Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour des Alpes-Maritimes
UCI, Stage race, 21st -22nd February 2015, France
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Belgium
Bulgaria
Canada
China
Colombia
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Italy
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
Norway
Poland
Romania
Russia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Teams
AG2R La Mondiale
Androni Giocattoli
Armée de Terre
Auber 93
BMC Racing Team
Bretagne - Séché Environnement
CCC Sprandi Polkowice
Cofidis
Cult Energy Pro Cycling
FDJ
IAM Cycling
Marseille 13 KTM
Roubaix - Lille Metropole
Team Europcar
Team Frøy Oslo
Team Giant - Alpecin
Team Katusha
Veranclassic - Ekoi
Verandas Willems Cycling Team
Wallonie Bruxelles
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Gastauer
Ben
1987
AG2R La Mondiale
09:14:21
02
Gilbert
Philippe
1982
BMC Racing Team
+ 07
03
Hivert
Jonathan
1985
Bretagne - Séché Environnement
+ 07
04
Ladagnous
Matthieu
1984
FDJ
+ 07
05
Planckaert
Baptiste
1988
Roubaix - Lille Metropole
+ 07
06
Tsatevitch
Alexey
1989
Team Katusha
+ 07
07
El Fares
Julien
1985
Marseille 13 KTM
+ 07
08
Rebellin
Davide
1971
CCC Sprandi Polkowice
+ 07
09
Vuillermoz
Alexis
1988
AG2R La Mondiale
+ 07
10
Bagot
Yoann
1987
Cofidis
+ 07
11
Vicioso
Angel
1977
Team Katusha
+ 07
12
Fedrigo
Pierrick
1978
Bretagne - Séché Environnement
+ 07
13
Bookwalter
Brent
1984
BMC Racing Team
+ 07
14
Loubet
Julien
1985
Marseille 13 KTM
+ 07
15
Pacher
Quentin
1992
Armée de Terre
+ 07
16
Delfosse
Sébastien
1982
Wallonie Bruxelles
+ 07
17
Sepulveda
Eduardo
1991
Bretagne - Séché Environnement
+ 07
18
Atapuma
Darwin
1988
BMC Racing Team
+ 07
19
Haga
Chad
1988
Team Giant - Alpecin
+ 07
20
Vimpere
Théo
1990
Auber 93
+ 07
21
Pellizotti
Franco
1978
Androni Giocattoli
+ 07
22
Spilak
Simon
1986
Team Katusha
+ 14
23
Silin
Egor
1988
Team Katusha
+ 14
24
Nocentini
Rinaldo
1977
AG2R La Mondiale
+ 16
25
Rosskopf
Joey
1989
BMC Racing Team
+ 21
26
Vantomme
Maxime
1986
Roubaix - Lille Metropole
+ 01:00
27
Chérel
Mikaël
1986
AG2R La Mondiale
+ 01:00
28
Pichon
Laurent
1986
FDJ
+ 01:00
29
Turgis
Jimmy
1991
Roubaix - Lille Metropole
+ 01:00
30
Warbasse
Lawrence
1990
IAM Cycling
+ 01:00
31
Combaud
Romain
1991
Armée de Terre
+ 01:00
32
Voeckler
Thomas
1979
Team Europcar
+ 01:14
33
Mezgec
Luka
1988
Team Giant - Alpecin
+ 01:23
34
Duchesne
Antoine
1991
Team Europcar
+ 01:42
35
Moinard
Amaël
1982
BMC Racing Team
+ 01:52
36
Schelling
Patrick
1990
IAM Cycling
+ 02:35
37
Laporte
Christophe
1992
Cofidis
+ 03:27
38
Waeytens
Zico
1991
Team Giant - Alpecin
+ 03:27
39
Dumoulin
Samuel
1980
AG2R La Mondiale
+ 03:27
40
Zakarin
Ilnur
1989
Team Katusha
+ 03:27
41
Di Gregorio
Rémy
1985
Marseille 13 KTM
+ 03:27
42
Warnier
Antoine
1993
Wallonie Bruxelles
+ 03:27
43
Vorganov
Eduard
1982
Team Katusha
+ 03:27
44
Chevrier
Clément
1992
IAM Cycling
+ 03:27
45
Dupont
Hubert
1980
AG2R La Mondiale
+ 03:27
46
Cousin
Jérôme
1989
Team Europcar
+ 03:27
47
Kochetkov
Pavel
1986
Team Katusha
+ 03:27
48
Tulik
Angelo
1990
Team Europcar
+ 03:27
49
Vaugrenard
Benoît
1982
FDJ
+ 03:40
50
Bille
Gaetan
1988
Verandas Willems Cycling Team
+ 03:41
51
Dernies
Tom
1990
Wallonie Bruxelles
+ 03:41
52
Barbas
Yoann
1988
Armée de Terre
+ 03:41
53
Antomarchi
Julien
1984
Roubaix - Lille Metropole
+ 03:41
54
Paillot
Yoann
1991
Marseille 13 KTM
+ 03:48
55
Geslin
Anthony
1980
FDJ
+ 04:02
56
Feillu
Brice
1985
Bretagne - Séché Environnement
+ 04:28
57
Bihel
César
1988
Auber 93
+ 04:48
58
Reza
Kevin
1988
FDJ
+ 04:57
59
Tanner
David
1984
IAM Cycling
+ 05:02
60
Hurel
Tony
1987
Team Europcar
+ 05:04
61
Curvers
Roy
1979
Team Giant - Alpecin
+ 05:37
62
Drucker
Jempy
1986
BMC Racing Team
+ 05:43
63
Tvetcov
Serghei
1988
Androni Giocattoli
+ 05:50
64
Molard
Rudy
1989
Cofidis
+ 06:30
65
Ista
Kevyn
1984
Wallonie Bruxelles
+ 06:53
66
Guyot
Yann
1986
Armée de Terre
+ 06:58
67
Jakin
Alo
1986
Auber 93
+ 07:00
68
Dewortelaer
Serge
1991
Veranclassic - Ekoi
+ 07:00
69
Hupond
Thierry
1984
Team Giant - Alpecin
+ 07:00
70
Mainard
Jérôme
1986
Armée de Terre
+ 07:00
71
Stassen
Julien
1988
Wallonie Bruxelles
+ 07:00
72
Claeys
Dimitri
1987
Verandas Willems Cycling Team
+ 07:00
73
Appollonio
Davide
1989
Androni Giocattoli
+ 07:00
74
Andersen
Oddbjørn
1990
Team Frøy Oslo
+ 08:31
75
Turgis
Anthony
1994
Cofidis
+ 09:46
76
Premont
Christophe
1989
Verandas Willems Cycling Team
+ 09:46
77
Gouault
Pierre
1993
Auber 93
+ 09:46
78
Tronet
Steven
1986
Auber 93
+ 09:50
79
Belkov
Maxim
1985
Team Katusha
+ 10:07
80
Gérard
Arnaud
1984
Bretagne - Séché Environnement
+ 10:21
81
Le Bon
Johan
1990
FDJ
+ 11:10
82
Le Gac
Olivier
1993
FDJ
+ 11:10
83
Raibaud
Jimmy
1991
Armée de Terre
+ 11:18
84
Guay
Julien
1986
Auber 93
+ 11:23
85
Konovalovas
Ignatas
1985
Marseille 13 KTM
+ 12:08
86
Senni
Manuel
1992
BMC Racing Team
+ 12:43
87
Dall'Antonia
Tiziano
1983
Androni Giocattoli
+ 12:45
88
Maldonado
Anthony
1991
Auber 93
+ 12:45
89
Renault
Maxime
1990
Auber 93
+ 12:45
90
Quemeneur
Perrig
1984
Team Europcar
+ 12:45
91
Timmer
Albert
1985
Team Giant - Alpecin
+ 12:47
92
Taciak
Mateusz
1984
CCC Sprandi Polkowice
+ 13:19
93
Fonseca
Armindo
1989
Bretagne - Séché Environnement
+ 13:19
94
Bérard
Julien
1987
AG2R La Mondiale
+ 13:19
95
Vachon
Florian
1985
Bretagne - Séché Environnement
+ 13:19
96
Van Zummeren
Stef
1991
Verandas Willems Cycling Team
+ 13:46
97
Bandiera
Marco
1984
Androni Giocattoli
+ 14:08
98
Penven
Clément
1989
Marseille 13 KTM
+ 14:15
99
Pellaud
Simon
1992
IAM Cycling
+ 14:34
100
Kurek
Adrian
1988
CCC Sprandi Polkowice
+ 14:37
101
Reus
Kai
1985
Verandas Willems Cycling Team
+ 15:03
102
Leveau
Jérémy
1992
Roubaix - Lille Metropole
+ 16:05
103
Veikkanen
Jussi
1981
FDJ
+ 16:05
104
Tarride
Grégoire
1991
Marseille 13 KTM
+ 16:05
105
Demoitié
Antoine
1990
Wallonie Bruxelles
+ 16:58
106
Turgot
Sébastien
1984
AG2R La Mondiale
+ 17:18
107
Calleeuw
Joeri
1985
Verandas Willems Cycling Team
+ 17:24
108
Habeaux
Gregory
1982
Wallonie Bruxelles
+ 17:32
109
Gilbert
Jerome
1984
Verandas Willems Cycling Team
+ 19:02
110
Bideau
Jean-Marc
1984
Bretagne - Séché Environnement
+ 19:04
111
Delle Stelle
Christian
1989
CCC Sprandi Polkowice
+ 19:53
112
Verhelst
Louis
1990
Cofidis
+ 19:59
DNF
Gatto
Oscar
1985
Androni Giocattoli
DNF
Stortoni
Simone
1985
Androni Giocattoli
DNF
Taborre
Fabio
1985
Androni Giocattoli
DNF
Zabel
Rick
1993
BMC Racing Team
DNF
Mihaylov
Nikolay
1988
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Rutkiewicz
Marek
1981
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Stepniak
Grzegorz
1989
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Chetout
Loic
1992
Cofidis
DNF
Rossetto
Stéphane
1987
Cofidis
DNF
Simon
Julien
1985
Cofidis
DNF
Gerdemann
Linus
1982
Cult Energy Pro Cycling
DNF
Guldhammer
Rasmus
1989
Cult Energy Pro Cycling
DNF
Larsson
Gustav
1980
Cult Energy Pro Cycling
DNF
Lemarchand
Romain
1987
Cult Energy Pro Cycling
DNF
Mortensen
Martin
1984
Cult Energy Pro Cycling
DNF
Reihs
Michael
1979
Cult Energy Pro Cycling
DNF
Vinther
Troels
1987
Cult Energy Pro Cycling
DNF
Wegmann
Fabian
1980
Cult Energy Pro Cycling
DNF
Le Roux
Romain
1992
Armée de Terre
DNF
Sinner
Benoit
1984
Armée de Terre
DNF
Enger
Sondre Holst
1993
IAM Cycling
DNF
Fumeaux
Jonathan
1988
IAM Cycling
DNF
Bouvry
Dieter
1992
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Kowalski
Rudy
1990
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Pillon
Romain
1989
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Martinez
Yannick
1988
Team Europcar
DNF
Pichot
Alexandre
1983
Team Europcar
DNF
Breivold
Jon Sæverås
1995
Team Frøy Oslo
DNF
Evensen
Henrik
1994
Team Frøy Oslo
DNF
Garcia
Damien
1992
Team Frøy Oslo
DNF
Haugen
Henrik Steen
1992
Team Frøy Oslo
DNF
Kristoffersen
Anders
1993
Team Frøy Oslo
DNF
Tandrevold
Halvor
1992
Team Frøy Oslo
DNF
Tefre Lunder
Nikolai
1994
Team Frøy Oslo
DNF
Ji
Cheng
1987
Team Giant - Alpecin
DNF
Saint-Martin
Clément
1991
Marseille 13 KTM
DNF
Cammaerts
Edwig
1987
Veranclassic - Ekoi
DNF
De Rooze
Niels
1992
Veranclassic - Ekoi
DNF
Finders
Dirk
1985
Veranclassic - Ekoi
DNF
Gardeyn
Gorik
1980
Veranclassic - Ekoi
DNF
Jules
Justin
1986
Veranclassic - Ekoi
DNF
Rullière
Melvin
1989
Veranclassic - Ekoi
DNF
Vaubourzeix
Thomas
1989
Veranclassic - Ekoi
DNF
Pardini
Olivier
1985
Verandas Willems Cycling Team
DNF
Wertz
Thomas
1992
Wallonie Bruxelles
Information
Tour des Alpes-Maritimes
France
21st -22nd February 2015
2.1