italy
Stage 03.stage
Type Hills
Distance 130 km
StartRiccione
FinishSogliano al Rubicone
DateMarch 24th (2017)
Leader T.Skujins
Youth E.Bernal
Points T.Skujins
Mountain B.Feillu

Toms Skujins