2009 Settimana Internazionale Coppi e Bartali

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06

Stage results: 06.stage

Pos Name Born Team Time
01 Cadel Evans 1977 Silence - Lotto 04:19:41
02 Damiano Cunego 1981 Lampre - NGC + 00
03 Giovanni Visconti 1983 ISD - Neri + 00
04 Christian Pfannberger 1979 Team Katusha + 00
05 Massimo Giunti 1974 Miche - Silver Cross + 00
06 Robert Kiserlovski 1986 Amica Chips - Knauf + 00
07 José Serpa 1979 Serramenti - Androni Giocattoli + 04
08 Morris Possoni 1984 Team Columbia - HTC + 09
09 Domenico Pozzovivo 1982 CSF Group - Navigare + 09
10 Giampaolo Caruso 1980 Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 09
11 Mauro Finetto 1985 CSF Group - Navigare + 19
12 Luca Paolini 1977 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 19
13 Miguel Angel Rubiano 1984 Centri della Calzatura + 19
14 Kanstantsin Sivtsov 1982 Team Columbia - HTC + 19
15 Przemyslaw Niemiec 1980 Miche - Silver Cross + 19
16 Americo Novembrini [*] 1986 Nazionale Elettronica - Hadimec + 23
17 Federico Canuti 1985 CSF Group - Navigare + 25
18 Francis De Greef 1985 Silence - Lotto + 25
19 Alexandr Kolobnev 1981 Team Saxo Bank + 28
20 Luca Pierfelici 1983 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 28
21 Kjell Carlström 1976 Liquigas + 28
22 Matteo Montaguti 1984 LPR Brakes - Farnese Vini + 28
23 Andrea Moletta 1979 Miche - Silver Cross + 28
24 Rodrigo Garcia Rena 1980 Miche - Silver Cross + 28
25 Martin Mares 1982 PSK Whirlpool - Author + 28
26 Luca Mazzanti 1974 Team Katusha + 28
27 Marco Pinotti 1976 Team Columbia - HTC + 28
28 Andrea Noè 1969 Liquigas + 28
29 Mauricio Soler 1983 Barloworld - Bianchi + 28
30 Charles Wegelius 1978 Silence - Lotto + 28
31 Paolo Tiralongo 1977 Lampre - NGC + 28
32 Nicki Sørensen 1975 Team Saxo Bank + 44
33 Daryl Impey 1984 Barloworld - Bianchi + 01:02
34 Marco Frapporti 1985 CSF Group - Navigare + 01:02
35 Santo Anzà 1980 Amica Chips - Knauf + 01:02
36 Markus Eibegger 1984 Elk Haus + 01:09
37 Robert Vrecer 1980 Adria Mobil + 01:20
38 Jaroslaw Dabrowski 1983 Amore & Vita - McDonald's + 01:20
39 Kristjan Fajt 1985 Adria Mobil + 01:52
40 Daniele Callegarin 1982 Centri della Calzatura + 01:52
41 Edoardo Girardi 1985 Amica Chips - Knauf + 01:52
42 Gerhard Trampusch 1978 Elk Haus + 01:52
43 Luigi Sestili 1983 Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 01:52
44 Jason McCartney 1973 Team Saxo Bank + 01:52
45 Vladimir Miholjevic 1974 Liquigas + 01:52
46 Patrik Sinkewitz 1980 PSK Whirlpool - Author + 01:52
47 Sylwester Szmyd 1978 Liquigas + 01:52
48 Rubens Bertogliati 1979 Serramenti - Androni Giocattoli + 01:52
49 Harald Totschnig 1974 Elk Haus + 01:52
50 Francesco Bellotti 1979 Barloworld - Bianchi + 01:52
51 Danilo Andrenacci 1978 Nazionale Elettronica - Hadimec + 01:52
52 John-Lee Augustyn 1986 Barloworld - Bianchi + 01:52
53 Stefan Rucker 1980 Elk Haus + 01:52
54 Leopold König 1987 PSK Whirlpool - Author + 01:52
55 Maxim Gourov 1979 Carmiooro - A-Style + 01:52
56 Alan Marangoni 1984 CSF Group - Navigare + 01:52
57 Francesco Gavazzi 1984 Lampre - NGC + 01:52
58 Jurgen Van Goolen 1980 Team Saxo Bank + 01:52
59 Sebastien Fournet Fayard 1985 Carmiooro - A-Style + 01:52
60 Sergio Pardilla 1984 Carmiooro - A-Style + 01:52
61 Richard England 1981 Amore & Vita - McDonald's + 02:17
62 Craig Lewis 1985 Team Columbia - HTC + 02:29
63 Dario Cioni 1974 ISD - Neri + 02:45
64 Serguei Klimov 1980 Team Katusha + 02:51
65 Matej Gnezda 1979 Adria Mobil + 03:22
66 Fortunato Baliani 1974 CSF Group - Navigare + 03:22
67 Filippo Savini 1985 CSF Group - Navigare + 03:22
68 Francesco Di Paolo 1982 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 03:22
69 Igor Astarloa 1976 Amica Chips - Knauf + 03:22
70 Alexander Serov 1982 Team Katusha + 03:22
71 Pieter Jacobs 1986 Silence - Lotto + 03:53
72 Nikita Eskov 1983 Team Katusha + 03:53
73 Luca Fioretti 1984 Centri della Calzatura + 03:53
74 Alessandro Spezialetti 1975 LPR Brakes - Farnese Vini + 05:55
75 Pavel Brutt 1982 Team Katusha + 06:02
76 Branislau Samoilau 1985 Amica Chips - Knauf + 06:02
77 Dmitri Nikandrov 1979 Centri della Calzatura + 06:02
78 Michael Rogers 1979 Team Columbia - HTC + 06:13
79 Chris Froome 1985 Barloworld - Bianchi + 07:41
80 Sergiy Gretchyn 1979 Amore & Vita - McDonald's + 09:30
81 Diego Milan 1985 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 09:30
82 Tomasz Nose 1982 Adria Mobil + 09:30
DNS Miha Svab 1984 Adria Mobil
DNS Carlo Scognamiglio 1983 Barloworld - Bianchi
DNS Steffen Radochla 1978 Elk Haus
DNS Alessandro Proni 1982 ISD - Neri
DNS Greg Henderson 1976 Team Columbia - HTC
DNS Fabian Cancellara 1981 Team Saxo Bank
DNF Alessandro Fantini 1985 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Andrea Masciarelli 1982 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Simone Masciarelli 1980 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Marko Kump 1988 Adria Mobil
DNF Alessio Signego 1983 Adria Mobil
DNF Jure Zagar 1987 Adria Mobil
DNF Eddy Ratti 1977 Amica Chips - Knauf
DNF Andrei Kunitski 1984 Amica Chips - Knauf
DNF Yuri Metlushenko 1976 Amore & Vita - McDonald's
DNF Volodymir Starchyk 1980 Amore & Vita - McDonald's
DNF Søren Nissen 1984 Amore & Vita - McDonald's
DNF Fabio Gilioli 1979 Amore & Vita - McDonald's
DNF Vladislav Borisov 1978 Amore & Vita - McDonald's
DNF Félix Cárdenas 1972 Barloworld - Bianchi
DNF Michele Merlo 1985 Barloworld - Bianchi
DNF Francisco Ventoso 1982 Carmiooro - A-Style
DNF Fabio Terrenzio 1985 Carmiooro - A-Style
DNF Alexandre Aulas 1986 Carmiooro - A-Style
DNF Paul Brousse 1983 Carmiooro - A-Style
DNF Esad Hasanovic 1985 Centri della Calzatura
DNF Davide Torosantucci 1981 Centri della Calzatura
DNF Zsolt Der 1983 Centri della Calzatura
DNF Cristiano Fumagalli 1984 Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Dainius Kairelis 1979 Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Enrico Rossi 1982 Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Alessandro Maserati 1979 Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Mauro Richeze 1985 CSF Group - Navigare
DNF Georg Lauscha 1987 Elk Haus
DNF Martin Schoffmann 1987 Elk Haus
DNF Björn Thurau 1988 Elk Haus
DNF Oscar Gatto 1985 ISD - Neri
DNF Ian Stannard 1987 ISD - Neri
DNF Maxim Belkov 1985 ISD - Neri
DNF Leonardo Scarselli 1975 ISD - Neri
DNF Pietro Caucchioli 1975 Lampre - NGC
DNF Marco Marzano 1980 Lampre - NGC
DNF Volodymyr Zagorodny 1981 Lampre - NGC
DNF Mauro Santambrogio 1984 Lampre - NGC
DNF Francesco Chicchi 1980 Liquigas
DNF Claudio Corioni 1982 Liquigas
DNF Brian Vandborg 1981 Liquigas
DNF Marco Cattaneo 1982 LPR Brakes - Farnese Vini
DNF Claudio Cucinotta 1982 LPR Brakes - Farnese Vini
DNF Roberto Ferrari 1983 LPR Brakes - Farnese Vini
DNF Jure Golcer 1977 LPR Brakes - Farnese Vini
DNF Sergio Lagana 1982 LPR Brakes - Farnese Vini
DNF Fabio Negri 1982 LPR Brakes - Farnese Vini
DNF Edwin Carvajal 1983 Miche - Silver Cross
DNF Pierpaolo Tondo 1984 Miche - Silver Cross
DNF Pasquale Muto 1980 Miche - Silver Cross
DNF Krzysztof Szczawinski 1979 Miche - Silver Cross
DNF Tobias Eggli 1986 Nazionale Elettronica - Hadimec
DNF Nico Keinath 1987 Nazionale Elettronica - Hadimec
DNF Martin Hebik 1982 PSK Whirlpool - Author
DNF Thomas Buchacek 1978 PSK Whirlpool - Author
DNF Jakub Danacik 1988 PSK Whirlpool - Author
DNF Stanislav Kozubek 1980 PSK Whirlpool - Author
DNF Leonardo Bertagnolli [*] 1978 Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Thomas Bertolini 1988 Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Luca Celli 1979 Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Francesco De Bonis 1982 Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Alberto Loddo 1979 Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Leonardo Moser 1984 Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Mario Aerts 1974 Silence - Lotto
DNF Christophe Brandt 1977 Silence - Lotto
DNF Johan Vansummeren 1981 Silence - Lotto
DNF Adam Hansen 1981 Team Columbia - HTC
DNF Nikolai Trusov 1985 Team Katusha
DNF Danilo Napolitano 1981 Team Katusha
DNF Dominic Klemme 1986 Team Saxo Bank

Info

Race Settimana Internazionale Coppi e Bartali
Nation Italy
Stage 06.stage
Type Mountain
Distance 179 km
StartScandiano
FinishSassuolo
DateMarch 28th (2009)
Leader D.Cunego
Youth R.Kiserlovski
Points D.Cunego

Cadel Evans