FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Vuelta a Andalucía
UCI, Stage race, 1st stage, 15th February 2009, Spain
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1925
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Colombia
France
Germany
Italy
Netherlands
Russia
Slovakia
Slovenia
Spain
Teams
Andalucía - Cajasur
Caisse d'Epargne
Contentpolis - Ampo
Euskaltel-Euskadi
Fuji-Servetto
Rabobank
Serramenti - Androni Giocattoli
Silence - Lotto
Skil - Shimano
Team Katusha
Team Milram
Vacansoleil
Xacobeo-Galicia
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Tondó
Xavier
1978
Andalucía - Cajasur
08:31
02
Posthuma
Joost
1981
Rabobank
+ 01
03
Velits
Martin
1985
Team Milram
+ 03
04
Lastras
Pablo
1976
Caisse d'Epargne
+ 05
05
Roelandts
Jürgen
1985
Silence - Lotto
+ 05
06
Pozzato
Filippo
1981
Team Katusha
+ 06
07
Mouris
Jens
1980
Vacansoleil
+ 06
08
Rebellin
Davide
1971
Serramenti - Androni Giocattoli
+ 10
09
Knaven
Servais
1971
Team Milram
+ 11
10
Gerdemann
Linus
1982
Team Milram
+ 12
11
Rodríguez
Joaquim
1979
Caisse d'Epargne
+ 14
12
Tankink
Bram
1978
Rabobank
+ 14
13
Lemoine
Cyril
1983
Skil - Shimano
+ 14
14
Tjallingii
Maarten
1977
Rabobank
+ 14
15
Del Nero Montes
Jesus
1982
Fuji-Servetto
+ 14
16
Flecha
Juan Antonio
1977
Rabobank
+ 14
17
Menchov
Denis
1978
Rabobank
+ 15
18
Vazquez
Manuel
1981
Contentpolis - Ampo
+ 15
19
Scarponi
Michele
1979
Serramenti - Androni Giocattoli
+ 16
20
Bozic
Borut
1980
Vacansoleil
+ 17
21
Sánchez
Samuel
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 18
22
Oroz
Juan José
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 19
23
López
David
1981
Caisse d'Epargne
+ 19
24
Moreno
Javier
1984
Andalucía - Cajasur
+ 19
25
Lhotellerie
Clément
1986
Vacansoleil
+ 19
26
Dekker
Thomas
1984
Silence - Lotto
+ 19
27
Jufré
Josep
1975
Fuji-Servetto
+ 20
28
Intxausti
Benat
1986
Fuji-Servetto
+ 21
29
Nuyens
Nick
1980
Rabobank
+ 21
30
Coyot
Arnaud
1980
Caisse d'Epargne
+ 21
31
De Kort
Koen
1982
Skil - Shimano
+ 21
32
Müller
Martin
1974
Team Milram
+ 21
33
Martínez
Francisco José
1983
Andalucía - Cajasur
+ 22
34
Langeveld
Sebastian
1985
Rabobank
+ 23
35
Barla
Luca
1987
Team Milram
+ 24
36
Lang
Sebastian
1979
Silence - Lotto
+ 24
37
Aerts
Mario
1974
Silence - Lotto
+ 24
38
García Dapena
David
1977
Xacobeo-Galicia
+ 25
39
Veuchelen
Fredrik
1978
Vacansoleil
+ 26
40
Rosendo Prado
Jesus
1982
Andalucía - Cajasur
+ 26
41
Eskov
Nikita
1983
Team Katusha
+ 27
42
Cooke
Baden
1978
Vacansoleil
+ 27
43
Arroyo
David
1980
Caisse d'Epargne
+ 28
44
Galparsoro
Dionisio
1978
Contentpolis - Ampo
+ 29
45
Sanchez
Julian
1980
Contentpolis - Ampo
+ 29
46
Evans
Cadel
1977
Silence - Lotto
+ 29
47
Simoni
Gilberto
1971
Serramenti - Androni Giocattoli
+ 29
48
Pfannberger
Christian
1979
Team Katusha
+ 29
49
Martinez
Serafín
1984
Xacobeo-Galicia
+ 29
50
Aramendia
Javier
1986
Euskaltel-Euskadi
+ 30
51
Docker
Mitchell
1986
Skil - Shimano
+ 30
52
Dominguez Lemos
Gustavo
1980
Xacobeo-Galicia
+ 30
53
Veelers
Tom
1984
Skil - Shimano
+ 31
54
Cretskens
Wilfried
1976
Silence - Lotto
+ 31
55
Pacheco Torres
Francisco
1982
Contentpolis - Ampo
+ 31
56
Azanza
Jorge
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 31
57
Hoste
Leif
[*]
1977
Silence - Lotto
+ 32
58
Rovny
Ivan
1987
Team Katusha
+ 33
59
Bertolini
Alessandro
1971
Serramenti - Androni Giocattoli
+ 34
60
Perez
Marlon
1976
Caisse d'Epargne
+ 34
61
Palomares
Adrian
1976
Contentpolis - Ampo
+ 35
62
Stroetinga
Wim
1985
Team Milram
+ 35
63
Vorganov
Eduard
1982
Xacobeo-Galicia
+ 36
64
Leukemans
Björn
1977
Vacansoleil
+ 37
65
Ramirez
Javier
1978
Andalucía - Cajasur
+ 37
66
Domínguez Muñoz
Sergio
1986
Contentpolis - Ampo
+ 38
67
Piedra
Antonio
1985
Andalucía - Cajasur
+ 38
68
Rigotto
Elia
1982
Serramenti - Androni Giocattoli
+ 39
69
Löwik
Gerben
1977
Vacansoleil
+ 39
70
Jeannesson
Arnold
1986
Caisse d'Epargne
+ 39
71
Napolitano
Danilo
1981
Team Katusha
+ 40
72
Curvers
Roy
1979
Skil - Shimano
+ 41
73
Voss
Paul
1986
Team Milram
+ 41
74
Moser
Leonardo
1984
Serramenti - Androni Giocattoli
+ 43
75
Benitez
Jose Alberto
1981
Fuji-Servetto
+ 44
76
Mate
Luis Angel
1984
Serramenti - Androni Giocattoli
+ 44
77
Roldán
José Luis
1985
Andalucía - Cajasur
+ 45
78
De Backer
Bert
1984
Skil - Shimano
+ 46
79
Botcharov
Alexandre
1975
Team Katusha
+ 46
80
Mayoz
Iban
1981
Xacobeo-Galicia
+ 48
81
Nieve
Mikel
1984
Euskaltel-Euskadi
+ 50
82
Fernandez
Delio
1986
Xacobeo-Galicia
+ 51
83
Capecchi
Eros
1986
Fuji-Servetto
+ 53
84
Fernandez
Pedro
1976
Xacobeo-Galicia
+ 01:00
85
Lafuente
Andoni
1985
Euskaltel-Euskadi
+ 01:03
86
De la Fuente
David
1981
Fuji-Servetto
+ 01:09
87
Steegmans
Gert
1980
Team Katusha
+ 01:13
88
Serrano
Ricardo
1978
Fuji-Servetto
+ 01:14
89
Goesinnen
Floris
1983
Skil - Shimano
+ 01:23
90
Garcia-Casarrubios
Oscar
1984
Contentpolis - Ampo
+ 01:25
91
Landaluze
Iñigo
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 01:51
Information
Vuelta a Andalucía
Spain
1st stage | 7.0 km
Jaen
->
Jaen
2.1
X.Tondó
| Leader
X.Tondó
| Points