Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Étoile de Bessèges
UCI, Stage race, 1st -5th February 2006, France
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
GC
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Belarus
Belgium
Bulgaria
Canada
Czechia
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Kazakhstan
Lithuania
Netherlands
Norway
Poland
Russia
Spain
Sweden
Ukraine
USA
Teams
AG2R Prévoyance
Agritubel
Auber 93
Bouygues Telecom
Bretagne - Jean Floch
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
Cofidis
Crédit Agricole
Davitamon - Lotto
Flanders
Française des Jeux
Jartazi - 7Mobile
Landbouwkrediet - Colnago
Miche
T-Mobile Team
Team CSC
Team LPR
Team TIAA - CREF
Unibet.com
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Willems
Frederik
1979
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
17:46:12
02
van Hecke
Preben
1982
Davitamon - Lotto
+ 26
03
Voeckler
Thomas
1979
Bouygues Telecom
+ 26
04
Blaudzun
Michael
1973
Team CSC
+ 32
05
Goubert
Stéphane
1970
AG2R Prévoyance
+ 36
06
Kaggestad
Mads
1977
Crédit Agricole
+ 36
07
Vandborg
Brian
1981
Team CSC
+ 43
08
Mederel
Maxime
1980
Auber 93
+ 02:30
09
Patour
Kilian
1982
Crédit Agricole
+ 04:06
10
Dalibard
Antoine
1983
Bretagne - Jean Floch
+ 04:11
11
Laurent
Christophe
1977
Agritubel
+ 04:35
12
Leblacher
Eric
1978
Française des Jeux
+ 05:20
13
Petilleau
Stephane
1971
Bretagne - Jean Floch
+ 05:37
14
Delpech
Jean-Luc
1979
Bretagne - Jean Floch
+ 05:40
15
Bak
Lars
1980
Team CSC
+ 05:43
16
Vogondy
Nicolas
1977
Crédit Agricole
+ 05:47
17
Joly
Sébastien
1979
Française des Jeux
+ 06:49
18
Cummings
Steve
1981
Landbouwkrediet - Colnago
+ 06:51
19
Dupont
Hubert
1980
AG2R Prévoyance
+ 06:53
20
Scheirlinckx
Bert
1974
Jartazi - 7Mobile
+ 06:57
21
Chavanel
Sylvain
1979
Cofidis
+ 06:57
22
Mertens
Pieter
1980
Davitamon - Lotto
+ 07:01
23
Le Lay
David
1979
Bretagne - Jean Floch
+ 07:03
24
Roesems
Bert
1972
Davitamon - Lotto
+ 07:37
25
Castresana del Val
Angel
1972
Unibet.com
+ 07:38
26
Renier
Franck
1974
Bouygues Telecom
+ 09:04
27
Pronk
Matthé
1974
Unibet.com
+ 09:18
28
Bonsergent
Stéphane
1977
Bretagne - Jean Floch
+ 10:00
29
Gérard
Arnaud
1984
Française des Jeux
+ 10:12
30
Abakoumov
Igor
1981
Jartazi - 7Mobile
+ 10:12
31
Simon
Jean-Paul
1982
Landbouwkrediet - Colnago
+ 10:12
32
Florencio
Xavier
1979
Bouygues Telecom
+ 10:12
33
Rous
Didier
1970
Bouygues Telecom
+ 10:12
34
Ten Dam
Laurens
1980
Unibet.com
+ 10:12
35
Morizot
Florian
1985
Auber 93
+ 10:12
36
Guesdon
Frédéric
1971
Française des Jeux
+ 10:12
37
Charteau
Anthony
1979
Crédit Agricole
+ 10:12
38
Fedrigo
Pierrick
1978
Bouygues Telecom
+ 10:12
39
Muto
Pasquale
1980
Miche
+ 10:15
40
Veikkanen
Jussi
1981
Française des Jeux
+ 10:17
41
Johansen
Allan
1971
Team CSC
+ 10:17
42
Sørensen
Nicki
1975
Team CSC
+ 10:17
43
Muravyev
Dmitriy
1979
Jartazi - 7Mobile
+ 10:24
44
Veuchelen
Fredrik
1978
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 10:31
45
Dockx
Bart
1981
Davitamon - Lotto
+ 10:43
46
Wiggins
Bradley
1980
Cofidis
+ 11:42
47
Cappelle
Andy
1979
Landbouwkrediet - Colnago
+ 11:51
48
Amorison
Frédéric
1978
Landbouwkrediet - Colnago
+ 11:54
49
Usov
Alexandre
1977
AG2R Prévoyance
+ 12:19
50
Kroon
Karsten
1976
Team CSC
+ 12:22
51
Brandt
Christophe
1977
Davitamon - Lotto
+ 12:22
52
Geslin
Anthony
1980
Bouygues Telecom
+ 12:23
53
Giling
Bastiaan
1982
T-Mobile Team
+ 12:23
54
Caethoven
Steven
1981
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 12:23
55
Bowman
Dan
1982
Team TIAA - CREF
+ 12:23
56
Pate
Danny
1979
Team TIAA - CREF
+ 12:23
57
Mazet
Julien
1981
Auber 93
+ 13:28
58
Maccanti
Michele
1979
Team LPR
+ 13:53
59
Ludewig
Jörg
1975
T-Mobile Team
+ 14:51
60
Duret
Sébastien
1980
Bretagne - Jean Floch
+ 14:58
61
Monfort
Maxime
1983
Cofidis
+ 15:05
62
Wynants
Maarten
1982
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 16:04
63
Bodrogi
László
1976
Crédit Agricole
+ 16:13
64
Arvesen
Kurt Asle
1975
Team CSC
+ 16:13
65
Drujon
Mathieu
1983
Auber 93
+ 16:16
66
Steels
Tom
1971
Davitamon - Lotto
+ 16:16
67
Renders
Sven
1981
Landbouwkrediet - Colnago
+ 16:16
68
Sanchez
Fabien
1983
Cofidis
+ 16:16
69
Augé
Stephane
1974
Cofidis
+ 16:16
70
Mengin
Christophe
1968
Française des Jeux
+ 16:16
71
Coyot
Arnaud
1980
Cofidis
+ 16:16
72
Contrini
Daniele
1974
Team LPR
+ 16:48
73
Bichot
Freddy
1979
Française des Jeux
+ 17:09
74
Mandri
René
1984
Auber 93
+ 17:22
75
Auger
Ludovic
1971
Française des Jeux
+ 18:24
76
Nilsson
John
1978
Auber 93
+ 18:24
77
Korff
Andre
1973
T-Mobile Team
+ 18:24
78
Inaudi
Nicolas
1978
Cofidis
+ 20:03
79
Gerosa
Mauro
1974
Miche
+ 22:17
80
Vaitkus
Tomas
1982
AG2R Prévoyance
+ 22:17
81
Nevens
Sven
1983
Jartazi - 7Mobile
+ 22:17
82
Van Mingeroet
Jarno
1977
Jartazi - 7Mobile
+ 22:17
83
Vanlandschoot
James
1978
Landbouwkrediet - Colnago
+ 22:17
84
Scanlon
Mark
1980
AG2R Prévoyance
+ 22:17
85
Sprick
Matthieu
1981
Bouygues Telecom
+ 22:17
86
Kaisen
Olivier
1983
Davitamon - Lotto
+ 22:17
87
Manning
Paul
1974
Landbouwkrediet - Colnago
+ 22:17
88
Portal
Sébastien
1982
Crédit Agricole
+ 22:37
89
Wilson
Matthew
1977
Unibet.com
+ 23:19
90
D'Aniello
Antonio
1979
Miche
+ 23:26
91
Marino
Jean-Marc
1983
Crédit Agricole
+ 24:48
92
Vandenbroucke
Frank
1974
Unibet.com
+ 25:26
93
Olivier
Lenaic
1977
Agritubel
+ 26:03
94
Guilbert
Charles
1972
Bretagne - Jean Floch
+ 26:07
95
Duggan
Timothy
1982
Team TIAA - CREF
+ 26:24
96
Casper
Jimmy
1978
Cofidis
+ 26:42
97
Kirsipuu
Jaan
1969
Crédit Agricole
+ 26:53
98
Baumann
Eric
1980
T-Mobile Team
+ 27:00
99
Müller
Christian
1982
Team CSC
+ 27:09
100
Coutouly
Cedric
1980
Agritubel
+ 27:30
101
Ljungblad
Jonas
1979
Unibet.com
+ 28:06
102
Greipel
André
1982
T-Mobile Team
+ 28:31
103
Gavazzi
Mattia
1983
Team LPR
+ 32:32
104
Metlushenko
Yuriy
1976
Team LPR
+ 33:04
105
Pollack
Olaf
1973
T-Mobile Team
+ 33:04
106
Van Zimmeren
Werner
1981
Flanders
+ 33:04
107
Borrajo
Alejandro
1980
Miche
+ 33:04
108
Bouyer
Franck
1974
Bouygues Telecom
+ 33:04
109
Gabrovski
Ivailo
1978
Flanders
+ 35:10
110
Berges
Emilien
1983
Auber 93
+ 41:34
DNF
Calzati
Sylvain
1979
AG2R Prévoyance
DNF
Moreau
Christophe
1971
AG2R Prévoyance
DNF
Bergès
Stéphane
1975
Agritubel
DNF
Buffaz
Mickaël
1979
Agritubel
DNF
Plouhinec
Samuel
1976
Agritubel
DNF
Robin
Denis
1979
Agritubel
DNF
Salmon
Benoît
1974
Agritubel
DNF
Haddou
Saïd
1982
Auber 93
DNF
Pivois
Yann
1976
Bretagne - Jean Floch
DNF
D'Hollander
Glenn
1974
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF
Huysmans
Aron
1980
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF
Lisabeth
Kenny
1981
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF
Leukemans
Björn
1977
Davitamon - Lotto
DNF
De Munster
Gregory
1984
Flanders
DNF
De Spiegelaere
Bart
1978
Flanders
DNF
Dedecker
Jonas
1985
Flanders
DNF
Flahaut
Denis
1978
Flanders
DNF
Poelvoorde
Ronny
1969
Flanders
DNF
Van Zandbeek
Mart
1982
Flanders
DNF
Blanchy
Michael
1981
Jartazi - 7Mobile
DNF
Planckaert
Francesco
1982
Jartazi - 7Mobile
DNF
Van der Slagmolen
Kevin
1980
Jartazi - 7Mobile
DNF
Criquielion
Mathieu
1981
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Kleynen
Steven
1977
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Carta
Maurizio
1973
Miche
DNF
Kohut
Slawomir
1977
Miche
DNF
Burghardt
Marcus
1983
T-Mobile Team
DNF
Rabon
Frantisek
1983
T-Mobile Team
DNF
Ermeti
Giairo
1981
Team LPR
DNF
Khalilov
Mikhaylo
1975
Team LPR
DNF
Konyshev
Dimitri
1966
Team LPR
DNF
Maserati
Alessandro
1979
Team LPR
DNF
Pieri
Dario
1975
Team LPR
DNF
Gillespie
Stuart
1983
Team TIAA - CREF
DNF
Lange
Michael
1983
Team TIAA - CREF
DNF
Lewis
Craig
1985
Team TIAA - CREF
DNF
Parisien
Francois
1982
Team TIAA - CREF
DNF
Peterson
Thomas
1986
Team TIAA - CREF
DNF
Cooke
Baden
1978
Unibet.com
DNF
Traksel
Bobbie
1981
Unibet.com
Information
Étoile de Bessèges
France
1st -5th February 2006
2.1