Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour Down Under
WorldTour, 20th -25th January 2015, Australia
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
Canada
Colombia
Croatia
Denmark
Ethiopia
Finland
France
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Portugal
Russia
Slovakia
South Africa
Spain
Switzerland
USA
Uzbekistan
Teams
AG2R La Mondiale
Astana Pro Team
BMC Racing Team
Cannondale - Garmin
Drapac Cycling
Etixx - Quick Step
FDJ
IAM Cycling
Lampre-Merida
Lotto - Soudal
Movistar Team
Orica - GreenEDGE
Team Giant - Alpecin
Team Katusha
Team Lotto NL - Jumbo
Team Sky
Tinkoff - Saxo
Trek Factory Racing
Unisa-Australia
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Dennis
Rohan
1990
BMC Racing Team
19:15:18
02
Porte
Richie
1985
Team Sky
+ 02
03
Evans
Cadel
1977
BMC Racing Team
+ 20
04
Dumoulin
Tom
1990
Team Giant - Alpecin
+ 22
05
Fernandez
Ruben
1991
Movistar Team
+ 24
06
Pozzovivo
Domenico
1982
AG2R La Mondiale
+ 31
07
Impey
Daryl
1984
Orica - GreenEDGE
+ 35
08
Izagirre
Gorka
1987
Movistar Team
+ 52
09
Pantano
Jarlinson
1988
IAM Cycling
+ 53
10
Bennett
George
1990
Team Lotto NL - Jumbo
+ 57
11
Grmay
Tsgabu
1991
Lampre-Merida
+ 01:00
12
Machado
Tiago
1985
Team Katusha
+ 02:00
13
Sánchez
Luis León
1983
Astana Pro Team
+ 02:00
14
Rogers
Michael
1979
Tinkoff - Saxo
+ 02:14
15
Bouet
Maxime
1986
Etixx - Quick Step
+ 02:28
16
Haig
Jack
1993
Unisa-Australia
+ 02:31
17
Hansen
Adam
1981
Lotto - Soudal
+ 02:33
18
Geschke
Simon
1986
Team Giant - Alpecin
+ 02:41
19
Roy
Jérémy
1983
FDJ
+ 02:43
20
Bérard
Julien
1987
AG2R La Mondiale
+ 02:46
21
Moser
Moreno
1990
Cannondale - Garmin
+ 02:51
22
Villella
Davide
1991
Cannondale - Garmin
+ 03:33
23
Bak
Lars
1980
Lotto - Soudal
+ 03:47
24
de la Cruz
David
1989
Etixx - Quick Step
+ 03:57
25
Lagutin
Sergey
1981
Team Katusha
+ 04:19
26
McConnell
Daniel
1985
Trek Factory Racing
+ 04:35
27
Didier
Laurent
1984
Trek Factory Racing
+ 05:10
28
Stetina
Peter
1987
BMC Racing Team
+ 05:19
29
Dumoulin
Samuel
1980
AG2R La Mondiale
+ 05:23
30
Velits
Martin
1985
Etixx - Quick Step
+ 05:29
31
Clement
Stef
1982
IAM Cycling
+ 06:05
32
Thomas
Geraint
1986
Team Sky
+ 06:06
33
Reynès
Vicente
1981
IAM Cycling
+ 06:32
34
Roulston
Hayden
1981
Trek Factory Racing
+ 06:55
35
Lindeman
Bert-Jan
1989
Team Lotto NL - Jumbo
+ 06:57
36
Meyer
Cameron
1988
Orica - GreenEDGE
+ 06:59
37
Lastras
Pablo
1976
Movistar Team
+ 07:14
38
Capecchi
Eros
1986
Movistar Team
+ 07:17
39
Haussler
Heinrich
1984
IAM Cycling
+ 07:41
40
Hansen
Jesper
1990
Tinkoff - Saxo
+ 07:48
41
Power
Robert
1995
Unisa-Australia
+ 07:59
42
Durasek
Kristijan
1987
Lampre-Merida
+ 08:06
43
Juul-Jensen
Christopher
1989
Tinkoff - Saxo
+ 08:20
44
Hayman
Mathew
1978
Orica - GreenEDGE
+ 08:21
45
Schär
Michael
1986
BMC Racing Team
+ 08:21
46
Dockx
Gert
1988
Lotto - Soudal
+ 08:36
47
Tanner
David
1984
IAM Cycling
+ 08:38
48
Westra
Lieuwe
1982
Astana Pro Team
+ 08:43
49
Elmiger
Martin
1978
IAM Cycling
+ 09:33
50
Malacarne
Davide
1987
Astana Pro Team
+ 10:32
51
Clarke
Simon
1986
Orica - GreenEDGE
+ 10:48
52
Caruso
Giampaolo
1980
Team Katusha
+ 10:53
53
Pineau
Cédric
1985
FDJ
+ 11:05
54
Zaugg
Oliver
1981
Tinkoff - Saxo
+ 11:10
55
Stannard
Ian
1987
Team Sky
+ 11:43
56
Meersman
Gianni
1985
Etixx - Quick Step
+ 11:52
57
Herrada
Jose
1985
Movistar Team
+ 12:03
58
Roe
Timothy
1989
Drapac Cycling
+ 12:26
59
Roosen
Timo
1993
Team Lotto NL - Jumbo
+ 12:37
60
Haas
Nathan
1989
Cannondale - Garmin
+ 12:42
61
Bobridge
Jack
1989
Unisa-Australia
+ 12:47
62
von Hoff
Steele
1987
Unisa-Australia
+ 13:06
63
Durbridge
Luke
1991
Orica - GreenEDGE
+ 13:15
64
Keizer
Martijn
1988
Team Lotto NL - Jumbo
+ 13:16
65
Hesjedal
Ryder
1980
Cannondale - Garmin
+ 13:45
66
Tsatevitch
Alexey
1989
Team Katusha
+ 15:19
67
Brutt
Pavel
1982
Tinkoff - Saxo
+ 15:24
68
Cataldo
Dario
1985
Astana Pro Team
+ 15:42
69
Boom
Lars
1985
Astana Pro Team
+ 15:59
70
Veikkanen
Jussi
1981
FDJ
+ 16:13
71
Kadri
Blel
1986
AG2R La Mondiale
+ 16:24
72
Belkov
Maxim
1985
Team Katusha
+ 17:34
73
De Gendt
Thomas
1986
Lotto - Soudal
+ 17:55
74
Howes
Alex
1988
Cannondale - Garmin
+ 18:03
75
Kluge
Roger
1986
IAM Cycling
+ 18:10
76
Wyss
Danilo
1985
BMC Racing Team
+ 18:16
77
Clarke
William
1985
Drapac Cycling
+ 18:52
78
De Vreese
Laurens
1988
Astana Pro Team
+ 19:02
79
Haga
Chad
1988
Team Giant - Alpecin
+ 19:02
80
Chavanel
Sébastien
1981
FDJ
+ 19:19
81
Serry
Pieter
1988
Etixx - Quick Step
+ 19:29
82
Kennaugh
Peter
1989
Team Sky
+ 19:49
83
Watson
Calvin
1993
Trek Factory Racing
+ 19:59
84
Bonifazio
Niccolo
1993
Lampre-Merida
+ 20:04
85
De Kort
Koen
1982
Team Giant - Alpecin
+ 20:37
86
Henderson
Greg
1976
Lotto - Soudal
+ 22:28
87
Dillier
Silvan
1990
BMC Racing Team
+ 22:40
88
Lampaert
Yves
1991
Etixx - Quick Step
+ 22:41
89
Rowe
Luke
1990
Team Sky
+ 23:22
90
Tleubayev
Ruslan
1987
Astana Pro Team
+ 23:58
91
Renshaw
Mark
1982
Etixx - Quick Step
+ 24:12
92
Alafaci
Eugenio
1990
Trek Factory Racing
+ 24:52
93
Puccio
Salvatore
1989
Team Sky
+ 24:55
94
Scotson
Miles
1994
Unisa-Australia
+ 25:36
95
Boaro
Manuele
1987
Tinkoff - Saxo
+ 26:09
96
Cimolai
Davide
1989
Lampre-Merida
+ 27:00
97
Bewley
Sam
1987
Orica - GreenEDGE
+ 27:05
98
Kohler
Martin
1985
Drapac Cycling
+ 27:21
99
Edmondson
Alex
1993
Unisa-Australia
+ 27:42
100
Timmer
Albert
1985
Team Giant - Alpecin
+ 28:08
101
Isaichev
Vladimir
1986
Team Katusha
+ 29:41
102
Brown
Graeme
1979
Drapac Cycling
+ 30:51
103
Lobato
Juan Jose
1988
Movistar Team
+ 31:49
104
Flens
Rick
1983
Team Lotto NL - Jumbo
+ 31:56
105
Norman Leth
Lasse
1992
Cannondale - Garmin
+ 32:16
106
Hepburn
Michael
1991
Orica - GreenEDGE
+ 32:47
107
Sanz
Enrique
1989
Movistar Team
+ 33:30
108
Selig
Rüdiger
1989
Team Katusha
+ 34:28
109
Bono
Matteo
1983
Lampre-Merida
+ 34:42
110
Van Der Ploeg
Neil
1987
Unisa-Australia
+ 37:25
111
Riblon
Christophe
1981
AG2R La Mondiale
+ 39:59
112
Kerby
Jordan
1992
Drapac Cycling
+ 41:46
113
Ferrari
Roberto
1983
Lampre-Merida
+ 42:44
114
Wippert
Wouter
1990
Drapac Cycling
+ 46:55
115
Gougeard
Alexis
1993
AG2R La Mondiale
+ 47:54
116
Sutton
Chris
1984
Team Sky
+ 53:18
117
Kittel
Marcel
1988
Team Giant - Alpecin
+ 54:29
118
Markus
Barry
1991
Team Lotto NL - Jumbo
+ 54:52
119
Domont
Axel
1990
AG2R La Mondiale
+ 55:10
120
Vallée
Boris
1993
Lotto - Soudal
+ 55:43
121
Nizzolo
Giacomo
1989
Trek Factory Racing
+ 59:29
DNF
Flakemore
Campbell
1992
BMC Racing Team
DNF
Meyer
Travis
1989
Drapac Cycling
DNF
Jeannesson
Arnold
1986
FDJ
DNF
Le Gac
Olivier
1993
FDJ
DNF
Manzin
Lorrenzo
1994
FDJ
DNF
Mori
Manuele
1980
Lampre-Merida
DNF
Dehaes
Kenny
1984
Lotto - Soudal
DNF
Bauer
Jack
1985
Cannondale - Garmin
DNF
Craddock
Lawson
1992
Team Giant - Alpecin
DNF
Tjallingii
Maarten
1977
Team Lotto NL - Jumbo
DNF
Kolar
Michael
1992
Tinkoff - Saxo
DNF
Coledan
Marco
1988
Trek Factory Racing
Information
Tour Down Under
Australia
20th -25th January 2015
2.UWT