Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Vuelta a Andalucía
UCI, Stage race, 20th -24th February 2019, Spain
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1925
GC
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Belarus
Belgium
Canada
Colombia
Denmark
France
Great Britain
Italy
Japan
Kazakhstan
Netherlands
Norway
Poland
Portugal
Russia
Slovenia
Spain
USA
Teams
Androni Giocattoli - Sidermec
Astana Pro Team
Bahrain - Merida
Bardiani - CSF
Burgos - BH
Caja Rural - Seguros RGA
Equipo Euskadi
Euskadi Basque - Murias
Gazprom - RusVelo
Lotto - Soudal
Mitchelton - Scott
Movistar Team
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Rally UHC Cycling
Roompot - Charles
Sport Vlaanderen - Baloise
Team Jumbo-Visma
Vital Concept-B&B Hotels
Wanty - Groupe Gobert
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Fuglsang
Jakob
1985
Astana Pro Team
17:42:00
200
02
Izagirre
Ion
1989
Astana Pro Team
+ 07
150
03
Kruijswijk
Steven
1987
Team Jumbo-Visma
+ 11
125
04
Bilbao
Pello
1990
Astana Pro Team
+ 21
100
05
Yates
Adam
1992
Mitchelton - Scott
+ 57
85
06
Haig
Jack
1993
Mitchelton - Scott
+ 01:08
70
07
Higuita
Sergio
1997
Equipo Euskadi
+ 01:12
60
08
Vlasov
Aleksandr
1996
Gazprom - RusVelo
+ 01:43
50
09
Wellens
Tim
1991
Lotto - Soudal
+ 02:53
40
10
Teuns
Dylan
1992
Bahrain - Merida
+ 03:41
35
11
Sánchez
Luis León
1983
Astana Pro Team
+ 04:02
30
12
Carretero
Hector
1995
Movistar Team
+ 04:05
25
13
Rodríguez
Óscar
1995
Euskadi Basque - Murias
+ 04:09
20
14
Prades
Eduard
1987
Movistar Team
+ 04:29
15
15
Tolhoek
Antwan
1994
Team Jumbo-Visma
+ 04:32
10
16
Verona
Carlos
1992
Movistar Team
+ 04:44
5
17
Martin
Guillaume
1993
Wanty - Groupe Gobert
+ 05:07
5
18
Bravo
Garikoitz
1989
Euskadi Basque - Murias
+ 05:16
5
19
Rodriguez
Cristian
1995
Caja Rural - Seguros RGA
+ 05:40
5
20
Montaguti
Matteo
1984
Androni Giocattoli - Sidermec
+ 05:49
5
21
Mohoric
Matej
1994
Bahrain - Merida
+ 07:25
5
22
Cattaneo
Mattia
1990
Androni Giocattoli - Sidermec
+ 07:35
5
23
Lastra
Jonathan
1993
Caja Rural - Seguros RGA
+ 07:47
5
24
Sprengers
Thomas
1990
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 07:52
5
25
Riesebeek
Oscar
1992
Roompot - Charles
+ 07:56
5
26
Carboni
Giovanni
1995
Bardiani - CSF
+ 08:40
5
27
Bou
Joan
1997
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
+ 08:52
5
28
Iturria
Mikel
1992
Euskadi Basque - Murias
+ 11:27
5
29
Shalunov
Evgeny
1992
Gazprom - RusVelo
+ 12:12
5
30
Rybalkin
Aleksey
1993
Gazprom - RusVelo
+ 12:20
5
31
Vilela
Ricardo
1987
Burgos - BH
+ 13:23
3
32
Cherkasov
Nikolay
1996
Gazprom - RusVelo
+ 13:42
3
33
Madrazo
Angel
1988
Burgos - BH
+ 13:52
3
34
Kuss
Sepp
1994
Team Jumbo-Visma
+ 13:56
3
35
Mannion
Gavin
1991
Rally UHC Cycling
+ 14:16
3
36
Nieve
Mikel
1984
Mitchelton - Scott
+ 14:26
3
37
Zeits
Andrey
1986
Astana Pro Team
+ 14:30
3
38
van der Lijke
Nick
1991
Roompot - Charles
+ 14:41
3
39
Gavazzi
Francesco
1984
Androni Giocattoli - Sidermec
+ 15:48
3
40
Masnada
Fausto
1993
Androni Giocattoli - Sidermec
+ 15:56
3
41
Yates
Simon
1992
Mitchelton - Scott
+ 16:13
42
Valls
Rafael
1987
Movistar Team
+ 17:47
43
Vanendert
Jelle
1985
Lotto - Soudal
+ 18:20
44
García Cortina
Iván
1995
Bahrain - Merida
+ 18:22
45
Rojas
José Joaquin
1985
Movistar Team
+ 18:33
46
Lobato
Juan Jose
1988
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
+ 19:17
47
Chaves
Esteban
1990
Mitchelton - Scott
+ 19:20
48
Cataldo
Dario
1985
Astana Pro Team
+ 19:21
49
Agnoli
Valerio
1985
Bahrain - Merida
+ 19:54
50
Planckaert
Edward
1995
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 20:11
51
Canola
Marco
1988
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
+ 20:13
52
Tonelli
Alessandro
1992
Bardiani - CSF
+ 20:17
53
González
David
1996
Caja Rural - Seguros RGA
+ 20:35
54
Pasqualon
Andrea
1988
Wanty - Groupe Gobert
+ 21:20
55
Roelandts
Jürgen
1985
Movistar Team
+ 21:28
56
Soto
Antonio
1994
Equipo Euskadi
+ 21:36
57
Rovny
Ivan
1987
Gazprom - RusVelo
+ 21:38
58
Boom
Lars
1985
Roompot - Charles
+ 21:45
59
Rota
Lorenzo
1995
Bardiani - CSF
+ 21:45
60
De Witte
Mathias
1993
Roompot - Charles
+ 21:55
61
Barthe
Cyril
1996
Euskadi Basque - Murias
+ 22:00
62
Pibernik
Luka
1993
Bahrain - Merida
+ 22:07
63
Azurmendi
Ibai
1996
Equipo Euskadi
+ 22:10
64
Barbero
Carlos
1991
Movistar Team
+ 22:19
65
Marczynski
Tomasz
1984
Lotto - Soudal
+ 22:27
66
Cubero
Jorge
1992
Burgos - BH
+ 22:35
67
van Genechten
Jonas
1986
Vital Concept-B&B Hotels
+ 23:08
68
Warlop
Jordi
1996
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 23:11
69
Van der Sande
Tosh
1990
Lotto - Soudal
+ 23:17
70
Bagioli
Nicola
1995
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
+ 23:32
71
van Gestel
Dries
1994
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 23:41
72
Verwilst
Aaron
1997
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 23:48
73
Joyce
Colin
1994
Rally UHC Cycling
+ 23:49
74
Albanese
Vincenzo
1996
Bardiani - CSF
+ 23:55
75
Trentin
Matteo
1989
Mitchelton - Scott
+ 24:13
76
Soto
Nelson
1994
Caja Rural - Seguros RGA
+ 25:01
77
Eenkhoorn
Pascal
1997
Team Jumbo-Visma
+ 25:24
78
Covili
Luca
1997
Bardiani - CSF
+ 26:04
79
Frapporti
Marco
1985
Androni Giocattoli - Sidermec
+ 26:04
80
Juaristi
Txomin
1995
Equipo Euskadi
+ 26:08
81
Bole
Grega
1985
Bahrain - Merida
+ 26:25
82
Hatsuyama
Sho
1988
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
+ 26:57
83
Affini
Edoardo
1996
Mitchelton - Scott
+ 26:59
84
Carpenter
Robin
1992
Rally UHC Cycling
+ 27:58
85
Tuft
Svein
1977
Rally UHC Cycling
+ 29:13
86
Sanz
Enrique
1989
Euskadi Basque - Murias
+ 29:13
87
Olivier
Daan
1992
Team Jumbo-Visma
+ 29:25
88
Neves
Jose
1995
Burgos - BH
+ 30:27
89
Kreder
Wesley
1990
Wanty - Groupe Gobert
+ 30:39
90
Reinders
Elmar
1992
Roompot - Charles
+ 30:47
91
Vanspeybrouck
Pieter
1987
Wanty - Groupe Gobert
+ 31:26
92
Cañellas
Xavier
1997
Caja Rural - Seguros RGA
+ 31:31
93
Bol
Jetse
1989
Burgos - BH
+ 31:51
94
Manzin
Lorrenzo
1994
Vital Concept-B&B Hotels
+ 32:54
95
Anderson
Ryan
1987
Rally UHC Cycling
+ 33:38
96
Cuadrado
Unai
1997
Equipo Euskadi
+ 33:39
97
Murphy
Kyle
1991
Rally UHC Cycling
+ 33:43
98
Lammertink
Steven
1993
Vital Concept-B&B Hotels
+ 34:07
99
Rikunov
Petr
1997
Gazprom - RusVelo
+ 34:12
100
Martín
Gotzon
1996
Equipo Euskadi
+ 34:50
101
Orsini
Umberto
1994
Bardiani - CSF
+ 36:01
102
Van Staeyen
Michael
1988
Roompot - Charles
+ 36:59
103
De Vreese
Laurens
1988
Astana Pro Team
+ 37:31
104
Lopez-Cozar
Juan Antonio
1994
Euskadi Basque - Murias
+ 39:11
105
Moser
Moreno
1990
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
+ 39:15
106
Samitier
Sergio
1995
Euskadi Basque - Murias
+ 40:06
107
Willems
Thimo
1996
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 42:10
108
Cuadros
Alvaro
1995
Caja Rural - Seguros RGA
+ 42:49
109
Vingegaard
Jonas
1996
Team Jumbo-Visma
+ 43:41
110
Vanhoucke
Harm
1997
Lotto - Soudal
+ 44:40
111
De Winter
Ludwig
1992
Wanty - Groupe Gobert
+ 47:29
112
Wouters
Enzo
1996
Lotto - Soudal
+ 48:07
113
Pessot
Alessandro
1995
Bardiani - CSF
+ 54:40
114
Mertz
Remy
1995
Lotto - Soudal
+ 55:08
DNF
Belletti
Manuel
1985
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Viel
Mattia
1995
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Lopez
Daniel
1994
Burgos - BH
DNF
Rubio
Diego
1991
Burgos - BH
DNF
Banaszek
Alan
1997
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Zhyhunou
Dzmitry
1996
Equipo Euskadi
DNF
Kulikovskiy
Alexandr
1997
Gazprom - RusVelo
DNF
Oronte
Emerson
1990
Rally UHC Cycling
DNF
De Bie
Sean
1991
Roompot - Charles
DNF
van Poppel
Danny
1993
Team Jumbo-Visma
DNF
De Backer
Bert
1984
Vital Concept-B&B Hotels
DNF
Ermenault
Corentin
1996
Vital Concept-B&B Hotels
DNF
Fournier
Marc
1994
Vital Concept-B&B Hotels
DNF
Lecroq
Jérémy
1995
Vital Concept-B&B Hotels
DNF
Eiking
Odd Christian
1994
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Van Melsen
Kevin
1987
Wanty - Groupe Gobert
Information
Vuelta a Andalucía
Spain
20th -24th February 2019
2.HC