2009 Trofeo Laigueglia

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Francesco Ginanni 1985 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 4t 33' 02''
02 Filippo Pozzato 1981 Italy Team Katusha + 0"
03 Enrico Rossi 1982 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 0"
04 Francisco Ventoso 1982 Spain Carmiooro - A-Style + 0"
05 Alessandro Ballan 1979 Italy Lampre - NGC + 0"
06 Daniele Pietropolli 1980 Italy LPR Brakes - Farnese Vini + 0"
07 Steve Cummings 1981 Great Britain Barloworld - Bianchi + 0"
08 Simon Clarke 1986 Australia Amica Chips - Knauf + 0"
09 Pasquale Muto 1980 Italy Miche - Silver Cross + 0"
10 Stefano Garzelli 1973 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 0"
11 Giovanni Visconti 1983 Italy ISD - Neri + 0"
12 Davide Rebellin 1971 Italy Serramenti - Androni Giocattoli + 0"
13 Andrea Moletta 1979 Italy Miche - Silver Cross + 0"
14 Jelle Vanendert 1985 Belgium Silence - Lotto + 0"
15 Ben Hermans 1986 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator + 0"
16 Przemyslaw Niemiec 1980 Poland Miche - Silver Cross + 0"
17 Philipp Mamos 1982 Germany Amore & Vita - McDonald's + 0"
18 Oliver Zaugg 1981 Switzerland Liquigas + 0"
19 Rodrigo Garcia Rena 1980 Spain Miche - Silver Cross + 0"
20 Roman Kreuziger 1986 Czech Republic Liquigas + 0"
21 Leonardo Bertagnolli [*] 1978 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 00"
22 Chris Froome 1985 Great Britain Barloworld - Bianchi 00"
23 Mauricio Soler 1983 Colombia Barloworld - Bianchi 00"
24 Francesco Masciarelli 1986 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 00"
25 Dario Cioni 1974 Italy ISD - Neri 00"
26 Valerio Agnoli 1985 Italy Liquigas 00"
27 Andriy Grivko 1983 Ukraine ISD - Neri 16"
28 Jurgen Van den Broeck 1983 Belgium Silence - Lotto 21"
29 Lorenzo Bernucci 1979 Italy LPR Brakes - Farnese Vini 21"
30 Serguei Klimov 1980 Russia Team Katusha 25"
31 Michele Scarponi 1979 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 44"
32 Jérémy Roy 1983 France Française des Jeux 1' 07"
33 Marco Bandiera 1984 Italy Lampre - NGC 1' 07"
34 Paolo Tiralongo 1977 Italy Lampre - NGC 1' 07"
35 Anders Lund 1985 Denmark Team Saxo Bank 1' 07"
36 Didac Ortega Orts 1982 Spain Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 1' 07"
37 Francis De Greef 1985 Belgium Silence - Lotto 1' 07"
38 Volodymir Starchyk 1980 Ukraine Amore & Vita - McDonald's 1' 07"
39 Dmytro Grabovskyy 1985 Israel ISD - Neri 1' 07"
40 Ben Swift 1987 Great Britain Team Katusha 1' 07"
41 Enrico Zen 1986 Italy CSF Group - Navigare 1' 07"
42 Jure Kocjan 1984 Slovenia Carmiooro - A-Style 1' 07"
43 Marco Frapporti 1985 Italy CSF Group - Navigare 1' 07"
44 Murilo Fischer 1979 Brazil Liquigas 1' 07"
45 Thomas De Gendt 1986 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator 1' 07"
46 Jérôme Coppel 1986 France Française des Jeux 1' 07"
47 Piergiorgio Camussa 1981 Italy Team Piemonte 1' 07"
48 Luca Paolini 1977 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 1' 07"
49 Daniele Callegarin 1982 Italy Centri della Calzatura 1' 07"
50 Francesco Failli 1983 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 1' 07"
51 Mirco Lorenzetto 1981 Italy Lampre - NGC 1' 07"
52 Diego Caccia 1981 Italy Barloworld - Bianchi 1' 07"
53 Antonio D'Aniello 1979 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce 1' 07"
54 Ermanno Capelli 1985 Italy Fuji-Servetto 1' 07"
55 Luca Mazzanti 1974 Italy Team Katusha 1' 07"
56 Luca Solari 1979 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 1' 07"
57 Iker Camaño 1979 Spain Fuji-Servetto 1' 07"
58 Fredrik Kessiakoff 1980 Sweden Fuji-Servetto 1' 07"
59 Søren Nissen 1984 Luxembourg Amore & Vita - McDonald's 1' 07"
60 Pavel Brutt 1982 Russia Team Katusha 1' 07"
61 Enrico Gasparotto 1982 Italy Lampre - NGC 1' 07"
62 Evgeni Petrov 1978 Russia Team Katusha 1' 07"
63 Matthew Lloyd 1983 Australia Silence - Lotto 1' 07"
64 Riccardo Chiarini 1984 Italy LPR Brakes - Farnese Vini 1' 07"
65 Gabriele Bosisio 1980 Italy LPR Brakes - Farnese Vini 1' 07"
66 Luca Zanasca 1983 Italy Centri della Calzatura 1' 07"
67 Tom Criel 1983 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator 5' 06"
68 Pieter Jacobs 1986 Belgium Silence - Lotto 5' 06"
69 Simone Bruson 1983 Italy Team Piemonte 5' 06"
70 Pieter Vanspeybrouck 1987 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator 5' 06"
71 Guillaume Levarlet 1985 France Française des Jeux 5' 06"
72 Jan Bakelants 1986 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator 5' 06"
73 Alessandro Bisolti 1985 Italy CSF Group - Navigare 5' 06"
74 Matteo Montaguti 1984 Italy LPR Brakes - Farnese Vini 5' 06"
75 Aleksandr Kuschynski 1979 Belarus Liquigas 5' 06"
76 Reto Hollenstein 1985 Switzerland Vorarlberg - Corratec 5' 06"
77 Edwin Carvajal 1983 Colombia Miche - Silver Cross 5' 06"
78 Cristiano Fumagalli 1984 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce 5' 06"
79 Mirko Selvaggi 1985 Italy Amica Chips - Knauf 5' 06"
80 Kasper Klostergaard 1983 Denmark Team Saxo Bank 5' 06"
81 Mauro Finetto 1985 Italy CSF Group - Navigare 5' 06"
82 Cristiano Salerno 1985 Italy LPR Brakes - Farnese Vini 5' 06"
83 Alexander Serov 1982 Russia Team Katusha 5' 06"
84 Alessandro Petacchi 1974 Italy LPR Brakes - Farnese Vini 5' 06"
85 Tiziano Dall'Antonia 1983 Italy CSF Group - Navigare 5' 06"
86 Daniele Colli 1982 Italy Carmiooro - A-Style 5' 06"
87 Manuel Quinziato 1979 Italy Liquigas 5' 06"
88 Patrick Calcagni 1977 Switzerland Barloworld - Bianchi 5' 06"
89 Ivan Santaromita 1984 Italy Liquigas 5' 06"
90 Niklas Axelsson 1972 Sweden Team Utensilnord 5' 06"
91 Javier Mejias 1983 Spain Fuji-Servetto 5' 06"
92 Maxim Belkov 1985 Russia ISD - Neri 5' 06"
DNF Dario Andriotto 1972 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Massimo Codol 1973 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Alessandro Donati 1979 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Igor Astarloa 1976 Spain Amica Chips - Knauf
DNF Giuseppe De Maria 1984 Italy Amica Chips - Knauf
DNF Edoardo Girardi 1985 Italy Amica Chips - Knauf
DNF Francesco Rivera 1983 Italy Amica Chips - Knauf
DNF Matt Brandt 1988 USA Amore & Vita - McDonald's
DNF Phil Cortes 1982 Canada Amore & Vita - McDonald's
DNF Jaroslaw Dabrowski 1983 Poland Amore & Vita - McDonald's
DNF Christian Müller 1982 Germany Amore & Vita - McDonald's
DNF Andrew Talansky 1988 USA Amore & Vita - McDonald's
DNF John-Lee Augustyn 1986 South Africa Barloworld - Bianchi
DNF Giampaolo Cheula 1979 Italy Barloworld - Bianchi
DNF Marco Corti 1986 Italy Barloworld - Bianchi
DNF Laurent Beuret 1986 Switzerland Carmiooro - A-Style
DNF Diego Genovesi 1981 Italy Carmiooro - A-Style
DNF Alessandro Raisoni 1983 Italy Carmiooro - A-Style
DNF Fabio Terrenzio 1985 Italy Carmiooro - A-Style
DNF Francesco Tizza 1981 Italy Carmiooro - A-Style
DNF Francisco Ventoso 1982 Spain Carmiooro - A-Style
DNF Daniele Di Nucci 1981 Italy Centri della Calzatura
DNF Luca Fioretti 1984 Italy Centri della Calzatura
DNF Domenico Loria 1981 Italy Centri della Calzatura
DNF Eugenio Loria 1981 Italy Centri della Calzatura
DNF Dmitri Nikandrov 1979 Russia Centri della Calzatura
DNF Leonardo Giordani 1977 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Dainius Kairelis 1979 Lithuania Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Alessandro Maserati 1979 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Diego Nosotti 1982 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Luigi Sestili 1983 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Guillermo Ruben Bongiorno 1978 Argentina CSF Group - Navigare
DNF Marcello Pavarin 1986 Italy CSF Group - Navigare
DNF Mauro Richeze 1985 Argentina CSF Group - Navigare
DNF Aurelien Duval 1988 France Française des Jeux
DNF Francis Mourey 1980 France Française des Jeux
DNF Eros Capecchi 1986 Italy Fuji-Servetto
DNF Boris Shpilevsky 1982 Russia Fuji-Servetto
DNF Davide Vigano 1984 Italy Fuji-Servetto
DNF Alessandro Proni 1982 Italy ISD - Neri
DNF Davide Ricci Bitti 1984 Italy ISD - Neri
DNF Ian Stannard 1987 Great Britain ISD - Neri
DNF Mauro Da Dalto 1981 Italy Lampre - NGC
DNF Massimiliano Mori 1974 Italy Lampre - NGC
DNF Daniele Righi 1976 Italy Lampre - NGC
DNF Gianni Da Ros 1986 Italy Liquigas
DNF Danilo Di Luca 1976 Italy LPR Brakes - Farnese Vini
DNF Massimo Giunti 1974 Italy Miche - Silver Cross
DNF Tomasz Marczynski 1984 Poland Miche - Silver Cross
DNF Pierpaolo Tondo 1984 Italy Miche - Silver Cross
DNF Alessandro Bertolini 1971 Italy Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Thomas Bertolini 1988 Italy Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Leonardo Moser 1984 Italy Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Nazareno Rossi 1985 Switzerland Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Fabio Taborre 1985 Italy Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Olivier Kaisen 1983 Belgium Silence - Lotto
DNF Jonas Ljungblad 1979 Sweden Silence - Lotto
DNF Charles Wegelius 1978 Great Britain Silence - Lotto
DNF Mikhail Ignatiev 1985 Russia Team Katusha
DNF Mantas Bliakevicius 1989 Lithuania Team Piemonte
DNF Gianluca Cavalli 1978 Italy Team Piemonte
DNF Gabriele Graziani 1984 Italy Team Piemonte
DNF Simas Kondrotas 1985 Lithuania Team Piemonte
DNF Thomas Mice 1986 Lithuania Team Piemonte
DNF Gianmario Pedrazzini 1984 Italy Team Piemonte
DNF Kurt Asle Arvesen 1975 Norway Team Saxo Bank
DNF Jonathan Bellis 1988 Great Britain Team Saxo Bank
DNF Matti Breschel 1984 Denmark Team Saxo Bank
DNF Dominic Klemme 1986 Germany Team Saxo Bank
DNF Marcus Ljungqvist 1974 Sweden Team Saxo Bank
DNF Michael Mørkøv 1985 Denmark Team Saxo Bank
DNF Fabrizio Amerighi 1982 Italy Team Utensilnord
DNF Carlo Corra 1984 Italy Team Utensilnord
DNF Marco Corsini 1981 Italy Team Utensilnord
DNF Emiliano Donadello 1983 Italy Team Utensilnord
DNF Serhiy Honchar 1970 Ukraine Team Utensilnord
DNF Andrea Pagoto 1985 Italy Team Utensilnord
DNF Bruno Rizzi 1983 Italy Team Utensilnord
DNF Stijn Joseph 1987 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Klaas Lodewyck 1988 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Sven Renders 1981 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Silvere Ackermann 1984 Switzerland Vorarlberg - Corratec
DNF Andrea Capelli 1981 Italy Vorarlberg - Corratec
DNF Alexander Egger 1987 Austria Vorarlberg - Corratec
DNF Alexander Gufler 1983 Italy Vorarlberg - Corratec
DNF Daniel Musiol 1983 Germany Vorarlberg - Corratec
DNF Christoph Sokoll 1986 Austria Vorarlberg - Corratec
DNF Matic Strgar 1982 Slovenia Vorarlberg - Corratec

Info

RaceTrofeo Laigueglia
Nation Italy
Distance 176.1 km
DateFebruary 21st
Edition2009
Classification1.1
Extra Compare top four

Francesco Ginanni